dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Problem z zaworem mieszajacym

    Czesc wszystkim! Niedawno kupiłem dom z 2007r w którym wymieniłem kopciucha na piecDefro eko slim 15kw (pellet) Piec mam zamontowany wg schematu producenta ( 3 pompy sprzęgło zawór powrotu itp) dotychczas pracował w trybie letnim i wszystko było w porządku. Piec był odpalany po raz pierwszy przez faceta z Defro który go pospinal. Chcialem sprawdzić przed sezonem jak piec grzeje odpowietrzyć układ itp. I tu niestety natknąłem się na problem. Minimalne otwarcie zaworu było ustawione na 5procent. Temp kotła na 65 temp zaworu na 50. Pompa co na 58 a krótkiego obiegu na 55. Zawór początkowo jest otwarty ale piec szybko łapie temperaturę i zawór nagrzewa się ponad 50 stopni Siłownik zaczyna go
    powoli przymykać do tych 5 procent minimum. Efekt tego jest taki że po pół godziny piec osiąga zadane 65 stopni i wyłącza się a grzejniki się wychładzają i są zimne. Po jakimś czasie jak temp w małym obiegu spadnie zawór otwiera się wychładza jeszcze bardziej piec piec się odpala znowu przez chwilę grzejniki dostają temp i koło się zamyka ( temp sterownika pokojowego ustawiłem na 30 at żeby nie blokował pieca) Nie mam żadnych doświadczeń z piecami bo dotychczas w bloku miałem co z sieci ale na mój rozum to chyba nie powinno tak działać Problem częściowo rozwiązałem przez zmianę minimalnego otwarcia na 20 procent ale to chyba rozwiązanie partyzanckie. Na moją logikę problem jest w tym, że pompa C.O. powinna w razie zamkniętego zaworu mieszajacego (przymkniętego do 5%) pompować wodę z powrotu i chłodzić jednocześnie zawór mieszający, który by się otwierał dolewał ciepłej wody) i wtedy myślę, że by to działało jak trzeba , ale jak obserwuje pompa przy przymkniętym zaworze wydaje się nie dostawać wogole wody i pompuje w miejscu. Piec grzejnie mi do 65, powrót w piecu mam 63,na zaworze mam 60 stopni. a przewody metr za pompą już są letnie.
    Gdzie może być problem?
    https://ibb.co/HppR7Qm
    https://ibb.co/KN9qfp7.
    Powyżej zdjęcia instalacji a poniżej schemat montazu:
    https://ibb.co/wRL18BF.
    Proszę o pomoc !
    Ostatnio edytowane przez Tolekcacek ; 16-08-2020 o 13:58

  2. #2

    Domyślnie

    Zła lokalizacja zaworu zwrotnego przy zaworze 3D on tam nic nie daje.A czy jest właściwe położenie zawieradła w samym zaworze 3D trudno powiedzieć bo musiałby być widoczny trzpień zaworu.Tak się nie montuje pomp,mówię o tej pomiędzy sprzęgłem a kotłem,długo nie pochodzi.
    Zasobnik powinien być przed sprzęgłem a nie za,po co ma chodzić pompa w obiegu kocioł-sprzęgło również w lecie.Filtry osadnikowe powinno się montować sitkiem w dół.Estetyka wykonania porażka-ta plątanina rur PEX Amatorzy
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 16-08-2020 o 14:12

  3. #3

    Domyślnie

    Pompa jest zainstalowana wg schematu producenta. Zawór nie ale chyba nie ma to nic do rzeczy w tym przypadku. Może to będzie istotne że pompa jak chodzi na przymkniętym zaworze 3d bzyczy i syczy. Jak zawór się otwiera i dostaje wody z zasilenia to pracuje cichutko jak pozostale pompy. Grzejniki wszystkie odpowietrzone, pompe tez odpowietrzalem...
    Tu jest filmik. Piec sie przegrzewa powrot goracy na piecu a za pompą metr kable zimne.

    Na moją logike nie dostaje powrotu z zaworu, czyli albo dostaje zasilanie albo nic.
    Ale jak to sprawdzić czy zawór jest w odpowiednim położeniu względem powrotu?
    Ostatnio edytowane przez Tolekcacek ; 16-08-2020 o 15:43

  4. #4

    Domyślnie

    Aby sprawdzić prawidłowe ustawienie zaworu 3D najlepiej zdemontować siłownik aby zobaczyć jak jest ustawione spłaszczenie na trzpieniu zaworu.
    Powinno być w twoim przypadku jeżeli zawór jest na wpół otwarty pomiędzy króćcem zasilania a króćcem podmieszania co odpowiada położeniu siłownika na 5
    Twój przypadek jest przedstawiony w załączniku.I przypominam o złej lokalizacji ZZ,prawidłowa w zał Załączam pomocny filmik https://www.youtube.com/watch?v=3VToutVp6lw
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	afriso 3D.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	447232  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 16-08-2020 o 16:51

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli chyba u mnie jest zamontowane o 180 stopni źle... Zawór ustawiłem w trybie ręcznym na pozycję 5. Powinno być między zasilaniem a powrotem a jest odwrotnie.
    Poniżej zdjęcie..
    https://zapodaj.net/53f909f11109b.jpg.html
    Tylko pytanie czy mozna teraz to naprostowac?v Rozumie że w przypadku otwierania zaworu spłaszczenie powinno isc w strone zasilaniaa przy zamykaniu zaworu spłaszczenie powinno isc w kierunku powrotu? czy odwrotnie?
    Ostatnio edytowane przez Tolekcacek ; 16-08-2020 o 16:49

  6. #6

    Domyślnie

    Masz jeszcze jeden filmik może ten będzie bardziej pomocnyhttps://www.youtube.com/watch?v=DTPjEi3HICE

  7. #7

    Domyślnie

    Rozumie o co chodzi, ale mam problem z ręcznym przestawieniem zaworu, bo trzpień można ustawić recznie po ściągnięciu siłownika od godziny 6 do godziny 3 kręcąc zgodnie ze wskazówkami zegara . Natomiast w tym kwadrancie co powinien, czyli 3-6 jest zblokowany i nie da się przestawić.

  8. #8

    Domyślnie

    Musisz odkręcić ten biały element zwany adapterem i przekręcić trzpień zaworu ręcznie.Dawno nie montowałem zaworu Afriso możliwe że ten czarny pierścień przykręcony dwoma śrubami na imbus też trzeba obrócić ale tego nie jestem pewny.Zawór w pełni otwarty spłaszczenie powinno być przy króćcu podmieszania na godz.3(zamyka ten króciec boczny)=pozycja 10na siłowniku,wtedy jest otwarty zawór na full=idzie najwyższa temp.na instalację.I sytuacja odwrotna=zawór zamknięty-spłaszczenie zamyka dolny króciec,spłaszczenie na godz.6=pozycja siłownika 0 =nie jest dopuszczany czynnik grzewczy z kotła=pompa pracuje tylko w obiegu grzewczym.Oczywiście do montażu siłownika ustawiasz spłaszczenie na w środku pomiędzy króćcem podmieszania a króćcem dolnym(z kotła) czyli na godz 4.30 Siłownik przed założeniem ustawiony na 5.Należy odpowiednio zamontować skalę=10ka na dolnym króćcu 0 na 3ciej.Po zamontowaniu całości musisz jeszcze sprawdzić czy kabelki od siłownika są prawidłowo podłączone tzn czy siłownik obraca się w dobrą stronę jeżeli nie to należy zamienić kabelki sterujące miejscami.Niektóre sterowniki kotła mają mozliwość zmiany kierunku obrotu zaworu bez zamiany miejscami kabelków od siłownika,wystarczy wtedy w menu sterownika zmienić kierunek obrotu siłownika.Sprawdzenie polega na tym że jak wszystko jest prawidłowo podłączone to gdy siłownik otwiera zawór=przekręca się w lewo czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara powinna rosąć temp.za zaworem
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 16-08-2020 o 17:54

  9. #9

    Domyślnie

    Dzieki wielkie za pomoc. sam tego nie będę robił bo zawór ewidentnie nie chce ustawić się w pozycję 4:30 czyli tak jak być powinien i nie chodzi w swoim zakresie 6-3. Jutro będę dzwonił do faceta który robił instalację żeby przyszedł i to naprawił. Pewnie nie obędzie się bez spuszczania wody ponownego odpowietrzania itp .Nie omieszkam mu też wspomnieć o źle zamontowanym zaworze zwrotnym przy okazji. Jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc!

  10. #10

    Domyślnie

    Przestawiłem zawór sam tak jak ma być. Rzeczywiście jest poprawa miesza wode i się schładza przynajmniej na początku palenia ( zaczyna otwarty na 100%) , ale po niecałej godzienie od rozpalenia jak przymknie się już do 5% to znowu grzeje się i jakby nie pompował wody z powrotu.( ustawiony jest dobrze po kilkukrotnie sprawdzałem) Sproboje jeszzce raz wszystko odpowietrzyć może to pomoże.
    Ostatnio edytowane przez Tolekcacek ; 16-08-2020 o 20:28

  11. #11

    Domyślnie

    Ten zawór zwrotny może dawać w dupke ,ewidentne jest nie tam gdzie powinien.Powrot z instalacji powinien być wpięty bezpośrednio do krocca podmieszania a dopiero na trójniku zawór zwrotny(na powrocie do powrotu)

  12. #12

    Domyślnie

    Ten zawór zwrotny może dawać w dupke ,ewidentne jest nie tam gdzie powinien.Powrot z instalacji powinien być wpięty bezpośrednio do krocca podmieszania a dopiero na trójniku zawór zwrotny(na powrocie do powrotu)To koniecznie trzeba przerobic

  13. #13

    Domyślnie

    Ale ciężko facetowi zarzucić że źle wpiął mieszalnik bo na schemacie jest właśnie powrót wspólny razem z bojlerem. Ale chyba jeszcze układ mam zapowietrzony bo słyszę przelewanie w niektórych grzejnikach i na rurach z powrotu.

  14. #14

    Domyślnie

    Czyżby ciężko zarzucić?Gamoń źle podpiął zawór 3D!!! O ile dobrze rozszyfrowałem rury ze zdjęcia to powinno być jak w załączniku
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	popraw 3D.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	447243  

  15. #15

    Domyślnie

    Ale wtedy byłby podłączony do dwóch powrotów... Powienien być trójnikiem połączony bezpośrednio z powrotem tym pionowym w czerwonej otulinie a nie ze wspólnym powrotem razem z bojlerem ( szara otulina) .. ale zawór chyba działa po moim przestawieniu zwieracza i ładnie miesza przez około 1,5 godziny dopóki nie dojdzie do 5% bo wtedy pompa pracuje jakby na sucho.. ( taki sam dźwięk wydaje jak odetne zaworem recznym za zaworem 3d a przed pompą) . Dzwoniłem do Defro.... Powiedzieli że pompa co powinna być spięta do zaworu i być jako pompa zaworu a nie pompa co. ( spinał instalacje facet z defro) i po osiągnięciu temp zaworu powinna też się wyłączać a ona pompuje cały czas nawet jak zawór już odcina ( ale po co w takim razie zawór mieszający?) Mają jutro przyjechać i to zrobić...niewiele już z tego rozumie.. myślałem że jak zawór 3d jest na 50% to pompa na każde 100ml wody przepompowanej pompuje 50ml z powrotu i 50ml z zasilania przy 10% 10ml z zasilania i 90ml z powrotu a przy całkowitym zamknięciu ( zawór na pozycje 0 ) całe 100ml z powrotu leci ponownie na instalacje do czasu aż temp zaworu spadnie i zacznie znowu otwierać dopływ ciepłej wody z kotła... tak by było logicznie....jak pompa będzie się wyłączać wraz z przymykaniem zaworu to będą duże wahania temp na grzejnikach... nie wiem nie znam sie nie orientuje sie mam już dość...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	popraw 3D (1).jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	447247
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	popraw 3D.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	447246  
    Ostatnio edytowane przez Tolekcacek ; 17-08-2020 o 17:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony