dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 50
  1. #21

    Domyślnie

    Hej,
    Cytat Napisał zibek26 Zobacz post
    Ile kosztuje taka adaptacja projektu ?
    Projekt Haharbudu kosztował w promocji 1 tys. zł, za adaptację dopłaciłem 2 tys. Adaptację robił mi znajomy architekt (mąż koleżanki z pracy), więc niby taniej. Ale gdy pytałem w normalnym biurze architektonicznym (małe miasteczko, siedziba gminy), życzyli sobie 3-3,5 tys. za dowolny projekt zrobiony od podstaw przez nich. Adaptacjami w ogóle się nie zajmują, bo - jak się domyślam - nie opłaca się: wolą zainkasować 3,5 tys. za nowy zamiast 2 tys. za przeróbki. Czyli w sumie nie zaoszczędziłem na tej "znajomości"

    Cytat Napisał zibek26 Zobacz post
    Jak konkretnie chcesz ogrzewać konwektory czy maty ?
    Konwektory sterowane przez wi-fi, głównie ze względu na nieregularny sposób użytkowania domku i brak możliwości zainstalowania innego źródła ciepła (może oprócz płynnego gazu, ale w to nie chcę wchodzić). Mata może w łazience.

    Cytat Napisał zibek26 Zobacz post
    W jakim województwie budujesz ?
    Na styku Mazowsza i Podlasia, rejony zdecydowanie wiejskie.

  2. #22

    Domyślnie

    Ściany pięły się w górę raźno i równo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0601.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	449379

    Belki na wieniec skręcone, wieniec zalany, można już więc podziwiać widok z okna sypialni

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0635.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	449380

    Przyjechało drewno. Sosnowe, ale panowie murarze zdębieli...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0625.jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	449381

    Generalnie wszyscy, którzy widzieli projekt, strasznie się dziwili, po co nam tyle drewna na więźbę?! Z tartaku dzwonili dwa razy, żeby się upewnić, że na pewno na dom potrzebne są takie duże przekroje. Majster też poprosił o drugi egzemplarz projektu, bo podejrzewał, że w tym pierwszym jest jakiś błąd. I też pytał, po co takie przekroje, skoro nawet poddasze jest nieużytkowe, więc drewniany strop nie będzie miał prawie żądnych obciążeń, a zaprojektowany jest jak garaż dla czołgu... No ale tak narysował architekt!

    Belki stropowe miały przekrój 20 na 26 cm, ważyły po kilkaset kilogramów. Trudno taką było nawet lekko poruszyć na stercie, więc nie było mowy, żeby ją wciągnąć ręcznie na wieniec, musiałem zamówić HDS-a.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0653.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	449382

    Konstrukcja złożona i usztywniona, membrana naciągnięta, więc na głowę już nie pada.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0667.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	449385

    To koniec kolejnego etapu, więc jest kolejna wypłata dla ekipy. Mamy dwutygodniową, planową przerwę w inwestycji, bo panowie musieli dokończyć inną terminową robotę, a ja czekam na zamówione okna, drzwi i blachę na dach.

    Całe drewno (belki, krokwie, łaty i kontrłaty) kosztowało mnie niecałe 10 tys. zł. To surowe drewno, tylko zanurzone w preparacie przeciwgrzybicznym. Jak wynikało z researchu, za drewno budowlane (suszone) zapłaciłbym ponad 50 proc. więcej, a za klejone to już w ogóle fortunę. Drewno sprowadziłem z dużego tartaku odległego o 50 km, bo na miejscu jest tylko mały zakład, który zażyczył sobie za tą samą ilość 13 tys. Możliwe, że ściągnąłby z tego samego tartaku, co ja, i po prostu wziął prowizję
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 01-11-2020 o 13:23

  3. #23

    Domyślnie

    Długo się zastanawialiśmy, jaką opcję wybrać, jeśli chodzi o drzwi i okna - stolarka marketowa (bo dom miał być niskobudżetowy) czy markowa (bo ogrzewanie ma być elektryczne, więc dom musi być jak termos). Różnica w cenie była oczywiście spora, ale jak uwzględniliśmy niższy VAT za stolarkę z montażem (7 proc.), to już nie było takiej różnicy i zdecydowaliśmy, że większe koszty są do zaakceptowania.

    Najpierw przyjechały drzwi. Za antywłamaniową Gerdę z dodatkowym ociepleniem i montażem zapłaciliśmy 3.000 zł. Czyli dom nie ma okien, w zasadzie nie ma dachu, ale już nikt się do niego nie włamie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0749.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	450028

    Podobnie było z oknami. Zdecydowaliśmy się zamówić w Oknoplaście, i to opcję Winergetic, czyli o podwyższonej izolacyjności (0,76 W/m²K). Daliśmy się też namówić na "ciepły montaż" uznając argument kierownika budowy, że bez sensu kupować drogie, "ciepłe okna", spod których będzie ciągnęło chłodem. Na osiem okien z montażem wydaliśmy 14.600 zł i to był największy wydatek na materiały podczas całej budowy. Najdroższe (ok. 8.000 zł) były oczywiście drzwi balkonowe - trójskrzydłowe, na specjalnej podstawie. Namawiali nas na opcję przesuwną, całkowicie przeszkloną, ale cena była kosmiczna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0779.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	450032

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0786.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	450033

    Jedyny minus zamawiania drzwi i okien (oprócz wyższej ceny) był taki, że oczywiście trzeba było poczekać na realizację 3-4 tygodnie, a np. do takiego Leroy Merlin można było wejść i wyjść z drzwiami pod pachą.

    Ledwie skończyła ekipa okienna, wrócili murarze i wzięli się za dach. Zgodnie z projektem była to blacha na rąbek stojący od Pruszyńskiego, za blachę (120 mkw.) z orynnowaniem (Bryza, PCV) zapłaciliśmy 5.400 zł.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0800.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	450034

    Chłopaki uwinęli się z dachem w 4 dni, zapłaciliśmy ostatnią ratę za robociznę i stan surowy zamknięty gotowy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0932.jpg
Wyświetleń:	267
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	450035

    Ładna stodółka, prawda? Chociaż lepiej brzmi "barnhouse"

    Podsumowując i odpowiadając na pytanie z tematu wątku: domek w stanie surowym zamkniętym kosztował nas 82.500 zł.

    W tej kwocie najkosztowniejsze były:
    - robocizna: 24,5 tys. zł, najwięcej ściany i dach (19.000 zł), plus geodeta, wykop, zasyp, układanie kanalizy, zagęszczanie, kierownik budowy...
    - wypasione okna i drzwi: 17.500 tys. zł,
    - drewno na więźbę: 10.500 zł,
    - bloczki na ściany zewnętrzne: 5.900 zł,
    - blacha na dach: 5.400 zł.

    Własnymi rękami został zrobiony stan zero, tj. wytyczanie i szalowanie ław, skręcanie belek zbrojeniowych, zalewanie ław i posadzki na gruncie.

    Teraz zaczyna się drugi akt dramatu pt. "Wykańczanie"
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 08-11-2020 o 14:28

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Generalnie wszyscy, którzy widzieli projekt, strasznie się dziwili, po co nam tyle drewna na więźbę?! Z tartaku dzwonili dwa razy, żeby się upewnić, że na pewno na dom potrzebne są takie duże przekroje. Majster też poprosił o drugi egzemplarz projektu, bo podejrzewał, że w tym pierwszym jest jakiś błąd. I też pytał, po co takie przekroje, skoro nawet poddasze jest nieużytkowe, więc drewniany strop nie będzie miał prawie żądnych obciążeń, a zaprojektowany jest jak garaż dla czołgu... No ale tak narysował architekt!
    Też spotkałem informacje że strop jest przewymiarowany- firma zawsze odpowiada że tak ma być bo konstruktor tak wyliczył. Ale orientujesz się może o ile to przewymiarowane drewno podraża koszt budowy ? Bo zastanawiam się czy nie zrobię błędu kupując niby tani projekt (950pln) i niby oszczędzę 2 tysiące, ale konieczne przeróbki i większy wydatek na drewno nie spowodują, że koszt budowy wyjdzie sporo droższy niż projekt indywidualny, czy któraś z parterówek z500. Niestey w MPZP mam dach 30-45 a architekci z z500 uważają że dach to powinien mieć 25-28 stopni i praktycznie nie mają projektów na 30 stopni. Dopiero projekt z12 ma 40 stopni.
    Ostatnio edytowane przez zibek26 ; 21-11-2020 o 08:17

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.546
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cześć. Z tymi oknami to rzeczywiście dobrze pojechałeś Co prawda okna naprawde dobrej jakości (tyla zdążyłem wyczytać w necie bo też ostatnio zamawiałem) ale trochę mnie dziwi cena tego okna balkonowego. Mam dokładnie jak Ty podzielone na 3 kwatery i wymiar 300x240 i ono kosztuje mnie połowę Twojego. Ja nie mam tych belek od spodu bo okno będzie osadzone na pustakach.
    Koszty budowy bardzo podobne. U mnie około 84tys, zebrałem 99% rachunków
    Zdąrzyłem zauważyć, że też zastanawiasz się nad ogrzewaniem....

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.546
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibek26 Zobacz post
    Też spotkałem informacje że strop jest przewymiarowany- firma zawsze odpowiada że tak ma być bo konstruktor tak wyliczył. Ale orientujesz się może o ile to przewymiarowane drewno podraża koszt budowy ? Bo zastanawiam się czy nie zrobię błędu kupując niby tani projekt (950pln) i niby oszczędzę 2 tysiące, ale konieczne przeróbki i większy wydatek na drewno nie spowodują, że koszt budowy wyjdzie sporo droższy niż projekt indywidualny, czy któraś z parterówek z500. Niestey w MPZP mam dach 30-45 a architekci z z500 uważają że dach to powinien mieć 25-28 stopni i praktycznie nie mają projektów na 30 stopni. Dopiero projekt z12 ma 40 stopni.
    Jeśli ktoś Ci zrobi projekt indywidualny od podstaw za 3,5tys to bierz. Robienie jakiejś tragedii z 2 czy 3 tysięcy więcej za drewno na tym etapie budowy to lekka przesada, będziesz miał "garaż na czołg" na poddaszu Tylko pytanie jest czy projektant adaptujący nie może zmienić przekroju belek? Ja w swoim projekcie na połowie domu też mam strop belkowy o przekroju 80x200 i to są już konkretne belki ale nie jestem konstruktorem wiec na temat uwarunkowań tego projektu trudno mi się odnieść. Skoro belki może są przewymiarowane to trudno ale największym problemem jest ich ciężar, do ułożenia stropu potrzebujesz HDS'a.
    Z kolei u mnie wieńce mają wysokość 35cm z czym budowlańcowi było się ciężko zgodzić.

  7. #27

    Domyślnie

    Jak dobrze pójdzie to na wiosnę zaczne budowe porównywalnego z twoim Marcowy70 (zyczę powodzenia w budowie ) Śledzę wiec poczynania bo skala bedzie podobna. Swierol a czy ty jesteś w trakcie czy już wybudowane? Czy może powiedzieć z jakiej firmy twoje okno balkonowe, bardzo podobne chyba będzie u mnie.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.546
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    Jak dobrze pójdzie to na wiosnę zaczne budowe porównywalnego z twoim Marcowy70 (zyczę powodzenia w budowie ) Śledzę wiec poczynania bo skala bedzie podobna. Swierol a czy ty jesteś w trakcie czy już wybudowane? Czy może powiedzieć z jakiej firmy twoje okno balkonowe, bardzo podobne chyba będzie u mnie.
    Jestem w trakcie. W czwartek przybywają okna z firmy Witraż na profilu Trocal. Osiem okien razem z tym balkonowym 11tys z ciepłymi parapetami i ukrytymi zawiasami. Kolor "specjalny" Irish Oak. Połowa okien to fixy.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomatom Zobacz post
    Jak dobrze pójdzie to na wiosnę zaczne budowe porównywalnego z twoim Marcowy70 .
    Jeśli mogę zapytać to masz projekt gotowy ?

  10. #30

    Domyślnie

    Jeszcze nie mam projektu, na razie przerabiamy "koncepcje" i wyjasniamy niespodzianki zwiazane z intensywnością zabudowy i NRO.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Marcowy70, szacun, fajnie wyszło i niedrogo - choć mimo wszystko okna na bogato
    W tej cenie są też koszty materiałów na stan zero? bo wiem że robota własna była.

    Jeśli ekipa za sciany, wieniec i dach wzieła niecałe 25 tys to ...mega dobra cena!

    U mnie za SSO, fakt że od wykopu do wieńca biorą za taki domek ok 25-30 tys.
    Sam za pokrycie dachu (150m2) płaciłem 18 tys za materiał i robociznę, i była to najtańsza oferta jaka znalazłem w okolicy od sensownej firmy.

    Czekamy na dalszy rozwój zdarzeń

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.546
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Marcowy70, szacun, fajnie wyszło i niedrogo - choć mimo wszystko okna na bogato
    W tej cenie są też koszty materiałów na stan zero? bo wiem że robota własna była.

    Jeśli ekipa za sciany, wieniec i dach wzieła niecałe 25 tys to ...mega dobra cena!

    U mnie za SSO, fakt że od wykopu do wieńca biorą za taki domek ok 25-30 tys.
    Sam za pokrycie dachu (150m2) płaciłem 18 tys za materiał i robociznę, i była to najtańsza oferta jaka znalazłem w okolicy od sensownej firmy.

    Czekamy na dalszy rozwój zdarzeń
    Nie wiem co tam masz na dachu ale moim zdaniem Extra cena. Ja zapłaciłem za dach z rynnami i robocizna koło 33tys ale wiem że trochę przekombinowalem. Gdybym został przy samej membranie bez deskowania i nadbitki pewnie skończyło by się na 28-29. No i ta moja blacha mega droga. Wszystko oddałem fachowcom:d i za SSO wyszło 21ty. Za dach 9 i od fundamentów po wieńce 12. A przepraszam jeszcze kuzynowi za izolacje termiczną fundamentów zapłaciłem 600zl. Finalnie różnice między takimi metrazami nie są dużo bo i same bryły są proste.

  13. #33

    Domyślnie

    Witam.

    Planuje budowę tego samego domku w 2021 roku. Niestety wchodzą nowe przepisy Wt2021.

    Chciał bym zastosować klimatyzator kanałowy, rekuperację i w zapas grzejniki ścienne. Więc wszystko prąd. Bez komina.

    Niestety na stronie nie ma podanych żadnych współczynników. Masz może jakieś wartości EP w swoim projekcie? Wt 2021 wymaga EPmax= 70 kWh/M2.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie wiem co tam masz na dachu ale moim zdaniem Extra cena. Ja zapłaciłem za dach z rynnami i robocizna koło 33tys ale wiem że trochę przekombinowalem. Gdybym został przy samej membranie bez deskowania i nadbitki pewnie skończyło by się na 28-29. No i ta moja blacha mega droga. Wszystko oddałem fachowcom:d i za SSO wyszło 21ty. Za dach 9 i od fundamentów po wieńce 12. A przepraszam jeszcze kuzynowi za izolacje termiczną fundamentów zapłaciłem 600zl. Finalnie różnice między takimi metrazami nie są dużo bo i same bryły są proste.
    18 tys to było samo pokrycie, czyli blacha, membrana, wykończenie, wentylacja, wyłaz dachowy, pas rynnowy itp - bez konstrukcji dachu, ta wyszła drugie tyle.
    Zresztą kiedyś pisaliśmy o tym

    I tez wiem że można było taniej, trochę inaczej itp - ale to zawsze wychodzi po fakcie
    U ciebie robocizna to mega dobra cena - wyceny na rok 2019/2020 u mnie w okolicy to wszystko za SSO by było ok 30 tys...

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibek26 Zobacz post
    Ale orientujesz się może o ile to przewymiarowane drewno podraża koszt budowy ? Bo zastanawiam się czy nie zrobię błędu kupując niby tani projekt (950pln) i niby oszczędzę 2 tysiące, ale konieczne przeróbki i większy wydatek na drewno nie spowodują, że koszt budowy wyjdzie sporo droższy niż projekt indywidualny.
    Murarze szacowali, że drewno na taki dom powinno kosztować w przedziale 4-5 tys. Ale w tej kwestii ufam raczej architektom niż budowlańcom, wiec w sumie nie wydaje mi się, żeby drewno było przewymiarowane. Jest po prostu solidne

    Typowy, tani projekt i tak musisz zaadaptować u lokalnego architekta, który skasuje Cię pewnie na kolejne 2 tys. Gdybym zamawiał drugi raz, to jednak bym zamówił oryginalny projekt u miejscowego architekta za 3-3,5 tys. - narysuje dokładnie to, co chcesz, wytłumaczy szczegóły, no i jeszcze poradzi co do materiałów i wykonawców. Oszczędność na typowym projekcie jest niewielka albo żadna, a dodatkowe wsparcie bezcenne

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemolinko Zobacz post

    Niestety na stronie nie ma podanych żadnych współczynników. Masz może jakieś wartości EP w swoim projekcie? Wt 2021 wymaga EPmax= 70 kWh/M2.
    Nie pamietam tych liczb i nie mam chwilowo dostępu do projektu. Napisz do Haharbudu - jak się zorientują, że chcesz kupić projekt, to odpiszą szybko i wyczerpująco

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Murarze szacowali, że drewno na taki dom powinno kosztować w przedziale 4-5 tys. Ale w tej kwestii ufam raczej architektom niż budowlańcom, wiec w sumie nie wydaje mi się, żeby drewno było przewymiarowane. Jest po prostu solidne

    Typowy, tani projekt i tak musisz zaadaptować u lokalnego architekta, który skasuje Cię pewnie na kolejne 2 tys. Gdybym zamawiał drugi raz, to jednak bym zamówił oryginalny projekt u miejscowego architekta za 3-3,5 tys. - narysuje dokładnie to, co chcesz, wytłumaczy szczegóły, no i jeszcze poradzi co do materiałów i wykonawców. Oszczędność na typowym projekcie jest niewielka albo żadna, a dodatkowe wsparcie bezcenne
    Dobrze kojarzę że w tym domu belki nie są podparte nigdzie na środku? Stąd taki rozmiar zapewne.
    Pewnie i są przewymiarowane, tak jak z reguły wieniec, fundament, strop itp - po prostu każdy chroni swój tyłek, bo nikt nie chce mieć ludzi na sumieniu i problemów jak się coś stanie, bo drewno będzie gorszej jakości, albo beton nie taki....
    I bardzo dobrze że tak jest.

    Co do projektu - w Łódzkim za indywidualny wychodzi ok 4-4,5 tys zł netto najtaniej obecnie i to jeśli już masz wzór, albo wizje - a niektórzy krzyczą i po 8-12 tys.
    Są rejony gdzie lepiej brać indywidualny, a są rejony gdzie kupno i adaptacja wyjdzie taniej.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Dobrze kojarzę że w tym domu belki nie są podparte nigdzie na środku? Stąd taki rozmiar zapewne.
    No to się wyjaśniło

    Cytat Napisał bajprzeznet Zobacz post
    Co do projektu - w Łódzkim za indywidualny wychodzi ok 4-4,5 tys zł netto najtaniej obecnie i to jeśli już masz wzór, albo wizje - a niektórzy krzyczą i po 8-12 tys. Są rejony gdzie lepiej brać indywidualny, a są rejony gdzie kupno i adaptacja wyjdzie taniej.
    Myślę, że stawki architektów są związane raczej z wielkością miasta, a nie z takim czy innym regionem. No i oczywiście zależą od tego, jak bardzo projekt jest skomplikowany i ekskluzywny. Biuro architektoniczne w miasteczku gminnym za adaptację weźmie 2 tys., a za swój projekt - 3-3,5, o ile to będzie prosty dom. Z kolei znajomi za oryginalny projekt willi w warszawskiej pracowni z Mokotowa zapłacili 40 tys. i twierdzili, że to okazja, bo biuro jest popularne, nagradzane i zazwyczaj wyżej się ceni. Kto bogatemu zabroni?

  19. #39

    Domyślnie

    Marcowy70 tanio wyszło. Tak z ciekawości ile planujesz wydać na stan wykończony z meblami kuchennymi i sprzętem AGD, ale bez pozostałych mebli?

  20. #40

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, nie robiłem takich planów Wyczerpał mi się budżet na budowę i wykończenie będę robił etapami, jak się uda trochę kasy odłożyć. Wczoraj wyszedł hydraulik, rozprowadzenie instalacji kosztowało mnie 1.000 zł + 500 za materiały. Dziś wchodzi elektryk-sąsiad, weźmie jakieś 2-3 tys. z materiałami. Zbieram też na ocieplenie podłogi - 15 cm styropianu plus posadzka miksokretem będzie mnie kosztowała jakieś 4-5 tys. O meblach jeszcze nie myślę, na początek na pewno będą używane z mieszkania

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony