dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która opcja lepsza?

Głosujących
19. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pompa Ciepła

    16 84,21%
  • Kocioł na gaz ziemny

    3 15,79%
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 187
  1. #21

    Domyślnie

    Nie buduj się. Za 50 lat dom do rozbiórki.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Najlepsze rozwiązanie "na dziś" to chyba PC plus instalacja fotowoltaiczna. Solary to przeżytek.
    Piszesz, że "na polu" miłe dla powonienia zapachy, więc pewnie i pompa gruntowa może być.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Nie buduj się. Za 50 lat dom do rozbiórki.


    nie wiem jak budowałeś ale chyba słabo jak za 50 lat masz swój dom do rozbiórki

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Najlepsze rozwiązanie "na dziś" to chyba PC plus instalacja fotowoltaiczna. Solary to przeżytek.
    Piszesz, że "na polu" miłe dla powonienia zapachy, więc pewnie i pompa gruntowa może być.
    pisząc solary miałem na myśli PV, po prostu taka starodawna nazwa i mi się w głowie utrwaliło

  5. #25

    Domyślnie

    Solary cieczowe to żaden przeżytek. Sprawdzają się i są dużo lepsze, w pewnych przypadkach oczywiście niż PV.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #26

    Domyślnie

    Solary grzeją wodę, a Fotowoltaika PV produkuje prąd.

    Wentylacja grawitacyjna to strata 20-30% energii, a przy b.dobrze ocieplonym domu to może dać nawet 50% kosztów ogrzewania - utracone przez komin od wentylacji.
    Do rekuperacji możesz założyć regulator Vents pozycja 0 - 1 - 2 - 3.
    U siebie rekuperację zakładałem 7 lat temu i miałem wtedy wokół 5 sąsiadów (obecnie jeszcze 3 kopciuchy) co jak zasypią kocioł opałem to przez 15 minut nie widać na drugą stronę ulicy. Dlatego od razu wywaliłem fabryczny regulator 1 - 2 - 3.
    Normalnie wentylacji nie powinno się wyłączać dlatego fabrycznie jest bez opcji "0" - wyłączenie. Ale są sytuacje, że jednak jest to potrzebne.
    Pole to smród raz, góra dwa razy w roku. Więc regulator obrotów z poziomem zero i po kłopocie.

    Dobrze dobrana pompa do -15°C spokojnie sobie sama poradzi, czasem do niższych temp. Dopiero poniżej tej temp. wspomaga się grzałkami. I to nie 100% grzałki, grzanie jest dzielone między PC i grzałkę, grzałka dodaje tę część której zaczyna brakować (nie wyrabia) PC.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-08-2020 o 21:25
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna plus filtry i wkład węglowy i zapomnisz co to zapachy z pola.
    Bez wentylacji będziesz otwierał okna i cały syf z tego pola będzie szedł do środka.
    Przemyśl swoje założenia - warto.

  8. #28

    Domyślnie

    A jak jest pompa ciepła to też musi być rekuperacja? czy to tylko do gazu ?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Najlepsze rozwiązanie "na dziś" to chyba PC plus instalacja fotowoltaiczna. Solary to przeżytek.
    Piszesz, że "na polu" miłe dla powonienia zapachy, więc pewnie i pompa gruntowa może być.
    nie, gruntowa nie, szkoda miejsca na działce no i koszty też dużo większe

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    A jak jest pompa ciepła to też musi być rekuperacja? czy to tylko do gazu ?
    Jeżeli chodzi Ci o limit EP, to dla gazu wychodzi jakieś 10% więcej z tego samego EU niż dla PC PW.

    Co do wydatków, to pamiętaj, że i PC, i kocioł gazowy po kilkunastu latach (kocioł statystycznie pewnie trochę szybciej, niż PC - ale sporo zależy od szczęścia i warunków pracy) będą do wymiany (i oby do tego czasu nie wymagały kosztowniejszych napraw - bo gwarancję mają dużo krótszą). I weź pod uwagę różnicę w kosztach wymiany.
    W sumie różnicę w kosztach napraw też warto poznać.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli chodzi Ci o limit EP, to dla gazu wychodzi jakieś 10% więcej z tego samego EU niż dla PC PW.

    Co do wydatków, to pamiętaj, że i PC, i kocioł gazowy po kilkunastu latach (kocioł statystycznie pewnie trochę szybciej, niż PC - ale sporo zależy od szczęścia i warunków pracy) będą do wymiany (i oby do tego czasu nie wymagały kosztowniejszych napraw - bo gwarancję mają dużo krótszą). I weź pod uwagę różnicę w kosztach wymiany.
    W sumie różnicę w kosztach napraw też warto poznać.
    wszystko się psuje niestety, Panasonic ma 5 lat gwarancji, pewnie ma wiele "wyłączeń" w tej gwarancji no ale jednak

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    wszystko się psuje niestety, Panasonic ma 5 lat gwarancji, pewnie ma wiele "wyłączeń" w tej gwarancji no ale jednak
    Pewny jesteś, że na PC jest 5 lat? A nie na samą sprężarkę? I co, jak czynnik się ulotni i przez to sprężarka padnie?
    No i trzeba pamiętać, że warunkiem gwarancji jest wykonanie przeglądu gwarancyjnego raz albo i dwa razy w roku. Płatnego (chyba, że ktoś wynegocjuje u sprzedawcy, że wliczy sobie go w cenę instalacji).

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś, że na PC jest 5 lat? A nie na samą sprężarkę? I co, jak czynnik się ulotni i przez to sprężarka padnie?
    No i trzeba pamiętać, że warunkiem gwarancji jest wykonanie przeglądu gwarancyjnego raz albo i dwa razy w roku. Płatnego (chyba, że ktoś wynegocjuje u sprzedawcy, że wliczy sobie go w cenę instalacji).
    no właśnie nie mogę znaleźć informacji, tylko że 5 lat

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    znam parę osób co się budowali w ostatnich 2 latach i nikt nie ma rekuperacji i nie było problemu z jakimiś normami które są pseudo ekologiczne. Owszem, wungiel to syf ale rekuperacja zupełnie zbędna.

    wiem że muszę zrobić OZC ale dobrze by było od czegoś zacząć czyli od opinii innych.
    Mylisz się chłopie jedna z lepszych inwestycji to rekuperacja. Częściowo pokrywasz kominami wentylacyjnymi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    ale ja w tym roku dostanę pozwolenie na budowę i zacznę budowę a nie w 2021, pisałem już.
    Rozumiem ale lepiej stouj się do norm wyższych. Ja miałem PNB z 2012 a minimalną przenikalność przegród dostosowałem pod WT 2021. A teraz dałbym więcej. Ep niema się co przejmować byle paier się zgadzał niema wpływu na $$$$$
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 20-08-2020 o 08:00
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    nie, gruntowa nie, szkoda miejsca na działce no i koszty też dużo większe
    Gruntowa nie musi być droższa od dobrej powietrznej a przy koszach energetycznych dolnego źródła nie tracisz miejsca na działce.
    Gruntowa jest znacznie prostsza i trwalsza jak powietrzna.
    Nie ma się w niej co psuć...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał wsrh Zobacz post
    A jak jest pompa ciepła to też musi być rekuperacja? czy to tylko do gazu ?
    Fakt wcześniej pisaliście coś o wymogu rekuperacji przy gazie.
    Ja już nie wnikam co wymaga prawo.

    Rekuperacja to jest odzysk ciepła - powietrze usuwane z domu ogrzewa powietrze świeże zasysane do domu. Dobra rekuperacja ma sprawność powyżej 90%, przy niskich przepływach powietrza. Przy grawitacyjnej wentylacji wraz z usuwanym powietrzem wyrzucasz z domu powietrze ogrzane do temp. pokojowej, a świeże powietrze zasysane przez specjalnie rozszczelnione okna musisz ponownie ogrzać z temp. dworowej do temp. pokojowej - a to kosztuje i zwiększa zużycie opału czy kWh o te 20-30% do nawet 50%.
    Przy rekuperatorze zmniejszysz straty ciepła i koszt ogrzewania o te 30%. Rekuperator zakłada się przede wszystkim dla siebie, czystego powietrza i oszczędności.

    Mój rekuperator ma max 93% sprawności, założyłem na rury przy reku. dopływ i odpływ z wnętrza domu dwa termometry. Rekuperator pracując na II biegu przy +4°C na zewnątrz daje, temperaturę powietrza świeżego za rekuperatorem około 1°C niższa od temp. usuwanej z pokoi. Tym samym by utrzymać temp. w domu dogrzewam powietrze "nowe" o 1°C. Przy wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze trzeba ogrzać aż o 17-18°C.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze trzeba ogrzać aż o 17-18°C.
    A zimą!!!! o ponad 40*C to bardzo dużo energii
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Solary cieczowe to żaden przeżytek. Sprawdzają się i są dużo lepsze, w pewnych przypadkach oczywiście niż PV.
    Jeśli już się założyło ileś lat temu, to czemu i nie, ale jeśli ma się miejsce na PV, to bym się zastanowił, czy warto wyrzucać obecnie na nie "kasiorę".
    W Sosnowcu firma Watt jakieś 10 lat temu zbudowała hale produkcyjne i miała jako jedna z największych w Europie produkować "rury". Zbankrutowała, a hale są do wynajęcia...

    Tak nawiasem mówiąc miałem "rury" i ciepłą wodę od kwietnia do końca września praktycznie za darmo, ale z chwilą uruchomienia PV zdemontowałem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    A solar betonowy?
    Zwykła poczerniona rurka rzucona w trawnik tez sporo dobrego robi...

    Zamieniać ciepło na prąd ze sprawnością 16% aby potem ten prąd na ciepło zamieniać?!
    Po co?
    Prąd przyda się do wielu innych rzeczy...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony