dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 159
  1. #1

    Domyślnie Czy na horyzoncie widać koniec opłacalności fotowoltaiki ??

    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  2. #2

    Domyślnie

    Wydawało mi się, że słowo prosument jakoś dziwne brzmi, ale fleksument brzmi jeszcze dziwnej.
    No niestety nie za dobrze to wygląda.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli już wiemy po co dają 5000+ na mój prąd aby każdy prosument zawczasu kupił sobie inwerter off grid i parę akumulatorów. Wtedy pan prezes URE swój licznik zabierze sobie z naszych domów. I nie będzie potrzebny ani magazyn energii, ani opłata dystrybucyjna, ani opłata mocowa, ani dowolnie inna wymyślona opłata za prąd.
    Pan Prezes URE zapomniał też że nie sprzeda naszego prądu sąsiadom, a w skali kraju to bardzo dużo. Zapomniał też że w lato będzie musiał brać prąd od Niemców bo PV już nie będzie miał na ograniczanie mocy kotłowni w środku lata i słoneczne dni.

    Spokojnie chłop się ogarnie i pomyśli ile ma do stracenia a ma do stracenia mix energetyczny na 2021r czyli kupę kasy będzie musiał zapłacić.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Wydawało mi się, że słowo prosument jakoś dziwne brzmi, ale fleksument brzmi jeszcze dziwnej.
    No niestety nie za dobrze to wygląda.
    System dojrzewa...
    Wrzód na dupie energetyki jest bliski pęknięcia - i ktoś to czuje.
    Ciekawe kogo będzie stać na UTRZYMANIE swojej PV przez DOBUDOWANIE sporej ilości akumulatorów i wymianę falownika!
    Bo bez tego - koniec przyjemności posiadania WŁASNEGO prądu!

    Pozywiom - uwidim!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Rozumiem. TY masz aku...



    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ciekawe co z tą kupą naiwniaków co czekają na swoje 5000 z czystego powietrza za 3kWp pV
    No, są w kolejce do wypłaty, zarejestrowani, zgłoszeni, potwierdzeni....
    Czekaja....

    Adam |M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Aku i inny falownik...
    Pożywiosz - uwidisz!

    Słoneczko świeci SOBIE a nie Tobie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Sam piszesz - kiedy produkuje.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Przecież to było pewne wcześniej czy później. No i okazało się wcześniej. Dobrze, że w przyszłym roku wychodzę na zero. No, ale są geniusze co kupowali PV i to jeszcze na SE (bo drzewa) i na kredyt. Brawo. Potem pisali, że to takie frustrujące. No ale jak się ma małpi rozumek i trzeba podążać za "trendami' na FM to tak jest.
    Teraz ustawią się w kolejce i "wezmą dotację" na aku.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  10. #10

    Domyślnie

    Myślicie, ze naprawdę zmienią zasady gry dla obecnych prosumentów?
    Na świecie różnie z tym bywało, ale u nas władza nastawiona na ruchanie wiec może być nieciekawie.

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nawiązując do tematu to wg mnie za jakiś czas przyjdzie otrzeźwienie ale dopiero jak rynek się nasyci bo o tych magazynach energi to śpiewają od jakiegoś czasu i tak na panele wydajemy 45 tys do tego 30 tys pompa ciepła a potem zamiast zwrotu 80 proc energi z pv to zmuszą cie do magazynu energi za 40 tys zł i już samo ogrzewanie kosztuje ponad 100 tys zł ale co mi z tego magazynu latem ????? dupa a zimą pusty , ja to czarno widzę i tyle , czekam na rozwój sytuacji .

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Bojler górna wężownica pod wymiennik i w podłogę dolna pod solar.
    Odbiorniki DC pod główny zasilacz 24V jakieś dwa panele równolegle w to. Przy odbiornikach step down.
    Totak bez off grida
    E tam będziemy się bawić.....Im póżniej tym lepiej.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 01-09-2020 o 09:09
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13

    Domyślnie

    Magazyny energii w naszym klimacie to niestety porażka.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    o ile dobrze pamiętam , to umowa prosumencka wg ustawy ma obowiązywać 15 lat.
    Jeśli już by coś się zmieniło w tym zakresie , to raczej dla nowych "prosumentów".
    Nas powinny obowiązywać przepisy obowiązujące w dniu podpisania umowy.
    Oczywiście zawsze istnieje możliwość kolejnego opodatkowania, dodatkowej opłaty,tip,itd...
    U mnie jeszcze 5 lat do zwrotu...
    To ciułam sobie dalej ...
    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    o ile dobrze pamiętam , to umowa prosumencka wg ustawy ma obowiązywać 15 lat.
    Jeśli już by coś się zmieniło w tym zakresie , to raczej dla nowych "prosumentów".
    Nas powinny obowiązywać przepisy obowiązujące w dniu podpisania umowy.
    Oczywiście zawsze istnieje możliwość kolejnego opodatkowania, dodatkowej opłaty,tip,itd...
    U mnie jeszcze 5 lat do zwrotu...
    To ciułam sobie dalej ...
    Tymczasem
    No i co z tego że masz umowę. Kot powinie ogon i po umowie.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ?

    Nie rozumiem co piszesz.
    Czy sugerujesz że wszyscy prosumenci po proponowanych zmianach będą musieli przejść na off-grid żeby mogli korzystać ze swojej energii?
    Przecież to nieprawda.
    Jeżeli nie będą chcieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z oddawaniem swojej energii do sieci to zwyczajnie przestaną oddawać nadmiar do sieci.
    Dlatego na Twoją sugestię że "to koniec przyjemności posiadania własnego prądu" napisałem że nie koniec tylko spore ograniczenie.
    Ograniczeniem jest to że nie będą wykorzystać sieci jako akumulatora ale na bieżąco można EE, wyprodukowaną przez instalację PV, wykorzystywać.
    Latem ?? na co ? basen podgrzać ? nie każdy ma a na nic innego latem energia nie potrzebna , nawet klimę w domu nie każdy posiada a na siłę ją montować by spalić swoje to trochę bez sensu .

  17. #17

    Domyślnie

    Powstaną spółki córki obecnych ZE i one będą też "odpowiedzialne" za magazynowanie energii. Tu nie chodzi tylko o samych prosumentów. Kończy się kasa w ZE i brak kasy na modernizacje to trzeba wykombinować, że utrzymać się u koryta. Do tego widać, że nowy prezes URE , chodzi na smyczy energetyki zawodowej. Polecam uważną analizę tego wywiadu.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z PV ma to niewiele wspólnego.
    Chyba tylko magazynowanie EE z dnia i korzystanie z niej w nocy.
    W ten sposób można przejść na 100% autokonsumpcję od wiosny do jesieni mając odpowiednio duży akumulator.
    Jeśli magazyn w sieci zostanie całkowicie zniesiony i w domyśle zastąpiony magazynem indywidualnym w postaci akumulatorów (które będzie trzeba kupić, pewnie z jakąś pseudo dotacją) to ludzie którzy zainwestowali w PC zostaną z przewymiarowanymi PV (marzec-wrzesień), a kiedy tej energii będą najbardziej potrzebowali (listopad-luty) będą zmuszeni ja dokupić.
    Zatem zostaną modelowo wyruchani.

    Okaże się, że rację mają Ci co zrobili PV tylko na częściowe pokrycie zapotrzebowania.

    Całe wyliczenia ilości kWp jaka jest potrzebna bierze w łeb, nie wspominając o okresie zwrotu - chamówa po całości.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 01-09-2020 o 10:37

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Grisza_ Zobacz post
    Jeśli magazyn w sieci zostanie całkowicie zniesiony i w domyśle zastąpiony magazynem indywidualnym w postaci akumulatorów (które będzie trzeba kupić, pewnie z jakąś pseudo dotacją) to ludzie którzy zainwestowali w PC zostaną z przewymiarowanymi PV (marzec-wrzesień), a kiedy tej energii będą najbardziej potrzebowali (listopad-luty) będą zmuszeni ja dokupić.
    Zatem zostaną modelowo wyruchani.
    Sami się wyruchali. Trzeba mieć trochę rozumu i myśleć. Instalować PV na na 100 czy 120% pokrycia? No ale tutaj by się przydał też jakiś nowy falownik, bo większość nie ma możliwości podpięcia aku. Zresztą nie tylko oni zostaną wyruchani. Prawie każdy.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Sami się wyruchali. Trzeba mieć trochę rozumu i myśleć.
    Wiesz niektórzy myślą, że przystępują do uczciwej gry, w trakcie której nikt zasada zmieniać nie będzie. Możesz ich nazwać naiwniakami.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Zresztą nie tylko oni zostaną wyruchani. Prawie każdy.
    Zgadza się ale Ci z PC tak na ostro, na dwa baty.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 01-09-2020 o 10:51

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony