dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacol35500

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Ostrowiec Świętokrzyski
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    34

    Domyślnie Jak zrobić,, ciepły,, fundament?

    Witam. Jako, że po roku walki, w końcu zbliżamy się do końca papierologii związanej z budową. Mam coraz większy mętlik w głowie, co do sposobu izolacji fundamentów. Na początku chciałem płytę, lecz brak w okolicy architekta który umiał by ją zaprojektowac. (,, Panie, płyta jest 30razy droższa od ław,, tu cytat jednego z nich). Więc skończyło się na tradycyjnych ławach fundamentowych. Ściana fu będzie wykonana z pustaków szalunkowych lub lana, jeśli znajdę szalunek systemowy w dobrej cenie. Dom zostanie wybudowany z betonu komórkowego.
    I teraz moje rozterki...
    Cały czas byłem przekonany do ocieplenia ścian fundamentowych XPS-em z zewnątrz i może EPS-em od wewnątrz. Później trafiłem na coś co się nazywa,, ciepły bloczek fundamentowy,, Isomur. Drogi jest to wynalazek, ale gdyby dzięki niemu odpadła konieczność izolacji ścian fundamentowych, koszt by się wyrównał.
    Pytanie czy ktoś miał styczność z tym produktem? Czytałem różne wątki ale ciężko uzyskać jednoznaczna odpowiedź.
    Ewentualnie może ktoś podrzuci pomysł na rozwiązanie kwestii izolacji fundamentu.

    Ps. Grunt to teren piaszczysty, suchy.

  2. #2

    Domyślnie

    O ile się nie mylę Isomur nie ma szans w porównaniu beton+XPS.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacol35500 Zobacz post
    Na początku chciałem płytę, lecz brak w okolicy architekta który umiał by ją zaprojektowac.
    To nie jest żaden problem. Firmy specjalizujące się w płytach mają w ofercie i zazwyczaj cenie też projekt zastępczy wykonany przez doświadczonego w tym zakresie konstruktora. Innego też znajdziesz w internecie - nie musi być lokalny.

    Cytat Napisał jacol35500 Zobacz post
    Cały czas byłem przekonany do ocieplenia ścian fundamentowych XPS-em z zewnątrz i może EPS-em od wewnątrz.
    Straty przez ścianę fundamentową są niewielkie i nie są nawet uwzględniane w obliczeniach (jak znajdziesz takiego, co Ci wyliczy ile kWh stracisz, jak zrobisz ścianę fundamentową z Isomuru, ile z samego betonu, ile z betonu +5 albo 10 cm XPS - pochwal się.

    Cytat Napisał jacol35500 Zobacz post
    Później trafiłem na coś co się nazywa,, ciepły bloczek fundamentowy,, Isomur.
    Wrzuć w szukajkę - było nie raz. Drogie a izolacyjność słabiutka w porównaniu do BK - a nie znalazłem nigdzie deklaracji, że nadaje się do robienia z niego ściany fundamentowej.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Wykonaj badania gruntu, zleć projekt płyty fundamentowej. Jak już będziesz miał projekt to z każdą kumata brygadą od stanu SSO zrobisz płytę.
    Trochę roboty przy skręcaniu stali jak pełne zbrojenie siatkami. Ewentualnie robisz rozproszone i jeszcze prościej i taniej i szybciej.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o firmy specjalizujące się w płytach fundamentowych - w lipcu wysłałem prośbę o wycenę do ośmiu takich firm. Cztery nie były w ogóle zainteresowane wyceną pozostałe zaproponowały między 50 a 60 tys. za 114 m2 płyty pod parterowy domek na stabilnym gruncie. Myślę, że taka cena to bardzo gruba przesada.
    Pewność - uczucie, którego doświadczasz
    zanim w pełni zrozumiesz problem

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogusz_g Zobacz post
    Jeżeli chodzi o firmy specjalizujące się w płytach fundamentowych - w lipcu wysłałem prośbę o wycenę do ośmiu takich firm. Cztery nie były w ogóle zainteresowane wyceną pozostałe zaproponowały między 50 a 60 tys. za 114 m2 płyty pod parterowy domek na stabilnym gruncie. Myślę, że taka cena to bardzo gruba przesada.
    Napiszę z mojego doświadczenia - mam ofertę na 116m2 płytę pod parterówką. Ceny się zaczynają od 28 tysięcy brutto bez prac ziemnych. Za 28 tysięcy brutto to mam płytę na gołej ziemi.
    Za kilka tys. więcej jest 10cm pod i po obwodzie. Za kolejne kilka tysięcy jest 20cm XPS pod pytą i po obwodzie.
    Za kolejne 10 tys robią ogrzewanie w płycie z podłogą na gotowo pod panele czy płytki. Roboty ziemne z podbudową to też kilka do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od warunków).
    Więc 60 tys. brutto spokojnie jak weźmiesz full opcję z ogrzewaniem. Jak weźmiesz wykonawcę co wszytko robi sam to takie ceny będą.

    Zauważ że 114m2 płyty to jest ze 30m3 betonu. Około 10tys złotych w betoniarni.
    Kilka ton stali to kolejne tysiące. Do tego robocizna za skręcanie zbrojenia. Do tego badanie gruntu, obsługa geodety, badania stopnia ubicia podbudowy,
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 01-09-2020 o 14:44

  7. #7

    Domyślnie

    Oferta za 60 tys. jest bez ogrzewania.
    Oferta za 50 tys. jest na 10 cm EPS
    Badania gruntu mam zrobione i firmy dostały je razem z zapytaniem.
    Betonu wejdzie bliżej 25 m3 a w mojej okolicy kosztuje na poziomie 230-260 zł/m3.
    Stali powinno wystarczyć w okolicach 1,5 t.
    Zrobiłem kilka lat temu projekt płyty na dom o bardzo podobnej powierzchni zabudowy ale z użytkowym poddaszem - wziąłem z niego zestawienie materiałów i przeliczyłem po średnich cenach z okolicznych składów - wyszło mi poniżej 25 tys. brutto (z VAT 23%). Rozumiem, że praca musi kosztować ale do 50 tys. to dalej daleka droga.
    Nie chodzi mi w tym wszystkim o to aby się wyżalić, odnoszę się do rady Kaizena aby projekt zostawić firmie specjalizującej się w budowie płyt - w tej wersji jeżeli płyta nie jest koniecznością wynikającą z warunków gruntowych to jest ona bardzo kosztowną fanaberią
    Pewność - uczucie, którego doświadczasz
    zanim w pełni zrozumiesz problem

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogusz_g Zobacz post
    Nie chodzi mi w tym wszystkim o to aby się wyżalić, odnoszę się do rady Kaizena aby projekt zostawić firmie specjalizującej się w budowie płyt - w tej wersji jeżeli płyta nie jest koniecznością wynikającą z warunków gruntowych to jest ona bardzo kosztowną fanaberią
    Mniej więcej do takich wniosków doszedłem (link w sygnaturce). U mnie płyta grzewcza miała mieć 135m2 (to, że powinienem w takiej sytuacji wyprostować bryłę i mieć obrys prostokątny wymyśliłem dopiero po zbudowaniu domu) i oferty przy 20cm XPS i przy zbrojeniu głównie rozproszonym (tylko wzmocnienia pod ścianami tradycyjne) były w okolicach 60-65K zł brutto z 8% VAT. I dlatego mam dom na ławach.
    Żeby ekonomicznie płyta dołączyła do peletonu, to musiałaby być na EPS - a tego nie byłem skłonny zaryzykować (o tym też w linku w sygnaturce).

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacol35500

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Ostrowiec Świętokrzyski
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    34

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi Panowie. Zostanę przy ławach fundamentowych. Nie będę kombinował z,, ciepłymi bloczkami,,. Przemyśle jeszcze temat ocieplenia ścian fundamentowych..

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacol35500 Zobacz post
    Przemyśle jeszcze temat ocieplenia ścian fundamentowych..
    Jeśli dobrze ocieplisz podłogę na gruncie to ocieplenie fundamentów od wewnątrz niewiele już wnosi, więc sens ekonomiczny jest wątpliwy.

    https://www.google.com/url?sa=i&url=...AAAAAdAAAAABAD

    W teorii architekt powinien to obliczyć w Twoim projekcie czy jest zasadne dodatkowe ocieplenie... no ale praktyka wygląda inaczej, bo nikt nie chce płacić architektowi za dodatkowe obliczenia.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony