dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 52 z 52
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Co do garażu to nie ma zim i są zbytecznym detalem i wieczną graciarnią, dodatkowo trzeba płącić od niego podatek, pół biedy jak garaż w bryle bo po stawce domu ale już wolno stojący będzie tak 20-30 razy drożej za m2.

    Lepsza byłaby fajna wiata z miejscem na PV i domek ogrodnika na rowery i szpadle itp. Można je wznieśc później po aranżacji działki

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Co do garażu to nie ma zim i są zbytecznym detalem i wieczną graciarnią, dodatkowo trzeba płącić od niego podatek, pół biedy jak garaż w bryle bo po stawce domu ale już wolno stojący będzie tak 20-30 razy drożej za m2.

    Lepsza byłaby fajna wiata z miejscem na PV i domek ogrodnika na rowery i szpadle itp. Można je wznieśc później po aranżacji działki
    Co ty za glupoty kolejne wypisujesz? 20-30 razy drozej??
    No i oczywiście wiata to najlepsze miejsce na PV

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tu pani przedszkolanka, proszę nie skarżyć na siebie i zachowywać się kulturalnie
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Za garaż w bryle budynku podatek jest jak za mieszkalny ( garażu nie wyróżniasz, budynek - przeważająca funkcja -mieszkalny), za garaż wolno stojący - stawka mieszkalnego razy 10 ( słownie dziesięć). O zaletach wsiadania/wysiadania zimą, w deszczu, z maluchami, z wózkowcami nie będę się rozpisywał. Należy pokosztować - bezcenne.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Za garaż w bryle budynku podatek jest jak za mieszkalny ( garażu nie wyróżniasz, budynek - przeważająca funkcja -mieszkalny), za garaż wolno stojący - stawka mieszkalnego razy 10 ( słownie dziesięć). O zaletach wsiadania/wysiadania zimą, w deszczu, z maluchami, z wózkowcami nie będę się rozpisywał. Należy pokosztować - bezcenne.
    No jasne dzieci będą małe przez 30 lat , jeżeli niepełnosprawne to bardzo przepraszam

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie widzę żadnej konsekwencji w tym co pisze i co ma w zamiarze auto tematu. Buduje domek (chyba letniskowy) 85m2 + garaż 40m2 i później jakby się żalił, że ma takie wysokie wyceny. Już jeden tu taki jest, który karci ludzi za ich zachcianki, ja jestem daleki od tego ale ciśnie mi się jedno na ust "albo rybki, albo akwarium"
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 13-12-2020 o 19:21

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    O zaletach wsiadania/wysiadania zimą, w deszczu, z maluchami, z wózkowcami nie będę się rozpisywał. Należy pokosztować - bezcenne.
    Sadzę, że mnóstwo osób to przetestowało - mieszkając w bloku za PRL nie miało się garażu podziemnego
    A i wiele starszych domów ma raczej garaże wolnostojące niz w bryle.

    Ale tu jest mowa nie o komforcie, tylko o budowie kiedy ma się budżet na styk.
    Wówczas garaż jest większym zbytkiem niż kuchnia.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Ja nadal testuję. Miejsce parkingkowe pod blokiem, bo w garażu podziemnym brak miejsca. Jak dzieci były małe to nawet mijesca postojowe nie były utwardzone, więc błocko. I tak dobrze, że nasz blok miał od początku wybetonowaną ulicę przez dewelopera (pozostali deweloperzy w okolicy czekali aż miasto samo zrobi).
    Jak ktoś ma kawałek własnej ziemi z chałupą to już jest luksus. Nawet bez garażu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Samolot Zobacz post
    Dobra, to teraz będzie kontrowersyjnie. Możecie się śmiać itd.

    Nasz planowany domek ma 85m2 + 40m2 garażu, parterowy. Został zaprojektowany przez architekta maksymalnie oszczędnie: minimum stali, udało się pozbyć większości nadproży, nie ma stropu, najtańszy materiał, proste fundamenty, prosta bryła, prosty dach o małym nachyleniu. Spodziewałam się, że zamkniemy się ze stanem deweloperskim w 300k. Niestety kilkanaście firm przygotowało nam wycenę i wszystkie są do siebie bardzo zbliżone, ok. 400k. Nie chcę iść w takie koszty, bo z wykończeniem pewnie wyjdzie pół bańki, a nawet nie wiem, czy mi się to letnisko nie znudzi za 2 lata.

    1. Czy te wyceny są realne, czy jednak naciągane? Niestety woj. mazowieckie. Dla porównania tu projekt 96m2, gdzie koszt SSZ jest na poziomie zbliżonym i niższym niż nasze wyceny SSO (słyszałam, że Archon ma te wyceny dość realne), a przecież nie jest tak odchudzony ze wszystkiego jak nasz https://www.archon.pl/projekty-domow...roduct-heading

    2. Czy na wydanym na ten dom pozwoleniu na budowę mogę wybudować go bez garażu? Jeśli tak, to czy dużo na tym oszczędzimy? Szczerze mówiąc, decydując się na garaż w bryle kierowaliśmy się tym, że koszt jego fundamentów i ścian nie będzie bardzo duży, liczyliśmy się z kosztem dachu.

    3. Dostaliśmy kilka wycen na samą robociznę w zakresie 55-60k za SSO z dachem. Nie wiem, co o tym myśleć. Nie chcę musieć pilnować materiałów, transportu etc., bo nie mam na to czasu, nie znam się na tym. Wydaje mi się, że oszczędność też niewielka, bo co prawda nie zapłacę marży budowlańcom, ale zapłacę wyższy VAT. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

    4. Rozważamy już nawet rezygnację z tego projektu i zakup któregoś z "cudów", które na allegro można znaleźć pod hasłem "dom letniskowy całoroczny". Czy to bardzo zły pomysł?

    Co mogę zrobić, żeby zbliżyć się do planowanych kosztów? Co byście zrobili na moim miejscu, mając Waszą wiedzę i doświadczenie?



    1. Jeśli zależy Wam na kosztach to przede wszystkim wywalamy garaż. Zróbcie sobie drugie wyjście z domu bezpośrednio pod wiatę i też będzie dobrze.
    2. Ciężko budować oszczędnie zlecając wszystko jednej firmie.
    3. Firmy nie muszą być z woj. mazowieckiego. Lepiej już ściągać ekipy z woj. świętokrzyskiego i zapewnić im zakwaterowanie. Ceny są 1/3 niższe.
    4. Najtańsze materiały to nie jest dobry pomysł. Złudne oszczędności.
    5. Strop zrobić jak człowiek. Lany, porządny. Bryła musi być stabilna.
    6. Kompaktowa kuchnia i łazienki. Te pomieszczenia potrafią kosztować krocie.

    Dom 85m2 przy rozsądnym planowaniu i znajomości każdego etapu budowy można zamknąć w 300 tys. DO ZAMIESZKANIA.
    Powodzenia

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    1. Jeśli zależy Wam na kosztach to przede wszystkim wywalamy garaż. Zróbcie sobie drugie wyjście z domu bezpośrednio pod wiatę i też będzie dobrze.
    2. Ciężko budować oszczędnie zlecając wszystko jednej firmie.
    3. Firmy nie muszą być z woj. mazowieckiego. Lepiej już ściągać ekipy z woj. świętokrzyskiego i zapewnić im zakwaterowanie. Ceny są 1/3 niższe.
    4. Najtańsze materiały to nie jest dobry pomysł. Złudne oszczędności.
    5. Strop zrobić jak człowiek. Lany, porządny. Bryła musi być stabilna.
    6. Kompaktowa kuchnia i łazienki. Te pomieszczenia potrafią kosztować krocie.

    Dom 85m2 przy rozsądnym planowaniu i znajomości każdego etapu budowy można zamknąć w 300 tys. DO ZAMIESZKANIA.
    Powodzenia
    Z numerem 5 to akurat pozwolę się nie zgodzić.
    Jak ma być tanio i poddasze nieużytkowe to jak najbardziej lekki strop podwieszany. 3 dychy zostaną w kieszeni.

    Reszta - zgoda.
    Garaż 40 m.kw. a dom 80 ?
    Nie wiem czy kolega jest strasznym pasjonatem motoryzacji ale 1/3 całej powierzchni przeznaczona dla auta to trochę dużo.
    Z doświadczenia powiem, że fajnie jest mieć garaż w bryle. Ja tak mam - polecam, drugi raz będę budował tak samo - wbudowany w bryle. Pełni on u mnie poza garażem również funkcję mikro warsztatu (na pewno gdzieś będziesz chciał trzymać wiertarkę, młotek i inne męskie zabawki), oraz piwnicy (słoiki z zaprawami).
    Jeśli zdecydujesz się wywalić garaż z projektu poza bryłę to może jakaś tania wersja blaszaka (są teraz ładne garaże blaszane nawet na 2 auta) - w wiatę raczej bym się nie pakował. W sumie czy ten samochód będzie stał pod zadaszeniem wiaty czy pod chmurką to dla mnie nie miałoby większej różnicy.
    Nie bierz jednej ekipy od A do Z. Z doświadczenia - będzie cię to kosztowało 30% więcej niż szukając ekip do poszczególnych etapów robót.
    Z takim małym domkiem też uważam że w 3 stówkach powinieneś się zmieścić.
    powodzenia

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Z numerem 5 to akurat pozwolę się nie zgodzić.
    Jak ma być tanio i poddasze nieużytkowe to jak najbardziej lekki strop podwieszany. 3 dychy zostaną w kieszeni.
    Mam lekki strop na wiązarach i drugi raz robiłbym lany
    Wiązary tanie nie są, może nieco taniej wyjdzie tradycyjna więźba, ale też raczej niewiele.
    Przy drewnianym stropie nie jest tak, ze masz wiązary i koniec - jest mnóstwo dodatkowych kosztów typu jakieś deskowanie, sufity powieszane, jakaś podłoga jak chcesz stryszek itp. Przy lanym sufit otynkujesz za 40 zł/m2, na górze rozwiniesz wełnę z rolki i gotowe.
    O tym, ze lany strop to rozwiązanie znacznie wytrzymalsze nawet nie ma co pisać. Znaczenie ma również to, że w przypadku ewentualnej sprzedaży domu wiele osób bierze pod uwagę ewentualną możliwość zagospodarowania poddasza.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #52

    Domyślnie

    Parterówka - poddasze nieużytkowe.
    Stryszek? Przy 40m.kw. garażu? Po co?

    Ja bym dał wiązary i podwieszany sufit.
    Za stabilność budowli to chyba wieniec odpowiada?
    Poza tym - to jest projekt "mikro domu" więc jakiegoś bunkra bym nie budował.
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 15-12-2020 o 11:28

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony