dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Rysa strop

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie Rysa strop

    Hej,

    Czy taka rysa na stropie w salonie, dokładnie wzdłuż ścianki działowej na piętrze, jest powodem do niepokoju? Domek już prawie w stanie deweloperskim.

    Zmierzyłem odległości od podłogi do stropu miarką laserową, wiadomo, że nie jest to dokładny pomiar ale jest tendencja, na obszarze 6 metrów różnica dochodzi do 1,8cm. Sama rysa ma ok 4 metrów.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1312s.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	40,4 KB
ID:	447432  
    Ostatnio edytowane przez heteranthera ; 23-08-2020 o 19:07

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Co to za strop ?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie

    Żelbeton

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Ja przy pomieszczeniu ok. 4.20 x 6.20 , żelbet (patrz mój dzisiejszy wątek) mam zbrojenie dołem fi10 10x10 krata. Drut dolny powinien iść po krótszym wymiarze, beton B25 wg. projektu. O ile pamiętam max ugięcie obliczeniowe z obc. użytkowym wg. projektu było coś 1cm. Z czego ta działówka? - BK, cegła, silka czy .. GK. Rozumiem że jest już jakaś wylewka na górze - ile cm?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał heteranthera Zobacz post
    Żelbeton
    Chcesz dostać odpowiedzi to opisz coś więcej , rozmiar pomieszczenia zbrojnie grubości stropu. Na fotce widać jakieś linie coś jak deska , co to jest?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Na fotce widać jakieś linie coś jak deska , co to jest?
    A czy przypadkiem nie odbiły się słoje deskowania/szalunku pod wylanie stropu?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał szaryb Zobacz post
    A czy przypadkiem nie odbiły się słoje deskowania/szalunku pod wylanie stropu?
    Słoje są widoczne, a te podłużne linie co to? Wygląda jak szczelina. Pytam czy tam nie ma jakieś okładziny która pęka

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Słoje są widoczne, a te podłużne linie co to? Wygląda jak szczelina. Pytam czy tam nie ma jakieś okładziny która pęka
    Podłużne linie? Dla mnie to wystające brzegi betonu na złączeniach desek - które na moje rozeznanie zostały dobrze zlane wodą przed wylaniem betonu - dlatego szczeliny są znikome a deski odeszły od betonu tak ładnie (ja dawałem folię). Zresztą pęknięcie tworzące ciągła linię wskazuje na jednorodność materiału.
    Mleczko cementowe przykrywa trochę strukturę betonu i nie widać jakie kruszywo było dane - dla mnie jakieś to za gładkie jest (piasek/pospółka??), nie widać żadnych śladów podpórek zbrojenia (może zdjęcie za małe), może zbrojenie 20x20, ..

    Aha, @, czy ścianka na górze wykazuje oznaki pękania? CZy była stawiana cala za jednym zamachem? - myślę o zakleszczeniu się/usztywnieniu ścianki, jeżeli strop wygiął się w banana a ścianka miała czas na wiązanie/sztywnienie - tzn. w jaki sposób ugięła się w banana nie pękając? Podejrzewam że proces zaczął się na etapie jakichś wylewek już.

    Zaczekajmy na wątkotwórcę, bo może nie jest już zainteresowany.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie

    Hej,
    Te grube linie to są po deskach, tak samo jak słoje, na nich było zbrojenie i potem na nie był wylany beton, nie o te linie pytam Ryska jest delikatna i pojawiła się w linni po długości 4m. Jest na zdjęciu w załączniku. Ścianka działowa jest z silki. Na górze jest wylewka i ogrzewanie podłogowe. Nie widać pęknięć na tynkach na górze na ściankach działowych. Od momentu wylania stropu do stawiania ścianek minęły ze dwa miesiące.

    O szczegółach technicznych będę więcej wiedział na dniach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Ja bym długo się zastanawiał nad ścianką z silki nad dużym pomieszczeniem, fakt że nie wiem w którym miejscu ona stoi, BK12 wydaje się już sporym obciążeniem miejscowym. Skoro silka to stawiana pewnie przed wylewkami, bo nie chce mi się wierzyć aby ktoś postawił ściankę z silki na wylewce (zwłaczsza gdy jest plan rurek w podłodze) ,sporadycznie bywa inaczej - chyba żę wylewka została extra zazbrojona jak ktoś przypomniał sobie w ostatniej chwili że tu ma być ścianka - no ale chyba nie z silki wtedy
    Masz zdjęcia zbrojenia sprzed zalania stropu? Zaznacz miejsce ścianki. To by pewnie dużo powiedziało. Zapytaj o te dystanse pod zbrojenie - może zostało ułożone za wysoko (na cegle?) i "pracuje" w środowej części grubości stropu? PS. pisałem z pamięci że mam kratę 10x10, ale to raczej było 10x14 (14 po dłuższej), nie pamiętam w które pudelko wsadziełem projekt.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał heteranthera Zobacz post
    O szczegółach technicznych będę więcej wiedział na dniach.
    To co tam słychać? Ciekawe że takie tematy prawie zawsze umierają niewyjaśnione na starcie

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    heteranthera

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    sd
    Kod pocztowy
    93-232
    Posty
    207

    Domyślnie

    Kierownik sprawdził, niezależny inspektor budowlany sprawdził, wszystko niby w normie i normalne. Strop jest żelbetonowy i mam się nie martwić.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Rysa od ugięcia stropu. Do wartości 0.3mm dopuszczona normowo. Powstała w chwili dociążenia stropu ścianką działową. Beton się zarysował i zaczęła pracować stal. Tylko w betonie zarysowanym stal pracuje na rozciągnie.

    Jednak jeśli rysa ma więcej niż 0.3mm, to obawiałbym się kłopotów. Ponieważ rysa może sięgać zbrojenia, wówczas wilgoć zawarta w powietrzu oraz dwutlenek węgla spowodują wodorotlenkową korozję stali - zacznie rdzewieć. Proces tej korozji rozpoczyna się od rdzawych zacieków. Korozja powoduje również przyrost objętości produktów korozji. Po jakimś czasie zacznie odpadać otulina. Całość pewnie potrwa troche, jednak ja osobiście w salonie nie chciałbym nawet rdzawych plam na suficie.

    Rozwiązanie, zaczyn cementowy i zainiekować rysę, wypełnić.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  14. #14

    Domyślnie

    U mnie rysa na stropiue idzie przez cały dom, dokładnie wzdłuż podciągu i koło komina. Zauważyłem to dopiero kilka dni temu, dach przykryty ceramiką od 9 miesięcy, a strop wylewany rok temu. Nie było tego na 100%wcześniej, a na początku leżał na nim porotherm i później troche dachówek. Niestety pech chciał że nie zrobiłem zdjęć zbrojenia przed zalaniem, a dodatkowo podczas lania była ulewa. Strop ma 18cm

  15. #15

    Domyślnie

    No ale to tylko rysa czy pęknięcie "na wylot"?
    Ja mam niestety pęknięcie przez całą grubość stropu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony