dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daniel_daniel

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-646
    Posty
    3

    Domyślnie Kocioł zgazowujący drewno i zmiany w instalacji starego domu

    Dzień dobry,

    Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat planowanej modernizaji układu CO?
    Jeśli chodzi o paliwo to aktualnie w grę wchodzi tylko drewno - mam własny las i zapasy na kilka lat.

    Dom ma ponad 20 lat, jest murowany z suporeksu (suporex + 4cm styropianu w środku + pół suporexu), 2 kondygnacje, nie jest z zewnątrz ocieplony. Okna są 2 szybowe, wstawione 3 lata temu, nie wiem jakie maja parametry. Powierzchnia parteru to jakieś 85m2, a piętra to jakieś 70m2.
    Piętro było do tej pory nieużywane, w stanie surowym. W tym roku postanowiłem zagospodarować piętro i zacząłem od planowania ogrzewania.
    Aktualnie jest zamontowany kocioł "kopciuch", którego żywot zbliża się do końca. Pracuje oczywiście w systemie otwartym. Komin jest murowany z cegły, 8m, 14x40 (połączne kominy od kotłowni i kuchni węglowej - już dawno nie używana). Pieć ma jedynie oznaczenie powierzchni 1,5m2. Przy najzimniejszych dniach opalanie drewnem było niewystarczające, żeby ogrzać sam parter. Kilka dni w roku palono węglem.

    W skrócie, po rozmowie ze sprzedawcą zaproponowano mi:
    - piec Atmos DC 18S o mocy 20kW, wymagany ciąg 20 Pa, średnica czopucha 150mm, oczywiście z zaworem schładzającym, tem. spalin to około 150C
    - laddomat 21-60
    - przerobienie instalacji na system zamknięty (naczynia wzbiorczego obecnie jest za nisko)
    - zbiornik buforowy 1000L

    Sprzedawca zaproponował ewentualnie większy model Atmos 25kW. Różnica w cenie jest niewielka, ale ma sporo większą komorę zasobnika (66 vs 100L) i wg niego bufor 1000L jeszcze będzie ok.

    Całość połączyć z istniejącym zbiornikiem CWU (dogrzewanym z solarów), jak obecnie.

    Dodatkowo planuję rozwiercić komin i zamontować wkład stalowy. Zaproponowano mi wstawienie rury 160mm bądz 180mm. Obecny komin jest ma wykwity i nie dałoby się użytkować piętra w sezonie grzewczym.

    Czy całość brzmi sensownie? Czy coś pominąłem?

    Będę bardzo wdzięczny za wszystkie rady i opinie.

    Pozdrawiam i dziękuję!

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie dało się dogrzać bo kopciuch wywalał 70% drewna w komin.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Może pomyśl nad większym buforem? 1000L nie jest źle ale przy większym wykorzystasz lepiej moc kotła. Większy bufor jeśli oczywiście masz miejsce. Jak się interesowałem tematem to gdzieś wyczytałem i kilka osób to potwierdziło, że warto przyjąć +/-70l bufora/1kw mocy urządzenia.
    Jak wejdziesz na cieplowasciwie.pl i wpiszesz wszystkie dane to wyjdzie Ci optymalna wielkość zbiornika.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daniel_daniel

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-646
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dałbym się namówić na większy bufor, powiedzmy 1500L ale byłby problem z umieszczeniem go w kotłowni - światło drzwi ma 84cm, a bufory tej wielkości mają bez ocieplenia minimum 90cm.

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Wywal drzwi lub zrób bufor wyższy a o mniejszej średnicy, lub zespawaj go w kotłowni.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja rozkułem ścianę lekko tylko w miejscu gdzie miał przejść zbiornik,mam dwa po 1000l.
    Oczywiście najpierw zdemontowałem futrynę.
    Ewentualnie daj też dwa zbiorniki po 1000 l i bierz ten większy Atmos.
    Wsad kominowy to bardzo dobry pomysł. Dla kotła 25 kw daj wkład 180 na wszelki wypadek.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 26-08-2020 o 12:40

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daniel_daniel

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-646
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedzi.

    Dobry pomysł z tymi drzwiami - sprawdzę czy da się wstawić 1500L. W kotłowni znacząco zmniejszy się ilość miejsca po montażu, więc 2 x 1000L raczej odpadają, bo nie będę miał gdzie opału trzymać

    Zastanawia mnie czy bufor musi byc na tej samej wysokości co kocioł - tak to wygląda na schematach z laddomatem. Jeśli nie, to nad kotłownią mam spory pustostan, w którym mógłbym umieścić kilka mniejszych zbiorników szeregowo. Chociaż to pewnie znacząco podnosi koszty.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli dom nie ocieplony to zabawa w buforowanie wiele nie przyniesie. Poprawi tylko sprawność kotła.
    Trzeba przeprowadzić termoizolację aby buforowanie było skuteczne.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  9. #9
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bufor do ocieplenia
    Przecież bufor jest wymagany do kotła zgazowywującego bez tego kocioł się rozleci po 3 latach i zaleje smołą.

  10. #10

    Domyślnie

    No tak . Bufor do ocieplonego domu. Normalna sprawa. Ocieplony dom wymaga mniejszej temperatury zasilania, ma mniejsze straty. Na dłużej wystarczy energia zgromadzona w buforze.
    Palenie w takim kotle musi iść z maksymalną mocą , to nie wędzarka
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony