dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie Budowa zdalna - załamka

    Dzień dobry. W czerwcu kupiliśmy działkę pod dom weekendowy, plan jest (był?) taki, żeby wybudować się do jesieni 2021. Wydaje mi się to realne, tym bardziej, że mamy gotówkę, a dom nieduży. Natomiast mamy problem z wykonawcami. Budować się będziemy 60km od miejsca zamieszkania, nie mamy tam żadnych znajomych ani kontaktów, żeby dostać namiary na ekipy z polecenia. Większość wykonawców po prostu nam odmawia - nie mają czasu się spotkać, nie odpowiadają, nie oddzwaniają. Próbowałam lokalnych grup na FB, próbowałam oferteo. Jestem załamana, bo od zakupu minęły już 3 miesiące i nie ma ŻADNEGO postępu. Nie udało nam się wybudować nawet zjazdu na działkę, a zatem nie było jeszcze badań gruntu, czyszczenia działki, nic. Czy jest jakiś magiczny patent jak to ogarnąć?

    Acha, nadzorcę inwestorskiego też byśmy chcieli, ale zwykle słyszymy: "to za dużo roboty".

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie rozumiem...co to jest w dzisiejszych czasach 60 km?Skoro kupiliście działkę daleko od miejsca zamieszkania to był w tym jakiś cel, przecież odległość się nie zmieniła aby teraz było zbyt daleko?
    Niestety, trzeba poświęcić na to klika urlopów, kilka dni w weekendy pojeździć na miejscu po budowach na miejscu i zamówić sobie termin na budowę.
    Można oczywiście kupić sobie dom gotowy i go postawić na płycie fundamentowej, ale przede wszystkim z kimś na miejscu się zaprzyjaźnić bo budowanie i pozostawienie go cały rok bez opieki - to strata nie tylko czasu ale i pieniędzy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Ja z kolei nie rozumiem Twojej odpowiedzi. Pytam, jak znaleźć fachowca i dlaczego nikt nie chce podjąć współpracy, a nie że jest zbyt daleko.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Samolot Zobacz post
    wybudować się do jesieni 2021. Wydaje mi się to realne
    Jak do tej pory nie masz załatwionych wykonawców i formalności - bez szans. Co bardziej polecany wykonawca miał umówione roboty przynajmniej na rok do przodu (nie na dłużej nie dlatego, że nie było chętnych, tylko dlatego, że nie chcieli się na dalsze terminy umawiać). To było jeszcze przed pandemią - a parcie ludzi na budowanie domów wzrosło wg mojej wiedzy, bo ludzie chcą mieć kawałek ogródka i plac zabaw dla dzieci którego nikt nie zamknie.

    Cytat Napisał Samolot Zobacz post
    Większość wykonawców po prostu nam odmawia - nie mają czasu się spotkać, nie odpowiadają, nie oddzwaniają.
    Sama widzisz.

    Cytat Napisał Samolot Zobacz post
    Czy jest jakiś magiczny patent jak to ogarnąć?
    Odwiedź okoliczne nowe domy i pytaj mieszkających. Szukaj kierbuda - też powinien mieć jakieś namiary.

    Ale budowanie na odległość to prosta droga do domu w standardzie jakości nawet poniżej dewelopera. Pańskie oko konia tuczy. Już sama obecność i nawet bezmyślne pstrykanie fotek drastycznie podnoszą jakość. A jak wrzucisz w neta te fotki, to coś się dowiesz też o ekipie i przynajmniej część błędów dasz radę skorygować.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Budowa zdalna to jest zza Odry, zza Atlantyku albo z Hawajów. 60 km to wielu codziennie do pracy dojeżdża.
    A teraz poważniej. Oczywiście mnie wyklniesz. Kontrahenta zachęca się do pracy PŁACĄ. Jeśli jest niedobór na rynku wykonawców, to ceny idą w górę. Co mam jeszcze tłumaczyć? Duża część pracowników budownictwa to nielubiani przez reżim obcokrajowcy. Wyjechali do domu już dawno (widzę to po okolicznych niedużych budowach gdzie pracownicy ze wschodu to była ponad połowa na rusztowaniach), więc po prostu brakuje rąk do pracy. Czasy taniego budowania to już historia. To samo dotyczy nadzoru inwestorskiego.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_rynkowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    prawdopodobnie w twojej okolicy jest boom budowlany i każdy woli wziąć większa robotę niż bawić się z małym domkiem.
    Zimą będzie luźniej (zwłaszcza jeśli będą mrozy), więc pewnie będą mieli czas czytać oferty.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Pieniądze ludzi uwierają, oprocentowanie i lokaty "nie są zachęcające", na wyspy Hula Gula nie polecisz, więc zostaje tylko wbudowanie kasiory. Gorączka posiadaczy, pracowników mało i jest to co widzimy a odczuwają spóźnieni inwestorzy. Dobrze osadzone na rynku firmy maja zamówień na dwa lata.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Bum budowlany jest w całej Polsce.
    może tak, może nie - te budowy pewnie dostały PNB jeszcze w zeszłym roku lub wcześniej
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    może tak, może nie - te budowy pewnie dostały PNB jeszcze w zeszłym roku lub wcześniej
    Każda budowa zaczyna się od projektu. Ty jesteś architektem. Zauważyłeś mniej chętnych na projekty?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja wielu majstrow znalazłem na olx.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ja wielu majstrow znalazłem na olx.
    Moim zdaniem najczęściej ogłaszają się tam tacy, którzy mają kosmiczne ceny. Maja wolne terminy, bo są drodzy.
    Przykład: za oczyszczenie mojej działki z kilku drzew i wysokich zarośli chcieli od 6 do 10 tysięcy. Z polecenia wziąłem znajomego znajomego, który tę pracę wykonał za nieco ponad 2 tysiące. Różnica w cenie ogromna.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Moim zdaniem najczęściej ogłaszają się tam tacy, którzy mają kosmiczne ceny. Maja wolne terminy, bo są drodzy.
    Przykład: za oczyszczenie mojej działki z kilku drzew i wysokich zarośli chcieli od 6 do 10 tysięcy. Z polecenia wziąłem znajomego znajomego, który tę pracę wykonał za nieco ponad 2 tysiące. Różnica w cenie ogromna.
    ogłaszają się różni. moi majstry żaden nie był z wyższej półki cenowej.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja buduję domek 150km od miejsca zamieszkania.
    Prócz działki nie masz kompletnie nic. Nawet oferty od wykonawcy nie dostaniesz bo i na jakiej podstawie ma Ci ją zrobić? Gdybys miała zaufanego wykonawce mogłabyś zarezerwować termin i załatwiać papiery. A jak zarezerwujesz wykonawcę i później pokażesz mu projekt to Ci tak złoi skórę, że Ci się odechce. Po prostu wykorzysta to, że nie masz nikogo innego i tyle. Masz WZ? Masz MPZP? Jak tak to rób te badania, kupuj projekt, szukaj miejscowego projektanta, KB a w między czasie wiele rzeczy się wyklaruje. Masz media na tej działce? Jak nie to radze kombinować.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Autorka postu wzięła się do roboty?

  15. #15

    Domyślnie

    Projekt już mam. Akurat architekta dostałam z polecenia, ale lokalnego, tu gdzie mieszkam. Niestety nie mam konstrukcji, ponieważ nie mam badań gruntu, których nie mogę zrobić, bo nie da się wjechać na działkę...

    Niestety poszukiwania fachowców dalej kwiczą. Jak jakiś już chciał rozmawiać, to mąż nawet po pracy pojechał na działkę, żeby mu pokazać co i jak. Fachowiec tak zorientowany, że pytał mojego męża, gdzie w okolicy kupi kruszywo. Kolejny na robić zjazd, wycena moim zdaniem droga, ale pal to licho, potrzebujemy tego szybko. Powiedział, że pierwszy raz na oczy widzi druk pozwolenia na zajęcie pasa drogowego i nie wie, jak to wypełnić. Szukam kogoś do podpięcia do wodociągu. Wysłałam 5 próśb o oferty na Oferteo - odpowiedzi zero.

  16. #16

    Domyślnie

    Jak nie mogłem wjechać na swoją działkę to kupiłem piłe i 4 dni ciąłem z sąsiadem, który sobie zabierał drewno, a hałda gałęzi miała 4m wysokości przez długość działki 70m.

    Mieszkam w mazowieckim 40km od Warszawy teoretycznie jeden z gorszych rejonów do budowy, miałem z 10 wycen? na budowę domu. Wrzuciłem info na grupe FB lokalną dostałem 3 namiary, 2 od kierownika budowy, 1 od sąsiada, 1 od polecanego gościa ze składu, wsiadłem na rower przejechałem się po okolicy i miałem kolejne 3 namiary na ekipy. Jakieś 8/10 ekip miało czas w tym roku jednak ludzie z budową się wykruszają bo nie dostają kredytów, chyba że dostali je przed pandemią teraz jest trudniej, nadal możliwe oczywiście. Wszystko kwestia chęci. Nie wierze, że wpisując na OLX "utwardzenie drogi" "droga tymczasowa" etc nie ma w okolicy ogłoszeń, właśnie wrzuciłem takie hasło u siebie na OLX + 30km jest 8 ogłoszeń.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To było jeszcze przed pandemią - a parcie ludzi na budowanie domów wzrosło wg mojej wiedzy, bo ludzie chcą mieć kawałek ogródka i plac zabaw dla dzieci którego nikt nie zamknie.
    Teoretycznie tak, ale developerzy wstrzymują inwestycje i nie ma obecnie problemów z dostępnością materiałów, ceny też spadają. To taki plus dla inwestorów, a ma być dla nich lepiej.

  17. #17

    Domyślnie

    A masz wydane warunki na podpiecie do wody, bo szukasz firmy w jakim celu jak nie masz nic? Ty chyba zaczynasz od dupy strony te budowę. Nie masz projektu, pozwolen, nic. A te 60km... proszę cie..

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Robiliśmy mdcp dla biura projektowego gdzieś z Polski. Był problem z granicami (konieczne ustalenie w trybie EGiB), kontakt do inwestorów, okazało się że z naszej okolicy. Później przyjechała ekipa budujaca (zamawiali wytyczenie budynku) też gdzieś z Centralnej Polski, pierwszy raz w Sudetach. Ekipa ze średniej półki (rozpoznasz po narzedziach) . Wszystko załatwiała projektantka, inwestorka tylko dopytywała się o terminy. Inwestor naprawdę nie musi się na niczym znać, od tego sa fachowcy. Oczywiście że dużo zalezy od uczciwości firmy budującej (znam, znam różne przypadki) i w interesie inwestora jest aby się znać, ale jeśli ma inne ważniejsze sprawy , to zatrudnić inspektora Nadzoru inwestorskiego aby patrzył KierBudowi i ekipie budującej na "ręce". Wszystko ma swoje plusy (wolny czas) i minusy (najczęściej koszty).

  19. #19

    Domyślnie

    Mam projekt podłączenia do wodociągu i wydane warunki z gminy. Dostałam też na to dobrą wycenę. Złożyłam wniosek o podłączenie prądu. Mam zgodę na wycinkę drzew. Mapę do celów projektowych zamówiłam 4 tygodnie temu, na dniach powinna być. Projektu mam tyle, ile się da bez badań geo. Nie wydaje mi się, abym coś tu robiła od d. strony. Działkę kupiłam 2 miesiące temu i uważam, że sporo załatwiłam w tym czasie. Ale rośnie we mnie frustracja, że warunki na budowę zjazdu mam od początku lipca i cały ten czas nie mogę z tym ruszyć.

    Proszę o opinie o wycenach, co do których mam wątpliwości, a nie mam porównania.
    1. Zjazd o szer. 7m z przepustem = 7,5k brutto - to więcej niż podpięcie wodociągu na 40m z przeciskiem.
    2. Czyszczenie działki ok. 3000m2 = 13-16k. Czyszczenie o tyle bardziej skomplikowane, że nie chcemy golić działki do zera, część drzew chcemy zostawić, więc trzeba bardziej uważać. Z drugiej strony działka nie jest bardzo zarośnięta.

    @martingg dzięki za podpowiedzi haseł. Zafiksowałam się na zjeździe i inne nie przyszły mi do głowy. Jednak u mnie w promieniu 30km nie ma żadnej oferty.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot (2).png
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	11,2 KB
ID:	448001

    Znalazłam jakieś 2 składy kruszyw, które robią też roboty ziemne. Jutro będę dzwonić, zobaczymy.
    Ostatnio edytowane przez Samolot ; 10-09-2020 o 23:20

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Teoretycznie tak, ale developerzy wstrzymują inwestycje i nie ma obecnie problemów z dostępnością materiałów, ceny też spadają. To taki plus dla inwestorów, a ma być dla nich lepiej.
    Deweloperzy nie zatrudniają ekip, które budują domki jednorodzinne. Do tego spadek rozpoczętych nowych inwestycji częściowo wynika z obawy o przyszłość - ale częściowo przez zamknięcie granic ubyło rąk do pracy więc dostępne zasoby były używane do kończenia co zaczęte.
    Skoro ekipy od domów miały kalendarz wypełniony co najmniej na rok - jeszcze nie obrobili się z tymi klientami, których umówili przed pandemią.

    Jeszcze co do sposobów na szukanie ekip:
    - zatrudnienie kierbuda. Zazwyczaj zna ekipy działające w okolicy i może coś polecić (i w jego interesie jest, żeby byli dobrzy, bo będzie miał mniej pracy)
    - odwiedzanie okolicznych budów i niedawno wybudowanych domów

    W internecie mało z tych małych ekip się ogłasza, bo nie potrzebują. Klienci i tak do nich walą z polecenia. Jak potrzebuje szukać klientów, to trzy razy bym sprawdził, czy jakość OK nawet, jak wyjaśnieniem wydaje się wysoka cena.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony