dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Interpretacja MPZP

    Pytanie do osób ogarniętych. Proszę o pomoc w interpretacji zapisu MPZP mojej działki:

    [...]
    f)dla terenów rozbudowywanej i nowej zabudowy następujące zasady i warunki kształtowania zabudowy:–zachowanie linii zabudowy określonych w § 16,–wysokość zabudowy dla zabudowy mieszkaniowej dwie kondygnacje naziemne, przy czym druga kondygnacja powinna stanowić poddasze użytkowe. Plan dopuszcza odstępstwo od tej zasady pod warunkiem, że na obu działkach bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zlokalizowane są budynki bez poddasza użytkowego; wówczas wysokość zabudowy musi być mniejsza lub równa wysokości budynku wyższego i można zrezygnować z projektowania poddasza użytkowego,–wysokość dla zabudowy usługowej 1 kondygnacja użytkowa,–nachylenie połaci dachu budynków maksimum 45°o równym kącie nachylenia,–jednolita kolorystyka dachów i spadek połaci dachowych dla wszystkich budynków na poszczególnych działkach budowlanych,

    1) druga kondygnacja powinna stanowić poddasze użytkowe. Słowo powinna dla mnie oznacza, że nie musi. Albo musi, albo powinna. Przypuszczam, że tu pozostanie mi poprostu lokalna praktyka interpretacja tych słów choć czysto językowo/ słownikowo jest to słowo "POWINNO", czyli nie muszę. Niestety nie mam sąsiadów z parterówkami. W ogóle nie mam bezpośrednich sąsiadów.

    2) Podobnie kwestia z nachyleniem połaci dachu. "maksimum" 45 stopni, czyli może być i płaski - 3-5 stopni?

    3) Czym jest poddasze użytkowe? Czy moim poddaszem użytkowym może być "pełne" piętro? Wolę mieć normalny strop na II kondygnacji, a nie jakieś skosy. Poddaszem użytkowym będzie kondygnacja nad, którą nie ma już stropu, a jest po prostu połać dachu?

  2. #2

    Domyślnie

    1. Weź chociażby dla przykładu taki akt "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Niby tylko powinny, ale w praktyce muszą. I w przypadku MPZP będzie tak samo.
    2. Jeżeli nie podano minimalnego, to może. Co nie oznacza, że urząd widzi to tak samo.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Użyto słowa "powinna", bowiem dalej w Planie masz opis szczególnej sytuacji, w której jednak nie musi (dopuszczalne odstępstwo).
    Dach do 45 stopni. Co najwyżej można się spierać czy 45 oznacza włącznie czy 44,99(9) stopnia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Użyto słowa "powinna", bowiem dalej w Planie masz opis szczególnej sytuacji, w której jednak nie musi (dopuszczalne odstępstwo).
    Dach do 45 stopni. Co najwyżej można się spierać czy 45 oznacza włącznie czy 44,99(9) stopnia
    Nie do końca rozumiem twoją wypowiedź. Do 45 stopni to do 45, nie da się tego jakoś inaczej odczytać prawda? Fakt, można rozkminiać górną granicę czy to 45 czy 44,99 stopnia, ale dolnej nie mamy. Ma być minimum dwupołaciowy do 45 stopni, prawda?

    A co z poddaszem użytkowym? Czy mogłbym wybudować parterówkę, lekki strop, ocieplić go i uzyskaną powierzchnie w projekcie nazwać poddaszem użytkowym, a w praktyce traktować je jako strych? Wiecie, wiązary, wełna, OSB i schody strychowe, wysuwane z sufitu parteru. Przejdzie to czy tu tez jestem zdany na lokalną interpretacje prawa?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja nic nie pisałam o dolnej granicy a tylko górnej.

    Poddasze ma być użytkowe, co nie znaczy, ze musi być mieszkalne.
    Ale podejrzewam, ze człowiek musiałby na tym poddaszu stanąć wyprostowany, co oznacza pewnie te min. 2,2 m wysokości w najwyższym punkcie.

  6. #6

    Domyślnie

    Odnośnie kąta - obowiązuje zasada zaokrągleń do rzędu wskazanego w przepisie, zatem skoro 45st to ok będzie 0-45,499, bo ta większa wartość po zaokrągleniu do pełnych stopni da też 45. Oczywiście w projekcie używamy rzędu wskazanego w przepisie, czyli po zaokrągleniu.

  7. #7

    Domyślnie

    Mama pytanie odnośnie swojego MPZP.
    Działka na wyrysie oznaczona znakiem MM nr 49

    Czy na niej mogę wybudować dom?

    W MPZP piszą...
    MM – Tereny istniejącej zabudowy mieszkaniowej; mieszanej,
    dla zespołów istniejącej zabudowy mieszkaniowej: zagrodowej i jednorodzinnej; wraz
    z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi o innej funkcji niż mieszkaniowa.
    Istniejące przeznaczenie podstawowe terenu utrzymuje się bez zmian.
    Dopuszcza się:
    2) budowę nowych obiektów gospodarczych w obrębie istniejących działek
    siedliskowych oraz budowę nowych obiektów mieszkalnych i gospodarczych na
    działkach plombowych uzyskanych z wtórnego podziału geodezyjnego terenu,
    przy respektowaniu obowiązującego zakazu obsługi komunikacyjnej tych
    obiektów budowlanych bezpośrednio z drogi głównej
    t.j. drogi wojewódzkiej nrxxx



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony