dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która opcja lepsza?

Głosujących
19. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pompa Ciepła

    16 84,21%
  • Kocioł na gaz ziemny

    3 15,79%
Strona 8 z 10
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 187
  1. #141

    Domyślnie

    Sorry za duble, ale widzę że wstawienie emotki ucina post.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    No znowu... a czemu to nie? Nie wypowiadaj sie obligatoryjnie na tematy o których nie masz pojęcia.
    No akurat mam pojęcie. Pracuje w branży.
    Odpowiedz jest taka jak wcześniej. Nie zasłania się powierzchni wymiany ciepła.
    Ale niech będzie że gupi ze mnie projektant. Będę przynajmniej miała anegdotkę do opowiadania w pracy. tyle lat pracy i kto by pomyślał, że w rzeczywistości takie cuda są.

    A w wannie dochodzi jeszcze opcja na szybsze wysychanie syfonu. Co prawda przy codziennym użytkowaniu raczej nie ma takiego zagrożenia, ale przy wyjazdach już tak.

  2. #142

    Domyślnie

    A jak ktoś chce to możemy policzyć rekuperację. To fajne ćwiczenie i ułatwi podjecie decyzji

  3. #143
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Sorry za duble, ale widzę że wstawienie emotki ucina post.

    No akurat mam pojęcie. Pracuje w branży.
    Odpowiedz jest taka jak wcześniej. Nie zasłania się powierzchni wymiany ciepła.
    Ale niech będzie że gupi ze mnie projektant. Będę przynajmniej miała anegdotkę do opowiadania w pracy. tyle lat pracy i kto by pomyślał, że w rzeczywistości takie cuda są.

    A w wannie dochodzi jeszcze opcja na szybsze wysychanie syfonu. Co prawda przy codziennym użytkowaniu raczej nie ma takiego zagrożenia, ale przy wyjazdach już tak.
    Pozostaje współczuć klientom, teraz wiadomo skąd tyle baboli w projektach. A największym z tych bobli, to mieszanie instalacji grzejnikowej z podłogówką. Właśnie taki układ stwarza okazje do zasilania podłogówki za wysokim parametrem temperatury - co powoduje wysychanie syfonów, problemy z krążeniem inne pierdoły.
    Niestety to co piszesz dalej świadczy o twoim braku pojęcia.

  4. #144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    W tym samym czasie co samochód z garażu i rekuperacja.
    Od kiedy dom w którym mieszkasz się zwraca??
    Od razu. Podobnej funkcjonalności i wielkości mieszkanie jest droższe. Więc to mieszkanie mogłoby się po jakimś czasie zwrócić - ale jego utrzymanie jest droższe, więc się nie zwróci.

  5. #145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Człowieku czy Ty nie rozumiesz, że komfort to pojęcie subiektywne. Kilka nocy przy podłogowce wystarczyło mi by stwierdzić że nie umiem przy tym spać. Ale jak chcesz to sobie udowadnaj , że to moje uprzedzenia.

    Ja zapytam czy to chociaż wiesz na jakiej zasadzie działa podłogówka? Bo te twoje 1 cm na cyrkulację nie ma znaczenia ( mimo że ten 1cm to mega bzdura), podłogówka działa na zasadzie promieniowania.

    Zachowujesz się jakbym pisała, że w domu energooszczędnym panują zle warunki do mieszkania. A mi jedynie chodzi o relacje kosztów do zysków. Obecnie WT2021 wymagają U =0.2. docieplanie więcej nie ma sensu. Za mało zyskujemy w stosunku do kosztów inwestycyjnych.
    Zwiększanie grubości izolacji powoduje też to, że twój dom ma większą powierzchnię wymiany ciepła. Mówię tu o narożach. Mamy wtedy zwiększenie powierzchni wymiany ciepła, a co za tym idzie większe straty ciepła na drodze przejmowania.
    Takie zjawisko najlepiej widać przy izolacji rurociągów. Zwiększanie grubości izolacji powoduje wzrost strat przez przejmowanie a w konsekwencji utratę tego co zyskaliśmy dzięki grubości izolacji. W sensie jest mniejsze przewodzenie ciepła a większe przejmowanie.

    Widzę, że dużo ale ltroche bez sensu.
    Podlogówka nie działa w 100% na drodze promieniowania, a nawet jeśli by tak było, to wystarcza, by przegroda oddalona od jej o 1 cm nagrzała się, co wywola konwekcję.
    Ale mniejsza z tym jak działa - co to ma do rzeczy, skoro jednoczesnie mam miejsce do przechowywania i mam zadadaną temperaturę w sypialni? Jakaś akademicka dyskusja...

    Co do Twoich wyliczeń - gaz nie będzie wiecznie kosztował 20gr za kWh, a ja za 20, 30 lat mogę mieć mniejsze dochody. Do tego wentylacja nie smyra mnie zimnym powietrzem, a wilgoć i zapachy usuwane są o wiele sprawniej
    W sumie to nie wiem po co uczestniczysz w tym wątku?

    Przy podłogówce spać nie możesz, izolacja i rekuperacja się nie opłaca, pompa się zepsuje.
    Zaprojektowanie sobie co tam chcesz. Niektórzy pierwszy budują dla wroga.
    .
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-02-2021 o 09:30
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    A liczy się normalnie- koszt domu bez rekuperacji do domu z rekuperacja.
    Jak ktoś poda swój przykład to mogę policzyć.
    Policz.
    Dane tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca
    A tutaj to, co bezcenne:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...i-mechanicznej

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Ps. Nie podłogówki nie daje się pod wanną.
    Z jakiego powodu?
    Bo woda w wannie się zagotuje?

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Człowieku czy Ty nie rozumiesz, że komfort to pojęcie subiektywne. Kilka nocy przy podłogowce wystarczyło mi by stwierdzić że nie umiem przy tym spać. Ale jak chcesz to sobie udowadnaj , że to moje uprzedzenia.
    Jaką miała temperaturę? We współczesnym domu jak nie dotkniesz, to nie jesteś w stanie stwierdzić, że grzeje (a jak dotkniesz, to przy drewnie idę o zakład, że nie raz byś się pomyliła).



    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Ja zapytam czy to chociaż wiesz na jakiej zasadzie działa podłogówka? Bo te twoje 1 cm na cyrkulację nie ma znaczenia ( mimo że ten 1cm to mega bzdura), podłogówka działa na zasadzie promieniowania.
    Mit. Kaloryfer czy kominek - to promieniuje. Jestem w stanie z metra ocenić, czy grzeje.
    A do tego:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    BTW. Właśnie w bloku wymieniają grzejniki. Fotki dla reklamodawców i miłośników grzejników







    Ale to pewnie z mieszkań niechlujów i brudasów, bo każdy rozsądny człowiek przedmuchuje przed sezonem kalafiory sprężonym powietrzem albo i demontuje i myjką ciśnieniową myje



    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Obecnie WT2021 wymagają U =0.2. docieplanie więcej nie ma sensu. Za mało zyskujemy w stosunku do kosztów inwestycyjnych.
    Jak to policzyłaś?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-termoizolacji

    Uwzględniłaś koszty przestrzeni wyłączonej z użytkowania?


    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    Zwiększanie grubości izolacji powoduje też to, że twój dom ma większą powierzchnię wymiany ciepła. Mówię tu o narożach. Mamy wtedy zwiększenie powierzchni wymiany ciepła, a co za tym idzie większe straty ciepła na drodze przejmowania.
    Podasz obliczenia? Ile kWh/r zyskam zmniejszając termoizolacje z 20cm na 19cm?
    Czyli całkowity brak termoizolacji zmniejszy powierzchnię i tym samym straty będą najmniejsze?

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    A w wannie dochodzi jeszcze opcja na szybsze wysychanie syfonu. Co prawda przy codziennym użytkowaniu raczej nie ma takiego zagrożenia, ale przy wyjazdach już tak.
    Zamknięcie odpływu nie załatwia sprawy?

    Jak szybko wyparuje przy podłodze 24*?

  7. #147

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post

    Przy podłogówce spać nie możesz, izolacja i rekuperacja się nie opłaca, pompa się zepsuje.
    Zaprojektowanie sobie co tam chcesz. Niektórzy pierwszy budują dla wroga.
    .
    Pozostaje szałas.

  8. #148
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rosq Zobacz post
    A jak ktoś chce to możemy policzyć rekuperację. To fajne ćwiczenie i ułatwi podjecie decyzji
    Poproszę na moim przykładzie.
    Rekuperator Brookvent Air Cycle-4tys.zl, kanały t-flex-1,2tys.zl,anemostaty i inne pierdółki-0,8tys.zl.
    Rozłożenie kanałów 0zl-dwie wolne soboty.

  9. #149

    Domyślnie

    Witajcie
    Od jakiegoś czasu czytam forum w różnych wątkach dot. ogrzewania. PC czy gaz? Podłogówka czy grzejniki? WM czy WG? Każdy z inwestorów ma swoje "za" za wybranym przez siebie rozwiązaniem. Jestem w przededniu rozpoczęcia budowy domu. Projekt "Dom w nefrisach (G2)" zgodny w WT2021. Ocieplenie ścian 20cm styro, fundamenty 15cm zewnętrznie, 5-8 cm styro wewnętrznie, podłoga 15 cm styro, dach 30 cm wełna lub piana, strych 30 cm wełna. Stolarka okienna 3 szyby, ciepłe ramki, brama i drzwi wejściowe ciepłe. Wszędzie ciepłe montaże. Dodatkowo w otworach okiennych i drzwiowych wklejone 2 cm styroduru.

    W projekcie zaprojektowano:
    - WG,
    - ogrzewanie podłogowe (pokoje, łazienki, pralnia) + plus grzejniki (łazienki, garaż, kotłownia),
    - piec gazowy,
    - kominek (raczej w celach rozrywkowych bo bez rozprowadzenia)

    Wciąż jeszcze rozważam zmiany dot. ogrzewania (jeszcze mam chwilę czasu) i na chwilę obecną planuję:
    - WG zmienić na WM, zlikwidować kominy wentylacyjne,
    - piec gazowy zmienić na PC + PV,
    - kominek zlikwidować, dla kilku rozpaleń w roku koszt 8-10 tys. zł. jak dla mnie bez sensu, dla fanu można biokominek wrzucić i będzie też fajnie a dużo taniej,
    - podłogówka, grzejniki, itd...
    No i tu mam największy dylemat. Wciąż nie jestem przekonany do podłogówki w pomieszczeniach sypialni. Owszem wiem, że można sobie ją wysterować przepływami itd. ale jednak jej bezwładność jest dla mnie problemem. Dodatkowo chciałbym aby w pomieszczeniach dzieci i w gabinecie była możliwość dynamicznego sterowania temperaturą. Z drugiej strony skoro PC to jak ogrzewanie nisko temperaturowe. Tym samym skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu podłogówka plus klimakonwektory. Rozwiązanie trochę droższe, ale jednocześnie wykorzystam PC jako klimatyzator. W efekcie wyglądało by to tak:

    Łazienki - podłogówka + grzejnik łazienkowy elektryczny,
    Kuchnia z salonem i korytarzami - podłogówka + klimakonwektor sufitowy (w głównej mierze do chłodzenia, do grzania w okresach przejściowych wtedy kiedy jeszcze nie warto podłogówki rozgrzewać),
    Gabinet - klimakonwektor ścienny,
    Pralnia, garderoba - podłogówka,
    Pokoje dzieci, sypialnia - klimakonwektor ścienny,
    Garaż, kotłownia - albo przewymiarowany grzejnik, tak aby zasilać go temp jak klimakonwektory, albo grzejniki elektryczne.

    Zdaję sobie sprawę, że rozwiązanie nie jest tanie w wykonaniu (chociaż odliczając koszty kominów, pieca gazowego, koszty przyłącza gazowego itd. to nie wygląda to tak tragicznie), ale za to będzie niedrogie w eksploatacji i da dużo komfortu zimą i latem.

    Co o tym sądzicie? Jakieś minusy, których nie widzę?

  10. #150
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Witajcie
    Od jakiegoś czasu czytam forum w różnych wątkach dot. ogrzewania. PC czy gaz? Podłogówka czy grzejniki? WM czy WG? Każdy z inwestorów ma swoje "za" za wybranym przez siebie rozwiązaniem. Jestem w przededniu rozpoczęcia budowy domu. Projekt "Dom w nefrisach (G2)" zgodny w WT2021. Ocieplenie ścian 20cm styro, fundamenty 15cm zewnętrznie, 5-8 cm styro wewnętrznie, podłoga 15 cm styro, dach 30 cm wełna lub piana, strych 30 cm wełna. Stolarka okienna 3 szyby, ciepłe ramki, brama i drzwi wejściowe ciepłe. Wszędzie ciepłe montaże. Dodatkowo w otworach okiennych i drzwiowych wklejone 2 cm styroduru.

    W projekcie zaprojektowano:
    - WG,
    - ogrzewanie podłogowe (pokoje, łazienki, pralnia) + plus grzejniki (łazienki, garaż, kotłownia),
    - piec gazowy,
    - kominek (raczej w celach rozrywkowych bo bez rozprowadzenia)

    Wciąż jeszcze rozważam zmiany dot. ogrzewania (jeszcze mam chwilę czasu) i na chwilę obecną planuję:
    - WG zmienić na WM, zlikwidować kominy wentylacyjne,
    - piec gazowy zmienić na PC + PV,
    - kominek zlikwidować, dla kilku rozpaleń w roku koszt 8-10 tys. zł. jak dla mnie bez sensu, dla fanu można biokominek wrzucić i będzie też fajnie a dużo taniej,
    - podłogówka, grzejniki, itd...
    No i tu mam największy dylemat. Wciąż nie jestem przekonany do podłogówki w pomieszczeniach sypialni. Owszem wiem, że można sobie ją wysterować przepływami itd. ale jednak jej bezwładność jest dla mnie problemem. Dodatkowo chciałbym aby w pomieszczeniach dzieci i w gabinecie była możliwość dynamicznego sterowania temperaturą. Z drugiej strony skoro PC to jak ogrzewanie nisko temperaturowe. Tym samym skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu podłogówka plus klimakonwektory. Rozwiązanie trochę droższe, ale jednocześnie wykorzystam PC jako klimatyzator. W efekcie wyglądało by to tak:

    Łazienki - podłogówka + grzejnik łazienkowy elektryczny,
    Kuchnia z salonem i korytarzami - podłogówka + klimakonwektor sufitowy (w głównej mierze do chłodzenia, do grzania w okresach przejściowych wtedy kiedy jeszcze nie warto podłogówki rozgrzewać),
    Gabinet - klimakonwektor ścienny,
    Pralnia, garderoba - podłogówka,
    Pokoje dzieci, sypialnia - klimakonwektor ścienny,
    Garaż, kotłownia - albo przewymiarowany grzejnik, tak aby zasilać go temp jak klimakonwektory, albo grzejniki elektryczne.

    Zdaję sobie sprawę, że rozwiązanie nie jest tanie w wykonaniu (chociaż odliczając koszty kominów, pieca gazowego, koszty przyłącza gazowego itd. to nie wygląda to tak tragicznie), ale za to będzie niedrogie w eksploatacji i da dużo komfortu zimą i latem.

    Co o tym sądzicie? Jakieś minusy, których nie widzę?
    "Minusem",którego nie widzisz jest...ciepły dom, który budujesz
    Konkretnie to musisz zmienić punkt widzenia na temat "dynamicznego sterowania temperaturą" bo w nowych domach jest to niemożliwe do zrealizowania, właśnie z powodu niskich strat energii czyli ciepła.
    I to niezależnie czy będziesz miał grzejniki czy podłogówkę.
    Dlatego dla mnie taka bezwładność podłogówki, ale i całego domu to ogromna zaleta gdyż w domu,który jest normalnie zamieszkały stabilna temperatura cały czas jest podstawą.
    Musisz się mentalnie nastawić, że zmiana temp.o 1st.C w dół to kilka a nawet kilkanaście godzin, w górę to zależy od mocy urządzenia grzewczego

  11. #151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    "Minusem",którego nie widzisz jest...ciepły dom, który budujesz
    Konkretnie to musisz zmienić punkt widzenia na temat "dynamicznego sterowania temperaturą" bo w nowych domach jest to niemożliwe do zrealizowania, właśnie z powodu niskich strat energii czyli ciepła.
    I to niezależnie czy będziesz miał grzejniki czy podłogówkę.
    Dlatego dla mnie taka bezwładność podłogówki, ale i całego domu to ogromna zaleta gdyż w domu,który jest normalnie zamieszkały stabilna temperatura cały czas jest podstawą.
    Musisz się mentalnie nastawić, że zmiana temp.o 1st.C w dół to kilka a nawet kilkanaście godzin, w górę to zależy od mocy urządzenia grzewczego
    No tak... Przypadek kiedy "plus" jest "minusem"... Zdaję sobie sprawę, że w nowych domach dynamiczne sterowanie temperaturą jest może nie tyle niemożliwe, co znacznie utrudnione. My do spania preferujemy znacznie niższą temperaturę niż temp. w ciągu dnia, a do tego wydaje mi się, że klimakonwektory doskonale będą chłodzić latem.

    Tak się zastanawiam... mój wątek dosyć szeroki jak na temat wątku "Pompa Ciepła czy Gaz Ziemny w nowym domu?". Przeniosę dyskusję do nowego wątku. Być może znajdzie się szersze grono dyskutujących

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    . My do spania preferujemy znacznie niższą temperaturę niż temp. w ciągu dnia, a do tego wydaje mi się, że klimakonwektory doskonale będą chłodzić latem.

    Ja też lubię spać w niższej temperaturze, dlatego w sypialni mam chłodniej. I nie widzę potrzeby "dynamicznego sterowania" temperaturą w tym pomieszczeniu.
    Klimakonwektory do klimatyzowania są ok, wolałbym jednak 1-2 splity, które w połączeniu z roletami skutecznie utrzymywałyby komfortową temp w całym domu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    ....
    Dlatego dla mnie taka bezwładność podłogówki, ale i całego domu to ogromna zaleta gdyż w domu,który jest normalnie zamieszkały stabilna temperatura cały czas jest podstawą.
    Musisz się mentalnie nastawić, że zmiana temp.o 1st.C w dół to kilka a nawet kilkanaście godzin, w górę to zależy od mocy urządzenia grzewczego
    Chyba, że ktoś użyje klimy albo otworzy okno na pół godziny dla schłodzenia.

  14. #154

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja też lubię spać w niższej temperaturze, dlatego w sypialni mam chłodniej. I nie widzę potrzeby "dynamicznego sterowania" temperaturą w tym pomieszczeniu.
    Klimakonwektory do klimatyzowania są ok, wolałbym jednak 1-2 splity, które w połączeniu z roletami skutecznie utrzymywałyby komfortową temp w całym domu.
    No tak sypialnię możesz na stałe ustawić na niższą temperaturę, ale np. w pokojach gdzie w trakcie dnia dzieciaki odrabiają lekcje albo grają a w nocy śpią takie sterowanie temp. jest jak najbardziej pożądane...

    1-2 splity w ostatecznym rozrachunku nie wyjdą drożej?

  15. #155
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    No tak sypialnię możesz na stałe ustawić na niższą temperaturę, ale np. w pokojach gdzie w trakcie dnia dzieciaki odrabiają lekcje albo grają a w nocy śpią takie sterowanie temp. jest jak najbardziej pożądane...

    1-2 splity w ostatecznym rozrachunku nie wyjdą drożej?
    jak chcesz schłodzić dzieciakom pokoje o 2C przed snem ?
    Jeśli one się tam do wieczora uczą/bawiá (wytwarzają ciepło) korzystają z komputera/konsoli (wytwarzają ciepło) itp itd.

    Niw wiem czy taniej, czy drożej nie liczyłem bo i tak mam gaz.
    Ale na pewno nie zamjeniĺbym 100% podłogòwki na inne rozwiązanie
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-02-2021 o 10:44
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #156
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Wracając do meritum nie powiem autorowi jaka jest słuszna droga ale jaką ja obrałem (aktualnie robią się instalacje w SSZ).

    Mam gaz w granicy działki, buduję z kredytem, nie mam nadmiaru $$$. Zdecydowałem, że robię instalację gazową ale....wszystko w domu jest przygotowane pod PC i FV. Wszędzie podłogówka, zero kaloryfera. Projekt OP policzony oczywiście pod niski parametr. Rozdzielnica główna i kable przygotowane pod FV. Hydraulicznie także wszystko gotowe do podłączenia PC zamiast pieca gazowego.
    Za podłaczenie gazu (przyłącze + projektu, mapki, bzdury + instalacja wewnętrzna) ok 8. tyś zł, piec gazowy (najprostszy Termet Gold) za prawie 5 tysi (z montażem i uruchomieniem), komin 2 tyś (z robiczną). Razem więc wydaję na gaz 14 tyś zł. Jestem jednak też przekonany co do PC za parę lat jak się odkuję. Czemu od razu nie montuję PC:

    1) koszty dobrej pompy ciepła dla mojego domu gdzie OZC pokazuje 11KW (CWU + ogrzewanie). Trzeba miec jakis zapas na wieksze mrozy. Smiesza mnie głosy "teraz to kurła nie ma zim, kiedys to były". Zgoda zimy sa łagodne poza krótkimi epizodami jak w tym roku ale co bedzie za rok, dwa 10 lat? Globalne ocieplenie nie musi oznaczać permanentnego ocieplania naszego klimatu. Moze sie tak coś pokićkać klimatycznie, że u nas będzie okresowe zlodowacenie, a ludzkość umie przewidzieć prognozę pogody na parę dni w przód tylko... Dobra pompa ciepła P-W to wydatek >35 tysięcy złotych w moim przypadku. Doliczmy, że ta kasa jest kredytowana więc nie zapłacę 20 tysięcy więcej w kontrze do gazu lecz trzeba doliczyć procent składany z kredytu przez ileś lat.

    2) żona uparła się na gaz w kuchni. Wiem wariatka...ale przerobilismy i gaz i indukcję i plyte elektryczna tzw. ceramiczna i pomijając upierdliwość sprzątania gaz jej najlepiej pasuje. Ale to najmniejszy problem bo moznaby zrobić na propan- butan jakby co. W tajemnicy przed nią też przygotowuję 5x4 kabel pod indukcję jakby się odwidziało

    3) predkosc podgrzewania CWU. Piec 25KW, moment i zasobnik wody 55oC nagrzany.

    3) dywersyfikacja zrodel energii. Niecierpie zimna. Chcę mieć docelowo dywersyfikację nawet kosztem opłat stałych abonentowych w gazie. Będzie i kominek z DGP grawitacyjnym, gaz, PC. Instalacja elektryczna gotowa pod agregat i centralny UPS.

    4) uważam, że za parę PC stanieją\spoweszednieją. I nie mówie o surowej cenie ale o relacji do zarobków i inflacji.

    Tak więc docelowo w domu będzie i PC i PV, i samochód elektryczny....o ile kiedykolwiek się uda zarobić hajs żeby to zrealizować Solarów nie planuje bo bez dopłat to nie warto zwróci się dopiero po milionie lat....
    Radzę autorowi spojrzeć właśnie pod takim kątem na gaz. Zrobienie instalacji nawet na te 3-4 lata (zeby można było rozwiązać umowę bez kar) to nie jest jakiś mega koszt a zawsze potem jest komfrot wyboru.

  17. #157

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    \domu gdzie OZC pokazuje 11KW (CWU + ogrzewanie).
    To chyba straszne duży ten dom albo bardzo "dziurawy".
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #158
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    To chyba straszne duży ten dom albo bardzo "dziurawy".
    Bardzo duży, 230 użytkowa, 310 po podłodze W projekcie liczone ogrzewanie garazu do 12 oC bo nad nim jest duże pomieszczenie użytkowe, które na razie będzie graciarnią ale docelowo tam będzie entertainment (TV zniknie z salonu i powędruje tam).
    Poza tym jestesmy ciepłolubni jak pisałem nienawidze zimna więc liczone 22 oC w pokojach i 24oC w łazienkach co jak na OP jest wysoką wartością.

    Ocieplenie podłoga 18 cm (033), ściany 15 cm (031 grafit), dach 33 cm wełna (033), rekuperacja. Okna 3 szybowe w ciepłym montażu, dosc duze przeszklenie w salonie, bryła prosta.

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    No znowu... a czemu to nie? Nie wypowiadaj sie obligatoryjnie na tematy o których nie masz pojęcia.
    Nie do mnie, ale podłogówki na prawdę nie daje się pod wanną.

    Co do tematu- pompa ciepła czy gaz. Koniec koncow finansowo wychodzą tak samo.
    Pompa ciepła ma sens przy zastosowaniu fotowoltaiki. Ale wiadomo, że nie każdego stać na takie wydatki na start.

  20. #160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Pompa ciepła ma sens przy zastosowaniu fotowoltaiki. Ale wiadomo, że nie każdego stać na takie wydatki na start.
    Pompa ciepła traci sens przy PV, bo bez PV ogrzanie 150m2 domu spełniającego WT2021 razem z CWU koszuje góra 800zł (plus koszty przeglądów, konserwacji i napraw) przy pompie puszczonej samopas.
    Szybciej sensu nabierze zamontowanie kotła elektrycznego czy kabli a oszczędności ulokowanie w PV - ale to też średnio opłacalne przy obecnych zasadach. A co dopiero jak się pogorszą czy falowniki zaczną się odstawiać przez przekraczanie napięcia w opustoszałych w dzień osiedlach mieszkaniowych w czasie szczytu produkcji.

Strona 8 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony