dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie w domu

    Witam forumowiczów. W tym roku zacząłem budowę w czerwcu. Robię systemem gospodarczym z teściem. Z powodu naszego koronaświrusa mieliśmy miesięczną przerwę, ale jedziemy dalej.Mam pytanie odnośnie ogrzewania w dom. W domu chcę mieć
    -Ogrzewanie podłogowe w całym domu( żadnych grzejników)
    -kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętę komorą spalania, kondensacyjny. Służący jedynie do ogrzewania podłogowego
    Zastanawiam się nad rozwiązaniem potrzeb ciepłej wody. Na 4 osobową rodzinę z tego co siedzę i czytam wystarczy około 200L bojler. Czy do domu wystarczy tylko bojler(one mają w sobie pompę doprowadzającą wodę), czy potrzebuję coś jeszcze zainstalować do tego? Chodzi mi o doprowadzenie ciepłej wody w zainstalowanym bojlerze do np. zlewu, który będize się znajdować 9 metrów od bojlera. Ciśnienie wody
    I kolejne pytanie to chcę zainstalować w domu filtry odkamieniające wodę. Te filtry montuje się na zimnej wodzie, ORAZ ciepłej? Jeśli tak, to przed bojlerem, czy za nim?
    Ostatnio edytowane przez vordex ; 31-08-2020 o 08:42

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zmiękczacz montujesz jeden na początku instalacji (przed zmiękczaczem zrób odejście na ogród, bo bez sensu podlewać trawnik wodą zmiękczoną i zostaw jakiś zawór czerpalny jakbyś potrzebował wody nie zmiękczonej). Bez sensu jest zmiękczać za bojlerem, bo wtedy odkładałby się w nim kamień.
    Ciśnienie zapewnia wodociąg a przy studni hydrofor i/lub pompa.
    IMO nie ma sensu bojler elektryczny, jak masz i tak kocioł gazowy. Nawet w taniej strefie prąd jest droższy a zasobnik z wężownicą nie jest dużo droższy a jak uwzględnisz, że może być mniejszy, bo możesz go grzać 24/7 po tej samej cenie, to wyjdzie nawet taniej.
    Co do pojemności - zależy od konkretnego zużycia. Mi na 2+2 stulitrowy udało się opróżnić raz przez prawie dwa lata (dokładnie to dzieciom, które bardzo długo bawiły się pod deszczownicą). Ale dużo zależy od indywidualnych potrzeb i cyrkulacji. Jak masz rozliczenia z bloku to sprawdź swoje użycie ciepłej wody.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli ten kocioł jednofukncyjny, który służy do ogrzewania podłogowego, w zupełności wystarczy wracającą wodą do nagrzania wody w bojlerze do tych 50* C dla używania ciepłej wody w domu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vordex Zobacz post
    Czyli ten kocioł jednofukncyjny, który służy do ogrzewania podłogowego, w zupełności wystarczy wracającą wodą do nagrzania wody w bojlerze do tych 50* C dla używania ciepłej wody w domu?
    Jak da sobie radę z CO przy -20*, to takie temperatury masz raptem po kilka kwadransów co kilka lat (no, może w IV strefie częściej), to w każdych innych warunkach będzie miał zapas mocy na ogrzanie CWU. Czyli każdego dnia masz wiele godzin żeby podgrzać CWU.

  5. #5

    Domyślnie

    No włąśnie ja o to pytam czy da radę. Nie znam się jeśloi chodzi o ogrzewanie. Jestem laikiem, dlatego pytam starszych, bardziej doświadczonych jaka opcje najlepiej wybrać

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vordex Zobacz post
    No włąśnie ja o to pytam czy da radę. Nie znam się jeśloi chodzi o ogrzewanie. Jestem laikiem, dlatego pytam starszych, bardziej doświadczonych jaka opcje najlepiej wybrać
    Jeżeli zużywasz 3m3 CWU o temperaturze 55* miesięcznie, to do jej ogrzania potrzebujesz około 165kWh. Grzejąc 24/7 wystarczy do tego 230W mocy. Grzejąc z mocą 10kW wystarczy grzać przez 33 minuty na dobę (nie musi być na raz, może być kilka krótkich sesji w których kocioł przestawi się z grzania podłogi na grzanie zasobnika). Ale we współczesnym domu nawet kilku godzin przerwy w grzaniu w największe mrozy nie zauważysz na termometrze.

  7. #7

    Domyślnie

    Nazwa tego kotła to jednofunkcyjny? Ktory służy jednocześnie do ogrzewania podłogowki oraz czesciowo tej wody uzytkowej, czy juz nazywamy to dwufunkcyjnym bez wzgledu na to ze tylko czesciowo nagrzewa wode w bojlerze? Mógłbyś podac mi typowy przyklad/model takiego kotla abym mogl sie zglebic w temat?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vordex Zobacz post
    Nazwa tego kotła to jednofunkcyjny? Ktory służy jednocześnie do ogrzewania podłogowki oraz czesciowo tej wody uzytkowej, czy juz nazywamy to dwufunkcyjnym bez wzgledu na to ze tylko czesciowo nagrzewa wode w bojlerze? Mógłbyś podac mi typowy przyklad/model takiego kotla abym mogl sie zglebic w temat?
    https://budujemydom.pl/instalacje/og...y-dwufunkcyjny

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony