dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    antos777

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Franciszków
    Kod pocztowy
    96-315
    Posty
    3

    Domyślnie Ocieplenie stropu w parterówce

    Na stropie będę miał dwie warstwy styropianu (10 i 15cm). W pierwszej warstwie mają być schowane rury do rekuperacji.
    Mam kilka wątpliwości.
    Czy styropian kleić do podłoża, czy po prostu go układać i ewentualnie uzupełniać pianką?
    Kolejna sprawa to czy dawać jakąś folię? Jeżeli tak to czy pod styropian czy nad?
    No i co dać na samą górę? Jakaś cienka wylewka? Mam dostęp do wykładziny, którą montuje się w biurowcach (kwadraty, pod spodem guma a na wierzchu wykładzina dywanowa). Czy mógł bym przykleić taką wykładzinę bezpośrednio na styropian i darować sobie wylewkę?
    Generalnie strych będzie wykorzystywany jako graciarnia.
    Ostatnio edytowane przez antos777 ; 15-08-2020 o 19:40

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Napiszę Ci z własnego doświadczenia:
    Mam również styropian 15 cm 0,31 sklejony klejem do styropianu ułożony na czarnej folii budowlanej w nim instalacja rekuperatora i dgp - to przykryte folią anty refleksyjną i na to 30 cm wełny mineralnej.(to wszystko w części gdzie są skosy i się nie chodzi)
    Tam gdzie są "graty" jest 20 cm styropianu(na folii) w dwóch warstwach i na to płyta osb 15mm - i po niej się chodzi, w celu zamknięcia obszaru pokrytego wełną z płyty są również zrobione ściany.

    Gdybym robił to raz jeszcze pokryłbym całość tak jak ty styropianem - jednak przezbroił (siatką do wylewek) i zrobił powiedzmy 5 cm wylewkę miksokretem.
    Po prostu czyściej, cieplej i możliwość różnego zagospodarowania nieużytkowego poddasza -nawet na "graty"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    5cm wylewki to w zasadzie takie minimum jeśli chodzi o wylewki betonowe żeby nie pękały. JAk zastosoujesz mniejszą grubość to duże prawdopodobieństwo jest że jednak może ci taka wylewka popękać
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak jak kolega Tomek napisał - nie mniej niż 5 cm , a jeszcze jak dodadzą włókna polipropylenowe czy rzucą siatkę zbrojącą w arkuszach( to tanie elementy wzmocnienia) będzie trwale i na lata.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    antos777

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Franciszków
    Kod pocztowy
    96-315
    Posty
    3

    Domyślnie

    Panowie a czy są jakieś przeciwwskazania żeby zamiast wylewki położyć wykładzinę o której wspominałem?
    No i zastanawia mnie sens układania folii pod styropian. Na gruncie jest to oczywiste, ale na stropie?
    Czy ktoś nie położył folii i miał z tego powodu jakieś problemy?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał antos777 Zobacz post
    Panowie a czy są jakieś przeciwwskazania żeby zamiast wylewki położyć wykładzinę o której wspominałem?
    No i zastanawia mnie sens układania folii pod styropian. Na gruncie jest to oczywiste, ale na stropie?
    Czy ktoś nie położył folii i miał z tego powodu jakieś problemy?
    Wg mnie są, styropian się będzie uginał po każdym spacerze, cokolwiek postawisz o ostrych krawędziach odciśnie się na styropianie.
    Folia pod sytroipanem jest w zasadzie obowiązkowa nad pomieszczeniami mokrymi , kuchnia, łazienki pralnie. Nad pokojami nie ma konieczności dawania folii. Ale biorąc po uwagę koszt jej dałbym po całości.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Jak strop betonowy to folie możesz pominąć bo sam beton będzie już tutaj stanowił wystarczającą paroizolację. Folie dałbym natomiast na wełnę czy też styropian a pod wylewkę . Co do tych mat to tak jak wyżej napisał kolega, będa ugięcią będzie sie odciskać. To już wówczas lepiej zrobić płytę osb 2x15mm pióro wpust 4 stronny albo dac płyty fermacell i zrobić ta podłogę "na sucho"
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    W porównaniu do poważnej folii paroizolacyjnej (nie jekieś tam budowlanej) to beton nie jest żadną paroizolacją. Nad wszystkimi ogrzewanymi pomieszczeniami powinna być paroizolacja.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    W porównaniu do poważnej folii paroizolacyjnej (nie jekieś tam budowlanej) to beton nie jest żadną paroizolacją. Nad wszystkimi ogrzewanymi pomieszczeniami powinna być paroizolacja.
    Beton ma μ=70/150 (dla porównania styropian 30/250) a folia 10000/90000
    Niby ogromna różnica. Ale folia ma 0,3mm (co najwyżej) a beton z 15cm, czyli jest 50x grubszy. Więc dobra folia ma zaledwie 3/12x większy opór. Więc strop betonowy to całkiem skuteczna paroizolacja.
    Natomiast w stropie zazwyczaj mamy przepusty, skrzynki rozprężne wentylacji, mogą pojawić się rysy - i dlatego warto folię położyć, żeby tędy nie wpuścić wilgoci do termoizolacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-09-2020 o 11:45

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem na forum nowy i szukam podpowiedzi w podobnym wątku. Mianowicie biję się z myślami czy strop w domu parterowym ocieplić wełną czy styropianem. Na stropie mam już rozłożoną instalacje do rekuperacji poddasze oczywiście niezamieszkałe. Czy ocieplenie watą na przekladke (15 i 10 cm ) bedzie wystarczające ? Wata Ursa 0,33.
    Ocieplenie styropianem daje komfort składowania gratów i bezproblowego chodzenia, przewaga waty to ponoć lepsza termoizolacyjność i ewentualny łatwy dostęp do rekuperacji ale czy można ją kłaść na siebie (10 tke na 15 stkę)w bez stelaża .co radzicie ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Siara10 Zobacz post
    Witam,
    Jestem na forum nowy i szukam podpowiedzi w podobnym wątku. Mianowicie biję się z myślami czy strop w domu parterowym ocieplić wełną czy styropianem. Na stropie mam już rozłożoną instalacje do rekuperacji poddasze oczywiście niezamieszkałe. Czy ocieplenie watą na przekladke (15 i 10 cm ) bedzie wystarczające ? Wata Ursa 0,33.
    Ocieplenie styropianem daje komfort składowania gratów i bezproblowego chodzenia, przewaga waty to ponoć lepsza termoizolacyjność i ewentualny łatwy dostęp do rekuperacji ale czy można ją kłaść na siebie (10 tke na 15 stkę)w bez stelaża .co radzicie ?
    Możesz spokojnie węłnę układac warstwowo. Nawet w takim układzie to wskazane. Pamiętaj że jeżeli chcesz na strychu mieć miejsce na skąłdowanie gratów to po prostu ułóż legary krzyżowo i między legary daj wełnę . Na to wszystko osb . tylko ponawiercaj osb w siatce kwadratu 20x20 lub 25x25cm otworami fi 20mm by umożliwić parze wodnej swobodne ujście.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Możesz spokojnie węłnę układac warstwowo. Nawet w takim układzie to wskazane. Pamiętaj że jeżeli chcesz na strychu mieć miejsce na skąłdowanie gratów to po prostu ułóż legary krzyżowo i między legary daj wełnę . Na to wszystko osb . tylko ponawiercaj osb w siatce kwadratu 20x20 lub 25x25cm otworami fi 20mm by umożliwić parze wodnej swobodne ujście.
    Tak sobie wymyśliłem, żeby na instalację elektryczną oraz wentylacyjną położyć dwie (albo trzy) warstwy wełny na zakładki. Bez docinania, po prostu położyć na wszystkim. Następnie do słupów trzymających dach zrobiłbym konstrukcje wisząca kilka cm nad wełna. Konstrukcja była by podłogą dla pudeł czy choinki.
    Mój strop to monolit 15cm, strych nieużytkowych.

    Czy to dobry pomysł?
    Nie podoba mi się podejście legarów układanych ma stropie bo będzie to tworzyć mostki. Termoizolację chciałbym wykonać sam, jak najtaniej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony