dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak zabezp. się przed inwestowaniem tylko z własnej kieszeni

    Dzień dobry,
    Jest kilka działek budowlanych. Do każdej z nich ma prowadzić droga, do której każdy z właścicieli jest współudziałowcem. Działki są nieuzbrojone i drogi jeszcze nie ma (w momencie zakupu). W drodze ma być zapisana służebność mediów. Będąc pierwszym kupującym i pierwszym, który zamierza się budować w jaki sposób mogę się zabezpieczyć dokonując zakupu pomiędzy mną, a właścicielem pozostałych działek, tak żeby w przypadku budowy drogi czy doprowadzenia mediów przyszli właściciele (jeśli rurociąg będzie przechodził obok ich działek) zapłacili mi część poniesionych kosztów? Czy takie zapisy dokonuje się u notariusza? Jeśli sprzedający będzie chciał np. utwardzić drogę to taki zapis również można wykonać przy zakupie działki gwarantując np. takie prace jak korytowanie pasa 50m na 5m -> wysypanie gruzu -> wysypanie mieszanki -> drenaż -> walcowanie?

    Czyli w skrócie: jak się zabezpieczyć przed inwestowaniem TYLKO z własnej kieszeni na rzeczy, z których będą korzystać lub skorzystają wszyscy.


    Z góry dziękuje za odpowiedź.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kupujesz drogę w stanie i z urządzeniami jakie są w momencie zakupu. Tak samo kupi każdy kolejny.
    Koszty ponosić zgodnie z KC należy zgodnie z udziałami. Więc domagaj się, żeby część kosztów pokrywał drugi właściciel który sprzedając udział wliczy to sobie w cenę... Czy zechce zainwestować? Różnie to bywa. Właściciel pola, z którego wydzieloną działkę kupiłem pociągnął wodę i prąd jeszcze przed sprzedażą pierwszej działki. Dzięki temu jego działki były atrakcyjniejsze i sprzedały się szybciej, niż sąsiednie. A jak nie zechce po dobroci, to możesz dochodzić przed sądem, jak da się podejść i wyrazi zgodę na roboty. I tu masz większe zagrożenie, jak wie o tym i nie chce wykładać kasy - że nie wyrazi zgody i będziesz latami się sądził, żeby drogę rozkopać.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-08-2020 o 09:47

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje Kaizen za odpowiedź.

    Muszę doprecyzować. Droga będzie dopiero wtedy jak zostaną pociągnięte media gdyż prawdopodobnie będą szły w dużej mierze po drodze więc bez sensu ją 2x rozkopywać. W związku z tym, że jest to późniejszy okres to chciałbym mieć zabezpieczenie, że takie coś będzie mieć miejsce. W związku z tym:
    -Jak zapisać, że właściciel zobowiązuje się do wykonania drogi na własny koszt?
    -Jak zapisać, że w przypadku doprowadzania mediów. Chociaż wody i kanalizacji ten koszt będzie dzielony na wszystkich, którzy z tego skorzystają?
    -I czy jeśli np. nie będę chciał gazu, a ktoś postanowi go robić to czy wtedy też muszę się dorzucić? Albo wyrazić zgodę?

    Wybaczcie, ale jestem w tym temacie współudziału i służebności zielony.

  4. #4

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Sieć gazową buduje gazownia na swój koszt, inwestor ponosi tylko zryczałtowany koszt przyłącza. Mam działkę w 3 linii zabudowy. Gazowania wybudowała w naszej drodze (w której mamy udziały) gazociąg. Do sąsiada było ok. 30 m, do mnie 60 m. Obydwaj ponieśliśmy podobny koszt ok. 2000 zł.
    W naszej gminie sytuacja z wodą i kanalizacja jest podobna.

  6. #6

    Domyślnie

    Pozazdrościć gminy.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    -Jak zapisać, że właściciel zobowiązuje się do wykonania drogi na własny koszt?
    Nie ma takiej potrzeby - to, że właściciel robi ze swoją własnością co chce na własny koszt (w ramach innych ograniczeń prawnych) jest oczywistą oczywistością.

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    -Jak zapisać, że w przypadku doprowadzania mediów. Chociaż wody i kanalizacji ten koszt będzie dzielony na wszystkich, którzy z tego skorzystają?
    Nie ma takiej opcji - jest dzielony na wszystkich właścicieli w danym momencie. To, że trzy tysiące dwustu trzydziestu dziewięciu sąsiadów ma bezpłatną służebność i będzie utwardzoną drogą jeździło/używało wodociągu/spuszczało kał nie zobowiązuje ich do pokrywania kosztów utwardzania czy odśnieżania drogi.
    Jak właściciel udzielił służebności wodociągom/ZE/ komukolwiek innemu i zostało to wpisane do KW - to obciążenie przechodzi na każdego kolejnego właściciela nieruchomości.

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    -I czy jeśli np. nie będę chciał gazu, a ktoś postanowi go robić to czy wtedy też muszę się dorzucić? Albo wyrazić zgodę?
    Przeczytaj uważnie, co napisałem w pierwszym poście w tym wątku.

    Jak to sobie wyobrażasz? Kupujesz działkę - droga utwardzona, prąd, gaz, kanalizacja w granicy... Jesteś zadowolony, bo to wszystko kupiłeś kupując działkę i udział w drodze... I przychodzi sąsiad i mówi, że masz mu zapłacić 129832 zł za gaz, 23251 za prąd i 21345 za kanalizację? Bo to on budował? Nie. Ty to wszystko masz w cenie działki drogowej, za którą zapłaciłeś.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-08-2020 o 03:12

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli jak kupie działkę i jestem póki co właścicielem jednej - ja, a reszty - sprzedający i nie ma pociągniętych mediów to w momencie gdy zacznę je doprowadzać do mogę wystąpić do sprzedającego o zwrot poniesionych kosztów względem % udziału w drodze? Dobrze to zrozumiałem?

    Problem jest tego typu, że droga ma być robiona po zakupie i po doprowadzeniu przyłącza do granicy i nie wiadomo jak to przyłącze pójdzie (dużo prawdopodobne, że po drodze zaliczy kilka działek przy okazji). Dlatego przed zakupem chciałbym mieć pewność, że:
    - sprzedający wykona drogę w późniejszym czasie bez moich kosztów - na to jest słowna zgoda
    ale nie ma tematu co do doprowadzania mediów. Dlatego nie chciałbym być poszkodowany i chciałbym mieć pewność, że stoi za tym jakieś prawo albo możliwość dokonania jakiegoś zapisu co by w przypadku kiedy wykonam to przyłącze na własny koszt, mógłbym dochodzić części poniesionych kosztów przez aktualnego właściciela ponieważ on chcąc nie chcąc na tym skorzysta. Więc nie wiem jak to rozumieć, że jest dzielony na wszystkich właścicieli w danym momencie. Jak to zrobić, żeby to dzielenie było pewne bo rozumiem, że właściciel może o to nie dbać i nie chcieć się dołożyć. A ja nie będę mógł wykonać przyłącza tylko dla siebie.. Albo to przyłącze biegnące w współdzielonej drodze będzie moje i mogę domagać się opłaty za zgodę do przyłączenia się?

    Dziękuję za odpowiedź Kaizen.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Albo to przyłącze biegnące w współdzielonej drodze będzie moje i mogę domagać się opłaty za zgodę do przyłączenia się?
    Jakie media masz na myśli?
    W moim przypadku zarówno gaz jak i prąd położone w drodze prywatnej są właśnością PSG i PGE - "moje" są od skrzynki w granicy (bez samej skrzynki) do budynku i w budynku. W przypadku wodociągu jest podobnie - jeśli gmina buduje go na swój koszt to również to co w drodze jest własnością gminy/spółki wodociągowej gminy.

  10. #10

    Domyślnie

    kemot_p Chodzi o wodę i kanalizację. W moim przypadku prawdopodobnie będę to musiał wykonać na własny koszt i ewentualnie przekazać wodociągom.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony