dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 30
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 593
  1. #1

    Domyślnie Pompa w modernizowanym domu

    witam,
    jestem przed wymianą pieca węglowego. Na początku miał to być kondensat - najpopularniejszy wśród znajomych. Od pewnego czasu jednak coraz częściej myślę o pompie. Niestety nikt ze znajomych nie ma takiego rozwiązania, więc jestem zdany na samego siebie - mam nadzieję, że mi pomożecie.
    po kolei:
    - dom lata 90-te; 200m2 do ogrzania, garaż w bryle domu 19m2, bez ogrzewania, ściany z domem i stop docieplony 5cm styropian.
    - dom bliźniak - wschodnia ściana; parter + 2 piętra, bez piwnic. na dole podłogi 7-8cm styropianu, strop górny 8cm styropianu, ściany 1,5 pustaka max - 36cm, miedzy nimi 3-4cm styropianu i na zewnątrz 8cm.
    - same kaloryfery, dwupanelowe - 9m2 + 2 drabinki w łazienkach 60x130cm; planuję dołożyć jeszcze 2 na klatce schodowej - między parterem a piętrem i między 1 i 2 piętrem - aktualnie niezałożone - myślę o dużych, około 140-160cm trzypanelowe.
    - okna wymieniałem 10lat temu na 2 szybowe; od południa 14,3m2; północ 11,9m2; zachód 4,5m2;
    - do tej pory piec węglowy, Defro (od 10 lat); na zimę zużywałem 2t węgla kamiennego + 5-6mp buka sezonowanego 1,5-2lata; paliłem różnie, jak było trzeba... piec zawsze poskręcany, woda szła na kaloryfery 50C, ale można było spokojnie puszczać niższą,
    - 4 osoby - ja, żona + 2 dzieci;

    według moich wyliczeń, do tej pory: 2 t węgla to około 12000kwh *0,8=9500kwh; drewno około 10000kwh*0,6(sprawność na piecu)=6000kwh, czyli łącznie około 15600kwh zapotrzebowania na ciepło.
    na kalkulatorze panasonica wychodzi mi 20500kwh i maksymalna moc grzewcza 10,6kwh, przy średniej 20C.

    wydaje mi się, że piec panasonic 9kw t-cap byłby ok. co sądzicie??

    mam nadzieję, że skoro wyliczenia wychodzą w granicach 15600-20500kwh, to wyjdzie średnia 18000kwh, czyli zużycie prądu powinno wyjść około 6000kwh (przy średnim cop3). mam aktualnie fotowoltaikę 5,25kw, całość od południa, dach około 35%, więc liczą na około 5500kwh na rok - instalacja działa dopiero 10dni. moje aktualne roczne zużycie to 2500kwh, więc reszta by poszła na pompę. myślę, że około 1000kwh "skosumuję" na bieżąco, reszta -20%, czyli wyjdzie około 3600khw. mam więc 4600kwh - 2600kwh na bieżące zużycie + 2000kwh na pompę.
    jeżeli na taryfie g12W średnio wychodzi około 0,45zł/kwh, to ogrzewanie wychodzi mi 1800zł/rok.

  2. #2

    Domyślnie

    lokalizacja okolice Rzeszowa, 3-cia strefa

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    ...
    wydaje mi się, że piec panasonic 9kw t-cap byłby ok. co sądzicie??

    mam nadzieję, że skoro wyliczenia wychodzą w granicach 15600-20500kwh, to wyjdzie średnia 18000kwh, czyli zużycie prądu powinno wyjść około 6000kwh (przy średnim cop3).....
    Czy aby nazbyt optymistycznie nie przyjmujesz SCOP=3 nie mając ani cm2 podłogówki i niedobrane grzejniki? Jakby Tz nie przekraczała 37-38 oC to i moze ten SCOP=3 bylby mozliwy. Poza tym obliczenia to bardziej szacunki z niewielką dokladnoscią.

  4. #4

    Domyślnie

    tego się właśnie obawiam - że się przeliczę i w rzeczywistości zużycie prądu będzie dużo wyższe, przez co opłacalność inwestycji w moim domu będzie mała lub nawet nieopłacalna.

    biorąc pod uwagę bardzo uproszczone informacje, jakie znalazłem na internecie, to przejście w moim wypadku na gaz to koszty ogrzania około +30% wyższe, czyli jak teraz kosztuje mnie sezon około 3tys, to na gazie wyjdzie około 4tys + sezon letni cwu, czyli pełny rok około 4,5-5tys. te właśnie koszty mnie skłaniają ku pompie - problem jednak w tym, żeby to w miarę dokładnie oszacować.

    "najsłabszy" wynik na chwilę obecną mam z hewalex. według ich kalkulatora, potrzebuję 23000kwh na CO + 3000kwh na CWU. obliczenia dla temperatury średniej w domu 22C. Szacowana moc obliczeniowa budynku 12,2kW, proponują mi pompę 20kW z grzałkami 6kW (grzałki będą pracować w temperaturach poniżej -11C) i wyliczają roczne zużycie prądu na poziomie 11000kwh, szacując koszt na 6300zł... nawet jeżeli zmniejszę to dzięki fotowoltaice, to i tak koszt wyjdzie mi ponad 5tys zł.

    co powinienem zrobić? czy dołożenie dwóch dużych grzejników 3-panelowych zauważalnie pomoże?

  5. #5

    Domyślnie

    znalazłem jeszcze trochę danych:
    "Przeciętny sezon grzewczy w tym miejscu trwa ok. 172 dni, ze średnią temperaturą 1,16°C." Rzeszów

    znalazłem też tabelę wydajności grzewczej t-cap 9kw. wychodzi z niego, że przy +2C na zewnątrz i temperatura na zasilaniu 40C - COP=3,24; 45C - COP=2,95;
    -7C/40C - COP=2,49. wydaje się więc, że COP3 jest realny, chyba, że coś przeoczyłem.

    jeżeli dobrze zrozumiałem to co znalazłem na forum, to jeżeli nawet mój dom potrzebuje 12kw, to jest to moc potrzebna przy -20C, a przy 0C jest to połowa tego zapotrzebowania, czyli około 6kW. jeżeli tak, to biorąc pod uwagę, że tcap 9KW ma przy -20C 8,9kW, to przy użyciu grzałki 3kW da radę. czy dobrze to liczę?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    jeżeli nawet mój dom potrzebuje 12 kw, to jest to moc potrzebna przy -20C, a przy 0 C jest to połowa tego zapotrzebowania, czyli około 6 kW.
    jeżeli tak, to biorąc pod uwagę, że tcap 9 kW ma przy -20C 8,9 kW, to przy użyciu grzałki 3 kW da radę. czy dobrze to liczę?
    Ten tok rozumowania jest prawidłowy,
    Warto wykonać profesjonalne OZC - przed taką inwestycją,
    Poczytaj temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ompy-3-fazowej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    (...) znalazłem też tabelę wydajności grzewczej t-cap 9kw. wychodzi z niego, że przy +2C na zewnątrz i temperatura na zasilaniu 40C - COP=3,24; 45C - COP=2,95;
    -7C/40C - COP=2,49. wydaje się więc, że COP3 jest realny, chyba, że coś przeoczyłem. (...)
    Zerknij na wpisy np. kolegi bobrow. Przeszedł z kotła na T-Cap 9kW, ma starszy dom ok. 200 m2, zużycie ok. 7000kWh.
    Średnio uzyskuje COP ok. 3, ale zasilanie raczej nie przekracza 45*C.
    Twój układ pracował prawdopodobnie z małym przepływem (wysoka delta GZ). Jego zwiększenie umożliwi uzyskanie niższej temperatury zasilania.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    witam,
    jestem przed wymianą pieca węglowego. Na początku miał to być kondensat - najpopularniejszy wśród znajomych. Od pewnego czasu jednak coraz częściej myślę o pompie. Niestety nikt ze znajomych nie ma takiego rozwiązania, więc jestem zdany na samego siebie - mam nadzieję, że mi pomożecie.
    Miałem podobnie ale nie do końca. Dom kupiłem używany - był budowany około 10-15 lat temu systemem gospodarczym. Powierzchnia blisko180m2 + nieogrzewany garaż w bryle bodaj 36m2. Teoretycznie na ścianach 10cm styropianu, poddasze praktycznie nieocieplone, w podłodze - nie wiem...
    Dół podłogówka, góra grzejniki + drabinka w łazience. Z powodu wielu różnic pomiędzy stanem faktycznym a projektem oraz kilkoma sezonami przeżytymi w domu z ekogroszkiem (wcześniej miałem piec na ekogroszek z podajnikiem i zużywałem 2-2,5t rocznie na samo c.o. (do c.w.u. był zbiornik chyba 100l z grzałką) + około 1-1,5m3 drzewa w większości liściastego - łączny koszt ogrzewania (średnia z 7-8 sezonów)) - nie robiłem OZC tylko oszacowałem zapotrzebowanie i dobrałem moc PC.

    Jako, że to dopiero pierwszy sezon, to trudno powiedzieć jaka temp. w domu byłaby po 3 dniach przy temp. zewn. -20C ale niespecjalnie tym się przejmuję ze względu na obecność grzałek 9kW oraz kominek.
    Większość grzejników wymieniłem na klimakonwektory, żeby móc chłodzić w lecie. Do tego PV 7,4kWp na dachu i około 85% energii powinno być gratis do działania całego domu.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 18-08-2020 o 13:48
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @JacekRze

    Dociepl ile technicznie będzie możliwe dom. Te 5 cm stryropianu na ścianach jest zdecydowanie za mało.

    Ja ocieplałem dom w 1996 na 1997 r. i wtedy udało mi się z trudem kupić (na zamówienie ) styropian 8 cm. Na ten już przykołkowany do ścian styropian pokryty siatką dokleiłem jeszcze 5 cm styropian. W tym czasie nie było nawet kołków większych niż na 8 cm styropian. Ta "doklejka" trzyma się bardzo solidnie.

    Jeśli ocieplenie miałeś wykonane poprawnie to następna warstwa powinna trzymać się dobrze.
    "Od góry" też trzeba ocieplić.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    vr5 - te 5cm styropianu jest tylko w garażu na ścianach i suficie - garaż jest nieogrzewany, ale jest w bryle domu, więc nie chciałem, żeby zimno z niego przenikało do domu, więc "dokleiłem" dodatkowo ten styropian. na ścianach jest w sumie około 12cm, czyli podobnie jak u Ciebie.

    na górze mogę dać spokojnie jeszcze styropian lub wełnę - mam dostęp na strop pod dachem, nie używam tej przestrzeni, bo jest bardzo niska a dach to sama blacha - zimno w zimie i gorąco w lecie.

    według kalkulatorów, z jakich korzystałem, straty ciepła przez strop są niewielkie, największe mam przez wentylację - 38%. kombinuję, jak by "wmontować" w mój domu rekuperację i odciąć wentylację grawitacyjną, ale to ciężka sprawa.

    Grzejników nie chciałbym zmieniać na klimakonwektory, bo są bardzo drogie, a ponieważ nie mam dodatkowego układu do zasilania ich zimną wodą w lecie, ani tym bardziej odprowadzania skroplin, więc do chłodzenia ich nie wykorzystam. czytałem jeszcze o kaloryferach niskotemperaturowych - może lepiej je użyć zamiast tych 3 panelowych, które zamierzam dołożyć?
    Ostatnio edytowane przez JacekRze ; 18-08-2020 o 20:10

  11. #11

    Domyślnie

    znalazłem ciekawy artykuł odnośnie mocy grzejników:
    http://termomodernizacja.pl/temperat...ow-wplywa-moc/

    parametry zasilania [oC] moc [W]
    75/65/20 1000
    55/45/20 507
    50/40/20 397
    45/35/20 293
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  12. #12

    Domyślnie

    znacie może pompy firmy stiebel? podobno mają dużo lepsze sprężarki niż panasonic, a jest aktualnie spora promocja
    Ostatnio edytowane przez JacekRze ; 20-08-2020 o 16:15
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    znalazłem ciekawy artykuł odnośnie mocy grzejników:
    http://termomodernizacja.pl/temperat...ow-wplywa-moc/

    parametry zasilania [oC] moc [W]
    75/65/20 1000
    55/45/20 507
    50/40/20 397
    45/35/20 293
    Wymieniłem u siebie żeliwne na aluminiowe i tak np w miejsce 18 + 10 żeberek dałem łącznie 46 sztuk Alice 500 w pokoju 25 m2 i w innych podobnie też więcej aluminiowych. Nie wiem jak to się sprawdzi przy ciężkiej zimie, ale są klimy i tym mogę temperatury w pomieszczeniach "podciągnąć", nie mówiąc o grzałce 3 kW w PC.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    znacie może pompy firmy stiebel? podobno mają dużo lepsze sprężarki niż panasonic, a jest aktualnie spora promocja
    Nie wiem nic o tych PC -ale porównałbym dane katalogowe z innymi PC.Jeśli podpisują się pod parametrami , są tańsi -to czemu nie ?
    Jak kupowałem Panasa to co niektórzy wręcz "wybuchali" ,że to klimatyzator -a nie PC,że to praktycznie chinol,itp,itd
    Wg mnie jeśli ktoś podaje parametry urządzenia (w szerokim zakresie) , to jak się nie potwierdzą -zawsze można reklamować (teoretycznie)...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #15

    Domyślnie

    szukałem panasa tcap 9kW, znalazłem fajnego instalatora, który ma dużą wiedzę w tym temacie (przynajmniej takie sprawie wrażenie, w zakresie w której już się sporo zorientowałem i jestem to w stanie w pewnym stopniu ocenić) i jedne z lepszych cen, jakie dostałem. zapytałem go, jaką ewentualnie zauważalnie lepszą pompę mógł by mi polecić. odpowiedział, że w tej cenie ten panas jest bardzo dobry. z droższych rozwiązań - zauważalnie lepszych, byłby właśnie Stiebel - podobno do końca sierpnia, jest duża promocja na te pompy, dzięki czemu różnica w cenie nie jest już tak duża. czekam na ofertę i specyfikację, ale podobno ma lepszą wydajność i ma sprężarkę niemieckiej produkcji, która znacznie dłużnej wytrzymuje. model monoblok. jak dostanę wycenę i parametry, dam Wam znać.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    witam,
    jestem przed wymianą pieca węglowego. Na początku miał to być kondensat - najpopularniejszy wśród znajomych. Od pewnego czasu jednak coraz częściej myślę o pompie. Niestety nikt ze znajomych nie ma takiego rozwiązania, więc jestem zdany na samego siebie - mam nadzieję, że mi pomożecie.
    po kolei:
    - dom lata 90-te; 200m2 do ogrzania, garaż w bryle domu 19m2, bez ogrzewania, ściany z domem i stop docieplony 5cm styropian.
    - dom bliźniak - wschodnia ściana; parter + 2 piętra, bez piwnic. na dole podłogi 7-8cm styropianu, strop górny 8cm styropianu, ściany 1,5 pustaka max - 36cm, miedzy nimi 3-4cm styropianu i na zewnątrz 8cm.
    - same kaloryfery, dwupanelowe - 9m2 + 2 drabinki w łazienkach 60x130cm; planuję dołożyć jeszcze 2 na klatce schodowej - między parterem a piętrem i między 1 i 2 piętrem - aktualnie niezałożone - myślę o dużych, około 140-160cm trzypanelowe.
    - okna wymieniałem 10lat temu na 2 szybowe; od południa 14,3m2; północ 11,9m2; zachód 4,5m2;
    - do tej pory piec węglowy, Defro (od 10 lat); na zimę zużywałem 2t węgla kamiennego + 5-6mp buka sezonowanego 1,5-2lata; paliłem różnie, jak było trzeba... piec zawsze poskręcany, woda szła na kaloryfery 50C, ale można było spokojnie puszczać niższą,
    - 4 osoby - ja, żona + 2 dzieci;

    według moich wyliczeń, do tej pory: 2 t węgla to około 12000kwh *0,8=9500kwh; drewno około 10000kwh*0,6(sprawność na piecu)=6000kwh, czyli łącznie około 15600kwh zapotrzebowania na ciepło.
    na kalkulatorze panasonica wychodzi mi 20500kwh i maksymalna moc grzewcza 10,6kwh, przy średniej 20C.

    wydaje mi się, że piec panasonic 9kw t-cap byłby ok. co sądzicie??

    mam nadzieję, że skoro wyliczenia wychodzą w granicach 15600-20500kwh, to wyjdzie średnia 18000kwh, czyli zużycie prądu powinno wyjść około 6000kwh (przy średnim cop3). mam aktualnie fotowoltaikę 5,25kw, całość od południa, dach około 35%, więc liczą na około 5500kwh na rok - instalacja działa dopiero 10dni. moje aktualne roczne zużycie to 2500kwh, więc reszta by poszła na pompę. myślę, że około 1000kwh "skosumuję" na bieżąco, reszta -20%, czyli wyjdzie około 3600khw. mam więc 4600kwh - 2600kwh na bieżące zużycie + 2000kwh na pompę.
    jeżeli na taryfie g12W średnio wychodzi około 0,45zł/kwh, to ogrzewanie wychodzi mi 1800zł/rok.
    Polecam sprawdzić również nasze pompy ciepła. Od 1 sierpnia mamy promocję - 5 lat gwarancji na pompy gratis. Polecam złożyć zapytanie ofertowe: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html Otrzymasz bezpłatną wycenę dobraną bezpośrednio pod Twój budynek. To dokładniejsze niż samo OZC zrobione w internetowy kalkulatorze, a to do niczego nie zobowiązuje.

    Zamierzasz skorzystać z programu Czyste Powietrze?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    tak, to właśnie dotacja z programu Czyste powietrze skłoniła mnie do zainteresowania się PC.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    szukałem panasa tcap 9kW, znalazłem fajnego instalatora,
    który ma dużą wiedzę w tym temacie i jedne z lepszych cen,
    Istotne aby instalator był blisko domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #19

    Domyślnie

    Stiebel ma nieco lepsze wyniki COP. np +2/35 - 4,14, a TCap 3,45. przy -7/35 - 2,93 do 2,74. jest poza tym cichszy - 54 do 66dB (podobno to spora różnica). kolejny plus, że to monoblok, a TCap to split - toeretycznie instalator zgłasza podłączenie urządzenia do UDT i właściciel jest zobowiązany do corocznych przeglądów, zwłaszcza ze względu na szczelność układu, a monoblok Stiebla jest z tego zwolniony. koszt to podobno 350-400zł rocznie, tj za przegląd. podobno też zastosowane są trochę lepsze materiały. wszystko fajnie, tylko ze cena - nawet w promocji, jest wyższa o 4tys zł - biorąc pod uwagę dotację różnica wychodzi około 2,8tys zł.
    Sam już nie wiem. ogólnie widzę, że oba modele są ok - Panas jest popularny i nie widziałem komentarzy, żeby ktoś go miał i go odradzał. Wręcz przeciwnie - raczej ludzie są zadowoleni, a o Stieblu mało wiadomości znalazłem, ale te które znalazłem też są na +.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Jacek- a jak z mocą tego Stibla ?
    Stała do tych -15st ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 1 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony