dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Smile Pomoc w wyborze kotła na ekogorszek 10-12 kW

    Witam serdecznie.

    Przyszedł czas na wybór pieca do mojego domu. Jedyna opcja jaka wchodzi w grę na chwilę obecną to kocioł na paliwo stałe o mocy ok 10 - 12 kw. Skąd wziąłem tą moc ? Oczywiście obliczenia na ciepło właściwe - link do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8jvh

    Teraz trochę danych na temat domu. W tym miesiącu wykonamy ocieplenie elewacji oraz poddasza co już uwzględniłem w wyliczeniach na ciepło. Jest to stary dom fiński z lat 40 tych o łącznej powierzchni do ogrzania ok 94 m2. Na dole znajduję się 5 klasycznych kaloryferów w każdym z pomieszczeń oraz drabinka i podłogówka w malutkiej łazience 2x2 metry, na poddaszu na razie nie ma nic ale planuje albo "suchą" podłogówkę na całości albo 2 kaloryfery. Myślałem tez nad ogrzewaniem jednego pomieszczenia w piwnicy ale stosując dłuższy czopuch też trochę ciepła będzie. Do tego bojler cwu dwu płaszczowy o pojemności 80 litrów. Komin z cegły. Instalacja z rury pex, rozdzielacz na 5 kaloryferów.

    Wcześniej do ogrzewania tego domu, tylko parteru był używany klasyczny kocioł zasypowy o mocy 10 kw, instalacja z grubych rur i żeliwnych kaloryferów. Ile ciotka zużywała węgla nie mam pojęcia bo jak były "deputaty" to piwnice zawsze były pełne i nikt tego nie liczył

    Zapytacie dlaczego paliwo stałe ? Na chwile obecna nic innego nie przychodzi mi do głowy bo kaloryfery i cała instalacje już mam . Gaz byłby najczystszy ale niestety będzie w "drodze" dopiero w 2021 albo 2022 a do tego czasu trzeba czymś to ogrzać bo juz teraz siedzę w dresie

    Myślałem nad piecem zasypowym bo nie ukrywam ze zostało trochę węgla po poprzedniej instalacji oraz drewna z remontu na 2 lata ... ale znów zabawa w bufory itp do tego chodzenie do piwnicy co chwile już coraz mniej mi się podoba. Dlatego wybór padł na ekogorszek, jest to dla mnie "mniejsze zło" Mieszkam w Będzinie wiec dostęp do bardzo dobrego paliwa nie stanowi problemu, myślałem też nad pelletem, wiadomo czysto ale znów kocioł od 10 tysięcy w gore, jakość pelletu tez jest różna wiec za "różnice" w cenie kotła mam opału na 2 sezony

    Bardzo bym prosił o jakieś rady, macie jakieś sprawdzone jednostki o mocy 10-12 kw a może całkiem inne propozycje ? Rozważę wszystko. Pozdrawiam Serdecznie
    Ostatnio edytowane przez [email protected] ; 01-09-2020 o 10:14

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Ja tu widzę, że tobie potrzebny jest kocioł 5kw a nie 12kw.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Ja tu widzę, że tobie potrzebny jest kocioł 5kw a nie 12kw.
    Kurde zapomniałem napisać o cwu, już edytowałem przepraszam

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    12 kw kocioł wystarczy do mojego totalnie nie ocieplonego starego kloca.
    Tobie potrzeba średnio 2.2kw mocy (czyli 2farelki , więc kocioł podajnikowy na ekogroszek 10kw będzie za duży.
    Zakładając, że taki kocioł jako tako spala dopiero od 30% mocy to u ciebie będzie chodził non stop na 20% co oznacza dużo sadzy i ewentualnie smoły.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    12 kw kocioł wystarczy do mojego totalnie nie ocieplonego starego kloca.
    Tobie potrzeba średnio 2.2kw mocy (czyli 2farelki , więc kocioł podajnikowy na ekogroszek 10kw będzie za duży.
    Zakładając, że taki kocioł jako tako spala dopiero od 30% mocy to u ciebie będzie chodził non stop na 20% co oznacza dużo sadzy i ewentualnie smoły.
    No to wbiłeś mi gwoździa, wiec co proponujesz ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Może Ci coś pomoże z tego co napiszę. Obecnie żyję już ze sprzedaży i montażu kotłów CO ale już sam wywaliłem to cudo techniki ze swojego domu. Zaczynam trzeci rok ogrzewania domu i CWU pompą ciepła. Aktualnie zamontowaliśmy kilku klientom takie urządzenia i jak widać dać się żyć bez węgla i całego syfu z nim związanym i wcale nie jest on taki taki jak tu piszą, taniej wychodzi prąd do pompy, pewnie nie jednego to zdziwi co napisałem ale taka jest prawda.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Przyszedł czas na wybór pieca do mojego domu. Jedyna opcja jaka wchodzi w grę na chwilę obecną to kocioł na paliwo stałe o mocy ok 10 - 12 kw. Skąd wziąłem tą moc ? Oczywiście obliczenia na ciepło właściwe - link do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8jvh

    Teraz trochę danych na temat domu. W tym miesiącu wykonamy ocieplenie elewacji oraz poddasza co już uwzględniłem w wyliczeniach na ciepło. Jest to stary dom fiński z lat 40 tych o łącznej powierzchni do ogrzania ok 94 m2. Na dole znajduję się 5 klasycznych kaloryferów w każdym z pomieszczeń oraz drabinka i podłogówka w malutkiej łazience 2x2 metry, na poddaszu na razie nie ma nic ale planuje albo "suchą" podłogówkę na całości albo 2 kaloryfery. Myślałem tez nad ogrzewaniem jednego pomieszczenia w piwnicy ale stosując dłuższy czopuch też trochę ciepła będzie. Do tego bojler cwu dwu płaszczowy o pojemności 80 litrów. Komin z cegły. Instalacja z rury pex, rozdzielacz na 5 kaloryferów.

    Wcześniej do ogrzewania tego domu, tylko parteru był używany klasyczny kocioł zasypowy o mocy 10 kw, instalacja z grubych rur i żeliwnych kaloryferów. Ile ciotka zużywała węgla nie mam pojęcia bo jak były "deputaty" to piwnice zawsze były pełne i nikt tego nie liczył

    Zapytacie dlaczego paliwo stałe ? Na chwile obecna nic innego nie przychodzi mi do głowy bo kaloryfery i cała instalacje już mam . Gaz byłby najczystszy ale niestety będzie w "drodze" dopiero w 2021 albo 2022 a do tego czasu trzeba czymś to ogrzać bo juz teraz siedzę w dresie

    Myślałem nad piecem zasypowym bo nie ukrywam ze zostało trochę węgla po poprzedniej instalacji oraz drewna z remontu na 2 lata ... ale znów zabawa w bufory itp do tego chodzenie do piwnicy co chwile już coraz mniej mi się podoba. Dlatego wybór padł na ekogorszek, jest to dla mnie "mniejsze zło" Mieszkam w Będzinie wiec dostęp do bardzo dobrego paliwa nie stanowi problemu, myślałem też nad pelletem, wiadomo czysto ale znów kocioł od 10 tysięcy w gore, jakość pelletu tez jest różna wiec za "różnice" w cenie kotła mam opału na 2 sezony

    Bardzo bym prosił o jakieś rady, macie jakieś sprawdzone jednostki o mocy 10-12 kw a może całkiem inne propozycje ? Rozważę wszystko. Pozdrawiam Serdecznie
    Boże znowu średniowiecze, gdzieś ty się uchował , chyba jacyś archeologowie cię wykopali. powiem krótko i dosadnie w dobie odwrotu od kotłów i niedrogiej fotowolataiki kopciuch w nowym lub modernizowanym domu to debilizm
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 01-09-2020 o 14:42

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ewentualnie nic nie zmieniaj spal opał który masz i dopiero wtedy będzie zmieniał żródło ciepła

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    Kolego ale czemu od razu średniowiecze,dlaczego piece na groszek nadal są produkowane i cieszą się bardzo dużą popularnością, bo są dostępne dla ogółu przez swoją w miarę atrakcyjną cenę i długie okresy gwarancji. Wiadomo najlepiej zrobiłbym gaz płacił troszkę więcej, miał czysto ale tak jak pisałem wcześniej na chwilę obecną nie ma takiej technicznej możliwości. W przyszłości przeróbka kotłowni z węglowej na gazową to już nie jest taki problem bo praktycznie będę musiał dołożyć tylko nowy komin. Fotowoltaika jak najbardziej ale koszt dla mojego domu w przybliżeniu pewnie koło 30 000 ze wszystkim, pompa ciepła pewnie podobnie ... Zawsze przedstawiacie najnowocześniejsze technologie i rozwiązania nie patrząc na koszty i na czas kiedy zwróci się dana inwestycja. Ja oczywiście dziękuję za wszystkie rady ale moje zapytanie tyczy się tylko i wyłącznie kotłów na ekogroszek w ostateczności pelet tylko wystraszył mnie jeden z forumowiczów, który powiedział że nawet dziesiątka do tego domu będzie za duża. Dlatego sam już nie wiem co wybrać. Niestety stary piec przeciekał więc jest już na złomie dlatego nie mogę wykorzystać go do dalszego grzania. A debilizmem byłoby na przykład jak kupiłbym teraz coś wszystkopalnego i przez 8 lat, bo tyle jeszcze można palić węglem kopcił na całą okolicę. Najnowocześniejsze piece na ekogroszek są w miarę "czyste"

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Kolego ale czemu od razu średniowiecze,dlaczego piece na groszek nadal są produkowane i cieszą się bardzo dużą popularnością, bo są dostępne dla ogółu przez swoją w miarę atrakcyjną cenę i długie okresy gwarancji. Wiadomo najlepiej zrobiłbym gaz płacił troszkę więcej, miał czysto ale tak jak pisałem wcześniej na chwilę obecną nie ma takiej technicznej możliwości. W przyszłości przeróbka kotłowni z węglowej na gazową to już nie jest taki problem bo praktycznie będę musiał dołożyć tylko nowy komin. Fotowoltaika jak najbardziej ale koszt dla mojego domu w przybliżeniu pewnie koło 30 000 ze wszystkim, pompa ciepła pewnie podobnie ... Zawsze przedstawiacie najnowocześniejsze technologie i rozwiązania nie patrząc na koszty i na czas kiedy zwróci się dana inwestycja. Ja oczywiście dziękuję za wszystkie rady ale moje zapytanie tyczy się tylko i wyłącznie kotłów na ekogroszek w ostateczności pelet tylko wystraszył mnie jeden z forumowiczów, który powiedział że nawet dziesiątka do tego domu będzie za duża. Dlatego sam już nie wiem co wybrać. Niestety stary piec przeciekał więc jest już na złomie dlatego nie mogę wykorzystać go do dalszego grzania. A debilizmem byłoby na przykład jak kupiłbym teraz coś wszystkopalnego i przez 8 lat, bo tyle jeszcze można palić węglem kopcił na całą okolicę. Najnowocześniejsze piece na ekogroszek są w miarę "czyste"
    Oczywiście to świetny i nowatorski pomysł kup kopciucha a i tak będziesz go za kilka lat wywalał na złom bo palenie nie będzie opłacalne. Twoje pieniądze i wybór na prawdę jak dla mnie rewelacja, tylko po co tym się chwalić. Czy jest czym?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    A czy ja powiedziałem że to jest nowatorski pomysł? Na chwilę obecną nic innego nie mogę zastosować. Dlatego założyłem temat tutaj a nie w dziale fotowoltaika bo Ty jak widać po twojej stopce jesteś zwolennikiem i chwała ci za to ale nie dysponuję teraz wolnymi 30 tysiącami i chyba logiczne jest że instalacja taka w tym okresie czyli przed zimą mija się z celem. Jakbym chciał grzać prądem to wolałbym teraz zapłacić więcej za rachunki a fotowoltaikę założyć w przyszłym roku na wiosnę i wtedy "sprzedawać" prąd... Ciężko jest dyskutować z kimś bo jeżeli jest zapatrzony tylko na swoje i uważa że tylko jego rozwiązanie ma sens.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Od 17 lat ogrzewam dom prądem i mam w tym zakresie doświadczenie, nawet w 2003 roku przez mysl nie przeszedł mi kopciuch , ani gaz bo tzreba go było dopiero doprowadzić i na szczęście się to nie opłacało wtedy i teraz też nie. Nie wiem czego się uczepiłeś 30 tys
    Instalacja kosztowała 17900 po odliczeniach 10200 a ile kosztuje ten kocioł? Dlaczego kupujesz nowy co się stało z poprzednim?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie w moim domu to około 4,5 kW więc praktycznie 2 razy tyle co u ciebie bez CWU oczywiście. Dlatego strzeliłem że będzie to kosztować około 30 000 bo wiadomo że muszę dołożyć jeszcze trochę paneli. Nie wiem jaki masz dom bo jeżeli parterowy to wszystko okej ale ja jednym splitem nie zagrzeje dołu i góry bo nie ma takiej technicznej możliwości dlatego orientacyjnie strzeliłem około 30 000. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to mogłoby wyjść jeszcze drożej. Pisałem ci w poprzednich odpowiedziach że stary kocioł przeciekał i niestety poszedł na złom. Mam wymienianą całą instalację, wszystko zrobione w peksie zalana podłogówka wodna w łazience więc tak jak pisałem na samym początku nie mogę wybrać nic innego niż kocioł na paliwo stałe. Bardzo chętnie rozważyłbym prąd i fotowoltaikę ale w dalszej przyszłości

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Ok rozumiem, wiesz co to mając to co masz i opał ja bym chyba poszukał czegos taniego nawet uzywanego sporo osób sprzedaje kotły stałopalne , po prostu to ma wytrzymać max 5 lat . Jeden z forumowiczów sprzedawał kocioł z podajnikiem w idealnym stanie za ok 2 tys i o takiej kwocie tu mówimy szkoda się wykosztowywać.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    No i widzisz cieszę się że doszliśmy do porozumienia bo nie lubię się sprzeczać jak potrzebuje pomocy.

  16. #16
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie w moim domu to około 4,5 kW więc praktycznie 2 razy tyle co u ciebie bez CWU oczywiście. Dlatego strzeliłem że będzie to kosztować około 30 000 bo wiadomo że muszę dołożyć jeszcze trochę paneli. Nie wiem jaki masz dom bo jeżeli parterowy to wszystko okej ale ja jednym splitem nie zagrzeje dołu i góry bo nie ma takiej technicznej możliwości dlatego orientacyjnie strzeliłem około 30 000. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to mogłoby wyjść jeszcze drożej. Pisałem ci w poprzednich odpowiedziach że stary kocioł przeciekał i niestety poszedł na złom. Mam wymienianą całą instalację, wszystko zrobione w peksie zalana podłogówka wodna w łazience więc tak jak pisałem na samym początku nie mogę wybrać nic innego niż kocioł na paliwo stałe. Bardzo chętnie rozważyłbym prąd i fotowoltaikę ale w dalszej przyszłości
    To zapotrzebowanie 4.5kw u ciebie to przy totalnych mrozach i średniej dobowej -20 co w Polsce aktualnie nie występuje.
    Przez większość zimy potrzeba 2.2kw czyli ogrzało byś to jakimś klimatyzatorem split lub farelkami.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Dokładnie

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja bym to widział inaczej daj klimatyzacje będzie ok. Przejedz na taryfę g12/g12W.
    Do łazienk jakaś farelka łazienkowa z odliczaniem wstecznym

    Musisz zmienić komin jak ceglany i chcesz grzać weglem

    Węgiel sprzedaj będzie na klimę

    Jak bedzie mało to wstawisz mały bufor z grzałką za rok

    Najtańsza opcja jakość/cena/eksploatacja

    Jak możesz zwiększ ocieplenie ścian i dachu. Jest mało chyba że już po frytach

    Myśl o pv
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 02-09-2020 o 05:39
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #19
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie w moim domu to około 4,5 kW więc praktycznie 2 razy tyle co u ciebie bez CWU oczywiście. Dlatego strzeliłem że będzie to kosztować około 30 000 bo wiadomo że muszę dołożyć jeszcze trochę paneli. Nie wiem jaki masz dom bo jeżeli parterowy to wszystko okej ale ja jednym splitem nie zagrzeje dołu i góry bo nie ma takiej technicznej możliwości dlatego orientacyjnie strzeliłem około 30 000. Jeżeli chodzi o pompę ciepła to mogłoby wyjść jeszcze drożej. Pisałem ci w poprzednich odpowiedziach że stary kocioł przeciekał i niestety poszedł na złom. Mam wymienianą całą instalację, wszystko zrobione w peksie zalana podłogówka wodna w łazience więc tak jak pisałem na samym początku nie mogę wybrać nic innego niż kocioł na paliwo stałe. Bardzo chętnie rozważyłbym prąd i fotowoltaikę ale w dalszej przyszłości
    Pompa ciepła nie musi kosztować 30 tys bo możesz sobie kupić taką w cenie ekogroszkowca czyli monoblok i sam zamontujesz bo to tylko kabel podłączyć oraz dwa węże do instalacji
    https://www.olx.pl/oferta/powietrzna...c3648;promoted
    https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciep...c3648;promoted
    https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciep...tml#0f45692d95
    A co do kotła na ekogroszek to są teraz nowości czyli kocioł dwupaliwowy na ekogroszek oraz pellet wystarczy tylko zmienić kryzy palnik technix ma zapalarkę i sam zapala oraz gasi czy to pellet czy ekogroszek koszt ok 8 tys .

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dex8@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-506
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za rady i odpowiedź

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony