dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gnago - my tu się zastanawiamy czy za tę sumę w ogóle skończy dom tak by oddać dokumenty do NB, a ty o kafelkach.
    Wykończenie to zupełnie inna bajka.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    No sprawa domu to już w ogóle zamknięta bo nie dość , że Wy mi mega temat rozjaśniliście za co bardzo dziękuje tak jeszcze rozmawiałem dziś z tym znajomym Ojca obeznanym w temacie i też stwierdził , że za te pieniądze bardzo ciężko , także dziękuje za odpowiedzi.

    Teraz to jedynie temat dobudówki został . W tym tygodniu dowiem się czy w ogóle byłaby zgoda na takie coś i jeśli nikt nie będzie się sprzeciwiał to uderzam do kuzynki lub do jakiejś poleconej osoby aby oszacować mniej więcej koszty tej dobudówki czyli około 40- 45 m 2 . Dam znać tutaj co mi powiedzieli

  3. #23

    Domyślnie

    Ja na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze domek gospodarczy z drewna. W 100tyś jeśli wszystko zrobisz od A do Z powinieneś się zmieścić. Robiąc po pracy można go postawić w około rok. Taki domek ma 35m2 po obrysie zewnętrznym a w środku parter + piętro daje około 50-60m2. Koszt projektu to zazwyczaj 500zł. Odchodzi Ci jego adaptacja u architekta, zatrudnienie kierownika budowy, geodety, odbiory, nie musisz też spełniać standardów domów jednorodzinnych.

    Fundament robisz sobie na słupach betonowych - wiertnica spalinowa, robisz nią otwory. Następnie robisz szalunek tak aby te słupy stały wyżej niż powierzchnia terenu. Wkładasz jakieś zbrojenie i zalewasz betonem. Koszt takiego fundamentu jest niski i pracy nie jest dużo. Nie robisz żadnej rekuperacji bo Cię na to nie stać, nie ocieplasz domu zgodnie z WT21 bo Cię na to nie stać. Grzejesz się czystym prądem - koszt instalacji bardzo niski a w takim małym domu płacić za prąd też nie będziesz jakoś dużo.
    W takim domu na dole masz łazienkę, do tego salon z kuchnią a na górze 2 sypialnie. Tutaj masz przykładowy taki domek https://www.youtube.com/watch?v=P0e9IQIm73A

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No bez przesady.
    Właśnie skończyłem dwa domy o powierzchni zabudowy 35m2 każdy.
    Jeden ocieplony i wykończony do zamieszkania (55m2 pow. użytkowej) i drugi garaż nieocieplony.
    Za wszystko dałem 100 tyś.
    Oczywiście 80% praca własna z jednym pomocnikiem który mnie kosztował 10k.
    Budowa trwała niecałe 2 miesiące.
    no właśnie -praca własna. A ja piszę o systemie zleconym. Autor tez nie chciał domu o pow. 30 m2, ale większy ("Wiadomo nie chciałbym aby dom miał 30 m 2 bo to stanowczo za mało")

    poza tym ty budowałeś letniaki na zgłoszenie, a nie dom całoroczny, który ma określone wymagania techniczne.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze domek gospodarczy z drewna.
    i jak ktoś go podkabluje, to zapłaci karę za zamieszkiwanie w domku gospodarczym (niezgodność deklarowanego budynku z faktycznym użytkowaniem).
    A letniaka nie postawi, bo działka nie jest letniskowa.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Taki domek ma 35m2 po obrysie zewnętrznym a w środku parter + piętro daje około 50-60m2.
    Piętro? To projekt, kierbud i standardowe, pełne formalności.
    Trzeba też pamiętać, że podatek od nieruchomości z 10x wyższy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-08-2020 o 10:32

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    SSZ to połowa robót budowlanych dopiero - człowiek wywali całą kasę a zostanie z rozgrzebaną budową.

    Ja szacowałam 50 m2 za 150 tyś systemem zleconym, i nie do stanu SSZ, tylko do stanu w którym można oddać dokumenty do nadzoru budowlanego i zakończyć formalnie budowę (2,8-3 tyś/m2).

    Więc może ty czytaj ze zrozumieniem?

    Podajesz cenę sprzed 7 lat - drewno może i zdrożało 10%, ale wszystko inne więcej, a robocizna to już zupełny kosmos.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-08-2020 o 00:06

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    stos - z uszczegółowienia rozmowy można było sadzić, ze dla autora SSZ to zakończenie budowy.

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    SSO to mniej więcej 1/3-1/2 kosztów budowy - fundament, mury, dach.
    SSZ to po prostu SSO z drzwiami zewnętrznymi i oknami.

    Ty chcesz budować za 100 tyś do stanu SSZ czy do stanu deweloperskiego (SSZ + tynki, wylewki, ocieplenie, instalacje)?
    Bliższa realiom jest opcja 1/3 ,kiedy 3 lata temu zaczynałem budowę ,wstępnie wyliczyliśmy z żoną stan całkowity do wprowadzenia na 450 tys. Dużo rzeczy robiliśmy sami ,czego nie mogliśmy -zlecaliśmy ,bo wiadomo-kiedy jak pieniądze trzeba zarabiać .Na dzień dzisiejszy wychodzi nam że zbliżymy się do 600 tysi .
    W mojej ocenie czasy są takie że chcąc wybudować w miarę przyzwoity i komfortowy dom to 500 tys trzeba liczyć .Nie wspominając o drożejącej robociżnie ,jak tak dalej będzie to mało kogo będzie stać na budowę własnego D.
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 26-08-2020 o 19:40

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Oryginalne pytanie brzmiało tak:
    Dlatego powzięłam wątpliwość, czy autor wie o czym pisze. I wyszło, po wypytaniu, że jednak nie.
    Bo mu chodziło o dom bez wykończenia (czyli kafle, panele, meble, ceramika sanitarna) a nie gołe mury z oknami.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Autor po prostu nie wziął pod uwage że miedzy SSZ a stanem gdzie zostały nam płytki, farby, gniazdka itp jest masa roboty dosyć kosztownej.
    SSZ w dużej mierze własnymi siłami jest realny, ale mało kto zrobi dach a to wyjdzie z 30-50 tysięcy, w zależności od wielkości i rodzaju.

    U mnie przy 75m2 już pękło 150k zł, a podejdzie pod 200k do zamieszkania, w niskim standardzie, masie błędów niedoróbek itp wynikających z braku doświadczenia przy samodzielnej budowie. Bo samodzielna budowa to był jedyny sposób by w takich pieniądzach ten dom stawiać.

    Pamiętajmy tylko że budując samemu z reguły budujemy długo, a ja sam widzę że im dłużej buduje tym ten dom mi drożeje, bo wszystko wokół też idzie w górę...

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    gnago - my tu się zastanawiamy czy za tę sumę w ogóle skończy dom tak by oddać dokumenty do NB, a ty o kafelkach.
    Wykończenie to zupełnie inna bajka.
    No w zasadzie ekonomicznie poprawnie to Polaków nie stać na budowę domów w tradycyjnej technologii, budują na kredyt . Więksozśc ma problem z odłożeniem 10 % miesięcznie swojej pensji.
    Inaczej jest z gościem co dysponuje 100 000 własnych oszczędności ergo za to stawia skorupę w innej technologii, a z kontekstu wynika że ma gdzie mieszkać zatem wykańcza w miarę dopływu gotówki . A za średnią pensję można wymalować te apartamenty częściowo nawet w stiukach bez żadnej szkliwonej ceramiki w płytkach. Do dziś istnieją betonowe podłogi w łazienkach i ta nie traci na funkcjonalności

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego kwestii finansowych wykończenia nie biorę pod uwagę. Jedynie koszt budowy do formalnego zakończenia budowy.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W tym roku, dwa dachy dwuspadowe (45st) o powierzchni 70m2 każdy zapłaciłem 16 tyś (blachodachówka)
    Mówisz o całych dachach wraz z konstrukcja i pokryciem - mową o cenie robocizna + materiał? I o blachodachówce nie z allegro?

    Ja za 150m2 dachu 30st, blachodachówka najtańsza z Pruszyńskiego razem z montażem, obróbką, bez deskowania zapłaciłem 18 tysięcy i była to najtańsza oferta (nie licząc dekarzy - amatorów z pod sklepu)

    A gdzie wieźba...

    Cena zależy od wybranej technologii.
    Materiał na "bunkier" dzisiaj jest dużo droższy niż 10 lat temu. Nawet 100%.
    Materiał na szkielet przez 10 lat zdrożał może o 10%.
    Nie jestem przeciwnikiem szkieletów, rozwazałem taki .
    Ale ten "bunkier" ma masę wspólnych elementów jak szkielet, jak np fundament, okna, dach, drzwi, hydraulika, ogrzewanie, elektryka itp.
    Koszt murów, wieńca i nadproży to w moim wypadku 10% sumy obecnego stanu (prawie developerski)



    Dwa domy budowałem 2 miesiące. Oczywiście fundamenty zrobione były pół roku wcześniej.
    Jeden dom 55m2 pow. użytkowej, ocieplony do zamieszkania.
    Drugi to tej samej wielkości nieocieplony garaż.
    Całość kosztowała ok 100k.
    Ale rozumiem że te dwa domy w 2 miesiące to samemu, i normalnie robiąc po pracy plus ewentualne weekendy? I Oczywiści robiłeś to pierwszy raz w życiu, bez żadnego doświadczenia?

    Moja wypowiedź odnosiła się do osób które decydują się na budowę samodzielna, nie mając większego doświadczenia ,a na pewno nie przy budowie domu od A do Z. Wiadomo że każdy wtedy zbiera urlop i dni wolne żeby jak najwięcej być na budowie, ale niestety potem jest okres gdy urlop się kończy i robota też idzie duuużo wolniej. No chyba ze ktoś po 8h w pracy wali drugie 8h na budowie przez X miesiecy...


    stos, ja się bardzo często zgadzam z tym co piszesz, ale tutaj wszystko było by zbyt różowe, szczególnie dla kogoś kto dopiero przymierza się do budowy.

    Pozdrawiam

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cześć Wszystkim

    Jak wiecie nie daję za wygraną i wiedząc o tym , że mam własną działkę budowaną nie chce mieszkać w bloku i staram się z wszelkich sił szukać rozwiązań aby ten dom postawić.

    Budżet obecny to 200-220 tysięcy złotych max . Robię co mogę aby odkładać pieniądze . Jak wiecie miałem robić dobudówkę i konsultowałem się nawet z kierownikiem budowy i dałoby się zrobić to bez problemu do 150 tys ( jego słowa ) . Ale stwierdziłem , że jeszcze raz zapytam Was o coś co dla mnie jest ważne. W internecie przeglądam sobie projekty nie dużych domów i przykładowo znalazłem coś takiego :

    https://z500.pl/projekt/76/Z78,proje...a-dzialke.html

    Jest to projekt domu 65 m 2 który starczyłby mi idealnie. Rozmawiałem z Panią przez telefon to powiedziała , że ceny budowy stanu surowego zamkniętego to od 105 tys do 158 tys złotych w zależności od użytych materiałów gdzie można np. pójść na kompromis i postawić to za 135 tys złotych. Mowa o stanie surowym zamkniętym .

    Czy Waszym zdaniem zdaniem z wykończeniem jest realnie zrobić ten projekt za 200 tys max 220 ? ( bez mebli , agd i wiadomo wyposażenia domu ) . Naprawdę nie wiem gdzie szukać pomocy i kogo pytać o takie rzeczy .

    Ogólnie coraz bardziej zastanawiam się nad budową domu drewnianego zleconego firmie albo drewnianego ale otynkowanego . Widzę , że wiele firm takie domki stawia i coraz większe zainteresowanie jest.

    Tutaj np. 180 tys w stanie deweloperskim :

    https://www.facebook.com/domTOpodstawaWAKO

    Jak to jest. Da się postawić coś nie dużego do tych 220 tys złotych uwzględniajac , że nie będzie to robione z najlepszych materiałow ale też nie najgorszych ? Chciałbym zacząć po nowym roku bardzo mocno interesować się budową i ruszyć z tym a co z tym idzie trzeba znaleźć ekipe , pozwolenia itp więc długo to potrwa...

  16. #36

    Domyślnie

    Nie buduj czegoś takiego jak 65m2 bo realnie to tam bedzie 55-60metrow. To jest malo nawet jak na mieszkanie. Dolozenie 20m2 powierzchni nie podniesie wiele kosztow budowy, na pewno nie o 20%. A komfort uzytkowania bedzie zupelnie inny. No i kiedys znajdziesz kupca na taki dom a na taki 60m2 nie bedzie chętnych chyba że za grosze.
    Pewnie daloby się postawić takie domek 80m2 za 250k maksylanie oszczedzajac na materialach i robiąc co sie da samemu.Oczywiście odpowiedni projekt, brak betonowego stropu tylko byle co nad glowa i na dachu. No i nie wykonczysz tego do konca w tej kasie, bedziesz przed domem mial bloto, ogrodzenie z siatki a kotlownia to albo grzanie prądem albo kociol na jakis syf. Tyle że nielatwo teraz dostać PnB jesli nie spelni sie wielu wymagań...
    I ciezko znaleźć ekipe do takich malutkich domkow. oni wolą duże bo maja wiekszy dochod i dłuższy czas w jednym miejscu.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1990 Zobacz post
    Jak to jest. Da się postawić coś nie dużego do tych 220 tys złotych uwzględniajac , że nie będzie to robione z najlepszych materiałow ale też nie najgorszych ?
    Coraz bardziej nie da się. Już nie załapiesz się na obecne WT. To, co zostało już napisane (w tym to) nie zmienia się - zmienia się to, że teraz będziesz musiał mieć rekuperację i drogie źródło ciepła, żeby zmieścić się w limicie EP, lepsze okna, ściany itd. (WT 2021).
    A to oznacza, że będziesz musiał budować drożej - i nie patrz na koszty, które ponoszą ci, co budują teraz czy dostaną PnB w ciągu najbliższych dwóch dni. A tym bardziej na koszty tych, co dostali pozwolenie wg WT2014.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-12-2020 o 16:41

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    Kurczę to już nie mam pojęcia gdzie pytać o porady , pomoc . Chyba wezmę jakiegoś kierownika budowy ( poleconego ) i zapłące za konsultacje aby przyjechał do mnie i mi coś w ogóle doradził .

    Co do budowy domu 65 m 2 . Ten temat już tutaj wałkowałem i napisałem , że nie potrzebuje więcej. Starczą mi dwa pokoje + salon z aneksem . Nie musi to być coś dużego. Wiem , że według Was i to nie jest realne ale zrozumcie , że nie każdy ma wymagania domu 150 m 2 . Jestem właścicielem mieszkania które ma 90 m 2 gdzie mieszkają obecnie moi Rodzice ( mocno starsi ludzie ) tak więc nie miałbym zamiaru sprzedawać tego domku bo mógłbym przenieść się kiedyś do tego mieszkania i też mam trochę ziemi bo to dom 2 rodzinny , także warunki na przyszłość bym miał . Proszę nie decydujcie za mnie o metrażu i tym czy sprzedam ten dom czy nie. To teraz nie jest istotne , naprawdę.

    Jedyną opcją w takim razie pozostają chyba domy drewniane których u mnie gdzie mieszkam powstało sporo zarówno tych większych jak i mniejszych i ludzie tam mieszkają cały rok bo wiadomo stawiali całoroczne a nie te letniskowe.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Niedawno zakończyłem SSO (+ przyklejony styropian) budynku gospodarczego ~36m2 i całość wyniosła mnie ~27,5 tysiąca. Bez robocizny, robiliśmy sami i trochę materiałów miałem z budowy domu.
    Fundament klasyczny, dachówka cementowa, więźba, murowany z betonu komórkowego na kleju, wieniec i posadzka lana.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1990 Zobacz post
    Starczą mi dwa pokoje + salon z aneksem . Nie musi to być coś dużego.
    Ciężko spać w sypialni z rekuperatorem. Bojler można powiesić w salonie i tam brać prysznic a pralkę umieścić w aneksie kuchennym. Narzędzia niby można trzymać w salonie. Da się - ale czy warto budować dom, żeby się tak męczyć? Problem jeszcze będzie z "kotłownią". Klima kanałowa może załatwić sprawę, ale budżetu może nie starczyć. Splity przy tak małej liczbie pomieszczeń wyjdą taniej - ale trochę szumią.

    Domy drewniane wychodzą drożej.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony