dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna na piętrze

    Witam,

    Forum śledze już dość długo i przyszedł czas na rejestracje i pytanie.
    Chodzi o wentylacje w segmencie który buduję. Dokładnie o pierwsze piętro.
    Wiem, że według przepisów każde pomieszczenie na wyższej kondygnacji powinno mieć wywiew.....
    Wiem też, że wentylacja grawitacyjna nie jest najlepszym rozwiązaniem......
    Całe piętro ma niecałe 40m2.
    Czytając, studiując itd. wyszedłem z takim pomysłem rozwiązania tego zagadnienia (załączony szkic).
    Wywiewy będą w łazience i jednym z pokoi. Nawiewy w dwóch pozostałych pokojach.
    Teraz moje pytania i prośba o opinię:
    1. Czy robic dwa wyciagi jak na schemacie czy tylko jeden w łazience? Boję się że może nie wystarczyć wyciągu na 3 pokoje + ewentualne zaciąganie ze schodów.
    2. Jeżeli padnie na dwa wyciągi, boję się że wyciąg z wyższym kominem w pokoju 1 będzie miał silniejszy cug i osłabi to wyciąg w łazience. Tak czy siak chce zainstalować tam wentylator z higrostatem w celu zwiększenia mocy.

    Chciałbym poznać wasze opinie i doświadczenia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	72,7 KB
ID:	447133

  2. #2

    Domyślnie

    Ja szukam odpowiedzi do podobnej sytuacji. Wentylacja grawitacyjna na poddaszu użytkowym.

    Ale pozwolę sobie przy okazji tego pytania dopytać - w różnych źródłach w sieci podają, że:

    1. Na poddaszu powinno być podobnie jak na parterze - tzn. wywiew w kuchni/łazience/garderobie, a nawiew w pokojach.

    Inne źródła podają, że:

    2. W każdym z pokojów powinien być wywiew.

    Wedle mojego rozumienia to są dwa sprzeczne podejścia.

    Czy ktoś wie jak rzeczywiście jest w prawie budowlanym? I jak zalecają w praktyce?

  3. #3

    Domyślnie

    I jeszcze może jedno pytanie dla opcji "1. Na poddaszu powinno być podobnie jak na parterze - tzn. wywiew w kuchni/łazience/garderobie, a nawiew w pokojach.":

    Czy ma to znaczenie, że nawiewy są z jednej strony domu, a w pomieszczeniach z drugiej strony wywiewy?
    Ja mam tak, że łazienka i garderoba jest mniej więcej w środku, a ewentualne nawiewy byłyby w pokojach przy ścianach skrajnych. Czy to zaburzałoby ciąg?

  4. #4

    Domyślnie

    Prawidłowe podejście jest takie, że każde pomieszczenie ma swój nawiew i wywiew.
    Jednak ze względu na oszczędności przyjęło się stosować wersję, że nawiewy w pokojach, a wywiewy w pomieszczeniach "brudnych".
    Zatem jeśli chcesz mieć perfekcyjnie wentylowany dom, to najlepiej zlecić projekt indywidualny i postawić takie wymaganie architektowi.
    Wywiew i nawiew działa najlepiej, gdy są po przeciwnych stronach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony