dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Przedłużenie wentylacji do okapu

    W nowym mieszkaniu ze względu na ogólny układ muszę dołączyć się do wentylacji pod okap, który jest w odległości ok. 3m od pionu. Już doczytałem, że najlepiej zastosować sztywne rury i planuję użyć rury PCV. Samo przyłącze jest średnicy 125mm. Okap zazwyczaj ma wyjście 150. Czy w takim razie poprowadzić rury 150 i zrobić redukcję przy samym pionie? Czy da to jakiś zysk? Może wtedy będę mógł zrobić prostopadłe kolano zamiast kombinować z dwoma 45? Od dewelopera dostałem zawór zwrotny FROGG fi 125mm, który wygląda na szczelny, chociaż ewidentnie jeszcze zmniejszy przekrój. Planuję zamontować go przy pionie. Trochę mnie martwi, że nie będzie do niego dostępu, bo odcinek do okapu będzie zabudowany, ale chyba ten element nie powinien sprawiać problemów.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Instalacja okapowa jest zazwyczaj robiona na średnicę 125mm. Fakt, zabudowana klapa jest problemem,bo lubi się zawieszać lub dzwonić. Ale widzę że ta jest tworzywowa. Okap ma w sobie tez klapę zwrotna i redukcje na 125mm w zestawie (zazwyczaj). A co do rury to możesz użyć tworzywowej lub Spiro, aby połączenia byly szczelne .

  3. #3

    Domyślnie

    Wolę chyba z tworzywa, bo czytałem, że daje mniejsze opory i jest ciszej.
    Kwestia tylko czy początkowy odcinek 150 cokolwiek tu zmieni. Gdyby rura była 125, to tę klapkę mógłbym dać zaraz za pionową rurą do okapu zaraz za kolanem. Wtedy byłby jakiś dostęp po zdemontowaniu szafki i pionowej rury. Pytanie czy taki zawór zwrotny będzie dobrze spełniał funkcję jeśli nie będzie przy samym pionie a te 3m dalej w moim odcinku poziomym. Czy nie będzie się jakoś hałas przenosił na ten odcinek np.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Tego juz nie wiem jak on się zachowa w plastikowej rurze. Wiem ze musi być montowany w poziomie. Jak już pisałem okapy mają swoje klapy zwrotne, bez sensu jest montować dwie obok siebie. Rura 150 też raczej nie ma sensu, skoro wyjscie do pionu masz 125.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak kombinowałem, że większy przekrój na odcinku gdzie będą dwa kolana ułatwi przepływ w tych newralgicznych miejscach. Co do zaworu to czuję że ten od okapu nie będzie tak szczelny jak ten, który dostałem. Niestety nawet minimalna nieszczelność wiąże się z zapachami od sąsiada.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Prócz okapu masz jeszcze wentylację bytową. Tamtędy tez zapachy będą się dostawać jeśli wyłączysz wentylator albo klapa zwrotna w kratce wywiewnej się zawiesi (w zależności jakie jest rozwiązanie projektowe). Co do klapki w okapie raczej nie jest gorszej jakości od tej FROGG

  7. #7

    Domyślnie

    Chyba zaryzykuję i zainstaluję tę od dewelopera w kominie. W razie czego będę musiał trochę zniszczyć zabudowę. Boję się, że bez niej hałas wyciągów od sąsiadów będzie mógł rezonować w mojej rurze chociaż planuję ją wyciszyć. W razie czego jeśli będzie zawór w okapie to może ten będzie można zdemontować, bo dwa to jednak przesada.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Ta klapa od dewelopera nie uchroni przed hałasami. Poprawnie wykonana wentylacja nie będzie rezonować.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja niestety nie mam w tych kwestiach doświadczenia. Jeszcze muszę się zorientować czy przy tym konkretnym okapie na pewno jest zawór zwrotny i jak wygląda. Myślę o VDB vector pro 60, bo jest mocny i do zabudowy. Gdybym zdecydował się na większy przekrój na wejściu zawór zwrotny w tym miejscu nie tłumiłby dodatkowo przepływu, bo ewidentnie ten element ma taką wadę, a przekrój jest podobno bardzo ważny zwłaszcza przy mocnym okapie.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Ze wszystkimi okapami co się spotkałem to miały taką klapę zwrotną. Tylko jak będziesz go używał na ostatnim biegu to otwieraj okna, bo nie będziesz miał skad powietrza wziąć

  11. #11

    Domyślnie

    Teoretycznie rzeczywiście tego powietrza sporo może potrzebować. Nawietrzniki w oknach pewnie nie starczą, chociaż powierzchnia jest otwarta i spora, bo to dwa pietra, a okien nie brakuje. Zakładam, że lepiej mieć zapas. Jak jest ciepło i tak zawsze okno jakieś otwarte. Zimą pozostają niższe obroty.

  12. #12

    Domyślnie

    Mialem identyczny problem. W okapie fi150 a w pionie fi125. Specjaliści od okapów twerdza że najlepsze jest fi150 bo nie dławi silnika przez co chodzi głośniej. U siebie od okapu do pionu dałem rury fi150 i płaskie 220x90 - całość 2m. Przy pionie jest redukcja na 125 i klapka zwrotna. Efekt - mierny. Wg mnie okap chodzi głośno chociaż popmiary dzwieku co prawda telefonem wskazują 50db czyli tyle ile producent deklaruje. Klapka nie do końca jest szczelna przez co zapachy od sąsiadów czuje przez okap. Musiałem zainstalować drugą klapkę magnetyczna za okapem. Zapachów nie czuć ale jakiś tam szum słychać okapu sąsiadów. Polecam zainwestować w porządną klapke magnetyczną i dać ją zaraz przed pionem.
    Zorientuj się jaką przepustowość ma instalacja. U mnie ma 200m3 a wydajność okapu na najnizszym biegu to 300m3. Z tgo powodu mam ciąg wsteczny w łazience bo nawiewniki w oknach chyba nie wyrabiają albo jest spieprzona wentylacja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony