dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 91
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Diody działają dopiero, kiedy różnica w oświetleniu poszczególnych pól modułu sięgnie 20%.
    No i nie działają w przypadku, kiedy moduł traci sprawność na całej powierzchni.
    Działają i dlatego są stosowane.

    Nic bardziej mylnego:
    cytat: No i nie działają w przypadku, kiedy moduł traci sprawność na całej powierzchni
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Możesz podeprzeć to linkiem do jakiegoś opracowania/badań ?
    Bo ja czytam coś wręcz przeciwnego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No tak po co płacić za instalację około 3700 PLN/kWp jak można iść w mikroinwertery i płacić za instalację 6000PLN/kWp a zwrot instalacji wydłużyć o kolejne lata. Mam PV od 6 lat i jakoś sprzęt nie psuje się co 2 dzień aby zajmować sobie głowę pierdołami pod tytułem liście na panelach i ptasie odchody - bym myślał tak jak Ty to całą noc bym polerować panele ale tylko w nocy aby nie wpływać dodatkowo na cienie na panelach.
    Mikroinwertery i SE są dla pojebanych dachów i jakimiś cieniami z ogrodu czy od innych kominów. I wtedy jest ekonomiczny sens je stosować.
    Aha, 3700. Jasne. Może od razu napisz 2700 - jak już, to na ostro. 6000 to z kolei przegina w drugą stronę. Na siłę to robisz? Człowiek przyszedł normalnie coś zapytać, a tu bam, dostaje takie porady, że pewnie długo nie zagości...


    @ Arkadius
    Wszystkie zalety mikroinwerterów jakie wymieniłeś są faktycznymi i praktycznymi zaletami - kwestia jest taka, że 95% instalacji w Polsce (i nadal zdecydowana większość na całym świecie) jest na falownikach centralnych. Jest oczywiste, że praktycznie nikt tu Ci nie przyzna racji, że one są po prostu lepsze. Jak dodać do tego fakt, że ludzie mają też słabe pojęcie o realnych cenach, to potem wątek jest taki, jaki jest. Lepsze jest wrogiem dobrego, a koszt jest porównywalny.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kater-acme Zobacz post
    Aha, 3700. Jasne. Może od razu napisz 2700 - jak już, to na ostro. 6000 to z kolei przegina w drugą stronę. Na siłę to robisz? Człowiek przyszedł normalnie coś zapytać, a tu bam, dostaje takie porady, że pewnie długo nie zagości...
    Jak człowiek przychodzi i pyta na sile w co ma wsadzić pieniądze bo on nie wie to czego oczekuje? On nawet nie wie co ma kupić, i do czego mu to potrzebne dają 5000+ i coś tam z PITu to chce wydać. Ale o samej technologii wie tyle że to robi prąd, ale jak, co do tego jest potrzebne nic nie wie.
    Samochód też jeździ na paliwo - ale jakie, czy to ma być diesel czy benzyna, i czym to się różni to już za dużo informacji rozwala to mózg.

    Jak ja chcę kupić smaczne ziemniaki to wiem czym różni się Vineta, Bryza, Bellarosa ale w Warszwie to wszyscy jedzą ziemniaki pastewne
    Podejrzewam że w innych większych miastach też.
    A całe życie spędziłem w Warszawie i ostatnie 5 lat mnie czegoś nauczyło. Wędlin i mięs nie kupujemy w marketach, kurkę obraną u gospodarza se sam podzielę poniżej cen z marketu w Wawie. A jaja też tańsze są od sąsiada niż ze sklepu na antybiotykach. Wędliny robią się same w przydomowych wędzarniach. Kur*a nawet na wódka wiejska jest smaczniejsza niż w sklepie w markecie. No to coś tu jest nie tak.

    No chyba że gadamy tu z samymi mieszczuchami którzy wyprowadzili się na wieś i przeszkadza im hałas od kombajnu po 22:00 który zbiera zborze na chleb który kupicie w sklepie?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-09-2020 o 22:32
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Możesz podeprzeć to linkiem do jakiegoś opracowania/badań ?
    Bo ja czytam coś wręcz przeciwnego.
    Zasugerowałem Ci byś w bardzo prosty sposób sprawdził jakie są efekty częściowego zacienienia paneli. Najlepiej na cudzej, nie Twojej instalacji, lecz takiej "zwykłej".
    Nie wykluczone, że Twoja wiedza opiera się na opracowaniach (reklamach) SE. Oni są mistrzami w przekonywaniu potencjalnych nabywców, że ich towar jest najlepszy.

    Moja instalacja PV jest wyłącznie z "używek". By nie kupić złomu zmuszony byłem panele przetestować przed zakupem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Aaaa... Czyli to tylko Twoja teoria i Twoje "obserwacje"...
    To OK.
    Warto byłoby, gdybyś je upublicznił na branżowych portalach, dlaczego cały świat ma się mylić ?

    I napiszę Ci jeszcze raz - zacienienia to jedno, a kilkuprocentowa różnica w mocy modułów to drugie.
    Bypass ma zastosowanie w pierwszym przypadku i to wtedy, kiedy różnica oświetlenie pół podpìętch pod dane diody sięgnie 20%.
    Ale w drugim już nie zadziałają. I to nie jest wiedza z folderów SE...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 02-09-2020 o 09:49

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Diody działają dopiero, kiedy różnica w oświetleniu poszczególnych pól modułu sięgnie 20%.
    No i nie działają w przypadku, kiedy moduł traci sprawność na całej powierzchni.
    dlaczego 20%?
    a nie 17,97%?
    lub 23,78%
    i dlaczego ma nie zadziałać gdy moduł nie traci sprawności na całej powierzchni i co rozumiesz przez "całą powierzchnię"?
    Typowy moduł ma 60 ogniw i 3 diody bypass. Ogniwa te (6x10) połaczone są szeregowo "zygzakiem" tworząc 3 pasy po 20 ogniw. Zacienienie choćby jednego ogniwa w takim "podstringu" powoduje, że cały "podstring" złożony z 20 ogniw przestaje pracować i powinien zostać zbocznikowany przez diodę bypass (piszę powinien, bo tu jeszcze wchodzi w grę "inteligencja" MPPT falownika - jedne najwyraźniej radzą sobie z tym lepiej, inne gorzej..). I nie ma tu znaczenia, czy z pracy wypada jeden podstring, czy wszystkie 3 w panelu (chyba że napięcie DC spadnie poniżej minimalnego napięcia pracy MPPT).
    Akurat mam u siebie taką sytuację, że przez kawałek czerwca i lipca (Słońce jest najwyżej nad horyzontem) o poranku przez 3 panele przez pewien czas przechodzi cień komina. I ładnie wtedy widać na wykresach napięcia i prądu DC z paneli jak w pewnym momencie falownik gwałtownie zmienia punkt pracy (podejrzewam, że aby odblokować diody bypass na zacienionych panelach) i potem cień schodzący z paneli pas po pasie powoduje schodkowe wzrastanie napięcia z paneli o ok. 10-12V na każdy pas 1/3 panela (czyli każde 20 z 60 ogniw w panelu).

    BTW - jaki masz falownik? SE?
    Ostatnio edytowane przez mibas ; 02-09-2020 o 14:40

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    dlaczego 20%?
    a nie 17,97%?
    lub 23,78%
    i dlaczego ma nie zadziałać gdy moduł nie traci sprawności na całej powierzchni i co rozumiesz przez "całą powierzchnię"?
    Oczywiście, że nie dokładnie 20%, to nie apteka. Ale jest to +/- pewna wartość graniczna od której dioda zaczyna działać, prawda?
    No i jak już pisałem - nie neguję działania diód w momencie,kiedy przez moduł przechodzi cień, one tam po to są.
    Ale jak będzie pracował string złożony z 10 modułów 330W, z których jeden będzie miał moc +0.5% mocy znamionowej, a reszta po ok.+4%

    A jeśli jeden moduł będzie degradował się szybciej, niż pozostałe i kilku latach będzie miał 5% mniejszą moc, niż pozostałe ?
    Działają diody ?

    Zacienienie choćby jednego ogniwa w takim "podstringu" powoduje, że cały "podstring" złożony z 20 ogniw przestaje pracować i powinien zostać zbocznikowany przez diodę bypass
    Chcesz napisać, że jedna celna duża ptasia kupa (czy np przyklejony liść) potrafi wyłączyć 1/3 panela?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 02-09-2020 o 14:52
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chcesz napisać, że jedna celna duża ptasia kupa (czy np przyklejony liść) potrafi wyłączyć 1/3 panela?
    Podejrzewam że to musiał być bocian z rozwolnieniem
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Aaaa... Czyli to tylko Twoja teoria i Twoje "obserwacje"...
    To OK.
    Warto byłoby, gdybyś je upublicznił na branżowych portalach, dlaczego cały świat ma się mylić ?

    I napiszę Ci jeszcze raz - zacienienia to jedno, a kilkuprocentowa różnica w mocy modułów to drugie.
    Bypass ma zastosowanie w pierwszym przypadku i to wtedy, kiedy różnica oświetlenie pół podpìętch pod dane diody sięgnie 20%.
    Ale w drugim już nie zadziałają. I to nie jest wiedza z folderów SE...
    Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem moje posty #11 i #15 nie było by potrzeby "ciągnąć tej dyskusji.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem moje posty #11 i #15 nie było by potrzeby "ciągnąć tej dyskusji.
    Tylko, że Ty pisałeś, że to będzie tak samo działać, jeśli wystąpi kilkuprocentowa różnica pomiędzy mocami modułów.)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Ale Kolega @Arkadius 2000 nie "kombinował" jaki inwerter - mikroinwerter jest lepszy gdy padną mu panele.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ?
    Panele z biegiem lat tracą swoją wydajność, ale nie tracą jej równomiernie i znów to samo, cały string pracuje jak najsłabszy panel, a najgorsze jest to, że nie ma możliwości monitoringu pracy poszczególnych paneli tylko całego stringu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Podejrzewam że to musiał być bocian z rozwolnieniem
    Zapewniam, że wystarczy jeden gołąb, Niestety mam dwóch sąsiadów gołębiarzy , wiem co mówię.

    Też się zastanawiałem nad mikrokontrolerem hoymiles M-1500 ale po przeczytaniu wymagań instalacyjnych dałem sobie spokój. Nie ma możliwości ich spełnienia na dachu, sądzę, że chodzi o zapewnienie odpowiedniej wentylacji i chłodzenia mikrokontrolera.
    5.3 Space Distance Required. Please install the Microinverter at least 500mm above the ground/roof.

  15. #35

    Domyślnie

    Ja bym zakończył czytanie na "the ground..." Ale mi się dachy pokończyły więc problem z głowy.
    Gołębie mnie nie przerażają na wiosnę jak zaczynają sosny kwitnąć robi się żółto i wg. mnie więcej to obcina.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @fotohobby

    Przyznaję - przeoczyłem...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale jest to +/- pewna wartość graniczna od której dioda zaczyna działać, prawda?
    ..
    A jeśli jeden moduł będzie degradował się szybciej, niż pozostałe i kilku latach będzie miał 5% mniejszą moc, niż pozostałe ?
    Działają diody ?
    tak, ale to mocno zależy od algorytmu pracy MPPT danego falownika - on powinien zobić co pewien czas "przegląd sytuacji" i tak dobrać punkt pracy MPPT aby nie ugrzęznąć w maksimum lokalnym, tylko znaleźć globalne. A jak to robi - to tylko producent wie.


    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chcesz napisać, że jedna celna duża ptasia kupa (czy np przyklejony liść) potrafi wyłączyć 1/3 panela?
    ciesz się, że tylko 1/3 panela, a nie cały string ;-P

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    tak, ale to mocno zależy od algorytmu pracy MPPT danego falownika - on powinien zobić co pewien czas "przegląd sytuacji" i tak dobrać punkt pracy MPPT aby nie ugrzęznąć w maksimum lokalnym, tylko znaleźć globalne. A jak to robi - to tylko producent wie.
    Diody działają przy 5% niedopasowaniu paneli ?
    Jakikolwiek punkt MPPT wybierze falownik nie będzie optymalnym dla KAŻDEGO modułu w TYM momencie

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Diody działają przy 5% niedopasowaniu paneli ?
    Jakikolwiek punkt MPPT wybierze falownik nie będzie optymalnym dla KAŻDEGO modułu w TYM momencie
    pomyłka - tak to jest jak się edytuje/kasuje/poprawia i kliknie enter nie patrząc
    Przy 5% diody nie zadziałają, ale nie powinno być tak źle jak się wydaje - punkt pracy jest na "kolanie" charakterystyki U/I panelu i jeżeli dla danego panelu prąd będzie niższy, niż teoretycznie optymalny to na tym panelu wzrośnie napięcie częsciowo kompensując stratę mocy.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na pewno "nie będzie źle", co nie zmienia faktu, że mikroinwenter w takich warunkach będzie działał lepiej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony