dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 30
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 593
  1. #401
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ale w prawie jest taki obowiązek, że prawo nie działa WSTECZ.
    Nie ma takiego obowiązku. Jest taka reguła w teorii prawa cywilnego - w praktyce wielokrotnie ignorowana. I przykładów działania wstecz jest na pęczki w naszej historii współczesnej.

    Kodeks cywilny stanowi:
    Art. 3. Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu.

    https://bezprawnik.pl/prawo-nie-dzia...z-wyjasnienie/

  2. #402

    Domyślnie

    Zużycie pompy faktyczne. Mam zamontowany podlicznik. Do jakiej temperatury grzejecie cwu, jaka histereza i harmonogram.

  3. #403

    Domyślnie

    poczytaj sobie historie tego wątku - większość ma zużycie prądu w okolicach 2kWh dziennie i ma cały czas ciepłą wodę - w okolicach 50C.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  4. #404

    Domyślnie

    po wielu "przygodach" licznik w końcu zlicza ilość zużycia prądu. pierwszy tydzień - średnia dzienna to 2,8kWh. aktualnie w domu jest 5 osób, od września 4. 3 osoby korzystają z prysznica, 2 z wanny. Co ciekawe aktualnie PC pokazuje taki sam pobór. Wygląda na to, że w momencie kiedy PC pracuje w trybie CWU + CO, do zużycia CWU wliczane jest część zużycia CO. zobaczymy co się będzie działo po uruchomieniu CO.
    PC grzeje wodą dwa razy dziennie - raz, główne grzanie do 48C od 13:00 i drugi raz uruchamia się wieczorem po kąpielach - tu mam ustawione 42C, żeby rano i w ciągu dnia była ciepła woda na bieżące zużycie. próbowałem podwyższać temperaturę na głównym grzaniu, żeby grzać tylko raz dziennie, ale przy naszym zużyciu wody nie jest to opłacalne - zawsze temperatura spadała po kąpielach na tyle, że PC uruchamiała się drugi raz - nie ma sensu grzać do 60C lub trzymać wody po kąpielach na 30C.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  5. #405

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    po wielu "przygodach" licznik w końcu zlicza ilość zużycia prądu. pierwszy tydzień - średnia dzienna to 2,8kWh. aktualnie w domu jest 5 osób, od września 4. 3 osoby korzystają z prysznica, 2 z wanny. Co ciekawe aktualnie PC pokazuje taki sam pobór. Wygląda na to, że w momencie kiedy PC pracuje w trybie CWU + CO, do zużycia CWU wliczane jest część zużycia CO. zobaczymy co się będzie działo po uruchomieniu CO.
    PC grzeje wodą dwa razy dziennie - raz, główne grzanie do 48C od 13:00 i drugi raz uruchamia się wieczorem po kąpielach - tu mam ustawione 42C, żeby rano i w ciągu dnia była ciepła woda na bieżące zużycie. próbowałem podwyższać temperaturę na głównym grzaniu, żeby grzać tylko raz dziennie, ale przy naszym zużyciu wody nie jest to opłacalne - zawsze temperatura spadała po kąpielach na tyle, że PC uruchamiała się drugi raz - nie ma sensu grzać do 60C lub trzymać wody po kąpielach na 30C.
    A gdzie masz umieszczony czujnik temp? u mnie przeniesienie ze środka na góre wprowadziło oszczędności - aktualnie grzeje jeden raz dziennie do 47 (pompa podbija do 47) i pobiera 1.4-1.8kw , jestem zadowolony

  6. #406

    Domyślnie

    U mnie przy 4 osobach, średnia za lipiec to 3,2 kWh na dobę, woda grzana do 50oC.
    PC PW Panasonic 9kW- 1fazowa, model: KIT-WC09J3E5-1, PV Risen 450 Wp 22 szt. 9,9kWp, inwerter Afore BNT010KTL https://tinyurl.com/4sdb5sje
    120m2 użytkowej+40m2 garaż, dom parterowy z dużymi przeszkleniami, w odsłoniętej zabudowie(silne wiatry), strych nieużytkowy bez ocieplenia (dach wielospadowy), ocieplenie: strop 20cmλ040, ściany 15cmλ033, podłoga 10cmλ040. Wentylacja grawitacyjna, okna trzy szyby z ciepłą ramką. Podłogówka na całości. CO+CWU-6000kWh https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ahxq

  7. #407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    A gdzie masz umieszczony czujnik temp? u mnie przeniesienie ze środka na góre wprowadziło oszczędności - aktualnie grzeje jeden raz dziennie do 47 (pompa podbija do 47) i pobiera 1.4-1.8kw , jestem zadowolony
    Dobrze że późno niż wcale.--- Posłuchałeś moich rad z przed paru miesięcy.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #408

    Domyślnie

    Voymar - zgadza się posłuchałem Twoich rad, metoda prób i błędów i tak wyszło najlepiej

  9. #409

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    A gdzie masz umieszczony czujnik temp? u mnie przeniesienie ze środka na góre wprowadziło oszczędności - aktualnie grzeje jeden raz dziennie do 47 (pompa podbija do 47) i pobiera 1.4-1.8kw , jestem zadowolony
    Tyle ze jak fabrycznie miejsce do montażu czujnika jest na dole zbiornika to zapewne po cos coś producent wybrał ten miejsce.
    Jak zamontujemy termometr na wysokości takiej w jakiej jest dopływ cieplej wody to czy czasami po prostu nie ogrzejemy dużo mniej wody ?

    Fakt zużyjemy mniej energii , ale też ogrzejemy mniej wody ???

    Ja mam czujnik bardzo nisko , w fabrycznym miejscu na czujnik temp. Grzeję raz dziennie do około 43 stopni.

    Średnia miesięczna to 1,1kWh dziennie.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #410

    Domyślnie

    czujnik mam na środku. jak piszecie, jaki macie pobór, dopiszcie od razu proszę ile osób korzysta regularnie z tej ciepłej wody.
    próbowałem już kilku wariantów i nie udało mi się zejść niżej, więc stwierdziłem, że po prostu tyle zużywamy ciepłej wody. teraz jednak mam zamontowany licznik i mogę zacząć próby od nowa - nie do końca ufam wcześniejszym wynikom podawanym przez PC.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  11. #411

    Domyślnie

    Pompa OEM Energii. Cztery osoby. Czujnik na środku w zbiorniku 300 l, grzanym do 41 stopni. Wody nie brakuje. Pompa puszczona samopas. Zużycie na dobę do 3 kWh zgodnie z podlicznikiem.

  12. #412

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Voymar - zgadza się posłuchałem Twoich rad, metoda prób i błędów i tak wyszło najlepiej
    Więc zadowolenia życzę z pracy PC
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #413

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tyle ze jak fabrycznie miejsce do montażu czujnika jest na dole zbiornika to zapewne po cos coś producent wybrał ten miejsce.
    Jak zamontujemy termometr na wysokości takiej w jakiej jest dopływ cieplej wody to czy czasami po prostu nie ogrzejemy dużo mniej wody ?

    Fakt zużyjemy mniej energii , ale też ogrzejemy mniej wody ???

    Ja mam czujnik bardzo nisko , w fabrycznym miejscu na czujnik temp. Grzeję raz dziennie do około 43 stopni.

    Średnia miesięczna to 1,1kWh dziennie.
    Też takową średnią mam, a nawet mieszczę się poniżej 1kWh/dzień. ,lecz wiadomo dzień jeden drugiemu nie jest równy.
    Odnośnie miejsca na czujnik---- Zbiornik mam dostosowany a wręcz dedykowany do PC. Miejsc jest bodajże 3 szt. instalator tak wybrał i powiedział że będzie Git.--Ja go posłuchałem choć osobiście bym dał inaczej. Co się okazało? TO ON miał rację ,lecz się nie dziwię bo to lider na PL w montażu PC. Przy tym układzie są bardzoooooo małe straty postojowe ok 1*C do max 1,5*C /doba Oczywiście jak nie upuszczamy wody. Druga sprawa to sam zbiornik jego izolacja ,wykonanie jak i samo podłączenie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-08-2021 o 22:10
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #414

    Domyślnie

    U mnie w zbiorniku 300L producent przewidział miejsce na czujnik temperatury bardzo nisko.
    Czy to błąd nie wiem , ale z drugiej strony chodzi przecież o to aby nagrzać cały zbiornik wody a jak ciepła woda idzie od góry zbiornika to raczej czujnik temp. powinien być na dole zbiornika aby wyłączył grzanka jak na dole zbiornika będzie temp jaką ustawimy. Wiadomo że wyżej będzie wyższa temperatura.

    Jak przestawię czujnik na samą górę , to pompa będzie krócej grzać i nagrzeje sporo mniej wody , bo sporo szybciej na górze zbiornika będzie już żadna temperatura , ale czym niżej tym będzie coraz zimniejsza woda , bo tam woda po prostu nie będzie nagrzana.

    Czyli tak naprawdę nie będziemy grzać 300l wody a sporo mniej i wiadomo że zużyjemy mniej energii..

    Tyle że po co wtedy nam zbiornik 300l jak realnie będziemy grzac ze 100l.

    No chyba że się mylę

    Wczoraj próbowałem wyjąć czujnik temp z bojlera (Weber 300L) i się zdziwiłem.
    Czy czujnik jest gwintowany ? Bo pociągnąłem za czujnik ale nie wyszedł ze zbiornika.

    Czy czujnik może mieć gwint ???

    Czy ten czujnik można wyjąc bez rozszczelnienie zbiornika ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #415

    Domyślnie

    Czujnik to przewód zakończony metalową końcówką- to taki najbardziej popularny. Jaki TY masz nie wiem. Zbiorniki CWU mają gniazda gwintowane lub nie. To zależy od rodzaju zamontowanego miernika temp. Druga sprawa jest taka że niektóre zbiorniki mają tylko kilka gniazd ( podłączeń ) mokrych na 1/2 " i te wejścia wykorzystuje się do podłączeń wodnych lub pomiarowych. To już jest pomysłowość wykonawcy jak skonfiguruje zbiornik Ponieważ gdybyś chciał zamontować zwykły termometr taki okrągły to ten termometr fakt pracuje na sucho ale aby się trzymał musi być wkręcona ( pochwa ) tak się to zowie. i później wciskasz termometr. Przy suchym wejściu- czyli takim które nie jest otwarte na CWU wkładasz czujnik z metalową końcówką i uszczelniasz np. wełną lub izolacją kauczukową.
    Co do wody- tak grzejesz mniej wody jak wyżej czujnik, lecz ustawiasz 2*C wyższą niż byś to miał na niższym poziomie. PC nie będzie musiała dogrzewać CWU bo czujnik pokazuje -OK jak dasz nisko to każde upuszczenie wody nawet nie zbyt duże powoduje że PC chce dogrzewać. Ja ci gwarantuję że przy tradycyjnym grzaniu-- czyli grzałka i 90*C to nawet zbiornik 80L da ci więcej wody niż ten 300L. Lecz w dobie PC musi być większy bo PC do 90*C nie grzeje. Trochę namieszałem lecz dla kogo hydraulika to bułka z masłem --ZAŁAPIE moją sentencję. Na Ra
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #416

    Domyślnie

    Jak masz na samym dole czujnik to tak jak voymar napisał, pompa myśli cały czas że jest zimna woda i chce grzać. Na dole masz powiedzmy 45* to na samej górze masz pewnie z 60* i przegrzewasz, ten temat był już poruszany pare razy w temacie o zbiorniku CWU.
    Ja mam otwory na czujnik góra, środek i dół, instalator włożył w środek, ale troche potestowałem, posłuchałem tu rad i wyszło najlepiej góra, dzięki voymar
    Woda ciepła jest cały czas, pompa grzeje 1 raz dziennie, pobór 1.4-1.8kw gdzie przeważnie jest 1.5

    czujnik mam wkręcany na gwint, wykręcasz i wkręcasz w inny otwór.

    Chyba to było tu o grzaniu wody
    https://forum.muratordom.pl/showthre...p%C5%82a/page8
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 24-08-2021 o 18:11

  17. #417
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak przestawię czujnik na samą górę , to pompa będzie krócej grzać i nagrzeje sporo mniej wody , bo sporo szybciej na górze zbiornika będzie już żadna temperatura , ale czym niżej tym będzie coraz zimniejsza woda , bo tam woda po prostu nie będzie nagrzana.
    Pewny jesteś, że przestanie grzać chociaż powrót wody kotłowej będzie daleki zadanego? To LG bezsensowne pompy robi. Czujnik powinien dać tylko sygnał, że "czas grzać" - a ponieważ żaden czujnik nie jest w stanie dać lepszej informacji, na temat tego, ile ciepła można jeszcze wpakować w zasobnik lepszej, niż temperatura powrotu, to na temperaturze powrotu właśnie powinna bazować pompa decydując o zakończeniu grzania.

  18. #418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś, że przestanie grzać chociaż powrót wody kotłowej będzie daleki zadanego? To LG bezsensowne pompy robi. Czujnik powinien dać tylko sygnał, że "czas grzać" - a ponieważ żaden czujnik nie jest w stanie dać lepszej informacji, na temat tego, ile ciepła można jeszcze wpakować w zasobnik lepszej, niż temperatura powrotu, to na temperaturze powrotu właśnie powinna bazować pompa decydując o zakończeniu grzania.
    A tego to nie wiem.
    Nigdy mnie to zbytnio nie interesowało.
    Fachowiec zamontował czujnik tam gdzie producent bojlera zaleca , bo tam jest napis czujnik temp.
    Wiec albo producent bojlera się myli i wcale te miejsce nie jest najlepsze albo ???

    Na pewno czas grzania zależy od temp powrotu a czujnik zapewne masz racje służy tylko do "sygnału" że ma rozpocząć cykl grzania.

    Jeśli tak jest to tak naprawdę przeniesienie czujnika ma jedynie sens jak grzanie CWU jest włączone na stałe , po prostu czym wyżej włożymy czujnik tym temperatura będzie wyższa , więc rzadziej włączy się grzanie , ale jak grzejemy czasowo to tak naprawdę temperatura "startu" nie jest aż tak ważna a najważniejsza jest temp powrotu ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #419

    Domyślnie

    Fanek , tyle że myślę że przeniesienie czujnika to tak naprawdę służy do "oszukania" pompy ciepła. PO prostu czym wyżej tym jest wyższa temperatura w bojlerze. Najzimniejsza jest na dole zbiornika a najcieplejsza u góry. Jak mamy włączone grzanie CWU ciagłe to przy zamontowanym na dole czujniku szybciej woda sie wychłodzi i pompa właczy grzanie CWU . Jak dasz na samą górę to pompa włączy się dopiero jak wychłodzi się woda na samej górze bojlera.

    To ma sens przy ciagłym grzaniu CWU aby bez sensu nie grzać wody jak jeszcze tak naprawdę jest ciepła woda w bojlerze.
    Zapewne przy ciagłej pracy po przeniesieniu czujnika może spaść ilość włączania się bojlera z 2-3x dziennie nawet na 1x dziennie ...

    Tyle że ja grzeję od zawsze czasowo , raz dziennie w taniej taryfie , więc dla mnie jaka jest temperatura początkowa nie ma znaczenia , liczy się temp końcowa.

    Średnio u mnie idzie około 1,1kWh na dobę.

    Więc chyba przy grzaniu czasowym przeniesienie czujnika nie ma żadnego sensu ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #420

    Domyślnie

    ok, czujnik zostawię na środku, nastawię trochę wyższą temperaturę i spróbuję zagrzać wodę tylko raz dziennie - w okienku dziennym taniej taryfy. aktualnie to główne grzanie zużywa mi 1,7-1,9kWh, to drugie połowę tego (grzeje do niższej temperatury).
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

Strona 21 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony