dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Stare fundamenty hydroizolacja

    Będę się zabierał za hydroizolację fundamentów (głownie od 1 strony na razie). Dom jest z lat 70-tych i stoi na gruncie z iłu.
    W środku po zdarciu starej podłogi i wkopaniu się w 1 miejscu około 60 cm w dół stoi woda od środka i chcę zabezpieczyć to by w miarę możliwości pożegnać się z wilgocią w środku domu.

    I myślałem zabezpieczyć fundamenty takim sposobem:

    1. Wysuszenie fundamentów
    2. Dysperbit
    3. Izohan WL (nakładać pacą zębata)
    4. Izohan WM (nakładać pacą zwykłą by uzupełniła te rowki)
    5. Izohan WL (jako klej do styropianu grafitowego )
    6. Folia kubełkowa
    7. Rura drenażowa
    8. Zasypanie wykopu.

    Co sądzicie o takim sposobie ? I czy zewnątrz jak będę odkopywał fundamenty czy ma to być dotąd aż zobaczę ławy fundamentu ?
    I czy wykop zamiast samym kamieniem mogę przysypać gruzem budowlanym i kamieniem ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Kolego - nie zrobisz tego bez porządnej ekspertyzy i oceny geodezyjnej - to co piszesz to tylko izolacja "ciężka", a już ostatnie zdanie....tutaj trzeba prawdziwą, zgodnie z projektem opaskę drenażową.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź .

    Nie mam niestety aż tak czasu i pieniędzy by się bawić w paru ,,ekspertów ,, , chce to zrobić sam we własnym zakresie . Jedynie prosiłbym o praktyczna poradę . Opaska drenażowa jest już zrobiona z 2 stron i ta 3 stronę zamierzam do niej podłączyć .

  4. #4

    Domyślnie

    Ja powiem inaczej.
    Musisz mieć nadmiar pieniędzy, jeśli nie boisz się, że Twoje rozwiązanie szlag trafi.
    Warto znać inne powiedzenie: "Nie mam aż tyle pieniędzy, żebym mógł sobie pozwolić na fuszerkę i robienie tej samej rzeczy kilka razy".

  5. #5

    Domyślnie

    Ile wyjdą mnie koszty są tych fachowców ? I jak oni się dokładnie nazywają i gdzie ich znaleźć , polecacie kogoś z Podkarpacia ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Musisz wywołać opinię hydrogeologiczną i geotechniczną. Na jej odstawie z katalogu możesz określić sposoby zabezpieczeń konstrukcji budowlanych, itd itp.
    Koszt w zależności od zakresu prac od 350 zł do 1,5 tyś.

    http://www.kruszgeo.com.pl/oferta/geologia.php
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Speed024 Zobacz post
    Będę się zabierał za hydroizolację fundamentów (głownie od 1 strony na razie). Dom jest z lat 70-tych i stoi na gruncie z iłu.
    W środku po zdarciu starej podłogi i wkopaniu się w 1 miejscu około 60 cm w dół stoi woda od środka i chcę zabezpieczyć to by w miarę możliwości pożegnać się z wilgocią w środku domu.

    I myślałem zabezpieczyć fundamenty takim sposobem:

    1. Wysuszenie fundamentów
    2. Dysperbit
    3. Izohan WL (nakładać pacą zębata)
    4. Izohan WM (nakładać pacą zwykłą by uzupełniła te rowki)
    5. Izohan WL (jako klej do styropianu grafitowego )
    6. Folia kubełkowa
    7. Rura drenażowa
    8. Zasypanie wykopu.

    Co sądzicie o takim sposobie ? I czy zewnątrz jak będę odkopywał fundamenty czy ma to być dotąd aż zobaczę ławy fundamentu ?
    I czy wykop zamiast samym kamieniem mogę przysypać gruzem budowlanym i kamieniem ?
    z tym odkopywaniem fundamentów to bym bardzo uważał... zleć lepiej te prace doświadczonym ludziom bo Ci się jeszcze chałupa zawali. Widziałem na wlasne oczy efekty radosnej twórczości przy odkopywaniu fundamentów...

  8. #8

    Domyślnie

    Citymatic - dziękuję za odpowiedź , skontaktuje się z nimi i zobaczę .

    Miromirek - dom już był odkopywany z 2 stron i to cała strona . Czy w dzisiejszych czasach aż tak trudno coś samemu zrobić , tylko potrzeba masy specjalistów, za niedługo nie można będzie ścian pomalować bo musi to fachowiec zrobić . Pisząc ten temat bardziej zależało mi na praktycznych poradach niż przekierowywania do ,,specjalistów ,, .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    MiroMirek dobrze pisze. Podkopanie całej ściany na raz, to proszenie się o katastrofę budowlaną.

    Np.

    Katastrofa budowlana na Groszowej

    Mimo to prace były kontynuowane. By wykonać izolację pionową ścian i fundamentów, wzdłuż bocznej ściany zrobiono wykop.
    - Napływała do niego woda, spowodowało to uplastycznienie gruntu. W starych budynkach fundamenty wykonywano z otoczaków. Wyciągnięcie nawet jednego kamienia może być niebezpieczne. Prawdopodobnie ten wykop był przyczyną katastrofy – mówi Hanna Jaśkiewicz, powiatowy inspektor budowlany.

    https://jeleniagora.naszemiasto.pl/k.../ar/c1-2357688

    To kiedyś przypadkiem widziałem gdy kurz opadł.

  10. #10

    Domyślnie

    Dlatego myślałem podzielić to na etapy 2x po 5 metrów . Fundamenty są porządnie wylane z jednolitego betonu .

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Speed024 Zobacz post
    Dlatego myślałem podzielić to na etapy 2x po 5 metrów . Fundamenty są porządnie wylane z jednolitego betonu .
    no po czesci tez powoli stwierdzam, ze polacy robia sie jak niemcy i inne kraje zachodu, na wykopanie dziury zeby drzewo zasadzic wolac beda specjalisty od korzeni sasiednich drzew, a sami to potrafia wtedy tylko wode w kranie odkrecic........ Poprostu troche logiki. Jak ktos bierze sie za takie rzeczy to jakas tam wiedze ma, i troche na ten temat pewnie poczytal. Fundament z lanego betonu, i jeszcze odkopie po 5m to co ma sie stac???? Oczywiscie mozna wziasc "specjaliste" ale tym specjalista w Polsce akurat tak nie do konca ufam....

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Podkopujesz 1 metr, betonujesz, zwiąże---14-28dni, kopiesz następny metr. Metoda sprawdzona przy kamienicach 4-piętrowych. Nie siedzę (bo piszę) czyli sprawdziło się.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A nie myślałeś żeby rzucić papę zamiast tych mazideł? Cenowo materiał pewnie nawet taniej wyjdzie, tylko samemu jest trudniej to zrobić. Tymi mazidłami samemu dużo prościej jest zrobić. No ale papa jednak powinna być mocniejsza i pewniejsza.

    No i wybacz bo chyba nie do końca zrozumiałem twojego pytania. Piszesz, że zrobiłeś odkrywkę od środka ale pytasz o odkrywkę od zewnątrz?

    W ogóle wiesz na jakiej głębokości jest fundament? Jak zrobisz niedużą (nie za szeroką) odkrywkę to podkopiesz pod ławę i zobaczysz wtedy na jakiej głębokości jest posadowiona. Znając tamte lata ławy pewnie nie będzie - wszystko będzie jednej szerokości.

    No i co masz w środku domu? Możesz wszędzie skuć chudziaka żeby zaizolować od wewnątrz?

  14. #14

    Domyślnie

    Tak to wygląda:

    Załącznik 447003

    Tam gdzie piszę ściana sucha i 1 papa od góry to od tego miejsca w dół jest już w ziemi (na zewnątrz) , tyle jest już pod ziemią.
    Nie wiem jak głęboko sięga fundament, ale w ziemi jest już od podmurówki, zrobiłem mały odwiert by zobaczyć jak głęboko siedzi fundament, ale ciągle nie udało mi się dokopać do jego końca.
    Od samej podmurówki do końca mojego odwiertu jest już z 130 cm, sam fundament od podmurówki wynosi 65 cm, a ciągle nie dokopałem się do jego dna.

    ---------------------------

    ŚCIANA

    --------------------------- _____________ <- ZIEMIA
    PODMURÓWKA
    ---------------------------

    FUNDAMENT

    ---------------------------



    Tamten wypadek co czytałem to fundament był wykonany z ,,otoczaka,, , tutaj fundament jest wylany z betonu, co aż dziwne na 1970r. I właściciel nie miał pozwolenia na wykonywanie prac a wykonywał je dalej i wówczas zdarzyła się tragedia, także wcześniej coś nie tak musiało być.


    hipodrom - Nie chcę papy rzucać, myślałem o tych środkach , bo też nie mam aż tylu osób do pomocy przy nakładaniu papy, myślałem koparką wykopać 5 metrowy odkop do ławy fundamentów, jeżeli taka jest, zrobić tą izolację samemu, drenaż i zasypać kamieniem.

    Na razie zająłem się demontażem środka, skuwaniem ślepej wylewki itd. bo chcę obniżyć parter o jakieś 40,50 cm, i po ściągnięciu ślepej wylewki która miała 20 cm ... mam teraz wszędzie ,,ił,, i jest on mokry. I myślałem przed wylaniem nowej wylewki zrobić pierwsze hydroizolację fundamentu.
    Ale teraz mam mały dylemat/ obawę jak się za to zabrać, jak w środku nie ma już ślepej wylewki tylko sama glina, czy to nie naruszyło konstrukcji .

    Tak na parterze skułem już 3 pokoje, został mi garaż i kotłownia do kucia, no mógłbym też zaizolować od środka fundament, ale nie wiem czy warto jak zrobiłbym to od zewnątrz ?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Obawiam się, że robisz wszystko aby zostać bohaterem żółtych pasków wszystkich telewizji informacyjnych. Przy odrobinie szczęścia Al Jazzera i CNN też o tobie wspomną.

  16. #16

    Domyślnie

    Dlaczego tak uważasz ? Możesz coś konkretniej napisać , bo nic to nie doradza .

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Piszesz ze grunt jest uwodniony na głebokości 60 cm i że są to iły. Czyniac wykopy zmieniasz warunki wodne, grunty ilaste bardzo zmieniają objętość przy zmianie uwodnienia, mniej wody to mniejsza objętość iłów (dlatego błoto jest spękane gdy wysycha) czyli budynek osiada, ściana się zarysuje, a co dalej to zależy od konstrukcji obiektu. Po to są fachowcy z uprawnieniami od budownictwa (nadzór) i gruntów (geolog) aby ocenić warunki i zagrożenie. Opisałeś co zrobiłeś i co zamierzasz. Wygląda na to że prosisz się o kłopoty. Twój wybór.

    Tanio to rzadko kiedy jest dobrze. Jeśli nie masz fury pieniędzy, to NIE stać cię na tandetę.

  18. #18

    Domyślnie

    Wezwałem dziś fachowca na budowę i powiedział że mogę bez problemu odkopać cała 1 stronę , zailozować , zrobić drenaż do deszczówki i zakopać . Ale lepiej będzie to podzielić na 2x5 metrów . Że nic się nie dzieje jak z jednej strony będę miał odkopane , a z drugiej strony fundament 50 cm w ziemi , że dom naciska na dół a nie na boki , inną sprawa gdybym miał wysoko poziom wód gruntowych i naciskałby na fundament z boku .

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Forsę wziął, FV mnie nie obchodzi, lecz czy dostałeś tę opinię na piśmie? Mnie to lotto bo twoja inwestycja, lecz stary piehdoła truje, że papier może się przydać.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Speed024 Zobacz post
    Wezwałem dziś fachowca na budowę i powiedział że mogę bez problemu odkopać cała 1 stronę , zailozować , zrobić drenaż do deszczówki i zakopać .
    Masz to na piśmie i kopię jego ubezpieczenia OC?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony