dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 73
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mazurekandrzej33

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wąsosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    20

    Domyślnie

    Z mojego doświadczenia warto.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mazurekandrzej33

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wąsosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dom 150m ogrzewanie podłogowe na dole,na górze ścienne ( z perspektywy czasu błąd,teraz byłoby podłogowe), ogrzewane bufor 1000 l z dwiema grzałkami łącznie 12,5 kw. Bufor dwie wężownice,jedna cwu druga solarna oczywiście własnej konstrukcji. Praktycznie od marca do października sporadycznie załącza się grzałka. Kolektory słoneczne to około 7 M2 powierzchni i wbrew poradom teoretyków doskonale radzą sobie z buforem. Nawet jeśli nie podgrzeją wody do temperatury akceptowalnej, to grzałka tylko dogrzewa. Korzyści są ogromne. Panele płaskie z całym osprzętem i sterowaniem to 6000 zł. Nie liczę tego kiedy się to zwróci, bo grzejąc wodę prądem, nikt mi tej kasy nie odda. Panele grzeją cały rok, nawet zimą, wystarczy że jest słońce. W razie pytań, chętnie odpowiem na każde. Myślę że lepiej poradzić się praktyka, zamiast snuć teoretyczne wnioski.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.735

    Domyślnie

    Dobrze prawisz , mam kolegę który ma instalację solarną ze zbiornikiem 300 litrów i przez 8 lat ani razu latem nie musiał dogrzewać prądem .

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mazurekandrzej33

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wąsosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    20

    Domyślnie

    Tylko na marginesie dodam, że dzisiejszy uzysk z pc 9,6 KWP to 34 kWh a z kolektorów 13kwh. Jak ktoś umie liczyć, to policzy bez problemu, że kolektory słoneczne mają kilka razy większą sprawność niż fotowoltaiczne.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mazurekandrzej33

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wąsosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    20

    Domyślnie

    Nie można edytować posta, miało być uzysk z pv

  6. #26

    Domyślnie

    A ja mam taki dylemat: mam bojler 140l, w którym ciepła woda w zupełności wystarcza mojej 4-osobowej rodzinie (2+2). Woda jest w 100% podgrzewana grzałką elektryczną i choć mam 9.9 kWp PV to myślałem,żeby podłączyć do tego panele solarne. Kumpel mnie namawia na PC wyłącznie dla CWU bo mówi,że koszt montażu porównywalny a nie ma problemu przegrzewania glikolu itp. Pompa ciepła, moim zdaniem i tak zużywa prąd więc czy gra warta świeczki?

    PS: czy nie lepiej zamontować kilka osobnych paneli PV do grzania CWU?
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 14-10-2021 o 20:35

  7. #27

    Domyślnie

    Sprawność kolektorów słonecznych to około 80% a paneli fotowoltaicznych 23% zastanów się co lepsze. PC do grzania CWU spoko można jakąś używkę targnąć na OLX za 2000zł i się sprawdza, kumpel ma widziałem oglądałem w lato puszcza zimne powietrze z niej na chałupę aby trochę schłodzić chałupę miesięcznie weźmie prądu za max 30 zł. masz PV więc nawet nie poczujesz. Kolekory słoneczne mam już chyba 10 lat i nadal działają 4 płaskie zapięte do 400l bufora kombinowanego.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Sprawność kolektorów słonecznych to około 80% a paneli fotowoltaicznych 23% zastanów się co lepsze. PC do grzania CWU spoko można jakąś używkę targnąć na OLX za 2000zł i się sprawdza, kumpel ma widziałem oglądałem w lato puszcza zimne powietrze z niej na chałupę aby trochę schłodzić chałupę miesięcznie weźmie prądu za max 30 zł. masz PV więc nawet nie poczujesz. Kolekory słoneczne mam już chyba 10 lat i nadal działają 4 płaskie zapięte do 400l bufora kombinowanego.
    Znalazłem np. takie panele

    https://swatt.pl/pl/kolektor-slonecz...gaAhQ2EALw_wcB

    Pytanie ile musiałbym zainwestować,żeby złożyć taki zestaw do mojego zbiornika 140 l ? Jeden panel by wystarczył wg tego opisu.

    Aha, moi dwaj znajomi zakładali solary maksymalnie jakies 2 lata temu i mówią,że nie mają problemów z przegrzewanie sie glikolu w upały ale nie wiedzą dlaczego. Gdzieś czytałem,że te nowe systemy opróżniają rury z płynu w czasie upałów aby nie przegrzewać systemu. Prawda to??
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 10-11-2021 o 20:39

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Znalazłem np. takie panele

    https://swatt.pl/pl/kolektor-slonecz...gaAhQ2EALw_wcB

    Pytanie ile musiałbym zainwestować,żeby złożyć taki zestaw do mojego zbiornika 140 l ? Jeden panel by wystarczył wg tego opisu.

    Aha, moi dwaj znajomi zakładali solary maksymalnie jakies 2 lata temu i mówią,że nie mają problemów z przegrzewanie sie glikolu w upały ale nie wiedzą dlaczego. Gdzieś czytałem,że te nowe systemy opróżniają rury z płynu w czasie upałów aby nie przegrzewać systemu. Prawda to??
    JA bym prędzej brał płaskie
    Mam 3 sztuki https://swatt.pl/pl/kolektor-slonecz...ol-eco-28-1680
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki! Dzwoniłem tam i powiedzieli,że temat do ogrnięcia czyli jeden panel wystarczy na mój zbiornik tylko jest jeden problem, nie ma specjalnie kto tego zainstalować. Firmy generalnie przebranżowiły sie na fotowoltaikę.

  11. #31

    Domyślnie

    Czy jest sens kupować próżniowy zestaw Viessmana za 2.5 x więcej ? Podobno grzeje też w zimie ??

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Czy jest sens kupować próżniowy zestaw Viessmana za 2.5 x więcej ? Podobno grzeje też w zimie ??
    Szczerze... z ręką na sercu w zimę gówn... działa. Może 1 dzień w miesiącu. Mam 4 płaskie Hewaleksy od 2013r działa dpbrze jak jest słońce załaduje mi 400l bufor do 85*C i włącza ogrzewanie garażu aby gdzieś oddać nadmiar gorącej wody. Efekt jest taki że w garażu śmierdzi paloną farbą z grzejnika ale działa
    Więc decyzja należy do Ciebie ja bym nie płacił za czyjeś opowieści że coś działa bo jak nie ma słońca nie działa. Ale powiem Ci że może działać nawet w nocy... zakładając że wpompujemy do bufora wodę sieciową o temperaturze 8*C a w nocy ciepło 20*C i sterownik odpali pompę - to takie same opowieści że działa w nocy ale przy pewnych założeniach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Szczerze... z ręką na sercu w zimę gówn... działa. Może 1 dzień w miesiącu. Mam 4 płaskie Hewaleksy od 2013r działa dpbrze jak jest słońce załaduje mi 400l bufor do 85*C i włącza ogrzewanie garażu aby gdzieś oddać nadmiar gorącej wody. Efekt jest taki że w garażu śmierdzi paloną farbą z grzejnika ale działa
    Więc decyzja należy do Ciebie ja bym nie płacił za czyjeś opowieści że coś działa bo jak nie ma słońca nie działa. Ale powiem Ci że może działać nawet w nocy... zakładając że wpompujemy do bufora wodę sieciową o temperaturze 8*C a w nocy ciepło 20*C i sterownik odpali pompę - to takie same opowieści że działa w nocy ale przy pewnych założeniach.
    Na tą odpowiedź liczyłem. Tak mi się wydawało, że kasę wywalę a korzyści słabe. Dzięki za odpowiedź

    Zamówiłem ten zestaw co w linku za 3300 z przesyłką. Bojler 150 litrowy mam i on "ogarnia" moją rodzinę. Mam nadzieję trochę odciążyć grzałkę elektryczną.
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 25-03-2022 o 15:04

  14. #34

    Domyślnie

    Będziesz miał gorącą wodę od maja do października bez żadnych grzałek. Będziesz zadowolony.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #35

    Domyślnie

    Właśnie jestem w trakcie instalacji kolektora ciśnieniowego ze zbiornikiem 230litrów. Kolektor wpiąłem szeregowo ze zbiornikiem na CWU w ten sposób, że kolektor zasilam zimną wodą a zbiornik CWU zasilam z wyjścia zbiornika kolektora, żadnych pompek wszystko za pomocą ciśnienia wody. Czy ktoś z Was ma takie rozwiązanie?

  16. #36

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie nie zadziała! Z zasobnika spuścisz pojemność zasobnika cwu. aby mieć gorącą wodę w kranie, która wpadnie z zasobnika z solara. Chyba że masz cały czas odbiór gorącej wody to będzie OK.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-03-2022 o 20:58
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #37

    Domyślnie

    Korzystam z wody jak w każdym domu. Jest niebezpieczeństwo takie, że w przypadku małych poborów, woda w zasobniku cwu szybciej wystygnie niż dopełni się ciepłą z zasobnika solarów. W razie co trzeba będzie podpiąć jakiś sterownik z pompą który będzie wymieniał wodę między zbiornikiem cwu i zbiornikiem solarów. Taka ewentualność...

  18. #38

    Domyślnie

    Nie wiem ile i jakie słącza masz w solarach jeśli jest opcja aby cyrkulować cwu za pomocą pompki obiegowej to jak najbardziej będzie banglać. Jednak trzeba będzie zastosować jakiś pomiar temperatury na chińskim allegro za mniej niż dolara, aby w nocy nie wychładzało zasobnika z cwu w chałupie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #39

    Domyślnie

    Rozważam instalacje kolektorów ale też zastanawiam się jak to jest z tą opłacalnością. Po pierwsze w domu mam kocioł dwufunkcyjny gazowy, ogrzewanie podłogowe 140m2, dom piętrowy. Trochę przeraża mnie montaż i przeróbka instalacji gdyż kocioł mam w łazience od strony północnej a kolektory będą musiały być od strony południowej tzn. że rury przejdą przez cały dom i jeszcze miejsce jakie dodatkowo będę potrzebował w łazience na dodatkową instalację… Jak to wygląda w praktyce?

  20. #40

    Domyślnie

    Instalację robisz raz na kilkanaście lat. Jeszcze nie wynaleziono sposobu na przesyłanie wody/glikolu bezprzewodowo. Więc albo akceptujesz to że w łazience w zależności od sposobu montażu będzie musiała znaleźć się grupa pompowa i zasobnik cwu. Albo sama rurka z ciepłą wodą przy wyborze kolektora wraz zasobnikiem które stoją na zewnątrz i od maja do września zapewnią Ci gorącą wodę.
    Co do samego gazu się nie wypowiadam tak czy inaczej w 2050r. będziesz musiał się go pozbyć bo tak mówi UE.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony