dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która opcja lepsza?

Głosujących
19. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pompa Ciepła

    16 84,21%
  • Kocioł na gaz ziemny

    3 15,79%
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 187
  1. #1

    Domyślnie Pompa Ciepła czy Gaz Ziemny w nowym domu?

    Witam, zaczynamy budowę domu jednorodzinnego "Jaskółka 4 z garażem". Budowa będzie w okolicach Starogardu Gdańskiego czyli strefa II jeśłi chodzi o temperatury. Od początku jest wielki dylemat który jest problemem bo tyle ile osób tyle opinii, wad i zalet.

    Dodam że żadnych dotacji nie dostanę.

    Na facebooku pytałem już ludzi i każda opcja ma wady i zalety.

    Nie mam obliczonego jeszcze OZC, są kalkulatory ale z tego co wiem to muszą być obliczenia dokładne (jeśli chodzi o pompę ciepła).

    Mówimy o Pompie ciepła powietrze-woda oraz o Kotle kondensacyjnym

    Jakie są fakty odnośnie budowy.

    - dom będzie dobrze ocieplony
    - podłogówka wszędzie oprócz garażu
    - gaz ziemny na drodze na której budowany będzie dom
    - teraz mieszkamy w bloku i odpowiednia dla nas temperatura to 23 stopnie
    - nie będzie rekuperacji
    - będzie klimatyzacja split tylko w jednym pomieszczeniu (salon z kuchnią na dole)
    - jest kotłownia więc można montować co się tylko chce
    - kominka nie będzie


    A teraz wady i zalety które udało mi się wyłapać

    PC:
    + praktycznie bezobsługowa
    + nie trzeba pozwoleń na gaz itp itd a co się wiąże nie trzeba czekać
    + nie ma gazu więc jakoś tam bezpieczniej
    + na początku sama pompa a za jakiś czas można dodać solary

    - zakładać musi ktoś kto się zna a nie kto oglądnął filmiki na YT, a o takie osoby, fachowców trudno i często są partacze
    - jak będa mrozy (aczkolwiek umówimy się że zimy u nas są słabe) to będzie drogo bo będzie odpalać się grzałka
    - cena montażu i dobrej, odpowiedniej pompy


    Gaz:
    + jak dobrze zrobią to też bezobsługowa
    + trochę łatwiejszy montaż niż PC więc pewnie łatwiej znaleźć odpowiednią firmę
    + taniej wychodzi na początku, na start

    - niewiadomą jest cena gazu za jakiś czas
    - uzależnienie od dwóch "mediów" prąd i gaz
    - mniej bezpieczne
    - czas i koszty załatwiania przyłączeń i pozwoleń
    - coroczne kontrole i serwisowanie


    Pewnie dużo rzeczy pominąłem o których nie wiem, dlatego też piszę tutaj i dodatkowo zrobię ankietę.

    Dziękuję za każdą pomoc.
    Ostatnio edytowane przez wsrh ; 19-08-2020 o 13:23

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Twoja kotłownia, też nie jest jakiś "astronomicznych" rozmiarów 4,5 m2, ale oczywiście wystarczy i na ewentualny piec gazowy i pompę ciepła.
    Te 23*C mieszkając w domu szybko zweryfikujesz - ale to temat na osobny wątek, myślę , że zarówno piec gazowy jak i pompa sprawdzą się w tym projekcie.
    Jeśli masz więcej kasy to zainwestował bym w zupełnie coś innego - gaz+rekuperacja+instalacja FV.
    Gdy skończysz zawsze można zainwestować w PC. Gdy zrobisz od razu PC a zaniedbasz pozostałe już do tego nie wrócisz.

    W moim przypadku z perspektywy czasu zrobiłbym PC, ale dobrze się tak pisze jak mam Gaz, FV i rekuperację

    Z tego co widzę to zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania nie będzie większe niż 8kW, na CWU 12-16kW.

    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Rekuperacji nie może być ponieważ blisko jest pole więc wszystkie zapachy, również te mało fajne, przychodziły by do domu. Poza tym to też koszta są.
    Nie ma teraz kasy na FV, dopiero za jakiś czas, 2, 3 lata po budowie czyli gdzieś 2025 rok. Muszę wybrać jedno na tą chwię
    Czyli taka pompa max 10kW by starczyła rozumiem ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    Czyli taka pompa max 10kW by starczyła rozumiem ?
    Taka do 8kW wystarczy
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    No tak ale do końca nie rozumiem tego zapotrzebowania OZC i osobno na CWU.

    Jak na jedno jest tak jak piszesz 8kW a na drugie 12-16kW to się to jakoś łączy czy jak to działa ?

    a druga sprawa, czytałem że lepiej wziąć za słabą PC niż za mocną bo wtedy są straty ciepła i energii, prawda ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    No tak ale do końca nie rozumiem tego zapotrzebowania OZC i osobno na CWU.

    Jak na jedno jest tak jak piszesz 8kW a na drugie 12-16kW to się to jakoś łączy czy jak to działa ?

    a druga sprawa, czytałem że lepiej wziąć za słabą PC niż za mocną bo wtedy są straty ciepła i energii, prawda ?
    Napisałem tak bo "pożeniłem" w swojej odpowiedzi i piec na gaz( 8kW na CO i 16kW na cwu) chodzi o to, aby szybko i komfortowo mieć z tego źródła cwu.
    PC robi to trochę inaczej.
    Druga sprawa - tak lepiej słabszą i posiłkować się grzałką - to wszędzie się sprawdza, Tym bardziej że na potrzeby cwu PC ma zasobnik tak jak panele solarne.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    Rekuperacji nie może być ponieważ blisko jest pole więc wszystkie zapachy, również te mało fajne, przychodziły by do domu
    Czy bez rekuperacji budynek spełni wymagania norm 2021 r????
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    W tym roku zacznę budowę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    W tym roku zacznę budowę
    obecne normy też raczej ciężko spełnić bez rekuperacji.

    żeby dobrze wybrać, musisz znać:
    - obciążenie cieplne
    - zapotrzebowanie na ciepło
    - koszt inwestycji w gaz lub pompę
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10

    Domyślnie

    znam parę osób co się budowali w ostatnich 2 latach i nikt nie ma rekuperacji i nie było problemu z jakimiś normami które są pseudo ekologiczne. Owszem, wungiel to syf ale rekuperacja zupełnie zbędna.

    wiem że muszę zrobić OZC ale dobrze by było od czegoś zacząć czyli od opinii innych.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    znam parę osób co się budowali w ostatnich 2 latach i nikt nie ma rekuperacji i nie było problemu z jakimiś normami które są pseudo ekologiczne. Owszem, wungiel to syf ale rekuperacja zupełnie zbędna.

    wiem że muszę zrobić OZC ale dobrze by było od czegoś zacząć czyli od opinii innych.
    faktycznie normy są pseudoekologiczne, skoro można je spełnić biomasą zamiast odzyskiem ciepła z wentylacji czy odpowiednią izolacją. jeśli chodzi o opinię, to każdy ma swoją. ja uważam, że jeśli dom jest dobrze izolowany, to instalować ogrzewanie elektryczne (normy jakoś się obejdzie, skoro WM da się obejść). pytanie jak zwykle - co to jest dom dobrze izolowany? jeśli jesteś pewien, że masz dobrze izolowany dom to nie ma się nad czym zastanawiać - ogrzewanie elektryczne w tej sytuacji to same zalety - niski koszt instalacji, eksploatacji, trwałość, brak szczególnych przeglądów jak przy PC czy gazie, kominiarza nie trzeba.

  12. #12

    Domyślnie

    ogrzewanie elektryczne czyli? podlogówka na prąd ? jak tak to odpada takie coś...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    Rekuperacji nie może być ponieważ blisko jest pole więc wszystkie zapachy, również te mało fajne, przychodziły by do domu.
    A w zwykłej wentylacji nie wchodzą?
    Przecież zwykła grawitacyjna wentylacja to po prostu dziura w ścianie/dachu + nieszczelne okna.

    jakby zapach nie wchodził, znaczy grawitacyjna nie działa.

    jaki jest sens dobrze izolować dom, skoro w oknach musisz mieć nawiewniki (czyli de facto nieszczelne)?

    Gazu bez rekuperacji chyba ci się nie uda, bo będzie za duży udział energii nieodnawialnej.
    Za to montaż PC to prawie koszt gazu z rekuperacją.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-08-2020 o 16:07

  14. #14

    Domyślnie

    Przy wykonywaniu OZC możesz sobie zażyczyć;
    - aby audytor wskazał sposoby ograniczenia zapotrzebowania na ciepło.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    Rekuperacji nie może być ponieważ blisko jest pole więc wszystkie zapachy, również te mało fajne, przychodziły by do domu. Poza tym to też koszta są.
    Nie ma teraz kasy na FV, dopiero za jakiś czas, 2, 3 lata po budowie czyli gdzieś 2025 rok. Muszę wybrać jedno na tą chwię
    Czyli taka pompa max 10kW by starczyła rozumiem ?
    Ja mam pole 5m od domu i żyję. Zapachów w tym roku praktycznie nie odczułem. No ale jak lubisz "blokową" wilgoć na ścianach i oknach to proszę bardzo. 10-15tys to żaden wydatek przy budowie domu.
    Domy z poddaszem w 90% puszczają energie na lewo i prawo. mam w niedalekim sąsiedztwie wiele nowych domów z poddaszem i wszystkie są nieekonomiczne. Sąsiedzi płacą po 500-700 zł za gaz miesięcznie w takim małym domku. Wełna w skosach prędzej czy później się obsunie i będziesz miał pustki i mostki. okna dachowe tez nie pomagają. Pewnym rozwiązaniem jest natrysk piany.

    Także tanio nie bedzie ani przy gazie ani przy pompie jak nie przypilnujesz tego dachu. Brak rekuperacji też nie pomoże. Rozszczelnione okna to duży kłopot i solidny wzrost kosztów.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 19-08-2020 o 16:42

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Czy bez rekuperacji budynek spełni wymagania norm 2021 r????
    Spełni ale tylko przy:
    1) oszustwie architekta (przypadek najczesciej spotykany)
    2) zastosowanie kombinacji typy kocioł na pellet, kominek itp. podobne wynalazki)
    3) mix w/w warunków.

    Reasumując przy rzetelnym i dokładnym i uczciwym wykonaniu charakterystyki energetycznej spełnienie Ep dla WT2021 bez rekuperacji jest praktycznie niemozliwe.

  17. #17

    Domyślnie

    ale ja w tym roku dostanę pozwolenie na budowę i zacznę budowę a nie w 2021, pisałem już.

  18. #18

    Domyślnie

    Gaz do nowego domu? Porażka.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  19. #19

    Domyślnie

    Czyli pompa ciepła powietrze-woda a za jakiś czas solary które po 10 latach padną i będzie można je AKOLOGICZNIE utylizować (same znikną)

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    Czyli pompa ciepła powietrze-woda a za jakiś czas solary które po 10 latach padną i będzie można je AKOLOGICZNIE utylizować (same znikną)
    Dlaczego tyko powietrzna?
    Jakie solary? Cieczowe?
    Ja mam panele fotowoltaiczne z 2009 roku kupione od złomiarza PV dawno temu i super działają i jeszcze podziałają. Taki jak zapewniał producent. Tylko to firmowe PV.
    PS. Gaz te też ekologa? Nie ma co.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony