dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Ściana wschodnia - wysoki las, słońce od 12

    Hej,

    Czy ktoś z wybudowanych ma podobnie umieszczoną działkę do mojej?
    Wysoki las od wschodu, praktycznie całkowite zacienienie działki przez cały rok do 11-12:00?

    Interesuje mnie opinia na temat przytłoczenia cieniem, może jakieś inne doświadczenia wynikłe z obecności lasu od wschodu.
    Od zachodu i południa działki niezabudowane. Działka w spadku.

    Wjazd umiejscowiony od północy, więc naturalnym dla mnie będzie umiejscowienie domu (ale to już inna historia):
    -salon: południowy-zachód (rolety/żaluzje w oknach oraz zadaszenie/okap)
    -taras: południowy, południowy-zachód (od południa zadaszenie, okap,.. zobaczymy)
    -kuchnia: północy-zachód
    -pokoje dzienne - południe
    -pomieszczenie ospodarcze, biuro - północ
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Las_Wschod.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	11,5 KB
ID:	447054  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    lasy nie są wieczne. Jesli jest w wieku rebnym za jakiś czas może tego lasu nie być. A sasiedztwo niezabudowane to teraz skarb.

  3. #3

    Domyślnie

    Człowieku, nie rób salonu i tarasu od południowego zachodu. Przez 4 miesiące słońce napier.... w okna, w domu szklarnia, na tarasie patelnia.
    Zobacz ile jest tematów na temat zadaszenia tarasu, pergol i tym podobnych spraw.
    Co za logika zrobić południowe okno i zadaszenie nad oknem. Albo zamknięta roleta, bo się żyć nie da...

    Taras i salon najlepiej południowy wschód jak lubisz dużo słońca, jak nie lubisz to wschód, północ i północny wschód.

    Strzel sobie widok z salonu na las, ładnie, zielono i cień w lecie. A w zimie jak jesteś w domu w weekend to przez rzadsze drzewa słońce mruga.

    W zimie po 17 i tak słońca już nie ma, więc argument, żeby w zimie słońce przez okno świeciło nie istnieje, a w lecie być w szklarni to żadna przyjemność....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Okno od południa (bo jednak 6 miesięcy fantastycznie doświetla gdy jest deficyt świtała), ale taras od wschodu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mamy 21 wiek i są różne sposoby na minimalizację zysków słonecznych gdy ich nie potrzebujemy.
    Mamy w salonie/jadalni okna ze wschodu, południa i zachodu. Światło zimą jest cały dzień, a latem od przegrzewania chronią refleksole, dzięki którym jest wciąż jasno ale bez wysokich temperatur.
    Aczkolwiek taras od zachodu to już średni pomysł.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja tak mam. Tzn. minimalnie się różni, bo u mnie front działki jest na PN-ZACH. I stary las sosnowy o wysokości ~20m z 4 stron, a nie tylko jednej. Na brak światła nie narzekam w ogóle. W gabinecie, który mam dokładnie na północ jest jasno.

    Umiejscowienie mam podobnie jak Ty i drugi raz zrobiłbym dokładnie tak samo. Klucz do sukcesu to duże okna, okapy i inne osłony od słońca, np. żaluzje.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik25 Zobacz post
    Wysoki las od wschodu, praktycznie całkowite zacienienie działki przez cały rok do 11-12:00?
    Raczej tak nie jest, bo latem słońce wyżej a zimą niżej. Polecam ten kalkulatorek słońca, można sobie łatwo obliczyć od której i kiedy pojawi się słońce. Można tak dobrać projekt, żeby słońce doświetlało taras o której chcemy. U mnie wynik pokrył się idealnie z rzeczywistością.

    http://astronomia.zagan.pl/pliki/pozycja_slonca.html

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tarasy koniecznie dwa!
    nasłoneczniony na jesień i wiosnę oraz zacieniony na lato.

    przy czym taras nie musi być zawsze przy ścianie budynku. Czasem warto wyjść nim w ogród - o wiele przyjemniej siedzi się latem w cieniu drzewa niż w cieniu budynku, bo drzewa dodatkowo obniżają temperaturę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tarasy koniecznie dwa!
    nasłoneczniony na jesień i wiosnę oraz zacieniony na lato.

    przy czym taras nie musi być zawsze przy ścianie budynku. Czasem warto wyjść nim w ogród - o wiele przyjemniej siedzi się latem w cieniu drzewa niż w cieniu budynku, bo drzewa dodatkowo obniżają temperaturę.
    A czemu nie jeden z zacienianiem na lato?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo jesienią, kiedy jest chłodniej, albo wczesną wiosną o wiele przyjemniej siedzi się w słońcu a nie w cieniu.

  11. #11

    Domyślnie

    Hej,

    Dzięki za odpowiedzi. Teraz mogę na spokojnie usiaść do tematu na spokojnie.

    Akurat tutaj las jest 'wieczny'. Las to część cmentarza, więc tego raczej nikt nie zlikwiduje. Cóż, działka spadkowa, więc w zęby nie zaglądam.
    Nam tacy spokojni sąsiedzi nie przeszkadzają
    Sam mam zamiar zrobić nasadzenia tuż przy wschodniej ścianie, by jeszcze bardziej się odgrodzić.

    U moich rodziców jest taras od wschodniej strony. Dla mnie zdecydowanie za ciemno i za zimno.
    Późnym latem i wczesną wiosną nie da się tam posiedzieć. Jednak to kwestia indywidualna.

    Okna w strefie dziennej od południa to przynajmniej słońce przez cały rok. Korzystam z: https://www.suncalc.org

    Myślę nad tarasem zadaszonym z przezroczystym dachem od południa + rozwijane pergole.
    Drugi niezadaszony taras od zachodu na wczesną wiosę i jesień, by mieć wyjście prosto z kuchni.

    Projekt domu będzie indywidualny przez wymagania z MPZG.

    Załączam też pierwszą moją wersję całościowego projektu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stodola_zagospodarowanie.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	449491   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stodola_projekt.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	449492  

  12. #12

    Domyślnie

    Mam tak jak Ty las od wschodu i od tej strony mam gabinet oraz pokój gościnny a nawet mam w planach zrobić warzywnik.
    W pokojach jest widno, tylko że ja mam duże okna.
    Słońce przedostaje się przez gałęzie brzóz i sosen.

    Jeżeli mogę to wtrącę się trochę do Twojego projektu, bo mnie niektóre rzeczy rażą.
    Spiżarka w takiej wersji jest bardzo niepraktyczna...długa kicha ...bez sensu. Wiem, co piszę, bo.mam podobną, 1,20 szerokości.
    Wc z drzwiami na salon.... tragedia!
    Wielki korytarz, szkoda metrów.
    Porozrzucane po całym domu źródła wody.
    Czy to projektował architekt, czy to Twoja koncepcja?
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 23-10-2020 o 15:28
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Jeżeli mogę to wtrącę się trochę do Twojego projektu, bo mnie niektóre rzeczy rażą.
    Spiżarka w takiej wersji jest bardzo niepraktyczna...długa kicha ...bez sensu. Wiem, co piszę, bo.mam podobną, 1,20 szerokości.
    Jasne, jestem otwarty na komentarze.
    Rozumiem, że u Ciebie regały masz z dwóch stron przy szerokości 1.2m? Ja planuję szerokość 1m, z regałem 30cm głębokości z jednej strony.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Wc z drzwiami na salon.... tragedia!
    Wiem. Dlatego też tego nie robię w taki sposób jak na większości projektów.
    W załączniku (stodola_projekt_16_10) widać to. Naprzeciwko jest kominek, więc wejście do WC jest zasłonięte.
    Zależy mi na tym, by WC było jak najbliżej kuchni i salonu, ale z brakiem widoku ze stołu czy kanapy na WC.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Wielki korytarz, szkoda metrów.
    Przeglądając projekty parterowych domów w większości spotykam komunikację na pozimie: 8-13%, więc wydaje mi się, że moje 9.44% nie jest jakąś przesadą. Nie chce też zmniejszać szerokości (aktualnie 1.2m), by nie robić klitki. Optymalizacja zapewne się przyda, ale aktualnie brak mi pomysłu.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Porozrzucane po całym domu źródła wody.
    Zgadzam się. Aczkolwiek ciężko mi to jakoś sensownie poukładać, biorąc pod uwagę wymagania rozmieszczenia pomieszczeń.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Czy to projektował architekt, czy to Twoja koncepcja?
    To jest moja koncepcja, po przeglądaniu wielu projektów i braniu pod uwagę własnych wymagań.
    Wiadomo, projektant będzie proponował własne rozwiązania i optymalizował.
    Po przejrzeniu tylu gotowych projektów zastanawiam się kto je projektował

    Jednak zanim ustalę szczegóły z architektem, sprawdzam wiele opcji, liczę co będzie najbardziej optymalne przy tej wielkości domu.
    Z powierzchni nie chcę rezygnować, ale zależy mi na tym by była to prosta w budowie stodoła z założeniem, że większość rzeczy będę mógł wykonać samodzielnej (poza tynkami, posadzką, dachem), lub z lekkim wsparciem.

    Projekt cały czas ewoluuje (załącznik stodola_projekt_24_10).

    Ze strony konstrukcyjnej mam nadzieję, że uda się zrezygnować ze ściany nośnej w środku domu (będą wiązary).
    Wtedy przy sypialni pojawi się ściana działowa 24cm, zamiast 12cm (w celu uzyskania jak największego wygłuszenia).
    Najgorszym problemem, może być potrzeba wykonania dachu ze spadkiem 35*, zamiast optymalnych 30* dla tego typu konstrukcji (wymaganie MPZP, które może uda się obejść).

    Projekt powstał w oparciu o gotowy projekt 'przy Bukowej 41'.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stodola_projekt_16_10.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	449526   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stodola_projekt_24_10.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	449527  

  14. #14

    Domyślnie

    Sorki...nie chce mi się bawić w cytowanie...

    W spiżarni nie mam regałów z dwóch stron, bo się nie da fizycznie tego zrobić, było by za ciasno. Jest 30 na bocznej ścianie i 60 na wprost.
    I za mało miejsca na duże przedmioty...typu skrzynka.
    Ja bym zrobiła u Ciebie spiżarkę z wejściem z kuchni . No i zrobiła ze spiżarki i wc 2 ustawne pomieszczenia.
    Nie porównuj swojego projektu do najgorszych, tylko kombinuj byś Ty miał najlepiej bo da się to zmniejszyć. Poza tym masz ponad 17m2 komunikacji a nie 9m2.

    Dobry pomysł z tym wygłuszaniem ścian działowych, ja mam wszystkie 10cm i niestety słychać prawie w każdym pomieszczeniu jak się spuszcza wodę w toalecie... oczywiście tylko wtedy, kiedy w domu jest cisza.

    Jeszcze mam jedno pytanie...
    Dlaczego bedroom master masz przy salonie? Nie lepiej zrobić na końcu domu?
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Sorki...nie chce mi się bawić w cytowanie...
    Spoko.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    W spiżarni nie mam regałów z dwóch stron, bo się nie da fizycznie tego zrobić, było by za ciasno. Jest 30 na bocznej ścianie i 60 na wprost.
    I za mało miejsca na duże przedmioty...typu skrzynka.

    Ja bym zrobiła u Ciebie spiżarkę z wejściem z kuchni . No i zrobiła ze spiżarki i wc 2 ustawne pomieszczenia.
    Zapewne coś pokroju wprowadzonych poprawek: stodola_projekt_25_10
    Ja generalnie też jestem za takim rozwiązaniem, bo i tak zawsze zakupy trafiają do kuchni, a później do spiżarni (tak przynajmniej jest u nas w tym momencie).

    Cytując żonę: "Zabierasz mi kuchnię tymi drzwiami". Może coś da się z tym zrobić.
    Mi taka koncepcja też bardziej pasuje, bo pozwala na wrzucenie większej umywalki do WC (co jak dla mnie eliminuje potrzebę odwiedzania łazienki po przyjściu z dworu).

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Nie porównuj swojego projektu do najgorszych, tylko kombinuj byś Ty miał najlepiej bo da się to zmniejszyć. Poza tym masz ponad 17m2 komunikacji a nie 9m2.
    Dzięki, staram sie coraz bardziej zaostrzać kryteria w miarę przeglądania innych projektów. Tylko te 17m2 stanowi 9.88% powierzchni użytkowej.
    Oczywiście, jest tu pole na optymalizację, bo przy pierwszym wyliczeniu powierzchni komunikacji byłem zaskoczony.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Dobry pomysł z tym wygłuszaniem ścian działowych, ja mam wszystkie 10cm i niestety słychać prawie w każdym pomieszczeniu jak się spuszcza wodę w toalecie... oczywiście tylko wtedy, kiedy w domu jest cisza.
    Biorę pod uwagę ściany wewnętrzne z silki 12cm, a przy sypialni master 18, lub nawet 24cm, ale tylko od korytarza i pokoju I. Celowo garderoba i łazienka II znajdują się przy salonie, by tworzyły izolację akustyczną (mam tylko nadzieję, te dwa pomieszczenia ze względu na swoje wyposażenie nie będą generowąły rezonansu). Biorę również pod uwagę drzwi dźwiękoszczelne do sypialni (żona ma lekki sen, przez co muszę brać pod uwagę maksymalne wygłuszczenie sypialni).

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Jeszcze mam jedno pytanie...
    Dlaczego bedroom master masz przy salonie? Nie lepiej zrobić na końcu domu?
    Jestem za leniwy by dużo spacerować po domu.
    Ciągle czegoś zapominam i wracam się do sypialni kilka razy zanim wyjdę z domu, więc denerowałoby mnie chodzenie na drugi koniec domu.
    Dodatkowo salon, kuchnia, sypialnia to w przyszłości będzie nasza strefa, więc optymalizacja metrów do pokonania pomiedzy kuchnią, a sypialnią przyda się.
    Dzieci wyfruną z domu, w związku z tym niech lepiej koniec domu zostanie nie "użytkowany".
    Żona ze względu na swój zawód sporo się uczy, więc trochę czasu będzie spędzała z notatkami na łóżku sypialnianym lub fotelu (do nauki preferuje ciszę i odosobnienie). Dodatkowo lubi sobie poleżeć chwilę po pracy, więc tym bardziej bliskość salonu, kuchni przyda się.

    A dzieci niech biegają i pokonują metry
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stodola_projekt_25_10.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	449576  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony