dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerzy 1957

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Mucharz
    Kod pocztowy
    34-106
    Posty
    4

    Domyślnie Remont czy zabezpieczenie.

    Odziedziczyłem z siostrą stary z 1860r dom drewniany /wpis w katalog zabytków/ ,który od 25 lat stoi niezamieszkały . Ostatnio stwierdziłem ,że podłogi są w stanie tragicznym.Podłoga posadowiona jest na ubitej glinie ,legary i deski.Dostała się chyba wilgoć ,która zżera drzewo.Prośiłbym o poradę co z tym zrobić .Usunąc część gliny i wykonać wylewkę ?,czy takie rozwiązanie będzie dobre ?. Dom jest tylko podpiwniczony pod 1 pokojem ,sciany piwnicy oraz strop z kamienia rzecznego ,sklepienie łukowate.Tak jak wcześniej napisałem zabytek ,dużego ruchu nie mam ,dom posadowiony na kamieniu rzecznym ,a na nim jakaś podmurówka z cegły o nietypowych wymiarach,jak zacznę podbierać ,wybierać glinę pod wylewkę ,to nie wiem na jaką głębokość ,żeby dom nie stracił stabilnośći.Dom to była kiedyś tzw.Krakowianka ,potem za austrii szkoła ok.1900r ,no a teraz wielkie problemy.Może uzyskałbym poradę odnośnie wylewek podłogowych ,lub też porady co do zabezpieczenia budynku ,przed osiadaniem,czy też wilgocią.Proszę o jakieś wskazówki za co będę wdzięczny.Mam też problem z elewacja ,ojciec kiedyś cały dom+dach obłożył eternitem ,takie małe płaskie kwadraty,gmina dopytuje ,kiedy to zostanie usunięte,a skad ja mam wiedziec kiedy siostra nie wykazuje żadnego zainteresowania ,a sprzedać ten dom to wielkia niewiadoma.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Chcesz to remontować do zamieszkania czy zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem ?
    Jeżeli budynek wpisany do rejestru zabytków to każdy remont wymaga zgody WKZ, nadzoru itd.
    Sporo papierkowej roboty a i czasami worek pieniędzy potrzebny.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerzy 1957

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Mucharz
    Kod pocztowy
    34-106
    Posty
    4

    Domyślnie

    Chciałbym to zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem ,zwłaszcza zależy mi o te wylewki,aby z tej "polepy' nie przeciągała wilgoć w śćiany. Chcę zapobieć dalszej degradacji budynku .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Chcesz w tym w przyszłości mieszkać, że chcesz zabezpieczyć?

    Wylewki - konsultacja z konserwatorem zabytków czy ci wolno je zrobić.
    Moim zdaniem może pogorszyć sprawę, bo utrudni odparowanie wody.
    Konserwator da namiary na firmy specjalizujące się w ratowaniu zabytków.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jerzy 1957

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Mucharz
    Kod pocztowy
    34-106
    Posty
    4

    Domyślnie

    Myślałem o pózniejszym zamieszkaniu w tym budynku ,ale muszę to jakoś zabezpieczyć.Jest w pełni umeblowany ,ale czas i wilgoć swoje robi.Nie ma szans na sprzedaż tego bo -budynek stary.Wiadomo że każdy chce mieszkać w czymś nowym ,bez nakładów finansowych i przed takimi starociami ludziska uciekają.Cóż spróbuję jakoś temu zaradzić .Sąsiad przejął willę też staroć z ok.1898r i wiem ile lat się męczy z remontem ,bo konserwator robi problemy.To wymiar bali nie taki,okna też nie takie ,więc może nie będę nic zgłaszał a robił po swojemu remont małymi etapami.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzy 1957 Zobacz post
    .Sąsiad przejął willę też staroć z ok.1898r i wiem ile lat się męczy z remontem ,bo konserwator robi problemy.To wymiar bali nie taki,okna też nie takie ,więc może nie będę nic zgłaszał a robił po swojemu remont małymi etapami.
    Nie idź tą drogą. Jeżeli już na tym etapie masz takie myślenie, lepiej odpuść sobie ten budynek. Tym bardziej, że będziesz podlegał pod tego samego WKZ co sąsiad, a jak widzisz z jego doświadczenia, wiesz z czym to się wiąże.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak chcesz zamieszkać w zabytku to musisz mieć dużo więcej kasy niż gdybyś miał wyremontować zwykły dom.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wsparcie Inwestycji

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-732
    Posty
    5

    Domyślnie

    Musisz przede wszystkim wystąpić do konserwatora zabytków o wydanie zaleceń konserwatorskich do remontu budynku. To ułatwi dalsze z nim procedowanie. Trzeba wniosek o zalecenia umiejętnie przygotować, aby odpowiedź konserwatora była zero jedynkowa. Często organ ochrony konserwatorskiej na wniosek o zalecenia odpisuje niejednoznacznie i trzeba się domyślać o co w tym chodzi. Wiemy z autopsji, bo od wielu lat pomagamy inwestorom w przebrnięciu przez proces inwestycyjny u konserwatora.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony