dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Lightbulb Nowoczesna duża piwnica - man's cave 140m2

    Witam,

    Jestem na etapie zakupu działki i aktualnie planuje budowę domu. Za wszelką cenę chciałbym uniknąć ciasnoty i dążę do maksymalnej użyteczności, abym nie żałował za pare lat, że nie mam na coś miejsca. Dom wstępnie miał mieć ~250m2 (bo siłownia, duży garaż i gabinet), ale zacząłem rozważać dużą / nowoczesną piwnicę pod całym parterem (~140m2) taką typu "man's cave" - bilard, TV i pewnie siłka.
    I tutaj potrzebuję wsparcia foumowiczów i pomoc w najstepujacych kwestiach:

    1) Czy ktoś stąd budował coś takiego? Jakies porady/sugestie?

    2) Poziom wód gruntowych jest na ~1.8m, wiosną może być 1.2m, - rozumiem że tak kwestia nie będzie problematyczna gdy to zostanie dobrze zrobione

    3) Czy ktoś potafi wycenić chociażby orientacyjnie koszty?

    Pozdrawiam
    Janski

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Piwnica, to nic więcej, jak tylko kłopoty.

    Buduj na wierzchu. Jak chcesz tak szaleć, to funkcje, których spodziewam się używać sporadycznie albo nie potrzebują 23* wydzieliłbym do domku rekreacyjnego z klimą i/lub kozą.

    A piwniczka-ziemianka/schron też osobna to do innych celów, jak potrzebujesz

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Znów Kaizen straszy piwnicą. Daj sobie chłopie już spokój bo tylko szkodzisz.

    Do autora postu. Masz pieniądze a z tego co piszesz to masz, to rób ten mans cave. No problem. Pomieszczeń nigdy za wiele. A bilard stół do pingla itp zawsze miło mieć w domu

  4. #4

    Domyślnie

    Przy wysokim stanie wody rzeczywiście jest to ryzyko, jeśli spartaczą Ci hydroizolację to jest duży problem później.Uszczelnianie przecieków injekcją to często koszty kilkunastu tys zł, plus odkopanie piwnic itd. Musiałbyś zrobić ciężką hydroizolację.
    u mnie dom 380m2 z piwnicą 150m2, stałe zwierciadło wody na 6,2 m, wyżej okresowe sączenia, glina z piaskiem. Warunki bardzo dobre. Piwnica 2,8 m wysokości, płyta denna 25 cm, ściany żelbet 25cm , beton W8, i tak dałem dobrą hydroizolację (2 warstwy na ściany) +xps 20cm. Obrys płyty dennej cca 17,8 na 10,5m. Przy takich wymiarach sama hydroizolacja + xps 18tys, pospółka 30cm na spód 2 tys, chudziak pod płytę -21m3 razy 180 nett/m3, prace ziemne 9 tys (ok 450kubików ziemi, z przewiezieniem ok 30m w obrębie działki, potem zasypanie), dźwig do szalunków 5 tys, papa na spód cca 2 tys, beton na płytę denną i ściany 81 kubików razy 240 zl/m3 netto, ale wyszło betonu z 15% więcej, dodatkowo stal zbrojeniowa prefabrykowana - 6,5 tony, ale poszło z 10-20% więcej razy cca 2,3 zł nett/kg, drenaż 1,5tys. W to wszytko nie wliczona robocizna wyceniana osobno, za cały budynek.Myślę, że pewnie bez piwnicy byłoby za pracę z 30-40k mniej.
    Co do materiałów powinieneś dostać zestawienie od architektów, więc sam możesz obliczyć koszt . To co może zaskoczyć i warto ustalić wcześniej z wykonawcą - prace ziemne (czy wliczone w wycenę robocizny czy załatwiasz Ty), wynajem szalunków - po czyjej stronie, dźwig do szalunków- kto płaci. Jeśli xps kładziony w 2 warstwach, niech wykonawca od razy weźmie pod uwagę, że kleją 2 razy, a nie raz.
    Co do piwnicy robiłbym jeszcze raz , dla wygody. Tyle że niższą, niepotrzebne te 2,8 m. Koszty są wyższe niż osobny budynek, ale jeśli nie chcesz stawiać potworka z blachy to taki dodatkowy budynek też nie będzie Cię kosztował 10 czy 20 tys zł. Nie chcieliśmy też zagracać działki dodatkowymi budynkami gospodarczymi, garażami itd. Działke mamy dużą, sprzęt ogrodniczy, sportowy, meble ogrodowe na zimę,kotłownia, pralnia, warsztat, może sauna, spiżarnia, garaż 65 m2 - spokojnie zagospodarujemy i fajnie mieć to wszystko "pod nosem". Na razie nie żałuję, i nie sądzę, żebym żałował, ale życie pokaże.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam piwnicę pod całym parterem, ale dopiero zbliżam się do SSZ.
    Dodatkowy koszt - licz 100 tys. zł (wykopy, hydroizolacje, lany beton, szalunki systemowe, robocizna).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie musi być lana ściana wystarczy z bloczków. Bloczki rapujesz zaprawą i dajesz hydroizolacja z masy kmb. Zresztą pytanie czy jest potrzebna taka mocna izolacja wodna. W większości przypadków nie jest.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Ja mam piwnicę pod całym parterem, ale dopiero zbliżam się do SSZ.
    Dodatkowy koszt - licz 100 tys. zł (wykopy, hydroizolacje, lany beton, szalunki systemowe, robocizna).
    Dodaj większy (tu już bardzo duży) rekuperator (który będzie musiał być tak ustawiony, żeby powietrza było dość, czy ktoś w siłowni ćwiczy czy nie - i tak samo w sypialniach, gabinecie itp.), rozbudowanie instalacji wentylacji, ogrzewania i innych bardziej, niż proporcjonalnie do wielkości.

    Hydroizolacja, jak woda w jednym momencie była na 1,8m musi być trwale szczelna, bo na 100% to nie był rekordowy poziom i co najmniej co kilka lat spodziewać się trzeba znacznie wyższego. A to nie tylko nie jest tanie, ale i proste do zepsucia nawet przy najdroższych materiałach. Dla przykładu mam murek tarasu z bloczków i na nim płyta żelbetowa. Wysmarowane to Kerakoll Aquastop Flex - i piękne pęknięcia tej ścianki z których wyłazi mech. Żałuję, że nie dałem papy. Jakbym był zmuszony robić podpiwniczenie, to tylko monolit i papa (albo dobre mazidło z zatopieniem siatki - co w zasadzie oznacza produkcję papy na miejscu). Znacznie taniej wyjdą te same m2 na powierzchni.
    A jeszcze taniej, jak to będzie osobny budynek - nie spełniający WT, z wentylacją grawitacyjną jak sporadycznie ogrzewany.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Janski - to, co planujesz to budowa grubo za ponad 1 milion (niemal 400 m2 pow.). Osoby dysponujące takim budżetem rzadko zaglądają na takie forum, bowiem proces budowlany prowadzą za nich wynajęte osoby.
    Tutaj głownie spotkasz budżetówki dłubiące samemu. Duże domy zdarzają się rzadko.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Nie musi być lana ściana wystarczy z bloczków. Bloczki rapujesz zaprawą i dajesz hydroizolacja z masy kmb. Zresztą pytanie czy jest potrzebna taka mocna izolacja wodna. W większości przypadków nie jest.
    Bloczki w piwnicy to nieporozumienie, a czasem porostu katastrofa. Ściana piwnicy nie tylko izoluje przed wilgocią a pracuje pod naporem gruntu i tu same bloczki nie dają rady, jak bloczki to rdzenie i wieńce. Piwnica to monolit.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Bloczki w piwnicy to nieporozumienie, a czasem porostu katastrofa. Ściana piwnicy nie tylko izoluje przed wilgocią a pracuje pod naporem gruntu i tu same bloczki nie dają rady, jak bloczki to rdzenie i wieńce. Piwnica to monolit.
    jasne że jak bloczki to czasem trzeba dać rdzeń, czy pilastry, no a wieniec obowiązkowo.
    oba rozwiązania są dobre. z tym że monolit droższy. od izolacji jest izolacja a nie żelbet. a przy budowie domu jednopiętrowego czy parterowego z piwnicą nie ma potrzeby robić ścian jak w bunkrze.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak ktoś się decyduje na piwnicę, to powinien sie liczyć z tym, że będzie to znacznie droższe rozwiązanie i jeśli ma być na 100% pewne to tylko monolit. Do tego hydroizolacja wysokiej jakości.
    Szalunki systemowe (przynajmniej na ściany zewnętrzne) to też spory koszt.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    hydroizolacja tak, ale tylko wtedy gdy warunki są złe tzn jest mokro dookoła.
    kiedyś całe osiedla tzw. domy klocki były wszystkie z piwnicami i bez żadnych izolacji. i nie jest tak że one mają problem z wilgocią

    popytać sąsiadów którzy mają piwnice, i to już da obraz czego się spodziewać.

    jak jest problem z wysoką wodą to można wykopać studnie chłonną na działce. sporo pomaga.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 15-08-2020 o 11:15

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Janekk - czytałeś post autora? Przecież on ma wysoki poziom wód gruntowych. A tym mu bloczki proponujesz i sens hydroizolacja podważasz?
    Co mu da studnia chłonna?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Janekk - czytałeś post autora? Przecież on ma wysoki poziom wód gruntowych. A tym mu bloczki proponujesz i sens hydroizolacja podważasz?
    Co mu da studnia chłonna?
    no jak ma wysoko wodę to niech na palach zrobi

    wszystko da się zrobić ludzie w kosmos latajo a jeden z drugim ciągle straszy piwnico i balkonem . jaja jak berety

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    właśnie - da się zrobić. Ale nie najtańszym kosztem. Trzeba zrobić wannę betonową z dobra hydroizolacją.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    właśnie - da się zrobić. Ale nie najtańszym kosztem. Trzeba zrobić wannę betonową z dobra hydroizolacją.
    Chce dodatkowe metry to musi płacić, normalne.

    Przy inwestycji pół miliona za domek to dołożyć 100 tys na dużą piwnicę to jest dobre rozwiązanie.

  17. #17

    Domyślnie

    Janski ja tak zrobiłem ale z piętrem mam 134m2 użytkowej parter dla 3 osób może kiedys 4, dodałem schody 90cm zabiegowe na góre, monolit 18cm jedynie co mnie martwi to kwestia siłowni bo to jednak duże obciążenie na m2, podniosłem budynek do 8m, bezokapowa nowoczesna stodoła w kształcie L

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony