dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Lopezz

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-827
    Posty
    4

    Lightbulb Fotowoltaika i wynajem

    Dzień dobry

    Planuje instalacje paneli fotowoltaicznych w nowo budowanym domu z kilkoma mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem. Chciałbym sprzedawać prąd wytworzony lokatorom, czy mogę to zrobić? Jeśli tak to w jaki sposób, na jakich zasadach i jaki podatek należy odprowadzać z tego typu przychodu? Wszystkie mieszkania są opomiarowane indywidualnie. Drugie pytanie czy mogę do tej samej instalacji przyłączyć swój dom, który znajduje się zaraz obok, ale na odrębnej działce i ma inny numer?

    Będę wdzięczny za każdą wskazówkę

    Ostatnio edytowane przez Lopezz ; 10-08-2020 o 15:28

  2. #2

    Domyślnie

    Nie możesz sprzedawać legalnie prądu ,podpisujesz umowę prosumenta gdzie jest to zabronione.Poza tym do instalacji jest przypisany jeden licznik.
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 10-08-2020 o 16:17
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Lopezz

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-827
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    Nie możesz sprzedawać legalnie prądu ,podpisujesz umowę prosumenta gdzie jest to zabronione.Poza tym do instalacji jest przypisany jeden licznik.
    Tak właśnie myślałem, za piękne żeby mogło być prawdziwe.
    Szkoda bo w teorii wyglądało wspaniale.
    Może da się to jakoś ominąć, na przykład
    prąd naliczony w czynszu do pewnej granicy?
    Szkoda mi odpuścić temat bez walki

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    NIe możesz sprzedawać prądu ale możesz zawrzeć z umowie najmu, że to Ty pokrywasz koszty określonej ilości prądu , określasz limit a możesz żądać większego czynszu tak ze będzie to dla ciebie korzystne.

    Co do 2 pytania to nie widzę problemu masz jedną umowę kompleksową na kilka punktów poboru prądu na jednym z punktów masz PV a płacisz rozliczenie za całość.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    NIe możesz sprzedawać prądu ale możesz zawrzeć z umowie najmu, że to Ty pokrywasz koszty określonej ilości prądu , określasz limit a możesz żądać większego czynszu tak ze będzie to dla ciebie korzystne.

    Co do 2 pytania to nie widzę problemu masz jedną umowę kompleksową na kilka punktów poboru prądu na jednym z punktów masz PV a płacisz rozliczenie za całość.
    Księgowa się ucieszy Albo wręcz przeciwnie. Coś mi mówi, że druga opcja wygra

    Co do 2 pytania: kiedyś badałem temat w Enerdze i nie było takiej możliwości. Nie wiem jak obecnie i jak to jest w innych ZE.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Co do 2 pytania: kiedyś badałem temat w Enerdze i nie było takiej możliwości. Nie wiem jak obecnie i jak to jest w innych ZE.
    W Tauronie też nie ma takiej opcji na dzień dzisiejszy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Księgowa się ucieszy Albo wręcz przeciwnie. Coś mi mówi, że druga opcja wygra

    Co do 2 pytania: kiedyś badałem temat w Enerdze i nie było takiej możliwości. Nie wiem jak obecnie i jak to jest w innych ZE.
    w pge na fakturze masz wyszczególnione punkty pobory i rozliczenie dla każdego potem jest podsumowanie i jedna faktura bo umowa jest przecież jedna.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    w pge na fakturze masz wyszczególnione punkty pobory i rozliczenie dla każdego potem jest podsumowanie i jedna faktura bo umowa jest przecież jedna.
    W takim razie brawo dla PGE. Pytanie, czy aby na pewno PV skompensują na podsumowaniu, a nie na danym PPE. Mam pewne wątpliwości. W Enerdze się nie dało. No ale może ZE zmieniają się na lepsze
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    W takim razie brawo dla PGE. Pytanie, czy aby na pewno PV skompensują na podsumowaniu, a nie na danym PPE. Mam pewne wątpliwości. W Enerdze się nie dało. No ale może ZE zmieniają się na lepsze
    @gawel, znów żeni kity, w chwili obecnej energia rozliczana/bilansowana jest w obrębie jednego punktu poboru (licznika). Energię wyprodukowaną i odłożoną w magazynie, można odebrać tylko i wyłącznie poprzez licznik przez który została wprowadzona.

    Nie można na jednym liczniku wprowadzić na innym odebrać.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 11-08-2020 o 19:08

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    @gawel, znów żeni kity, w chwili obecnej energia rozliczana/bilansowana jest w obrębie jednego punktu poboru (licznika). Energię wyprodukowaną i odłożoną w magazynie, można odebrać tylko i wyłącznie poprzez licznik przez który została wprowadzona.

    Nie można na jednym liczniku wprowadzić na innym odebrać.
    w tauronie tak w PGE niekoniecznie

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    w tauronie tak w PGE niekoniecznie
    Proszę, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Ustawa OZE tego nie przewiduje.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Lopezz

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-827
    Posty
    4

    Domyślnie

    Panowie bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie tematem. Jednak muszę przyznać,
    że teraz dopiero mi się zamieszało i kompletnie nie wiem co z tym zrobić. Sądziłem że temat będzie
    łatwiejszy do ugryzienia. Zaczynam się poważnie zastanawiać czy w ogóle się za to zabierać, czy warto?
    Strasznie się zapaliłem do tego pomysłu, ale powoli stygnę

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Proszę, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Ustawa OZE tego nie przewiduje.
    ustawa o OZE nie ma tu zastosowania więc nie ma problemu proszę nie mylić penisa z ogórkiem

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ustawa o OZE nie ma tu zastosowania więc nie ma problemu proszę nie mylić penisa z ogórkiem
    Twoje wpisy szkodzą, bo wprowadzają w błąd. Jesteś szkodnikiem.
    Piszesz farmazony wyssane z palca lub innego ogórka którego masz pod ręką.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 11-08-2020 o 20:45

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Twoje wpisy szkodzą, bo wprowadzają w błąd. Jesteś szkodnikiem.
    Piszesz farmazony wyssane z palca lub innego ogórka którego masz pod ręką.
    ty też wprowadzasz forumowiczów w błąd i piszesz bzdury.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ty też wprowadzasz forumowiczów w błąd i piszesz bzdury.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lopezz Zobacz post
    Zaczynam się poważnie zastanawiać czy w ogóle się za to zabierać, czy warto?
    Strasznie się zapaliłem do tego pomysłu, ale powoli stygnę
    Szczerze, przy wynajmie, który sam w sobie jest momentami problematyczny od strony księgowej, na Twoim miejscu bym odpuścił. To jest gra niewarta świeczki

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Twoje wpisy szkodzą, bo wprowadzają w błąd. Jesteś szkodnikiem.
    Piszesz farmazony wyssane z palca lub innego ogórka którego masz pod ręką.
    Takie też mam wrażenie.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ty też wprowadzasz forumowiczów w błąd i piszesz bzdury.
    gawel, o czym Ty w ogóle piszesz? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wpuszczasz gościa w maliny, pisząc niesprawdzone informacje, w dodatku nie mając wiedzy z jakiego operatora on korzysta. Po czym odbijasz piłeczkę jak w przedszkolu. Miej litość dla swojej i naszej inteligencji.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Księgowo ciekawy temat. Domyślam się, że nie będzie tu wydzielonych lokali (mieszkań) i będzie jeden adres i licznik?

    Z refakturowaniem prądu nie ma problemu w przypadku najmu. Tu jednak to nie nastąpi - chciałbyś sprzedać prąd, który wyprodukowałeś - a to nie przejdzie. Podobnie jak nie przejdzie dokładaniem opłat za prąd w cenie innej, niż zapłaciłeś. Nawet, jak z tego prądu wyprodukujesz ciepłą wodę czy ogrzejesz budynek - możesz obciążyć tylko takim kosztem, jaki poniosłeś na nośnik energii.
    Pozostaje "przerzucić" koszt amortyzacji PV w czynszu.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony