dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z refakturowaniem prądu nie ma problemu w przypadku najmu. Tu jednak to nie nastąpi - chciałbyś sprzedać prąd, który wyprodukowałeś - a to nie przejdzie. Podobnie jak nie przejdzie dokładaniem opłat za prąd w cenie innej, niż zapłaciłeś. Nawet, jak z tego prądu wyprodukujesz ciepłą wodę czy ogrzejesz budynek - możesz obciążyć tylko takim kosztem, jaki poniosłeś na nośnik energii.
    Pozostaje "przerzucić" koszt amortyzacji PV w czynszu.
    Tu też jest kwestia, czy jest to najem prywatny czy prowadzony na DG, jakie są zapisy w umowie dotyczące mediów. No i nie należy zapominać o tym, że dany US może podchodzić do tematu w szczególny sposób i najlepiej mieć indywidualną interpretację podatkową. Mieszanie jeszcze do tego PV moim zdaniem przysporzy księgowemu niezłego bólu głowy, a w takich kwestiach należy przyjąć zasadę - im prościej, tym lepiej. A najemcy i tak tego nie docenią. W takiej skali (dom z kilkoma mieszkaniami) PV to nie jest dobry pomysł. Ale... rynek najmu czeka na nowe rozwiązania, zwłaszcza w obecnej sytuacji
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tu też jest kwestia, czy jest to najem prywatny czy prowadzony na DG, jakie są zapisy w umowie dotyczące mediów.
    To nie wpływa na zapisy Prawa Energetycznego - można tylko "przerzucić" koszty nośnika energii.
    Przy najmie kilku mieszkań to nie będzie najem okazjonalny. A to oznacza, że ma zastosowanie ta mniej przyjemna część Ustawy o ochronie praw lokatorów i ktoś, kto się za to bierze albo jest niespełna rozumu, albo nie zna tej ustawy.

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Lopezz

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-827
    Posty
    4

    Domyślnie

    Z tego co widzę gra nie warta świeczki, odpuszczam temat.
    Jeśli kiedyś założę panele to tylko na domu, w którym mieszkam.
    Za dużo problemów, nasze przepisy nie nadążają za rzeczywistością

    Bardzo dziękuje za pomoc.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie wpływa na zapisy Prawa Energetycznego - można tylko "przerzucić" koszty nośnika energii.
    Przy najmie kilku mieszkań to nie będzie najem okazjonalny. A to oznacza, że ma zastosowanie ta mniej przyjemna część Ustawy o ochronie praw lokatorów i ktoś, kto się za to bierze albo jest niespełna rozumu, albo nie zna tej ustawy.
    To, czy nie będzie to najem okazjonalny, decyduje naczelnik. Osobiście widziałem interpretacje, gdzie w przypadku najmu kilku mieszkań stworzonych w jednym domu naczelnik przychylił się do korzystniejszej wersji podatnika Inna sprawa, że zasadniczo masz rację.
    Natomiast rozliczanie energii można przyjąć ryczałtem. Pomijam kwestie opłacalności i sensowności takich rozwiązań (choć widziałem w życiu kilka dziwnych umów). Tak czy owak, zgadzamy się, że PV w takich zastosowaniach nie ma racji bytu. Tak jak pisałem - nie komplikuje się prostych i sprawdzonych rozwiązań.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #25

    Domyślnie

    A jak to jest w domach, gdy cały budynek jest na jednym liczniku - nie można (mając PV) pobierać od najemcy opłat za zużyty przez niego prąd (wg podlicznika)? Przecież to nie jest sprzedaż energii na zewnątrz, tylko w ramach jednego budynku/instalacji/licznika...

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A jak to jest w domach, gdy cały budynek jest na jednym liczniku - nie można (mając PV) pobierać od najemcy opłat za zużyty przez niego prąd (wg podlicznika)? Przecież to nie jest sprzedaż energii na zewnątrz, tylko w ramach jednego budynku/instalacji/licznika...
    Obciążać kosztem (refakturować) możesz. Ale tu mowa o sprzedaży za pieniądze darmowego prądu z PV.

  7. #27

    Domyślnie

    Tak, zrozumiałem, że chodzi o sprzedaż prądu z PV i o to spytałem

    Jeśli problem polega na kwestii koncesji, to nie jest ona wymagana:

    Art. 32. pr. energ.
    Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania paliw lub energii, z wyłączeniem wytwarzania:
    c) energii elektrycznej w mikroinstalacji lub w małej instalacji

    W kwestii akcyzy, raczej jest wymagana - 2gr za 1kWh, czyli ok 1% przychodu, co raczej nie jest przeszkodą. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/...ic-akcyze.html

    W kwestii podatku dochodowego i VAT oczywiście je płacimy (VAT 23% doliczamy do faktury najemcy).

    Może więc chodzi o jeszcze coś innego, warto byłoby to konkretnie wskazać i pomyśleć, czy faktycznie stanowi przeszkodę w sprzedaży energii najemcom z własnego PV, czy tylko wymaga dopełnienia jakichś procedur.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 13-08-2020 o 00:36

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Tak, zrozumiałem, że chodzi o sprzedaż prądu z PV i o to spytałem
    Piszesz, że rozumiesz, że chodzi o sprzedaż - a cytujesz przepis dotyczący wytwarzania...

  9. #29

    Domyślnie

    W tekście, jaki podlinkowałem jest właśnie poruszona kwestia sprzedaży energii przez elektrownię wodną.

    Ja chcę dojść do sedna, a nie sprzeczki. Jakie przepisy zakazują sprzedaży wytworzonej przez PV energii najemcom wewnątrz budynku (instalacji objętej jednym licznikiem)?
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 13-08-2020 o 00:50

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Ja chcę dojść do sedna, a nie sprzeczki. Jakie przepisy zakazują sprzedaży wytworzonej przez PV energii najemcom wewnątrz budynku (instalacji objętej jednym licznikiem)?
    Dalsza część przepisu, którego niewłaściwy fragment cytowałeś:
    3) przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, z wyłączeniem: dystrybucji paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłania lub dystrybucji ciepła, jeżeli łączna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW;
    4) obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem:


    Do tego umowa z ZE też tego zapewne zakazuje.

    I jeszcze taki cytacik:
    Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę (w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy) kosztów zakupu energii elektrycznej (art. 45a ust. 4 ustawy). stąd.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-08-2020 o 01:58

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A jak to jest w domach, gdy cały budynek jest na jednym liczniku - nie można (mając PV) pobierać od najemcy opłat za zużyty przez niego prąd (wg podlicznika)? Przecież to nie jest sprzedaż energii na zewnątrz, tylko w ramach jednego budynku/instalacji/licznika...
    Ale to nie kwestia licznika, do jednej umowy i posesji możesz mieć kilka punktów poboru energii to jest we wniosku podajesz ilość punktów poboru energii oraz ich adresy. Natomiast wszytkie rozliczenia PBE są przenoszone na jedną fakturę.

    Częściej w domach wielopokoleniowych gdzie wszyscy mają wysrane na płacenie właściciel instaluje liczniki przedpłatowe i problem ustaje.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dalsza część przepisu, którego niewłaściwy fragment cytowałeś:
    3) przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, z wyłączeniem: dystrybucji paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłania lub dystrybucji ciepła, jeżeli łączna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW;
    4) obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem:
    No i dlaczego tego wyłączenia już nie wpisałeś? Nie pasuje prawo do Twojej koncepcji? Ładnie tak wprowadzać forumowiczów w bląd?
    A brzmi ono:
    "a) obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy,"

    Czyli dokładnie to, o czym piszemy. Nie ma zakazu obrotu za pomocą instalacji <1kV we własnym budynku. Ty w energetyce pracujesz? Takie manipulacje powinny skutkować banem.

    Do tego umowa z ZE też tego zapewne zakazuje.
    Zapewne? Brniesz w sprzeczkę na podstawie przypuszczeń i podejrzeń?

    I jeszcze taki cytacik:
    [I]Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę (w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy) kosztów zakupu energii elektrycznej (art. 45a ust. 4 ustawy).
    Dzięki za link. Wyczytałem w nim też:

    "W takiej sytuacji podmiot, który nabywa energię do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne lub użytkowe – przez niego wynajmowane, dzierżawione bądź udostępniane na podstawie innych tytułów prawnych innym osobom - nie ma obowiązku posiadania koncesji, natomiast jest obowiązany posiadać zawartą umowę o świadczenie usług dystrybucji z przedsiębiorstwem energetycznym - dystrybutorem, do którego sieci jest przyłączona infrastruktura tego podmiotu, a koszty zakupu energii rozliczać w sposób opisany w art. 45a ust. 4 ustawy"

    Czyli nie jest potrzebna koncesja, ale jest konieczna umowa o świadczenie usług dystrybucji z przedsiębiorstwem energetycznym. Czyli tylko procedura a nie zakaz.

    Czytamy dalej:
    "W tym kontekście Prezes URE uznaje za dopuszczalną odsprzedaż energii przez odbiorcę, np. swoim najemcom (tzw. „refakturowanie”). Przy czym, w takim przypadku „refaktura” powinna wynikać wprost z umowy zawartej pomiędzy odbiorcą a najemcą, a cena energii elektrycznej powinna odpowiadać cenie zakupu i nie zawierać dodatkowych kosztów doliczanych przez odsprzedającego, natomiast zasady rozliczenia powinny odpowiadać rozwiązaniom wskazanym w art. 45a ustawy"

    Dla mnie temat zamknięty - można sprzedawać wyprodukowaną przez siebie energię, najemcom własnego budynku, jeśli jej cena nie będzie wyższa niż ta z zakładu energetycznego, ale trzeba mieć na to umowę z zakładem energetycznym.

    Dzięki za pomoc, już wiadomo, jak to można i należy zorganizować.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 13-08-2020 o 10:30

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A brzmi ono:
    "a) obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy,"
    Jak kowa o off-gridzie, to owszem. Przy on-grid wykorzystujesz sieć dystrybucyjną.

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Zapewne? Brniesz w sprzeczkę na podstawie przypuszczeń i podejrzeń?
    Na kilkadziesiąt umów na prąd, jakie podpisywałem każda tego zabraniała. Ale nie znam wszystkich umów - dlatego zastrzegłem, że najprawdopodobniej.
    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Dzięki za link. Wyczytałem w nim też:
    "W tym kontekście Prezes URE uznaje za dopuszczalną odsprzedaż energii przez odbiorcę, np. swoim najemcom (tzw. „refakturowanie”).
    Że można refakturować - pisałem od początku. Tylko jaki sens wydawać pieniądze na PV, żeby komuś oddawać prąd za darmo?
    Oddawanie za darmo to nie sprzedaż. Za to pojawi się problem podatkowy z darowizną.

  14. #34

    Domyślnie

    Zagadnienie ciekawe, i jak wiele w naszym kraju niejednoznaczne. Obecnie rozumiem to jednak tak, że energię wyprodukowaną z paneli na własnym budynku można bez problemu sprzedać użytkownikom tego budynku "za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy", bo nie ma w tym zdaniu słowa "wyłącznie", czyli instalacja zewnętrzna może wspomagać - być buforem (rok temu zmieniono definicję prosumenta, uwzględnia się też przedsiębiorcę wytwarzającego energię na potrzeby działalności prowadzonej w danej nieruchomości). To mi się wydaje logiczne.

    Ale jak to w Polsce, jest cień ryzyka, że zakłady energetyczne pójdą linią wnioskowania, jaką Ty przedstawiłeś (a już jeden przykład mamy - ze liczą kWp wg paneli, a nie inwertera). Zobaczymy, ja spróbuję to załatwić z dostawcą (pge) zapewne za kilka miesięcy.

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kyczlewap

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Kod pocztowy
    00-303
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witajcie ;
    Z zainteresowaniem przeczytałem dyskusje.
    Właśnie zakończyłem remont domu w którym mam 6 lokali (takie mikrokawalerki) na wynajem. Na dachu instalacje PV 10 KW. Umowa na jeden licznik z PGE. Ogrzewanie elektryczne. Każdy lokal ma podlicznik. Wynajem prywatny albo jako firma – bo po obecnej nowelizacji że można wynajmować prywatnie lub jako DG na podatku ryczałtowym wychodzi na to samo. Budynek nie jest środkiem trwałym i jest nabyty z majątku prywatnego czyli póki co US twierdzi że to wynajem prywatny pomimo tego że też prowadzę firmę i jestem czynnym podatnikiem VAT. W przypadku innej interpretacji nic się nie zmieni bo i tak wybieram ryczałt (w firmie też mam ryczałt).
    Z dyskusji między mitchem, kaizenem i humidorkiem najbardziej przypadła mi do gustu koncepcja humidorka ale dyskusja zakończyła się jakiś czas temu czyli mogło się coś zmienić. Co nie znaczy że uważam ją za jedynie słuszną (tylko z mojego punktu widzenia najbardziej opłacalną  i najmniej problematyczną a zarazem jasną i logiczną).
    Koncepcja biznesowa VERSJA 1) przewiduje pobranie osobnej opłaty za wynajem – bez vat (bo na mieszkaniówkę jest zwolnienie) oraz dodatkowej opłaty za media – wodę oraz energię. Czyli za wodę rozdzielamy fakturę ze zwik na 6 lokali i każdemu refakturujemy. Energię natomiast fakturujemy jako ilość KW razy zużycie z podlicznika energii w lokalu i dodajemy 23% VAT. Cena dla najemcy za 1KW taka jak z faktury PGE (bo instalacja PV nie pokryje całego zapotrzebowania na energię i trzeba będzie około 30%-50% dokupić). Od różnicy między tym co nam każe zapłacić PGE a tym co „sprzedamy” najemcom jako produkcje z PV płacimy podatek tak jak od umowy najmu czyli ryczałt 8,5 % . Kwestia czy należy od tego zapłacić akcyzę czy nie to temat do ogarnięcia ( a może ktoś wie ?).
    Koncepcja biznesowa VERSJA 2) to doliczenie każdemu najemcy 1/6 prognozowanej produkcji z PV do czynszu za wynajem jako „dzierżawa” instalacji PV przynależnej do lokalu (np. 125KW x 0,80 zł za 1KW = 100 zł) a resztę to co będzie dokupione z PGE policzenie zgodnie ze wskazaniem licznika i wystawienie osobnego dokumentu.
    Koncepcja VERSJA 2 jest dla mnie mniej przejrzysta ale jak nie można będzie inaczej to chyba jest to jedyne wyjście.
    Proszę bardzo osoby które mają z tym tematem jakieś przemyślenia lub doświadczenia o zabranie głosu w sprawie – zwłaszcza mitch, kaizen, humidorek – a może lopezz ogarnął temat ?
    Dodam że najprościej byłoby mieć budynek co ma 6 liczników pge i 6 instalacji pv ale nie było akurat takiej możliwości. Dodam także że zdaje sobie sprawę że najprościej byłoby pobierać wraz z opłatą za wynajem zryczałtowaną opłatę za media i robić to jednym dokumentem, ale z uwagi na ogrzewanie elektryczne oraz wodę z bojlerów - ciężko to ogarnąć i dodatkowo kłóci się to z moją koncepcją że ma być tanio – czyli jak oszczędzasz to płacisz mniej.

    Wiem także że mogę wystąpić o interpretacje do US ale jak zadzwoniłem na infolinię ogólnopolską US (jesteś 167 w kolejce i porozmawiałem z miłą Panią to wyszło że najlepiej wystąpić o interpretacje indywidualną - tylko czas na odpowiedź to jest 90 dni plus 90 z uwagi na covid a interpretacja ta nie będzie obejmować przepisów PGE.

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kyczlewap ; 10-04-2021 o 13:39

  16. #36

    Domyślnie

    Problem w tym, że to jest sprawa z gatunku tych, gdzie bez pomocy naprawdę kumatego biura rachunkowego z dostępem do prawnika nie obędzie się. A także bez indywidualnej interpretacji oraz wyjaśnienia spraw podatkowo-akcyzowych - czyli dodatkowe koszta. Na pewno nie jest to sprawa na forum i jest tu sporo min na które się można bardziej lub mniej świadomie władować (większa część z nich została opisana wyżej w dyskusji). Do tego można dołożyć możliwość podważenia rozliczeń przez najemcę po kilku latach i ryzyko straty pieniędzy. Moim zdaniem jest to gra kompletnie nie warta świeczki i zachodu.

    W skrócie - PV na dachu prywatnego domu lub swojej firmy - tak. Na dachu domu z mieszkaniami na wynajem - w życiu. No chyba, że lubisz życie na krawędzi
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Straszne kombinacje aż jestem w szoku ze można takie stworki wymysleć szok. Sprawa jest prosta jeżeli wynajmujesz dom bez kosztowy lub nisko kosztowy bo wyposażony jest w PV i ogrzewanie elektryczne to ze względu na standard możesz podkręcić stawkę czynszu bo twoja oferta może być atrakcyjniejsza ze względu na koszty eksploatacyjne pomimo wyższego czynszu z tyt najmu,
    I oczywiście wziąć na klatę ryzyko, że trafisz na najemcę "mam wyj* na wszystko", który będzie zimą wietrzył cały dzień mieszkanie i miał jednocześnie odkręcone ogrzewanie na max Co kto lubi
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #38
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kyczlewap

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Kod pocztowy
    00-303
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki Panowie;

    Być może należy podejść do sprawy tak - lokal jest bez kosztowy jeśli chodzi o eksploatacje do określonej ilości zużytych KW. Jak przekroczycie to będziemy renegocjować czynsz. (czyli w następnym miesiącu będzie drożej)
    W miesiącach letnich czynsz jest w wysokości x a w miesiącach zimowych z uwagi na ogrzewanie jest x + 200 PLN na przykład ?
    Jednak takie rozwiązanie to trochę nie po mojemu.
    Zawsze staram się ciąć koszty a w przypadku rozliczenia ryczałtem ciężko będzie ludzi przekonać do oszczędności.
    Dzięki za wypowiedzi. Może ktoś jeszcze coś doda ...

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kyczlewap Zobacz post
    Być może należy podejść do sprawy tak - lokal jest bez kosztowy jeśli chodzi o eksploatacje do określonej ilości zużytych KW. Jak przekroczycie to będziemy renegocjować czynsz. (czyli w następnym miesiącu będzie drożej)
    Skomplikowana umowa, skomplikowane rozliczenie. Strasznie dużo zachodu jak na pasywny dochód.

    Cytat Napisał Kyczlewap Zobacz post
    W miesiącach letnich czynsz jest w wysokości x a w miesiącach zimowych z uwagi na ogrzewanie jest x + 200 PLN na przykład ?
    Też skomplikowane, w dodatku wchodzi podatek od tych 200 zł. Najem ma być prosty jak budowa cepa, a nie raz tak, raz owak. Ani najemcy nie lubią takich cyrków, ani większość wynajmujących.

    Cytat Napisał Kyczlewap Zobacz post
    Zawsze staram się ciąć koszty a w przypadku rozliczenia ryczałtem ciężko będzie ludzi przekonać do oszczędności.
    Exactly. W dodatku mało kto będzie wiedział ile może jeszcze zużyć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Można prościej rozliczyć po prostu normalnie po zużyciu jest taki parametr na fakturze w PGE który uwzględnia wszystko łącznie z auto konsumpcją. I wtedy najemca ponosi koszty tego co zużycje po cenach OSD i sprzedawcy pradu. Natomist profity z PV pobiera właściciel nieruchomości po prostu ten detal nie jest wynajmowany najemcy, jeżeli chce skorzytac z PV to płąci dodatkowo co mu się nie koniecznie moze opłącać.
    A skąd niby jakikolwiek operator miałby wiedzieć, jaką mam autokonsumpcję?!? Na tym cały myk z autokonsumpcją polega, że ta energia nie przechodzi przez licznik operatora i dlatego najbardziej opłaca się konsumować na bieżąco produkcję, żeby nie oddawać energetyce 20% lub 30% opłaty. Coś Ci się zdrowo pomyliło, praw fizyki to Ty na tym forum może nie zmieniaj. Poza tym podatkowo to:
    1) albo robisz refakturę (w bardzo dużym uproszczeniu, bo to zależy od formy działalności wynajmującego i zapisów jego umowy z najemcą)
    2) albo licznik na najemcę

    Wszelkie odstępstwa powodują albo daleko idące konsekwencje i masę niepotrzebnej nikomu roboty papierkowej albo niosą potencjalne ryzyko dla wynajmującego w postaci nieprzewidywalnych najemców (co i tak jest wystarczająco ryzykowne bez PV na dachu) i kosztów.

    Moim prywatnym zdaniem, nie ma najmniejszego sensu kopać się z koniem. Zbyt duża szansa, że koń (państwo) wygra, a finansowo biznes się nie zepnie.

    Nie rozumiem, po co komplikować rzeczy, które mają być proste i bezobsługowe - takie jak najem czyli dochód pasywny. To ma generować zyski, a nie ból głowy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony