dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Stary drewniany dom z podkładów - elewacja + ocieplenie

    Witam wszystkich
    Mam stary 50-letni drewniany dom traktowany bardziej jako letniskowy. Dom jest zbudowany coś jakby z podkładów, jako obecna elewacja od nowości jest płyta pilśniowa i nabite na to listewki co ok 25 cm. Z biegiem lat nie wygląda to już dobrze chce to zmienić. Zabieram się własnymi siłami do wymiany elewacji. Mam pytanie bo moja wizja jest następująca:
    1) przykręcić łaty 40 x 60 x 3000 mm w poziomie w odstępach co 61 cm
    2) między łaty włożyć wełnę skalną w prostokątach 61x100 cm i grubość 5 cm - i przykręcić talerzykami gdyż łata jest o 1 cm szersza
    3) na to przybić zszywaczem folie - membranę paro-przepuszczalną i tu moje pytanie czy ma to być:
    A) folia żółta - stosowana pod regipsy (takie coś polecili mi w lokalnym składzie budowlanym)
    B) membrana dachowa paro-przepuszczalna np Strotex 1300 BASIC
    C) czy coś co polecił znajomy aczkolwiek cenowo jest to koszmar BRAAS Divoroll Maximum+ 2S
    Nadmieniam iż chciałbym deski kręcić już do membrany-folii.

    4) czy koniecznie muszę robić przerwę dylatacyjną pomiędzy finalną deską elewacyjną (pióro-wpust 19 mm gruba i 12 cm szeroka układana w pionie) a membraną? biorąc pod uwagę iż przerwa będzie 1 cm między wełną a membraną?
    5) Co się stanie gdy nie zrobię tej przerwy i będę kręcił deski na membranę?



    Deski na elewację mają 3 m długości na 12 cm szerokości i grubość 19 mm wcześniej pomaluje je drewnochronem w garażu z obu stron a drugą warstwę pomaluje na gotowej elewacji z jednej strony, a na to lakierobejca.
    Deski elewacyjne chce kręcić w pionie wtedy 3m długości będzie bez łączenia. Chce dawać dwa wkręty na szerokość deski- tzn przewiercić otwór aby deska nie pękła i przez to dawać wkręty (ocynkowane) 50 mm

    Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kifar_KOL Zobacz post
    Witam wszystkich
    Mam stary 50-letni drewniany dom traktowany bardziej jako letniskowy. Dom jest zbudowany coś jakby z podkładów, jako obecna elewacja od nowości jest płyta pilśniowa i nabite na to listewki co ok 25 cm. Z biegiem lat nie wygląda to już dobrze chce to zmienić. Zabieram się własnymi siłami do wymiany elewacji. Mam pytanie bo moja wizja jest następująca:
    1) przykręcić łaty 40 x 60 x 3000 mm w poziomie w odstępach co 61 cm
    2) między łaty włożyć wełnę skalną w prostokątach 61x100 cm i grubość 5 cm - i przykręcić talerzykami gdyż łata jest o 1 cm szersza
    3) na to przybić zszywaczem folie - membranę paro-przepuszczalną i tu moje pytanie czy ma to być:
    A) folia żółta - stosowana pod regipsy (takie coś polecili mi w lokalnym składzie budowlanym)
    B) membrana dachowa paro-przepuszczalna np Strotex 1300 BASIC
    C) czy coś co polecił znajomy aczkolwiek cenowo jest to koszmar BRAAS Divoroll Maximum+ 2S
    Nadmieniam iż chciałbym deski kręcić już do membrany-folii.

    4) czy koniecznie muszę robić przerwę dylatacyjną pomiędzy finalną deską elewacyjną (pióro-wpust 19 mm gruba i 12 cm szeroka układana w pionie) a membraną? biorąc pod uwagę iż przerwa będzie 1 cm między wełną a membraną?
    5) Co się stanie gdy nie zrobię tej przerwy i będę kręcił deski na membranę?



    Deski na elewację mają 3 m długości na 12 cm szerokości i grubość 19 mm wcześniej pomaluje je drewnochronem w garażu z obu stron a drugą warstwę pomaluje na gotowej elewacji z jednej strony, a na to lakierobejca.
    Deski elewacyjne chce kręcić w pionie wtedy 3m długości będzie bez łączenia. Chce dawać dwa wkręty na szerokość deski- tzn przewiercić otwór aby deska nie pękła i przez to dawać wkręty (ocynkowane) 50 mm

    Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Sprawdź najpierw, czy to podkłady i pod tym kątem działaj. Jeśli to faktycznie używane podkłady, to są one bardzo toksyczne.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Skoro między wełną a finalną deską będzie 1cm, to dodatkowa przerwa nie będzie potrzebna.
    Deski lepiej pomaluj podwójnie drewnochronem z dwóch stron, a lakierobejcą tylko z zewnętrznej.
    Tego nie pomalujesz (:

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony