dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 159 z 159
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Co zmieniono na lepsze od ustawy o oze z 2015 na co miało wpływ tzw. Big Energy?
    Co dla prosumentów co wtedy zaczynali?
    Ze mój prąd i ulgi tylko dla nowych, że 3,68 kW na 1-fazę, że ncrfg i koniec z rozbudową tych starszych instalacji, że opłata kogeneracyjna i mocowa ?
    Po kolei:
    Na lepsze zmieniło się choćby bilansowanie (hehe). Fakt, tylko PGE wdrożyło je zgodnie z intencją ustawodawcy, ale to insza inszość.
    Mój Prąd - ZE nie miało z tym nic wspólnego, ale wcześniej dopłat w skali całego kraju nie było dla nikogo, jakby nie patrzeć, jest to zmiana na plus.
    NC RfG - to nie wymysł ZE, tylko wymóg dostosowania do prawa unijnego. Fakt, posiadacze starszych instalacji mają teraz problem z legalną rozbudową instalacji. Legalną, bo jak to w praktyce wygląda, to chyba wiesz
    Opłata kogeneracyjna - u mnie na rachunkach wynosi ona 0 zł (słownie: zero złotych). To aż taki dramat?
    Opłata mocowa - to dopiero wejdzie i tak naprawdę nie do końca wiadomo ile będzie wynosić. Ale... opłata jest przewidziana dla wszystkich bez wyjątku. Natomiast wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że właściciele PV zapłacą mniej niż pozostali, więc to znowu jest zmiana na lepsze, a nie gorsze dla nas.
    Do tego jeszcze doliczamy na plus kolejną sprawę, w której akurat nie maczyły palcow ZE - ulgę termodermizacyjną. Z 17% (czy dla niektórych 32%) wychodzi całkiem fajny zastrzyk gotówki.

    Natomiast zobaczymy co przyniesie przyszłość - czekam na losy bilansowania międzyfazowego (nawet tylko 15-sto minutowego, a nie godzinnego). Zobaczymy też, co będzie dalej z opustem 1:1 i czy faktycznie to będzie zmiana na gorsze - tu akurat mam przeczucie nie poparte żadnymi wyliczeniami, że faktycznie większość prosumentów może na tym stracić.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #142

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Co się martwicie przyjdzie COVID i ...
    Prąd wyłączą? Respiratory bez prądu długo nie pociągną, fakt
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #143
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    mitch

    Na "plus" dodał bym jeszcze VAT 8 % przy montażu na gruncie oraz na budynkach gospodarczych. dla osób fizycznych
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    mitch

    Na "plus" dodał bym jeszcze VAT 8 % przy montażu na gruncie oraz na budynkach gospodarczych. dla osób fizycznych
    No fakt. To już jest taka oczywistość, że już nawet zapomniałem, że nie było tego od początku
    Czyli jak widać, cały czas pod górkę i wiatr w oczy. Jak żyć...
    No ale do tego ZE ręki nie przyłożyły.
    Tak czy owak, na razie w konsultacjach społecznych nie ma mowy o żalach prezesa Tauronu. To na razie pozostaje w sferze prywatnych opinii prezesa. Oby jak najdłużej.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #145

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Po kolei:
    Na lepsze zmieniło się choćby bilansowanie (hehe). Fakt, tylko PGE wdrożyło je zgodnie z intencją ustawodawcy, ale to insza inszość.
    Mój Prąd - ZE nie miało z tym nic wspólnego, ale wcześniej dopłat w skali całego kraju nie było dla nikogo, jakby nie patrzeć, jest to zmiana na plus.
    NC RfG - to nie wymysł ZE, tylko wymóg dostosowania do prawa unijnego. Fakt, posiadacze starszych instalacji mają teraz problem z legalną rozbudową instalacji. Legalną, bo jak to w praktyce wygląda, to chyba wiesz
    Opłata kogeneracyjna - u mnie na rachunkach wynosi ona 0 zł (słownie: zero złotych). To aż taki dramat?
    Opłata mocowa - to dopiero wejdzie i tak naprawdę nie do końca wiadomo ile będzie wynosić. Ale... opłata jest przewidziana dla wszystkich bez wyjątku. Natomiast wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że właściciele PV zapłacą mniej niż pozostali, więc to znowu jest zmiana na lepsze, a nie gorsze dla nas.
    Do tego jeszcze doliczamy na plus kolejną sprawę, w której akurat nie maczyły palcow ZE - ulgę termodermizacyjną. Z 17% (czy dla niektórych 32%) wychodzi całkiem fajny zastrzyk gotówki.

    Natomiast zobaczymy co przyniesie przyszłość - czekam na losy bilansowania międzyfazowego (nawet tylko 15-sto minutowego, a nie godzinnego). Zobaczymy też, co będzie dalej z opustem 1:1 i czy faktycznie to będzie zmiana na gorsze - tu akurat mam przeczucie nie poparte żadnymi wyliczeniami, że faktycznie większość prosumentów może na tym stracić.
    Ja to ujmę inaczej VAT nadal 23% dziś pan długopis podpisał, a wprowadzili na "kilka lat" w DE masz 15% VAT. 5000+ ile to nas podatników kosztuje... podatki od paliwa, akcyzy i wszelkiego innego. Niech nie zabierają tyle podatków i mniej dają co z tego że Wam dali 5000+, 500+, 300+ jak inni nie mają dzieci (nie mogą) a podatki na Was muszą płacić.
    Reasumując niech przestaną wyjmować z mojej lewej kieszeni żeby włożyć Wam do prawej.
    A w pandemii nawet im łóżek brakuje - woleli dać Wam zamiast łóżek kupić, każdy z Was co dostał 5000+ za to można było kupić sprzęt do szpitali... ale nieRząd wolał rozdać.
    Moim zdaniem takie dysponowanie pieniędzmi nie jest dobre.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #146
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Z dawaniem to jest tak

    Jedno widać . A czego nie widać? plebs od 500+ nie ogarnie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #147

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja to ujmę inaczej VAT nadal 23% dziś pan długopis podpisał, a wprowadzili na "kilka lat" w DE masz 15% VAT. [...]
    Moim zdaniem takie dysponowanie pieniędzmi nie jest dobre.
    Demokracja to w ogóle przereklamowana jest.
    No ale co zrobisz... Każdy orze jak może.
    Co do pandemii, to jak widać, nie tacy jak my się na niej wyłożyli, więc to jest słaby argument. Bo to nie jest sprawa sprzętu, a ludzi. Możemy mieć kupę sprzętu, a tzw system i tak nie wydoli (co było doskonale widać we Włoszech). A system to nie tylko sprzęt, a przede wszystkim ludzie. A ludzi (lekarzy, pielęgniarek, ratowników) mamy za mało i za mało im płacimy i nie od 8 lat. To jest wina każdego rządu bez wyjątku, że faworyzował górników, a nie lekarzy. Trzeba mieć żelazne klapki na oczach, żeby o obecny stan oskarżać jedynie obecny rząd. Wszyscy, łącznie z opozycją (a może nawet przede wszystkim?) mają tyle trupów w szafie, że aż dziwne, że szafa jeszcze się domyka. Co Ci po tych łóżkach, skoro nie będzie komu tych łóżek "obsługiwać"? Do tego jesteśmy bandą debili, co mają pretensje do lekarzy i diagnozujemy się w internecie i choć doskonale to widzimy, to nie przyjmujemy do wiadomości, że na większość problemów medycznych obecny stan nauki pozwala w większości przypadków odpowiedzieć "to zależy". A na samym końcu wchodzą antycovidianie, cali na biało, bez maseczek i na naszych oczach system się właśnie załamuje. Co za różnica, czy umrę w szpitalu na łóżku, czy na krześle w poczekalni czy w domu? Śmierć, to śmierć, jest chu...wa i zasrana. Żeby zmienić system, od teraz trzeba minimum 10-20 lat. Nic nie zmienisz w 3 lata, a tym bardziej w kilka miesięcy. Jesteśmy kretynami jako naród i ponosimy tego konsekwencje. Bo korona nam z głowy spadnie i ego ucierpi, jak te maseczkę se założymy na twarz. Te 5000+ niczego w tej kwestii nie zmienia. Pandemia nam się należy jak psu buda i tyle. Ech.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #148

    Domyślnie

    O pandemii słyszeć nie chcę więcej ludzi umiera na raka bo ich nie operowali/chemio`wali/naświetlali.
    Jakoś sprzedawcy w sklepach nie zachorowali a lekarze są narażeni... i udzielają tele porady ?
    Mają te swoje skafandry, przyłbice, maski i wszyscy się zarażają???

    Jeśli swoje życie traktujesz niżej niż prawo umieraj...
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-10-2020 o 22:18
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #149

    Domyślnie

    OK wiesz raka oglądałem od 8 roku życia, bez pandemii i 5 lat żyłem nadzieją... aż mojej mamie się zmarło.
    Skoro nadal żyjesz nadzieją OK. Zajebiście pewnie będzie żył... a może??? Któż to wie???.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #150

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    OK wiesz raka oglądałem od 8 roku życia, bez pandemii i 5 lat żyłem nadzieją... aż mojej mamie się zmarło.
    Skoro nadal żyjesz nadzieją OK. Zajebiście pewnie będzie żył... a może??? Któż to wie???.
    Z mamą podobna historia jak i u mnie. Nevermind. Co do pandemii, każdy robi co chce i wierzy w co chce. Jedyną nadzieję jaką mam, to że nie będziemy musieli skorzystać z usług szpitala w ciągu najbliższych miesięcy. Bo ktoś myślał, że jest nieśmiertelny, a wyszło jak zawsze i miejsc brakuje. To jest wyłącznie nasza wina. Tu nie ma co na lekarzy i rząd zwalać winy. Jak dużo ludzi dopiero niedawno się dowiedziało, że ręce trzeba myć, a noszenie maski to zamach na naszą wolność i demokrację, to o czym my tu rozmawiamy? U mnie na wsi ludzie się obrazili na listonosza, że przestał się witać kontaktowo. Tak jak pisałem, pandemia należy nam się jak psu buda. Gorzej, że ludzie, którzy uważają na siebie i tak obrywają rykoszetem. Bywa, życie nie jest sprawiedliwe. Jak nie ZE kopiący pod nami dołki, to sąsiad kretyn. Trzeba jakoś żyć
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  11. #151
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Co trzeba mieć w głowie, żeby w wątku o końcu opłacalności fotowoltaiki rozpętać dyskusję o covid-zie??

  12. #152
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Tom jeśli ktoś (odpukać w niemalowane drewno) znajdzie się po covid`zie po tamtej stronie to będzie mu raczej obojętne.
    Zgadzam się z Tobą - za dużo tu o "zarazie".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #153

    Domyślnie

    Moim zdaniem trzeba się zacząć martwić deklaracjami składanymi przez dostawców energii, zwłaszcza Tauron głośno mówi o zmianach w sposobach rozliczania i Chcą mniej korzystnych opustów i rozliczeń kwartalnych, a nie rocznych. Na południu Polski gdzie powstało najwięcej instalacji PV jest problem ze stabilizacją sieci. Tauron potrzebuje kilkanaście miliardów złotych na modernizacje sieci na inteligentną i na budowę magazynów energii. Niestety szybko tego nie zrobią więc koszty magazynów energii poniosą klienci, lub będą tracić prąd ze swoich instalacji ! Warto zerknąć, tu więcej o opłacalności fotowoltaiki https://www.youtube.com/watch?v=JkOiOFwBi6w

  14. #154
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jak się klaruje sytuacja w nowym roku z opłacalnością ?

  15. #155
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jak się klaruje sytuacja w nowym roku z opłacalnością ?
    Skoro coraz częściej pojawiają się artykuły mówiące, że prosumenci "POTRZEBUJĄ" swoich magazynów energii...to może być różnie

    https://biznes.interia.pl/gospodarka...ii,nId,4298648

    Mój prąd mój magazyn czyli dodamy do magazynu 15k a ty dodasz drugie tyle...i sieci nie trzeba będzie remontować
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 23-02-2021 o 23:59
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Skoro coraz częściej pojawiają się artykuły mówiące, że prosumenci "POTRZEBUJĄ" swoich magazynów energii...to może być różnie
    A tymczasem niektórym pyknął kolejny rok ze złomem na dachu... Kurczę, brzmię jak naganiacz na krypto, kto nie kupił, ten przegrał życie
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #157

    Domyślnie

    Na krypto mam wywalone. Co z tego że bit kosztuje no właśnie nie wiem bo nie sprawdzam 200000 zł (wybacz sprawdziłem spadł na 170000zł - w momencie A co mi z tego za zakupy w sklepie tym zapłacę? Czy przeleje jako rachunek za wode i śmieci.U mnie już 6 rok pyknął ze złomem i ten złom nadal daje radę pytanie jak te karty graficzne do kopania po 6 latach będą działały hehhee. Wsio będzie już dawno na śmietniku.
    Pokażę Ci mój portfel z miliardem ETH i co z tym zrobię? Na FB wystawię że mam wirtualne miliard ETH, laski na to lecą jak na traktor z klimą w cenie BMW?
    A może jak zrobię zdjęcie 1kg zioła to będzie wykazywało wartość "milicyjną" 50zł/gr. to będę miał 50000 zł? Czy nadal będę miał tylko zdjęcie?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 23-02-2021 o 21:01
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #158

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na krypto mam wywalone. Co z tego że bit kosztuje no właśnie nie wiem bo nie sprawdzam 200000 zł (wybacz sprawdziłem spadł na 170000zł - w momencie A co mi z tego za zakupy w sklepie tym zapłacę? Czy przeleje jako rachunek za wode i śmieci.
    Oczywiście, ze możesz tym zapłacić w sklepie. To tylko trochę bardziej skomplikowane niż normalnie.
    Zakładasz konto w serwisie X. Przechodzisz weryfikacje i zamawiasz kartę - tak samo jak zakładanie konta i karty w banku. Kartę masz połączoną z twoim kontem, na którym możesz mieć BTC,ETH i jeszcze kilka innych kryptowalut. Krypto zamieniasz na FIAT(USD,EUR), dodajesz do karty i kartą normalnie płacisz w sklepie za każde zakupy.
    Tak samo możesz wymienić w kantorze stacjonarnym lub internetowym z krypto na PLN. Oczywiście, za rok trzeba wypełnić PIT38.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    U mnie już 6 rok pyknął ze złomem i ten złom nadal daje radę pytanie jak te karty graficzne do kopania po 6 latach będą działały hehhee. Wsio będzie już dawno na śmietniku.
    Jak długo ci się spłacał ten twój "złom"?

    karty graficzne które kupiłem w sierpniu'20 spłaciły się gdzieś w okolicy stycznia, do tego dzisiaj są warte ponad 2 razy tyle, niż wtedy kiedy je kupowałem. Możesz to samo powiedzieć o swoim "złomie"?
    Karty sie dawno zwróciły i dalej świetnie zarabiają
    https://whattomine.com/coins/151-eth...mmit=Calculate
    przyjąłem koszt zestawu 10000zł - 5x5700XT+pozostałe graty (karty kupowałem po 1600zł nówki, pozostałe bebechy też wtedy jeszcze bardzo tanio) Jak nie wierzysz, to sprawdz ile teraz kosztują 5700XT - bez róznicy jaki model
    Co do śmietnika - wszystko zależy jak kto eksploatuje swój sprzęt. Jak po 2 latach wymienisz pastę i przesmarujesz wiatraki to będzie dalej działać bez problemu. Pod warunkiem, ze nie katujesz sprzętu w ekstremalnych warunkach.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #159

    Domyślnie

    Aha, zapomniałeś o drobnym detalu napisać - spadł w momencie z 200000 na 170000, ale jeszcze 2 miesiące temu był po ile?
    no własnie...taka drobnostka
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony