dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie ochronnik przeciwprzepięciowy

    Tu już wiele razy uzyskałam pomoc, więc może i teraz dostanę jakieś wskazówki.

    Instalację w domu robił elektryk z uprawnieniami i on też zrobił odbiór instalacji.
    Układ sieci TN-S, WLZ główny 5xYKY 5x10mm², sieć zewnętrzna podziemna, od samego transformatora,który jest 800m od domu.
    Wyłącznik główny S304 100A (choć w rzeczywistości są dwa, założone przez tego samego elektryka. pierwszy, gdy prąd był podpinany do budynku gospodarczego przed rozpoczęciem budowy i ma oznaczenia M60 C25, drugi założony przy podłączaniu prądu do domu i jest S304 100A. W każdym razie wyłączenie każdego z osobna odcina dopływ prądu do domu)

    Dom na płycie. z instalacją odgromową, otokową. PE nie jest połaczony z instalacją odgromową. Powinien być uziemiony przy skrzynce z licznikiem bo z domu wychodzi przepustem w rurze pcv

    Końcem czerwca była burza i piorun prawdopodobnie przetestował nasz najwyższy zwód. Prawdopodobnie ponieważ nie było nas w domu, są szkody przepięciowe i chyba delikatnie przysmalony czubek zwodu.
    Moje zagadki:
    1. Jeśli rzeczywiście dostaliśmy po odgromówce to jakie są możliwości żeby piorun przeskoczył z druta odgromowego na kabel elektryczyny w domu ? Jakie warstwy dachu może pokonać taki "prąd" lub jeśli poszedł najpierw w ziemie to czy mógł dostać się do instalacji przez uziemienie PE ?
    2. Przepięcie poszło po drucie niebieskim - 0 - wywaliło kostkę w lampie, spaliło czujnik ruchu i rolety elektryczne. Wyłączyły się wszystkie bezpieczniki 25A i wszystkie na strychu. Równocześnie w tablicy głównej odkryłam że do ochronnika przepięciowego podpięte są tylko druty fazowe, 0 nie jest podpięte. Ochronniki faz nie sa przepalone (okienka są nadal zielone)
    3. Ochronnik przepięciowy chce wymienić na czteropolowy, żeby podpiać 3 fazy i 0. Chciałam się dowiedzieć jaki powinnam kupić B+C czy samo C czy może są jakieś inne ?
    Dodatkowa informacja, jeśli ma to znaczenie to od lipca na dachu są panele PV, Jest do nich osobna tablica i podobno jest w niej wszystko, łącznie z ochronnikiami - 4 pola są napewno.

    Prosze o wyjaśnienie mi moich zagadek Chcę zrozumieć co się mogło stać i spróbować zapobiec takim szkodom na przyszłość.
    No i na chwilę obecną za szkody winię 100% elektryka z powodu nie podpięcia 0 do ochronnika, chcę wiedzieć czy słusznie,
    Dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli jest taka sytuacja, mogło dojść do tzw. przepięć indukowanych.
    Trochę mnie dziwią takie sytuacje :
    PE nie jest połaczony z instalacją odgromową. Powinien być uziemiony przy skrzynce z licznikiem bo z domu wychodzi przepustem w rurze pcv
    Równocześnie w tablicy głównej odkryłam że do ochronnika przepięciowego podpięte są tylko druty fazowe, 0 nie jest podpięte.
    Spece nad specami robili, bo jakim cudem miały zostać przepalone?
    Jakie ochronniki ? Jest schemat doboru - https://strefaklienta.dehn.pl/publikacje/index.php
    Są publikacje, są artykuły Ś.p. prof Sowy, ale bardzo ważny jest tu projekt i oszacowanie ryzyka, zgodnie z PN-EN 62305 cztery arkusze.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 20-08-2020 o 15:42
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Wstaw fotkę tego ogranicznika, ale przy zdjętej osłonie rozdzielnicy, aby było widać podpięte przewody.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony