dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 73
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Instalację robisz raz na kilkanaście lat. Jeszcze nie wynaleziono sposobu na przesyłanie wody/glikolu bezprzewodowo.
    Bardziej pytałem się jak to w praktyce wygląda ale z odpowiedzi wnioskuję, że rury by musiały iść po elewacji na drugą stronę domu


    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Więc albo akceptujesz to że w łazience w zależności od sposobu montażu będzie musiała znaleźć się grupa pompowa i zasobnik cwu. Albo sama rurka z ciepłą wodą przy wyborze kolektora wraz zasobnikiem które stoją na zewnątrz i od maja do września zapewnią Ci gorącą wodę.
    Liczyłem, że zimą też mi nieco słońce podgrzeje wodę...


    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Co do samego gazu się nie wypowiadam tak czy inaczej w 2050r. będziesz musiał się go pozbyć bo tak mówi UE.
    Co prawda to sporo czasu ale ciekaw jestem jak to będzie wyglądało, skoro niektóre domy tak jak mój jest tak budowany, że ni jak nic innego nie wejdzie do łazienki niż piec gazowy...

  2. #42

    Domyślnie

    Rury po elewacji/nad sufitem każdy wie którędy te rurki można poprowadzić, każdy dom jest inny u mnie rury z glikolem idą kominem wentylacyjnym wprost do niewielkiej piwnicy.
    Nie ma słońca nic się nie ugrzeje proste jak drut, jeśli liczysz że w grudniu masz 1 dzień słoneczny to tego dnia będziesz miał gorącą wodę w dni pochmurne nic, zero, null.
    U mnie dziś na kolektorze 23*C i nic się nie zmienia a pamiętaj że na dachu mam 7,2m2 kolektorów słonecznych.

    Odnośnie łazienki pompa ciepła to też skrzynka przypominająca kociołek gazowy, może być też monoblok i nawet skrzynka w domu nie będzie potrzebna.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #43

    Domyślnie Kolektory słoneczne - w praktyce.

    [QUOTE=mazurekandrzej33;8082206]Dom 150m ogrzewanie podłogowe na dole,na górze ścienne ( z perspektywy czasu błąd,teraz byłoby podłogowe), ogrzewane bufor 1000 l z dwiema grzałkami łącznie 12,5 kw. Bufor dwie wężownice,jedna cwu druga solarna oczywiście własnej konstrukcji. Praktycznie od marca do października sporadycznie załącza się grzałka. Kolektory słoneczne to około 7 M2 powierzchni i wbrew poradom teoretyków doskonale radzą sobie z buforem. Nawet jeśli nie podgrzeją wody do temperatury akceptowalnej, to grzałka tylko dogrzewa. Korzyści są ogromne. Panele płaskie z całym osprzętem i sterowaniem to 6000 zł. Nie liczę tego kiedy się to zwróci, bo grzejąc wodę prądem, nikt mi tej kasy nie odda. Panele grzeją cały rok, nawet zimą, wystarczy że jest słońce. W razie pytań, chętnie odpowiem na każde. Myślę że lepiej poradzić się praktyka, zamiast snuć teoretyczne wnioski.[/
    Witam, moglibyśmy porozmawiać o Pańskich doświadczeniach z użytkowaniu kolektorów do grzania wody ?
    Pozdrawiam

  4. #44

    Domyślnie

    Też planuje montaż z buforem 1000l oraz osobnym zbiornikiem cwo 250l. Powierznia kektorow to 11,4 m2. Montaz na elewacji 90 lub 80 stopni. Do jakiej temperatury podgrzewa Ci ten bufor w okersie przejsciowym oraz w lecie przy bezchmurnej pogodzie?

  5. #45

    Domyślnie

    @WR300 Wybasz ale jakim trzeba być niemyślącym człowiekiem aby 1000l bufor zaprzęgnąć do 11,4m2 kolektorów w lato "ugotuje" zasobnik, musisz gdzieś nadmiar ciepła oddać nie wiem w basen ( jeśli masz np. Hotel ). Widzę to u siebie że 7,2m2 @400l bufor około 12:00 ma 80*C i po 14:00 w lato doprowadza do 85*C i automatyka musi spuścić nadmiar ciepła w CO np. w garażu.

    Masz w tym Hotelu saunę super... nagrzejesz ją wspomagając piecami elektrycznymi.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-04-2022 o 21:51
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #46

    Domyślnie

    Jeśli Ty masz 7,2 i tylko 400l a ja będę miał 1000l +250l i kąt 90 to w lecie nie powinno być przegrzewania. Więc nie wiem kto tu mniej myśli... pod tym kątem będę tracił w lecie minimum 30% powierzchni, za to w okresie przejściowym nadwyżki będą wspomagać centralne bo kąt będzie sprzyjał. Pod jakim kątem masz zainstalowane kolektory? Jakie w marcu i kwietniu masz temperatury gdy świeci cały dzień słońce?

  7. #47

    Domyślnie

    Jak instalowałem w 2013r kazałem zrobić kąt 65* mniemając tak jak Ty zyski w okresach przejściowych i zimą. Po obserwacji przez okres 2 lat stwierdziłem że to poroniony pomysł i kąt zmniejszył się do 45* i tak zostały do dnia dzisiejszego.
    Od listopada do lutego zyski miesięczne
    luty 22r 170kWh
    styczeń 22r 38kWh
    grudzień 21r 36kWh
    listopad 21r 107kWh.
    Ale już marzec 22 770kWh ale marzec był przepiękny.
    Z bufora ciągnę ogrzewanie podłogowe więc temperatura tylko nieznacznie wzrasta cała nadwyżka idzie w podłogę.
    kwiecień 21 460kWh

    Uzyski z całych lat:
    21r 5256 kWh
    20r 5379 kWh
    19r 6172 kWh
    18r 5979 kWh
    17r 4497 kWh
    16r 5096 kWh
    15r 4959 kWh - tu zmiana na normalny kąt 45*różnica prawie 2000kWh
    14r 3088 kWh

    Większą część lata mam włączone ogrzewanie garażu bo woda przekracza 85*C i automatycznie włącza się pompa CO aby starać się schłodzić. Na zasobniku cwu zawór 3d z przyłączem zimnej wody aby się nikt nie poparzył.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 26-04-2022 o 12:36
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #48

    Domyślnie

    Dzięki za informację, trochę nakreślają mi jak to wygląda w praktyce. A czy nie warto u Ciebie nieco zwiększy kąt kosztem tych przegrzewow w okresie letnim a zysku na wiosne i jesień? Spora różnica między 45 a 65 , aż taka by była duża? Chyba że rok 2014 był taki słaby. Nie wiem, ustawie na razie 90 a jak nie będzie zdawać egzaminu to będę zmniejszał kąt. Za miesiąc podzielę się wiadomościami jak to działa.

  9. #49

    Domyślnie

    Przestałem brać pod uwagę zmianę kąta, w lato muszę spuszczać nadmiar ciepła w bufora do CO. Zmiana kąta skłania mnie to tego że woda jest ciepła, jednak w zimę nadal działa raz w roku - a kocioł tak czy sraki musi grzać bufor który ma 50*C - weź to ugrzej kolektorami do 50*C przy 5*C na dworze!!!
    Zmniejszenie kąta mniejsze uzyski - trochę jak PV zakopać pod ziemią bo mają optymalną temperaturę 20*C i działają najlepiej.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #50

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was robił taką prostą analizę - wrzucenie 10tys zł w PV albo w kolektory - ile ciepła dla cwu/co przez rok dadzą te rozwiązania?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A czy ktoś z Was robił taką prostą analizę - wrzucenie 10tys zł w PV albo w kolektory - ile ciepła dla cwu/co przez rok dadzą te rozwiązania?
    Kolektor słoneczny ma sprawność w okolicach 80%, PV w okolicach 20%. Spokojnie mam i solary i PV jednak to zupełnie inna bajka. Tu się nie liczy czy 10k zł w to czy tamto liczy się efekt i kto co oczekuję. Solary są spoko gorąca woda od wiosny do jesieni, PV robią prąd nie płacisz za pracę pompek, a rachunek za prąd w okolicach 50zł/2 m-ce
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #52

    Domyślnie

    Efektem obu tych rozwiązań jest ciepło do grzania cwu i co i tego się oczekuje. Bardziej opłacalne jest to rozwiązanie, które za dany koszt inwestycji i rocznych kosztów wyprodukuje tego ciepła więcej. Jakbym miał oba, to bym od razu zrobił porównanie

  13. #53

    Domyślnie

    Trzeba jeszcze wiedzieć o czym się mówi grzanie PV może być on grid, a może być podłączone przez sterownik do grzałek i działa jako off grid. O ile pierwsze rozwiązanie ma sens drugie moim zdaniem absolutnie nie. I tak kolektor z tego wszystkiego przez większość roku wygląda znośnie, choć bardziej znośnie wygląda PV i ciepła pompa do co i cwu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tu jest przykład instalacji gdzie kolektory są pionowo na elewacji...
    https://blog.paradigma.de/projekt-de...iequelle-sein/

  15. #55

    Domyślnie

    Jak ktoś montuje solary w nowym domu niech się zastanowi nad wykorzystaniem w okresach przejściowych do ogrzewania domu , temperatura 35 stopni to za mało na CWU ale do CO w podłogówce to już jak najbardziej. Mam taką instalacje i od marca praktycznie nie ogrzewam domu. Łączne koszty przy instalacji 5,5kW+4,1kW to 1200 zł za poprzednie pół roku (G12W) i to są wszystkie koszty jakie ponoszę (ogrzewanie, pranie, gotowanie, oczyszczalnia, woda, 2 lodówki, 2 zamrażarki, rekuperacja itp)

    EDYTA : Solary się nie wyłączają powyżej 253V
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 05-05-2022 o 20:50
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Tu jest przykład instalacji gdzie kolektory są pionowo na elewacji...
    https://blog.paradigma.de/projekt-de...iequelle-sein/
    A na jakiej szerokości ta instalacja, bo na naszej bez sensu.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #57

    Domyślnie

    Kolektory zamontowane, zbiornik buforowy 1000L + CWO 250L i 6 kolektorow płaskich łącznie 11,6mkw absorbera. Kąt 70'.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20220719-202331_Samsung Internet.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	460040
    Ostatnio edytowane przez WR300 ; 19-07-2022 o 21:01

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A na jakiej szerokości ta instalacja, bo na naszej bez sensu.
    Zależy do czego, ja podgrzewam wodę w basenie i mi to działa całkiem nieźle
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Jak ktoś montuje solary w nowym domu niech się zastanowi nad wykorzystaniem w okresach przejściowych do ogrzewania domu , temperatura 35 stopni to za mało na CWU ale do CO w podłogówce to już jak najbardziej. Mam taką instalacje i od marca praktycznie nie ogrzewam domu. Łączne koszty przy instalacji 5,5kW+4,1kW to 1200 zł za poprzednie pół roku (G12W) i to są wszystkie koszty jakie ponoszę (ogrzewanie, pranie, gotowanie, oczyszczalnia, woda, 2 lodówki, 2 zamrażarki, rekuperacja itp)

    EDYTA : Solary się nie wyłączają powyżej 253V
    W jaki sposób tak dokladnie okresliłes moc solarów?

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Jak ktoś montuje solary w nowym domu niech się zastanowi nad wykorzystaniem w okresach przejściowych do ogrzewania domu , temperatura 35 stopni to za mało na CWU ale do CO w podłogówce to już jak najbardziej. Mam taką instalacje i od marca praktycznie nie ogrzewam domu. Łączne koszty przy instalacji 5,5kW+4,1kW to 1200 zł za poprzednie pół roku (G12W) i to są wszystkie koszty jakie ponoszę (ogrzewanie, pranie, gotowanie, oczyszczalnia, woda, 2 lodówki, 2 zamrażarki, rekuperacja itp)

    EDYTA : Solary się nie wyłączają powyżej 253V
    Teraz chyba trzeba zapytać czy nie chodzi o PV? A tu mamy podane napięcie a nie moc.
    Ostatnio edytowane przez n-owicjusz ; 27-09-2022 o 21:20 Powód: doprecyzowanie

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony