dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie uziom - materiały / korozja

    Wprawdzie widzę inne tematy o uziomach ale mój jest trochę inny - materiałowy. Na przełomie roku wbijam pierwszą łopatę ze względu na wysoki stan wody i ciężką izolację całkowicie odcinającą kontakt z gruntem mam zaprojektowany uziom parafundamentowy - w chudziaku grubości 15cm (na chudziaku będzie papa).

    Uziom opisany w projekcie jako wykonany ze stali ocynkowanej, w całości pod budynkiem w chudziaku, nie będzie miał kontaktu z fundamentem ani jego zbrojeniem, nie ma w projekcie opisu żadnych połączeń.

    Mam wątpliwości odnośnie wyjścia stali ocynkowanej z chudziaka do gruntu, gdzie w poziomie terenu mają być złącza kontrolne i wyjście gruntem do rozdzielni. Czytam o korozji stali w betonie na styku z gruntem i zastanawiam się czy dotyczy to również takiej sytuacji gdzie nie ma gołej stali a tylko wyłącznie stal ocynkowana? Czy powstanie tu potencjał elektrochemiczny? Czy uziom może być ze stali ocynkowanej a odczepy przechodzące przez grunt np ze stali nierdzewnej albo miedziowanej by później znowu zmienić się w stal ocynkowaną na elwacji?

    Można tak łączyć stal ocynkowaną w betonie ze stalą nierdzewną w gruncie a później znowu stalą ocynkowaną na piorunochronie? Pierwsze połączenie by było zrobione w betonie/chudziaku a drugie w skrzynce kontrolnej.

    Odczepów mam 7 to przyjmując maksymalnie 1,5m na odczep to tragedii kosztowej nie będzie ale jeśli nie potrzeba to wolałbym zaoszczędzić.

    Jeszcze pytanie dodatkowe jak uszczelnić odczep do rozdzielni przechodzący przez papę do wnętrza pomieszczenia?
    Ostatnio edytowane przez szaraban ; 25-08-2020 o 14:16

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał szaraban Zobacz post
    Uziom opisany w projekcie jako wykonany ze stali ocynkowanej, w całości pod budynkiem w chudziaku, nie będzie miał kontaktu z fundamentem ani jego zbrojeniem, nie ma w projekcie opisu żadnych połączeń.
    Wyślij projektanta do szkoły, bo zaprojektował uziom niezgodny z prawem.
    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
    2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.

    No, ale skoro wiesz, że wątków było o tym, to i to opracowanie czytałeś.


    Cytat Napisał szaraban Zobacz post
    Czy uziom może być ze stali ocynkowanej a odczepy przechodzące przez grunt np ze stali nierdzewnej albo miedziowanej by później znowu zmienić się w stal ocynkowaną na elwacji?
    Łączenie różnych metali wymaga wiedzy na poziomie szkoły średniej o ogniwie galwanicznym i elektroujemności metali. Można to robić, ale nie na pałę.


    Cytat Napisał szaraban Zobacz post
    Jeszcze pytanie dodatkowe jak uszczelnić odczep do rozdzielni przechodzący przez papę do wnętrza pomieszczenia?
    Podgrzaną papą.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolego Kaizen, trochę namieszałeś.
    Wysyłasz autora do opracowania dra Musiała, a jednocześnie autor pisze o projekcie i zastosowaniu uziemienia parafundamentowego.
    No więc jak ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego Kaizen, trochę namieszałeś.
    Wysyłasz autora do opracowania dra Musiała, a jednocześnie autor pisze o projekcie i zastosowaniu uziemienia parafundamentowego.
    No więc jak ?
    Masz na myśli takie stwierdzenie dra?
    Są sytuacje, kiedy wykonanie uziomu fundamentowego sensu stricto, zgodnego z podaną definicją, nie jest możliwe.

    No, jak jest niemożliwe, to trzeba obejść prawo przekonując, że para - ale jednak fundamentowy i spełniający opcję z rozporządzenia "oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.".

  5. #5

    Domyślnie

    Nie, kolego.
    Str. 18
    Jeżeli w posadowieniu budynku stosuje się system termoizolacji i/lub hydroizolacji uniemożliwiający wykonanie uziomu fundamentowego sensu stricto, to rozwiązaniem równoważnym [7,26] jest uziom parafundamentowy ze stali nierdzewnej ułożony poza fundamentem, w warstwiechudego betonu lub w gruncie, poniżej wszelkich izolacyjnych warstw bądź powłok:− uziom otokowy mniejszego budynku, o wymiarach nie większych niż 10×10 m, ułożony poobwodzie budynku, tuż przy nim bądź pod nim albo
    ...
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    uziom parafundamentowy ze stali nierdzewnej ułożony poza fundamentem, w warstwie chudego betonu
    Jak Waszym zdaniem ma się stosowanie nierdzewki w chudym betonie? O tyle o ile moim zdaniem nierdzewka w ziemi jak najbardziej ok ale czy dawanie jej w chudziaku to nie jest nad wyrost? (oczywiście zakładamy także odpowiednią grubość otuliny)

  7. #7

    Domyślnie

    Też mi się to wydaje przesadą ale co z przejściem przez grunt? Jak już zrobię z nierdzewki to chyba cały piorunochron też już musi być z nierdzewki? Raczej zdałbym się na doświadczenie prawdziwego elektryka dlatego prosiłbym o wypowiedź Pana Elapapiotr co Pan sądzi w takim temacie? Proszę nie marnować energii na przekonywanie nie elektryka, ja tam wolę zaufać Panu

  8. #8

    Domyślnie

    Witam.
    Wszelkie przejścia przez różnorodne środowiska (grunt-beton) należy zabezpieczyć przed bezpośrednim kontaktem i korozją.
    Całego piorunochronu nie potrzeba wykonywać z nierdzewki, chociaż wypada zwrócić uwagę na łączenie różnych metali ze sobą i korozję elektrochemiczną z tym związaną. Łatwo kontrolować takie połączenie w puszce złącza kontrolnego, prawda?

    Kopalnią wiedzy na ten temat jest arkusz 3 PN-EN 62305.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2020 o 11:07
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Witam.
    Wszelkie przejścia przez różnorodne środowiska (grunt-beton) należy zabezpieczyć przed bezpośrednim kontaktem i korozją.
    Całego piorunochronu nie potrzeba wykonywać z nierdzewki, chociaż wypada zwrócić uwagę na łączenie różnych metali ze sobą i korozję elektrochemiczną z tym związaną.
    Właśnie z tym mam problem. Oglądam w opracowaniu Pana Musiała tabelę 4 "zestawienie potencjałów elektrochemicznych par metali" i wynika z niej, że stal ocynkowaną bezpiecznie można połączyć wyłącznie ze stopami magnezu i cynku. Nie wiem skąd zatem takie zamiłowanie do wykonywania uziomów ze stali ocynkowanej. Tzn. wiem, bo też chciałbym stal ocynkowaną ze względu na cenę.

    Czy mogę wykonany ze stali ocynkowanej uziom w gruncie od wyjścia z betonu do złącza zabezpieczyć jakimś mazidłem? Czy jest takie, które nie rozpuści się po uderzeniu pioruna? Znalazłem coś takiego jak "taśma antykorozyjna do połączeń ziemnych". Może to się sprawdzić w gruncie?

    Inna sprawa to odczep do głównej szyny wyrównującej. Instalacja będzie z miedzi. U Pana Musiała połączenie stali ocynkowanej z miedzią to potencjał już zbyt duży, wywołujący korozję elektrochemiczną. Czy są jakieś rozwiązania pozwalające na obejście tego problemu?

    Czy biorąc powyższe należy dojść do wniosku, że jednak należy uziom wykonać z innego materiału, np z bednarki miedziowanej? Wtedy chyba nawet nie muszę przejmować się też przejściem przez grunt?

    Cena oczywiście będzie zdecydowanie większa. Z obliczeń wychodzi mi jakieś 100 metrów bednarki 30x4. Przy stali miedziowanej to koszt rzędu 2500zł+około 16 łączników 400zł czyli łącznie prawie 3000zł. Dla stali ocynkowanej to koszt rzędu 650zł za całość. W teorii w skali budowy to niewiele - 2300zł ale patrząc z drugiej strony to jednak np. dwa okna, drzwi etc.



    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Łatwo kontrolować takie połączenie w puszce złącza kontrolnego, prawda?

    Kopalnią wiedzy na ten temat jest arkusz 3 PN-EN 62305.
    Tego niestety nie wiem, a do norm nie mam dostępu. Chciałbym tylko zweryfikować zastosowanie bednarki ocynkowanej w projekcie. Coś nie tak jest z tym złączem kontrolnym? Mam mieć w skrzynkach w opasce budynku, to będzie jakimś problem?

  10. #10

    Domyślnie

    Proszę bardzo :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Materiały (1).jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	447566 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Materiały (2).jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	447567 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Warunki stosowania materiału.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	447568
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2020 o 13:27
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Uziom lepiej sobie odpuścić, szkoda kasy. W praktyce czy to elektrownia czy PV to i tak każdy robi dla własnych potrzeb. Ja tylko wydałem niepotrzebnie kasy na bednarkę i robociznę a i tak ww. z niego nie skorzystali, został mi metr bednarki w kotłowni chyba dla "ozdoby" . Oczywiście prąd mam, odebrany.
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Uziom lepiej sobie odpuścić, szkoda kasy. W praktyce czy to elektrownia czy PV to i tak każdy robi dla własnych potrzeb. Ja tylko wydałem niepotrzebnie kasy na bednarkę i robociznę a i tak ww. z niego nie skorzystali, został mi metr bednarki w kotłowni chyba dla "ozdoby" . Oczywiście prąd mam, odebrany.
    Bo takich miałeś durnych "elektryków",
    Czytałem wypowiedź https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7885832
    Nie Twoja działka. Ich też.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2020 o 17:04
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę bardzo :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Materiały (1).jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	447566 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Materiały (2).jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	447567 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LPS Warunki stosowania materiału.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	447568
    Dziękuję bardzo ale teraz to już nic nie wiem. Po tych normach dochodzę do wniosku, że stal ocynkowana w uziomie to zło. Już chyba lepiej do chudziaka włożyć czarną bednarkę, może o większym przekroju a odczepy zrobić ze stali nierdzewnej a odgrom ze stali ocynkowanej.

  14. #14

    Domyślnie

    Dlaczego? Można zastosować i wykonać z głową.
    Czytaj opracowanie doktora Musiała :

    Materiał uziomu.
    Na uziom zalewany betonem wystarczają wyroby ze stali węglowej gołej, która w betonie nie koroduje, bo przecież nie korodują gołe pręty zbrojeniowe. W razie użycia wyrobów ze stali cynkowanej dochodzi do korozji galwanicznej, jeżeli w tym samym środowisku elektrolitycznym wilgotnego betonu znajduje się zbrojenie ze stali gołej. Powstają ogniwa galwaniczne cynk/żelazoo łącznym potencjale elektrochemicznym ok. 0,4 V (tabl. 4), będące źródłem prądu degradującego powłokę cynku. Po jej zniszczeniu proces ustaje; nie stanowi on żadnego zagrożenia, jedynie świadczy, że stosowanie stali cynkowanej na uziomy zatopione w betonie niczemu nie służy.
    Natomiast wyroby ze stali cynkowanej bądź ze stali nierdzewnej są potrzebne na przewody przyłączeniowe wyprowadzone z betonowego fundamentu do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą (GSW) budynku, z mostkiem dylatacyjnym i/lub z przewodami odprowadzającymi piorunochronu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Dlaczego? Można zastosować i wykonać z głową.
    Czytaj opracowanie doktora Musiała :

    Materiał uziomu.
    Na uziom zalewany betonem wystarczają wyroby ze stali węglowej gołej, która w betonie nie koroduje, bo przecież nie korodują gołe pręty zbrojeniowe. W razie użycia wyrobów ze stali cynkowanej dochodzi do korozji galwanicznej, jeżeli w tym samym środowisku elektrolitycznym wilgotnego betonu znajduje się zbrojenie ze stali gołej. Powstają ogniwa galwaniczne cynk/żelazoo łącznym potencjale elektrochemicznym ok. 0,4 V (tabl. 4), będące źródłem prądu degradującego powłokę cynku. Po jej zniszczeniu proces ustaje; nie stanowi on żadnego zagrożenia, jedynie świadczy, że stosowanie stali cynkowanej na uziomy zatopione w betonie niczemu nie służy.
    Natomiast wyroby ze stali cynkowanej bądź ze stali nierdzewnej są potrzebne na przewody przyłączeniowe wyprowadzone z betonowego fundamentu do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą (GSW) budynku, z mostkiem dylatacyjnym i/lub z przewodami odprowadzającymi piorunochronu.
    Serdecznie dziękuję! Czyli zrobię zgodnie z projektem wszystko ze stali ocynkowanej tylko na przejście przez grunt dołożę zgodnie z wskazaną przez Pana normą gumę silikonową.

    Ewentualnie jeszcze nadal będę się zastanawiał nad użyciem kawałków stali nierdzewnej na przejście przez grunt, tylko nie wiem czy takie mieszanie ma sens.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Czy sam uziom otokowy wystarczy jak nie ma się bednarki w fundamencie? Otok zrobić ze stali pomiedziowanej i wypuścić w jednym miejscu do GSW?

  17. #17

    Domyślnie

    Wystarczy. I nie ma znaczenia, jaka będzie rezystancja tego uziemienia Co prawda zalecane jest 10 om (ze względu na obecność obowiązkową ochronników przeciwprzepięciowych), ale przecież np. w skalistym gruncie i z próżnego Salomon nie naleje.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Co prawda zalecane jest 10 om (ze względu na obecność obowiązkową ochronników przeciwprzepięciowych),
    To chyba dla sieci i elektrowni.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Wystarczy. I nie ma znaczenia, jaka będzie rezystancja tego uziemienia Co prawda zalecane jest 10 om (ze względu na obecność obowiązkową ochronników przeciwprzepięciowych), ale przecież np. w skalistym gruncie i z próżnego Salomon nie naleje.
    Jeżeli stalowa wanna, jest 5m od gsw to mogę ją podpiąć do GSW bezpośrednio linką miedzianą o polu 10mm2? Czy mam robić kolejną szynę wyrównawczą połączoną bednarką z otokiem obok wanny?

  20. #20

    Domyślnie

    Pytanie, czy ta stalowa wanna ma zacisk ochronny do podłączenia PE oraz jaka instalacja (materiał) jest dla wody i kanalizacji ?
    Albo inaczej - do jakiej instalacji, jeżeli chodzi o materiał, jest przyłączona wanna? Chodzi o wodę i kanalizację.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 01-09-2020 o 18:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony