dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Instalacja PV na gruncie 9,92

    Hej! Chciałem się podzielić fotami instalacji, którą wykonałem. Konstrukcja jest stalowa, spawana - część stali miałem z odzysku (słupy). Koszt konstrukcji to 1100zł wliczając w to ceowniki, piach na beton, cement i farbę. Uziemienie paneli wykonałem poprzez przyspawanie bednarki do konstrukcji oraz drugi koniec bednarki przyspawałem do stalowej rury osłonowej fi 150 studni głębinowe, która jest zakopana 15m w głąb ziemi. Inwerter uziemiłem tym co jest w domu
    Instalacja składa się z 31 paneli po 320w każdy - longi solar a inwerter to Sofar solar 11kw. Cała instalacja z przewodami, zabezpieczeniami, rozdzielnicami, końcówkami oczkowymi i wszystkim innym co było mi potrzebne do montażu kosztowała 23,400zł. Także całość wraz z konstrukcją kosztowała 24500zł.
    Na wymianę licznika czekałem 10 dni od złożenia wniosku w PGE. Instalacja ruszyła dziś o godz. 13
    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi w budowie tej instalacji - w szczególności Pawłowi CityMatic Bobrowowi i wszystkim ludziom dobrej woli.
    Bóg zapłać.

    Link do zdjęć https://photos.app.goo.gl/7dGiNVJpA3JYg9pe8
    Ostatnio edytowane przez sruba014 ; 27-08-2020 o 11:02
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie




    No widzę, że skończona , działa i ma się dobrze...pierwsze kWh już płyną, oby jak najwięcej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Widzę dużo benedyktyńskiej pracy. Dopasować konstrukcję do otworów w panelach to sztuka, czy może wierciłeś osobne otwory w panelach?
    Czego mi brak w konstrukcji to "zastrzałów". Wszystko ładnie stoi statycznie a co będzie jak powieje wiatr lub spadnie śnieg.
    Schemat jest pod falownik jednofazowy, ale jak przeszło w ZE to nie ma się czym przejmować, no chyba, że dla siebie chciałbyś mieć aktualny to warto poprawić.
    No i jeszcze jedna uwaga brakuje Ci jeszcze jednego panela, kiedy go zakładasz?. Bez niego wygląda trochę "szczerbato"

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki koledzy.
    W tym ustawieniu konstrukcji zastrzały musiałyby isc do poziomych ceowników ktore podpierają tylko 1 rząd paneli takze nie wi3m czy jest sens... jednak.mozeby i to jakoś usztywniło całość. Wieszałem się na konstrukcji, waliłem w nią młotem wyburzeniowym takze mysle ze wiatry i śnieg nie straszny. Będę obserwował konstrukcje i w razie potrzeby wprowadzał modyfikacje. Wzorowałem się na tym filmiku a facet ma większe blaty niż ten mój od 5:25 https://www.youtube.com/watch?v=dx0Aw2p4bNQ
    Panel dołożę jak zwiększa limit w PGE szczerbato wygląda jednak nie przeszkadza nam to. Konstrukcję obliczyłem tak, żeby wstrzelić się w otwory technologiczne i udało się.
    Schemat instalacji już podmieniłem w galerii - jest już 3 fazowy, w PGE złożyłem ten wcześniejszy ale nie było z tym problemu.
    Ostatnio edytowane przez sruba014 ; 27-08-2020 o 07:42

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Hej! Chciałem się podzielić fotami instalacji, którą wykonałem. Konstrukcja jest stalowa, spawana - część stali miałem z odzysku (słupy). Koszt konstrukcji to 1100zł wliczając w to ceowniki, piach na beton, cement i farbę. Uziemienie paneli wykonałem poprzez przyspawanie bednarki do konstrukcji oraz drugi koniec bednarki przyspawałem do stalowej rury osłonowej fi 150 studni głębinowe, która jest zakopana 15m w głąb ziemi. Inwerter uziemiłem tym co jest w domu
    Instalacja składa się z 31 paneli po 320w każdy - longi solar a inwerter to Sofar solar 11kw. Cała instalacja z przewodami, zabezpieczeniami, rozdzielnicami, końcówkami oczkowymi i wszystkim innym co było mi potrzebne do montażu kosztowała 23,400zł. Także całość wraz z konstrukcją kosztowała 24500zł.
    Na wymianę licznika czekałem 10 dni od złożenia wniosku w PGE. Instalacja ruszyła dziś o godz. 13
    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi w budowie tej instalacji - w szczególności Pawłowi CityMatic Bobrowowi i wszystkim ludziom dobrej woli.
    Bóg zapłać.

    Link do zdjęć https://photos.app.goo.gl/7dGiNVJpA3JYg9pe8
    Bravo Ty !
    Niech kWh będą z Tobą !
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #6

    Domyślnie

    Hej! Właśnie mija dokładnie rok od uruchomienia instalacji. Wyprodukowała ona 11.165kwh Myślałem, że będzie około 12000kwh ale szczerze nie narzekam Wręcz przeciwnie, cieszę się, że wszystko działa, prund się nabija a wichury nie porwały konstrukcji.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Gratuluję !! Piękna konstrukcja !!

    Info po roku
    Usztywnienie - pozioma belka od góry niższych słupów do ~środka wyższych słupów znacznie usztywni konstrukcję.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Gratuluję !! Piękna konstrukcja !!

    Info po roku
    Usztywnienie - pozioma belka od góry niższych słupów do ~środka wyższych słupów znacznie usztywni konstrukcję.
    Dzięki kolego! Tak na pewno by usztywniła jednak ostatnio było u nas mini tornado - powyrywało drzewa, zrywało połacie dachów etc, wiało jak cholera a konstrukcja stoi także zostawiam ją tak jak jest.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Musi być dobrze utwierdzona w fundamentach !!
    Powodzenia i życzę dużo produkcji czystej EE
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    dzięki kolego!
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć, wczoraj minęły 2 lata od kiedy mamy panele. Ostatni rok był lepszy w uzyski niż pierwszy 23298kwh - suma z dwóch lat czyli ostatni rok zamknęliśmy wynikiem 12133kwh Czyli 1000kwh więcej niż w pierwszym roku. Dla mnie super
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  12. #12

    Domyślnie

    Także sam robiłem.
    Podjechałem raz podpatrzeć konstrukcje na gruncie, później drugi az sprawdzić fi śrubek.
    Mam ceownik zimnogięty 100mm na nogi i skosy. Poziome, to ceownik zimnogięty 80mm. W sumie za samą stal zapłaciłem 2300zł z hurtowni rok temu. Jakaś promka i dostałem stare ceny.
    Stoi i ma dobrze Wszystko skręcane i malowane hammerite.
    Części kupione rok temu, licznik w marcu tego roku. Koszt 23tys zł za 9kWp.
    Teraz dokupiłem 2 moduly. Generalnie, w marcu wołali u mnie 25tys zł za 6kWp na dachu. Także jestem do przodu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Super Klaudiuszu! Także wychodzę z założenia, że gdy można coś samemu zrobić to warto się podjąć. Od momentu gdy zrobiłem u siebie instalację, założyłem jeszcze 2 inne na gruncie ale już na profilach Baks. Koszt tych instalacji 10kw z konstrukcją, panelami bifacial i całą resztą gratów nie kosztował nigdy więcej niż 24k także różnica nie wielka w porównaniu do tego co sami spawaliśmy. Jednak zawsze to jakieś oszczędności i satysfakcja
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  14. #14

    Domyślnie

    Kolejny rok za nami. total to 34300kwh od uruchomienia instalacji. Ten rok słabszy od poprzedniego - wyszło 11000kwh
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Koszt tych instalacji 10kw z konstrukcją, panelami bifacial (...)
    Jak masz wykonane podłoże pod te bifacjale?
    Możesz wrzucić jakieś świeże zdjęcia?
    Zastanawiam się jak dokładnie powinno wyglądać podłoże w przypadku bifacjali i jak szeroko powinno być usytuowane w stosunku do konstrukcji naziemnej.

  16. #16

    Domyślnie

    Konstrukcja bardzo fajnie wykonana, miło się ogląda.

    Zastanawiam się czy ten zawijas potrzebny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mini-Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	466772
    Chyba, że ostatecznie podłączyłeś tak jak w dokumentacji.

    Nie obawiasz się montażu paneli bezpośrednio do "sztywnej" konstrukcji? Chodzi mi o to, że ziemia "pracuje" lato-zima więc pewnie jakieś odchyłki konstrukcji sezonowe będą. W sumie to powinny być zbieżne dla całej konstrukcji więc być może to nie problem. Widząc jak dokładnie robisz wnioskuję, że i solidnie. Zapewne zatopiłeś słupy głęboko w gruncie, poniżej strefy zamarzania i być może to gwarantuje stabilność na odchyłki na lata. Zresztą nawet jeśli ramka panela się nieco wygnie to tragedii nie będzie, przejmie ewentualne naprężenia wynikające z ewentualnych zmian położenia konstrukcji.
    Pytam raczej niż komentuję bo zagadnienie ciekawe.
    U siebie mimo wszystko przy tego typu konstrukcji dawałem aluminiowe profile poziome a panele mocowałem za pomocą klem. Nieco obawiałem się montażu paneli na sztywno, bezpośrednio do konstrukcji głównej. Być może niepotrzebnie.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 28-10-2023 o 08:14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony