dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bambolo

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Świętochłowice
    Kod pocztowy
    41-608
    Posty
    36

    Domyślnie Nadmiar energii z domku letniskowego do wykorzystania w mieszkaniu osiedlowym

    Witam , Posiadam domek letniskowy na którym planuję założyć panele słoneczne ,,czy prąd którego nie wykorzystam na działce będę mógł wykorzystywać w mieszkaniu osiedlowym ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie.
    niekoniecznie , to zależy od OSD jeżeli oba punkty poboru (liczniki) znajdują się z obrębie tego samego zakładu energetycznego i mamy jedną umowę kompleksową to rozliczenie będzie na 1 fakturze, ale to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić w ZE.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bambolo

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Świętochłowice
    Kod pocztowy
    41-608
    Posty
    36

    Domyślnie

    Mam dwie odrębne umowy ,ale na tych samych warunkach i na te same dane personalne ,, może się to da jakoś polepić

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    niekoniecznie , to zależy od OSD jeżeli oba punkty poboru (liczniki) znajdują się z obrębie tego samego zakładu energetycznego i mamy jedną umowę kompleksową to rozliczenie będzie na 1 fakturze, ale to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić w ZE.
    Nie ma takiej możliwości na razie, ale ministerstwo ciężko pracuje dla dobra prosumentów i nie tylko

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bambolo Zobacz post
    Mam dwie odrębne umowy ,ale na tych samych warunkach i na te same dane personalne ,, może się to da jakoś polepić
    Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bambolo

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Świętochłowice
    Kod pocztowy
    41-608
    Posty
    36

    Domyślnie

    Czyli instalacja w domkach letniskowych jest nie opłacalna

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja
    niestety el to nieprawda przynajmniej w PGE

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bambolo Zobacz post
    Witam , Posiadam domek letniskowy na którym planuję założyć panele słoneczne ,,czy prąd którego nie wykorzystam na działce będę mógł wykorzystywać w mieszkaniu osiedlowym ?
    @gawel wprowadza w błąd, na dzień dzisiejszy to niemożliwe, nie ma znaczenia jaka spółka dystrybucyjna.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    @gawel wprowadza w błąd, na dzień dzisiejszy to niemożliwe, nie ma znaczenia jaka spółka dystrybucyjna.
    Grisza wprowadza w błąd , poproszę o postawę prawną , niemożliwe bo ty tak mówisz

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie.
    Potwierdzam. Syn ma 2 przyłącza:
    - Dom w którym mieszka
    - Drugie przyłącze, oczywiście również na swoje nazwisko, które pozostało mu z czasów gdy mieszkał u mnie. Tego drugiego nie likwidował po wybudowaniu domu, lecz pozostawił i płacił głównie opłaty stałe, gdyż z własnego prądu korzystał sporadycznie, jak grzebał przy samochodzie (w garażu jest kanał, a garaż w domu nie ma kanału).

    Jego instalacja PV w domu nie pokrywa potrzeb na EE - z tej drugiej PV korzystam prawie w całości ja, gdyż na chwilę obecną nie ma możliwości "przenieść" z drugiego magazynu na potrzeby domu w którym mieszka.

    Oczywiście mam niezależne przyłącze na siebie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Są plany ale kiedy i czy wejdzie w życie to nie wiadomo
    https://globenergia.pl/prosument-zbi...ej-elektrowni/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Potwierdzam. Syn ma 2 przyłącza:
    - Dom w którym mieszka
    - Drugie przyłącze, oczywiście również na swoje nazwisko, które pozostało mu z czasów gdy mieszkał u mnie. Tego drugiego nie likwidował po wybudowaniu domu, lecz pozostawił i płacił głównie opłaty stałe, gdyż z własnego prądu korzystał sporadycznie, jak grzebał przy samochodzie (w garażu jest kanał, a garaż w domu nie ma kanału).

    Jego instalacja PV w domu nie pokrywa potrzeb na EE - z tej drugiej PV korzystam prawie w całości ja, gdyż na chwilę obecną nie ma możliwości "przenieść" z drugiego magazynu na potrzeby domu w którym mieszka.

    Oczywiście mam niezależne przyłącze na siebie.
    Tak tylko że łaczneie umów i jakieś stworki potworki to sie nie udadzą, w dniu podpisania umowy prosumenckiej poprzednia został rozwiązana i to nie może być inaczej natomiast ta nowa umowa może zawierać kilka punktów poboru produ nie musi być jeden z tym ze w tamach danego sprzedawcy.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @_Grisza_

    Można się spierać z posiadaczami PV u innych dostawców o rozliczanie EE wytworzonej w kilku miejscach, nie mniej jednak nie słyszałem o ani jednym przypadku u naszego Dostawcy - obecnie jest tak jak napisałem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bambolo Zobacz post
    Czyli instalacja w domkach letniskowych jest nie opłacalna
    Jezeli używasz ten domek nie tylko letniskowo a także i zimą to może się opłacać, dobierając tak PV aby wyprodukowaną energię zużyć w ciągu 12 m-cy od dnia wprowadzenia do sieci

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    niestety el to nieprawda przynajmniej w PGE
    Gdzie tu nieprawda, jeżeli wyciągasz takie wnioski to wskaż jakiś zapis nawet nie ustawy bo takiej nie ma ale jakieś propozycje rządzących Nawet w PGE gdzie jest i bilansowanie międzyfazowe to wirtualnego prosumenta (dbiorcy) jeszcze nie ma, były takie propozycje, przymiarki i to nie rządu czy ministerstwa ale firmy Ernst & Young która to na zlecenie ministerstwa energii opracowała raport na temat wspierania rozwóju energetyki prosumenckiej. Była tam propozycja zmiany przepisów m.in. w systemie rozliczeń energii eksportowanej przez prosumenta do sieci, a także wprowadzenie modelu energetyki prosumenckiej w ramach tzw. wirtualnego prosumenta i było to dokładnie rok temu. Jeszcze temat bilansowania od 2016 roku nie został rozwiązany, konsultacje były, można było się zapoznać z propozycjami tych największych operatorów i raczej nic lepszego niż jest z tego nie wynikło, może za krótki czas, wybory to dopiero za 3-lata

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Gdzie tu nieprawda, jeżeli wyciągasz takie wnioski to wskaż jakiś zapis nawet nie ustawy bo takiej nie ma ale jakieś propozycje rządzących Nawet w PGE gdzie jest i bilansowanie międzyfazowe to wirtualnego prosumenta (dbiorcy) jeszcze nie ma, były takie propozycje, przymiarki i to nie rządu czy ministerstwa ale firmy Ernst & Young która to na zlecenie ministerstwa energii opracowała raport na temat wspierania rozwóju energetyki prosumenckiej. Była tam propozycja zmiany przepisów m.in. w systemie rozliczeń energii eksportowanej przez prosumenta do sieci, a także wprowadzenie modelu energetyki prosumenckiej w ramach tzw. wirtualnego prosumenta i było to dokładnie rok temu. Jeszcze temat bilansowania od 2016 roku nie został rozwiązany, konsultacje były, można było się zapoznać z propozycjami tych największych operatorów i raczej nic lepszego niż jest z tego nie wynikło, może za krótki czas, wybory to dopiero za 3-lata
    Odpowiedź była na pytanie "Czy jedna czy dwie to bez znaczenia, rozliczenie w obrębie, jeden licznik - jedna instalacja" Chodziło tu o zawarcie w jednym ZE umowy na kilka adresów (pkt poboru) położnych na terenie tego samego rejonu i opłacanie z tego tytułu jednej faktury, w takiej sytuacji rozliczona jest cała produkcja z pv, takie coś mi zaproponowano w BOK.

    Natomiast nie wiem o co z tym wirtualnym prosumentem chodzi jak na razie

  18. #18

    Domyślnie

    Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
    Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.


    Subject: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru
    To: <[email protected]>

    Dzień dobry,
    1) Czy możliwe jest zawarcie jednej umowy na sprzedaż energii elektrycznej dla gosp. domowego, w której są dwa punkty poboru (liczniki energii elektrycznej)?
    2) Do pierwszego licznika jest przyłączona mikroinstalacja. Czy będę mógł wykorzystać nadwyżkę wyprodukowanej energii na drugim liczniku?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
    Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.
    Widzisz - nie z każdym da się prowadzić dyskusję. Zdarzyło się, że taki jeden "oblał mnie pomyjami" bez zdania racji, więc go ignoruję.

    Co innego, jeśli Ktoś usiłuje "na siłę" udowodnić swoje racje - jeśli jest nie przekonywujący to staram się przerwać dyskusję i już.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Wysłałem zapytanie do PGE Dystrybucja w przedmiotowej sprawie.
    Właśnie gość z PGE oddzwonił, i przekaz że coś takiego jest niemożliwe.

    Subject: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru
    To: <[email protected]>
    Dzień dobry,
    1) Czy możliwe jest zawarcie jednej umowy na sprzedaż energii elektrycznej dla gosp. domowego, w której są dwa punkty poboru (liczniki energii elektrycznej)?
    2) Do pierwszego licznika jest przyłączona mikroinstalacja. Czy będę mógł wykorzystać nadwyżkę wyprodukowanej energii na drugim liczniku?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pytania zadałem równolegle do PGE Obrót, bo to oni zajmują się tak naprawdę rozliczeniami. Poniżej odpowiedź.


    Od: Oferta [PGE Obrót S.A.] <[email protected]>
    Date: śr., 19 sie 2020, 10:04
    Subject: Re: Instalacja fotowoltaiczna - dwa punkty poboru

    Szanowny Panie,
    w imieniu PGE Obrót S.A. informuję, iż nie ma możliwości zawarcia jednej umowy na dwa liczniki w sytuacji, gdy jeden z nich jest licznikiem dwukierunkowym.

    W tym przypadku byłyby dwie umowy, dwa różne numery klienta ( prosument jest rozliczany w innym systemie billingowym ) i tylko ten licznik pod który jest podłączona instalacja będzie bilansowany z energi wytworzonej.

    Z poważaniem
    Małgorzata Bojanowska
    T 422 222 222
    PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie
    35-959 Rzeszów
    ul. 8-go Marca 6, skr. poczt. 63


    Sami oceńcie ile warte są wpisy użytkownika @gawel, który dodatkowo posądził mnie o wprowadzenie w błąd.

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Grisza wprowadza w błąd , poproszę o postawę prawną , niemożliwe bo ty tak mówisz
    Ps: Swoja drogą, PGE dość szybko odpowiada na mail-e, w Tauronie czeka się na odpowiedź tygodniami.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 19-08-2020 o 09:59 Powód: PS

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony