dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 66 z 66
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W jaki sposób tak dokladnie okresliłes moc solarów?
    Faktycznie nie napisałem tego jednoznacznie , podana moc dotyczyła PV nie solarów , mam i jedno i drugie
    Przy okazji do dzisiaj ( 01.10.2022) nie włączyłem ogrzewania (ogólnie pojętego: PC, Kominek , koza etc) , jak było słońce solary wspomagały ogrzewanie we wrześniu teraz przez kilka dni ma być pochmurnie więc pewnie będę musiał coś odpalić bo u mnie w nocy było 4 stopnie
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojownik2

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    PUCK
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    97

    Domyślnie

    Podłączę się do dyskusji. Zastanawiam sie nad kolektorami solarnymi próżniowymi (może płaskimi) do cwu. może co. Co nie którzy piszą o tym że po podczas mrozu pękają rurki miedziane i nie wiem jak to jest z polskimi producentami solarów ale w Niemczech poprawili te rurki i stosuje się jakiś "gaz'' że ie pękają do -25 np ta firma
    https://www.consolar.de/de/roehrenkollektor-tubo-ii/

    Przegrzewanie solarów: można też kupić chłodnicę która znalazłem na amazon

    https://www.amazon.pl/GRAUGEAR-wenty...79504982&psc=1

    lub zastosować bezpiecznik termiczny

    http://www.projprzemeko.pl/technolog...rmicznych.html

    Wracając do tematu .W jaki sposób można zagospodarować niska temperaturę z solarów która nie nadaje sie do podgrzania zasobnika cwu i nie jest wykorzystana do niczego i tracona . Tutaj myślę o dwóch sposobach o których proszę o wypowiedż osoby które maja i widzą ile takiej niskiej energii jest oraz fachowców z dziedziny solarów. Pierwsza wstępny zbiornik przed zasobnikiem cwu. który podgrzewał by wodę wodociągowa która ma 10 stopni. Drugi dość dyskusyjny bo nie wiem czy da się wykonać i czy uzyski były by warte aby zastosować bufor w którym gromadziły by sie nadwyżki energii jeśli by występowały po podgrzaniu cwu lub kiedy jest zbyt niska temp do jego podgrzania i wykorzystać ta energię do wspomagania pompy ciepła. Na stronie akademia Viessmanna znalazłem artykuł o pompie ciepła i na stronie 67-71 jest opisane działanie ekonomizera

    https://www.viessmann.edu.pl/wp-cont...13_12_2017.pdf

    i teraz czy można byłoby go zastosować że współpracą z buforem z solarów. jesli tak to jaki czynnik mógłby przez niego przechodzić woda czy musiałby być glikol.Czy jest uzasadnienie ekonomiczne czegoś takiego stworzenie i ile takiej energii by było z tych solarów, jaka musiałaby być pojemność bufora oraz na ile tej energii by starczyło do momentu wyrównania się temp bufora z temp.pobierana z powietrza przez pompę p-w. Jeśli się da to tą energię z bufora można wykorzystać rano lub wieczorem albo w nocy kiedy są niskie temp. powietrza i podnieść cop pompy. Przynajmniej z filmików widać że w piękne mrożne słoneczne dni takie kolektory pięknie sie nagrzewają ale nie wiem jak to jest w praktyce. Można było by tez wykorzystać zbiorniki na wodę deszczowa które sa zakopane w ziemii i mają jakąs energię jeśli wystepuja temp. minusowe. Ale czy taki układ z ekonomizer dałoby się wykonać bo nie jestem posiadaczem solarów i nie zajmuje się chłodnictwem

    3 rok po głowie mi chodzą solary i patrząc na uwolnienie cen energii to takie solary będą marzeniem bo będzie chodziła tylko pompka obiegowa dając energię z solarów a za gaz czy prąd do pompy ciepła będzie trzeba płacić i to nie mało. Ale nurtuje mnie ciągle temat niskiej temp. z solarów w słabsze dni jak pisał jeden forumowicz że miał 23 stopnie i nic z tym nie zrobisz a uważam że to zawsze jest energia do wykorzystania tylko w jaki sposób ją zagospodarować czy do wstępnego zbiornika cwu. czy pompy ciepła stosując ekonomizer czy może nagrzewnice wodną podłączona do kanałów od wentylacji mechanicznej. W którym z tych przypadków miałoby to największy sens i uzasadnienie finasowe przy takiej modernizacji ?

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Wojownik, sprawdź sobie jeszcze AquaSolar System firmy Paradigma... https://www.paradigma.de/produkte/solarheizung/aquasolar-system/
    Masz tam też kolektory klasy AAA.

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojownik2

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    PUCK
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    97

    Domyślnie

    Znam te solary ale ceny są zabójcze co dysfawalifikowało te solary. Co do solarów to kwestia indywidualna jakie kto kupi natomiast nad rozwiązaniem jak wykorzystać maksymalnie potencjał solarów i w jaki sposób na tym mi bardziej zależy.

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojownik2

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    PUCK
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    97

    Domyślnie

    Choć widzę że Kolega Rapczyn ma takie od 9 lat to może powiedzieć jak się sprawują ; )

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojownik2 Zobacz post
    Choć widzę że Kolega Rapczyn ma takie od 9 lat to może powiedzieć jak się sprawują ; )
    Mam dwie instalacje, obie mają prawie 20 lat. Jedna na glikolu druga na AquaSolar System. Obie działają bardzo dobrze

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony