dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Szczelina między murłata a wieńcem

    Witam wieniec został wylany nierówno została położona na nim murłata 14x14 i wypoziomowana na podkładach są miejsca z szczelina sięga do 3cm dach kopertowy z płotwami 14x16 i jętkami panowie od dachu mówią żeby nic nie robić ewentualnie dać piankę montażowa ale czy ta piana nie będzie chłonąć wilgoci ? Dach lekki kryty blachodachówka, kierownik budowy jest nieobiektywny, https://zapodaj.net/1d1fb07504f67.png.html

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Trudna sprawa - przede wszystkim tam powinna być izolacja p.wilgoci z papy lub folii -
    Po drugie widać jakby cała murłata stała tylko na tych podkładkach które ktoś próbował wypoziomować murłatę?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	899
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	447139

    Zapewne wypowiedzą się fachowcy od dachu, którzy spotkali się z czymś takim.
    Moim zdaniem coś ktoś zrobił nie tak - nawet gdy miał takie nierówności powinien normalnie ustawić murłatę na odizolowanym wieńcu, murłata jako materiał naturalny, a przykręcona do wieńca poprzez kotwy była by do niego dociągnięta. Wtedy odpowiednio zacinając krokwie można spokojnie postawić prostą więźbę.

    To jest moje zdanie , może się mylę, ale pamiętam jak u mnie pomimo ciężkiego dachu 340m2 dachówki ceramicznej dokręcałem te śruby kotew - były luźne, może i u mnie był nierówny wieniec, ale nigdzie takich podkładek nie stosowano , obecnie wieniec równo przylega do stropu/wieńca.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 13-08-2020 o 13:46 Powód: dołożenie zdjęcia
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Przecież to sie rozleci predzej czy później. Obciążenia z dachu maja być poprzez murłatę przeniesione na mur. po całej długości murłaty a nie punktowo.

  4. #4

    Domyślnie

    Między wieńcem a murłata znajduje się papa tylko na zdjęciu nie widać, sam nienwiem co o tym myśleć Panowie od dachu mówią że to jedyna możliwość a zrobili już setki dachów i mówią że i tak tragedii nie ma bo często stawiają murłaty na dużo gorszych wieńcach

  5. #5

    Domyślnie

    Płatew od stolca sama w sobie ma również 12 metrów dźwiga ciężar krokwi i blachy a jest podparta tylko w kilku miejscach słupami a wynika to z prawidłowego zaprojektowania i tam nie ma szans na ugięcia ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Obciążenia z dachu maja być poprzez murłatę przeniesione na mur. po całej długości murłaty a nie punktowo.
    Dziś przyglądnąłem się swojej murłacie, niemalże pod mikroskopem.
    Na wieńcu leży papa, a na niej murłata i w wielu miejscach mam prześwity miedzy papą a murłatą, ale na szczęście są to prześwity milimetrowe, a nie kilkucentymetrowe.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dziś przyglądnąłem się swojej murłacie, niemalże pod mikroskopem.
    Na wieńcu leży papa, a na niej murłata i w wielu miejscach mam prześwity miedzy papą a murłatą, ale na szczęście są to prześwity milimetrowe, a nie kilkucentymetrowe.
    Tak czy inaczej czy twoja czy moja myślę że ciężar jaki spoczywa na murlacir jest za mały aby ona się poddała tak czy inaczej myślę w większe szczeliny utkać jakaś zaprawę wyrownowujacą

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    nacisk na murłatę jest zmienny i znaczna jego część pochodzi z wiatru. Jak leży na kilku % swojej powierzchni, to te podkładki mogą zostać wprasowane w drewno. Poluzowane połączanie łatwiej może zostać zerwane.
    Do tego drewno jest elastyczne - nie podparta murłata będzie się wyginać w zależności od siły nacisku a z czasem może trwale się odkształci co będzie problemem nie tylko kosmetycznym. Dachówki pewnie takie ruchy w powiększonym zakresie zniosą dobrze - gorzej mocowanie blachy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    nacisk na murłatę jest zmienny i znaczna jego część pochodzi z wiatru. Jak leży na kilku % swojej powierzchni, to te podkładki mogą zostać wprasowane w drewno. Poluzowane połączanie łatwiej może zostać zerwane.
    Do tego drewno jest elastyczne - nie podparta murłata będzie się wyginać w zależności od siły nacisku a z czasem może trwale się odkształci co będzie problemem nie tylko kosmetycznym. Dachówki pewnie takie ruchy w powiększonym zakresie zniosą dobrze - gorzej mocowanie blachy.
    Czym to najlepiej podbić zaprawą ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak leży na kilku % swojej powierzchni, to te podkładki mogą zostać wprasowane w drewno.
    Tu cię poniosło aby to drzewo się połączyło trzeba 80 bar, aby się wprasowało setki więcej. To raczej się rozeschnie i popęka.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego drewno jest elastyczne - nie podparta murłata będzie się wyginać w zależności od siły nacisku a z czasem może trwale się odkształci co będzie problemem nie tylko kosmetycznym. Dachówki pewnie takie ruchy w powiększonym zakresie zniosą dobrze - gorzej mocowanie blachy.
    Tutaj też te różnice musiałyby być znaczne, Problem będzie - a będzie na pewno ale " dźwiękowy" , Przy takiej powierzchni dachu niezależnie czym będzie pokryty więźba pracująca będzie wydawała dźwięki, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców. Przez tą powierzchnię ruch będzie przenoszony na rynny i tu upatrywał bym największy problem bo łączenia rynien przy takim czymś potrafią się rozszczelnić.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał alegro661 Zobacz post
    Czym to najlepiej podbić zaprawą ?
    Najpewniej FM710 2K Piana Montażowa illbruck powinno wystarczyć Ci opakowanie (12 szt) Proszę nie traktować tego jako
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Najpewniej FM710 2K Piana Montażowa illbruck powinno wystarczyć Ci opakowanie (12 szt) Proszę nie traktować tego jako
    Rynna jest ciągniona na placu budowy przez całą długość dachu tak jak 20 m bez łączeń chciałbym dodać że na zdjeciu co dodałem to rzeczywiście widać duża szparę ale w rzeczywistości to jest kilka dziur po 2.5 cm q reszta schodzi i średnio jest luka 1 cm

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Absolutnie tak nie powinno być! Kierownik nie powinien odebrać tak wykonanego wieńca. Idea jest taka: po to są śruby w wieńcu aby aby solidnie (stabilnie) zamocować murłatę. Dokręcając nakrętki praktycznie wprasowujemy podkładki. Nadajemy wówczas murłacie naprężenie wstępne uniemożliwiające jej obrót. W zaistniałej sytuacji należy wypełnić szczelinę (podbić murłatę) betonem na całej szerokości murłaty. Po związaniu wybić drewniane dystanse i puste miejsca uzupełnić betonem. Po związaniu betonu dokręcić nakrętki. Kosztami tej pracy należy obciążyć murarza. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Absolutnie tak nie powinno być! Kierownik nie powinien odebrać tak wykonanego wieńca. Idea jest taka: po to są śruby w wieńcu aby aby solidnie (stabilnie) zamocować murłatę. Dokręcając nakrętki praktycznie wprasowujemy podkładki. Nadajemy wówczas murłacie naprężenie wstępne uniemożliwiające jej obrót. W zaistniałej sytuacji należy wypełnić szczelinę (podbić murłatę) betonem na całej szerokości murłaty. Po związaniu wybić drewniane dystanse i puste miejsca uzupełnić betonem. Po związaniu betonu dokręcić nakrętki. Kosztami tej pracy należy obciążyć murarza. Pozdrawiam.
    Papę się daje ponton aby wilgoć z użytkowania domu po murze nie przeszła do murłaty w tym przypadku mogę śmiało podbić beton między papę a murlate j dalej będzie spełniać swoje zadanie ?

  15. #15

    Domyślnie

    Papę musisz usunąć. Przecież nadlany beton musi związać z wieńcem.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Papę musisz usunąć. ..
    Nie usunąć a unieść (dosunąć) do murłaty. Beton podbijamy pomiędzy wieńcem a papą. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, jeszcze nic nie zrobiłem z tą murłata były wiatry nie małe nic się nie dzieje pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Nie usunąć a unieść (dosunąć) do murłaty. Beton podbijamy pomiędzy wieńcem a papą. Pozdrawiam.
    Też niestety mam taką sytuację z tym że u mnie podkładki sa tylko miejscami bo winiec nie był idealnie prosty, gdzie na 1/3 długości, na 2/3 dlugości przylega do wieńca. Murłatę jakoś podlewarować czy po prostu wcisnąć tam beton pod papę?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Absolutnie nie lewarować. Wciskać beton piaskowy kielenką tzw. "fugówką" lub cienką listewką. Szczelinę mniejszą niż 4 mm zostawić lub co 0,5 m podbić klinami z obu stron. Pozdrawiam
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Absolutnie nie lewarować. Wciskać beton piaskowy kielenką tzw. "fugówką" lub cienką listewką. Szczelinę mniejszą niż 4 mm zostawić lub co 0,5 m podbić klinami z obu stron. Pozdrawiam
    Panie Andrzeju a pape można uciąć na lico z murłatą? Wtedy łatwiej by mi się ten beton pod pape aplikowalo

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony