dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika i Smart Home

    Hej,

    We wrześniu wg. planu odbieram klucze do domu od developera i pierwsze co to chcę zamontować Fotowoltaikę (by zdążyć załapać się na dotację) i system Smart Home.

    Tu pytanie do was drodzy forumowicze. Czy macie doświadczenie w łączeniu Smart Home i fotowoltaiki.

    Jaki system Smart Home polecacie do fotowoltaiki by sterować zużyciem prądu?

    (instalację PV biorę od PVGE)

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Hej,

    We wrześniu wg. planu odbieram klucze do domu od developera i pierwsze co to chcę zamontować Fotowoltaikę (by zdążyć załapać się na dotację) i system Smart Home.

    Tu pytanie do was drodzy forumowicze. Czy macie doświadczenie w łączeniu Smart Home i fotowoltaiki.

    Jaki system Smart Home polecacie do fotowoltaiki by sterować zużyciem prądu?

    (instalację PV biorę od PVGE)
    żaden słońce steruje fotowoltaiką nie wiem co to sterowanie miałoby na celu??

  3. #3

    Domyślnie

    Chłop kupi sobie wattrouter i będzie nadmiar prądu oddawał na grzałki do cwu. Od cały system sterowania zużyciem prądu. W lato cały prąd przeje a w zimie zapłaci za jego zużywanie. Są różne zboczenia ale każde należy szanować.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Jaki system Smart Home polecacie do fotowoltaiki by sterować zużyciem prądu?
    Co/czym chcesz sterować? Jaki budżet? Na gotowo, czy sam lubisz grzebać? Przewodowo czy bezprzewodowo. Własnymi siłami to Home Assistant. Jeśli chodzi o komercyjne projekty, popytaj o grenton czy inne loxone. Jeśli idziesz w komercję, to trochę późno się obudziłeś, szkoda ściany teraz pruć. Temat rzeka. Mając PV, rozkminianie wysterowania pralki czy zmywarki jest bez sensu, można sobie równie dobrze ustawić opóźnienie i wystartować w południe. Jeszcze ujdzie grzanie wody, czy sterowanie żaluzjami (choć już sobie wyobrażam "wachlowanie" przy chmurach). Generalnie ciężko sensownie wykorzystać smart home do sterowania zużyciem prądu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #5

    Domyślnie

    Co/czym chcesz sterować?
    Gniazdami elektrycznymi, oświetleniem, żaluzjami
    A czym jeszcze można posterować albo czym powinno się by wykorzystać maksymalnie prad z PV?

    Jaki budżet? Na gotowo, czy sam lubisz grzebać?
    Budżet mam i nie chcę ograniczać się przez pieniądze bo myślę ze taka smart instalacja będzie przynajmniej z dekadę żyła (jak nie dłużej)
    Wole na gotowo, nie mam czasu na DIY

    to trochę późno się obudziłeś, szkoda ściany teraz pruć.
    Dom będzie w stanie developerskim z obwodową instalacją elektryczną i nie widzę przeszkód by wkuć, następnie zamaskować przewód magistrali.
    Chociaż bezprzewodowo było by lepiej (bo kuć nie trzeba )

    Generalnie ciężko sensownie wykorzystać smart home do sterowania zużyciem prądu.
    To po co Smart Home jak nie do optymalizacji zużycia energii?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Gniazdami elektrycznymi, oświetleniem, żaluzjami
    A czym jeszcze można posterować albo czym powinno się by wykorzystać maksymalnie prad z PV?
    Nie wiem, to Ty chcesz to robić. Do gniazdek coś jest podłączone - np. ekspres do kawy, audio, TV, czajnik elektryczny, router, stacja dokująca odkurzacza, żelazko. Nie będziesz tych sprzętów raczej włączał tylko gdy świeci słońce, a wtedy gdy tego potrzebujesz (z czego część rzeczy i tak lepiej zostawić włączone 24h, a część ma zerowe zużycie energii gdy jest wyłączone - np. ekspres do kawy). Oświetlenie nie ma nic do PV, także żaluzje. Na upartego żaluzje możesz połączyć z porą roku, ale to nadal nie ma bezpośredniego związku z fotowoltaiką. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to grzanie CWU.

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Budżet mam i nie chcę ograniczać się przez pieniądze bo myślę ze taka smart instalacja będzie przynajmniej z dekadę żyła (jak nie dłużej)
    Wole na gotowo, nie mam czasu na DIY
    Nie wnikając w szczegóły, smart home na komercyjnych warunkach to jest droga impreza - 20kpln do "sky is the limit".

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Dom będzie w stanie developerskim z obwodową instalacją elektryczną i nie widzę przeszkód by wkuć, następnie zamaskować przewód magistrali.
    Chociaż bezprzewodowo było by lepiej (bo kuć nie trzeba )
    Są różne rozwiązania. Jedne opierają się o magistralę, inne o elektrykę w układzie gwiazdy. Musisz wybrać system, który Cię interesuje i dopiero wtedy będzie wiadomo, co Cię czeka. Komercyjne SH unikają rozwiązań bezprzewodowych, to raczej domena DIY.

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    To po co Smart Home jak nie do optymalizacji zużycia energii?
    Do wszystkiego oprócz optymalizacji zużycia energii elektrycznej. No dobra, przesadziłem. Jak masz grzejniki, to możesz sterować zaworami. Ale już przy podłogówce sensowniej jest dać ogrzewaniu wolną rękę, żeby działało zgodnie z krzywą grzewczą/pogodówką, czy to gaz, czy PC. Przy grzaniu kablami też nie wysterujesz słońcem, bo pewnie będziesz grzać tak, by utrzymać komfort. Możesz grzać CWU wg słońca, choć to i tak się nie sprawdzi, jeśli bierzecie kąpiel wieczorem i rano i trzeba będzie w nocy dogrzewać. Jeśli chodzi o sprzęty AGD, to oszczędności mogą być iluzoryczne i bardziej będą działać na Twoją psychikę niż na rachunki.
    Byłem tam i odpuściłem. Eksperymentowałem z wyłączaniem audio/TV/dekoderów/urządzeń sieciowych i szczerze - to więcej kłopotów ze sobą niesie niż korzyści. A przy PV na dachu i włączonych urządzeniach, które mi żrą 160-300W 24h, to mi bez różnicy, czy zejdę o te 50W niżej. Lodówek, rekuperacji i sieci i tak nie wyłączę.

    A wracając do tematu, to SH ma zapewnić wygodę. Jak otwierasz drzwi wejściowe, czy wchodzisz z garażu, to nie musisz macać po kontaktach, a w domu wita cię muzyka albo TV w zależności od upodobań danego użytkownika, który wróci wcześniej. W zależności od pory dnia zmienia się oświetlenie na bardziej komfortowe dla oczu, do tego, że po zmroku włącza się oświetlenie ambientowe, a jak jest impreza to masz predefiniowane ustawienia świateł i muzyki. Do tego, że jak wychodzisz rano to dostajesz informację o przewidywanej pogodzie (np. przypomnienie o parasolu) czy jak długo zajmie dojazd do pracy. Jak wychodzisz i nie zamkniesz wszystkich okien, to masz przypomnienie o tym albo zawsze, albo tylko kiedy zapowiadany jest deszcz. A po wyjściu system odłącza dla pewności obwód np. z żelazkiem i wyłącza światła.

    Ale to wszystko w bardzo małym stopniu przekłada się na optymalizację zużycia energii. To w 90% przypadków przekłada się na komfort, a nie rachunki. Chyba, że ktoś ma właśnie grzejniki i np. ogrzewanie miejskie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    No nie, sterowanie gniazdkami, żaluzjami i oświetleniem ma maksymalnie wykorzystać uzyski z PV.
    Uzysk z PV wykorzystuje się na bieżące potrzeby dnia, oraz magazynuje się w akumulatorze zwanym energetyka. Sprawność takiego akumulatora jest 80%.
    W ciągu dnia jak nie ma Cię w domu to możesz w lecie podgrzewać CWU i zużywać do klimy, aby utrzymać odpowiednią dla Ciebie temperaturę w domu a w zimie do ogrzewania domu, myślę tu raczej o pompie ciepła.
    Samo wachlowanie żaluzjami nic nie da chyba, że będziesz je otwierał jak będzie słońce i uruchamiał klimę, aby wypompować ciepło z domu, aby wykorzystać uzysk z PV, no ale to jest przecież bez sensu. W lecie zasłania się żaluzje przy nasłonecznieniu i włącza klimę jak potrzeba.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdpacek Zobacz post
    Hej,

    We wrześniu wg. planu odbieram klucze do domu od developera i pierwsze co to chcę zamontować Fotowoltaikę (by zdążyć załapać się na dotację) i system Smart Home.

    Tu pytanie do was drodzy forumowicze. Czy macie doświadczenie w łączeniu Smart Home i fotowoltaiki.

    Jaki system Smart Home polecacie do fotowoltaiki by sterować zużyciem prądu?

    (instalację PV biorę od PVGE)
    Hej
    wg mnie warto max okablować chałupę przy budowie-zawsze to więcej możliwości i mniejszy tłok po wifi.
    Odnośnie systemu , to wdrażam u siebie Domoticza na Radpberry pi3b+.
    Na teraz mam zrobione :
    -odczyt z podlicznika energii do PC
    -sterowanie cyrkukacją
    -sterowanie bramami i furtką
    -włączanie PC CO
    Do zrobienia :
    -sterowanie oświetleniem zewn
    -sterowanie Cwu
    -obsługa czujników bram i drzwii
    -odczyt z ciepłomierza PC (wyj optyczne )
    Skonfigurowałem w/w dzięki naszemu kol Isom
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej
    Odnośnie systemu , to wdrażam u siebie Domoticza na Radpberry pi3b+.
    Pzdr
    Na SSD czy SD? Ja poszedłem w Home Assistant postawiony na HP T620.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Na SSD czy SD? Ja poszedłem w Home Assistant postawiony na HP T620.
    Na razie uruchamiam na sd-potem przechodzę na hdd (robi mi się kopia na bieżąco)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Na SSD czy SD? Ja poszedłem w Home Assistant postawiony na HP T620.
    może SB , też fajnie brzmi a może CBA ?
    PS tytułem żartu.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Przy PV to ze smart to pralka i zmywarka z opóźnionym startem i tlye
    Ewnetualnie wat ruter do CWU. Ale co jeszcze i poco Pod PV
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Przy PV to ze smart to pralka i zmywarka z opóźnionym startem i tlye
    Ewnetualnie wat ruter do CWU. Ale co jeszcze i poco Pod PV
    Masz rację, moja PC cwu ma moduł wifi pod pv i działa super tyle że używa grzałki nie sprężarki i to się nie opłaca, więc nie korzystam.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Na razie uruchamiam na sd-potem przechodzę na hdd (robi mi się kopia na bieżąco)
    Mam rpi2, ale za dużo się naczytałem o problemach. Jak są kopie, to najważniejsze (byle do chmury)
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    może SB , też fajnie brzmi a może CBA ?
    PS tytułem żartu.
    A i tak wyszło, że HDD

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Masz rację, moja PC cwu ma moduł wifi pod pv i działa super tyle że używa grzałki nie sprężarki i to się nie opłaca, więc nie korzystam.
    Ale jak to? Masz PC, która grzeje CWU grzałką? Panie, a kto panu tak spie.......?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #15

    Domyślnie

    U mnie grzałka w cwu. nie grzeje a woda ma 78*C i musiało się włączyć ogrzewanie w garażu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	78.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	447140
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Mam rpi2, ale za dużo się naczytałem o problemach. Jak są kopie, to najważniejsze (byle do chmury)

    A i tak wyszło, że HDD



    Ale jak to? Masz PC, która grzeje CWU grzałką? Panie, a kto panu tak spie.......?
    Nie wiem czy spie czy nie po prostu ale akurat tak działa Pc ktorą mam ze sklepu/dobę. Mnie to nie przeszkadza bo 1 kwh prądu jaki jest pobierany przez pc i tak z produkcji więc to nie ma znaczenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony