dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 144
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie Czy warto budować dom

    zakładam kolejny temat bo już nie wiadomo co robić
    Mamy z narzeczoną po 28lat, wiadomo marzy się dom, zarabiamy po 6-8tyś na miesiąc ja i ona czyli mniej więcej mamy powiedzmy 15tyś, wynajmujemy mieszkanie 1600zl plus opłaty oraz kupiliśmy nowe auto rata 800. Jak weźmiemy kredyt 500tyś to zastanawiam się czy na wszystko starczy bo rok w rok wszystko w górę i czy nerwowo oraz finanowo damy rade. Ziemie mam na oku jak jest w temacie niżej, oszczędności jakieś są ale czy gra warta świeczki czy może kupić mieszkanie za 300tyś i zrobić totalny lux z jego.. im więcej czytam forum tym ciężej jest mi podjąć decyzje.. jak myśliscie

  2. #2

    Domyślnie

    Zdecydowanie dom.
    U nas jest takie powiedzenie- kto nie ryzykuje, w Rawiczu nie siedzi Życie musi mieć kolor- należy zawsze dążyć do najwyższych celów, bo jak spaść z konia, to konkretnego.
    Tylko najlepiej ten dom, jednak nie na wsi, bo nie będziecie zadowoleni. Jesteście młodzi, na wieś przyjedzie czas.
    Na mieszkanie też kredyt wziąć musisz, a to docelowo nie będzie, więc odsetki będziesz płacił w błoto. Wiadomo najlepiej kredytu nie brać, ale na waszym miejscu zaryzykowałby, bo najmłodsi to już też nie jesteście

  3. #3

    Domyślnie

    A jakie mieszkanie za 300 tys mozecie kupic?
    Jesli cos dobrego to nie jest to zly pomysl

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Wiesz, teraz ludzie sobie cenią za mieszkanie, u nas w mieście za 70-80m chca do 300tys i wiadomo plus remont oraz kupno wszystkiego od podstaw..

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A chcesz mieć ogród? Ciągnie cie do grzebania w ziemi?
    Daleko będzie do pracy?
    Jak daleko do szkoły, przedszkola?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    kupić mieszkanie za 300tyś i zrobić totalny lux z jego.. im więcej czytam forum tym ciężej jest mi podjąć decyzje.. jak myśliscie
    Za 300K to ile kupisz? Na zarzyciu 50m2 w standardzie tragiczno-deweloperskim albo na rynku wtórnym późny Gierek do kapitalnego remontu? W większym mieście za to małą kawalerkę da się kupić. Jak tyle Ci wystarczy, kupuj mieszkanie na parterze z ogródkiem.
    Jak potrzebujesz trzech sypialni (albo więcej) + salon - to dom wyjdzie taniej i wygodniej, bo rozplanowanie mieszkań w przytłaczającej większości woła o pomstę do nieba (w małej części to wymusza umieszczenie mieszkania w bryle bloku) i będzie musiało być większe. Ale to trzeba liczyć do zamieszkania z 500K zł + działka.

    Trzeba też pamiętać, że dom budowany dla siebie ma znacznie wyższy standard - a i tak wychodzi taniej niż duże mieszkanie. To nie tylko "prestiż" i "marmury" - ale jak dopilnujesz, to dużo mniej zapłacisz za ogrzewanie, "fundusz remontowy", naprawy, konserwację. I nie musisz utrzymywać setek metrów korytarzy, wind, administratora i innych cudów, za które płacisz w bloku czy chcesz, czy nie chcesz. Oczywiście jak chcesz, to sobie zatrudnisz ogrodnika, firmę sprzątającą, administratora i co zechcesz - ale samo o tym decydujesz i sam negocjujesz cenę i zakres, więc będzie to co chcesz i za tyle, ile jesteś skłonny zapłacić.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A chcesz mieć ogród? Ciągnie cie do grzebania w ziemi?
    Daleko będzie do pracy?
    Jak daleko do szkoły, przedszkola?
    8km do miasta. Nieduża wioska z której moja przyszła żona pochodzi. Ogród fajnie mieć, taras basen itp ale tylko trawa, ewentualnie parę kwiatków. Dzialka około 14a.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za 300K to ile kupisz? Na zarzyciu 50m2 w standardzie tragiczno-deweloperskim albo na rynku wtórnym późny Gierek do kapitalnego remontu? W większym mieście za to małą kawalerkę da się kupić. Jak tyle Ci wystarczy, kupuj mieszkanie na parterze z ogródkiem.
    Jak potrzebujesz trzech sypialni (albo więcej) + salon - to dom wyjdzie taniej i wygodniej, bo rozplanowanie mieszkań w przytłaczającej większości woła o pomstę do nieba (w małej części to wymusza umieszczenie mieszkania w bryle bloku) i będzie musiało być większe. Ale to trzeba liczyć do zamieszkania z 500K zł + działka.

    Trzeba też pamiętać, że dom budowany dla siebie ma znacznie wyższy standard - a i tak wychodzi taniej niż duże mieszkanie. To nie tylko "prestiż" i "marmury" - ale jak dopilnujesz, to dużo mniej zapłacisz za ogrzewanie, "fundusz remontowy", naprawy, konserwację. I nie musisz utrzymywać setek metrów korytarzy, wind, administratora i innych cudów, za które płacisz w bloku czy chcesz, czy nie chcesz. Oczywiście jak chcesz, to sobie zatrudnisz ogrodnika, firmę sprzątającą, administratora i co zechcesz - ale samo o tym decydujesz i sam negocjujesz cenę i zakres, więc będzie to co chcesz i za tyle, ile jesteś skłonny zapłacić.
    Ogrzewanie, elektryka itp to ktoś z mojej rodziny zajmuje się daną dziedziną po trochę wiec to nie problem. Dostałem również propozycję, że w razie czego to znajomy może postawić do stanu surowego otwartego razem z wieńcem za 30k ale czy to dużo czy mało to nie wiem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Ogrzewanie, elektryka itp to ktoś z mojej rodziny zajmuje się daną dziedziną po trochę wiec to nie problem. Dostałem również propozycję, że w razie czego to znajomy może postawić do stanu surowego otwartego razem z wieńcem za 30k ale czy to dużo czy mało to nie wiem.
    Nigdy nie rozumiałem, dlaczego rodzinie miałbym płacić mniej. Że niby to, że są rodziną ma dawać mi prawo wykorzystywać ich? Czemu to oni mają mi dawać coś, a nie ja im?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Stawiać!
    Decyzja, formalnosci z ziemią, w każdej wolnej chwili czytajcie forum abyście dowiedzieli się czego chcecie, czego chcieć możecie i gdzie czają się pułapki.
    Tego dowiecie się na forum.
    Wybrać projekt, koncepcja, mdcp i z górki. Nie projektujcie budynku w pobliżu wysokich drzew i w zagłębieniu terenu.

    Na początek:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...90#post7966390 #6

    https://forum.muratordom.pl/showthre...33#post7968633 #5

    Powodzenia!

  11. #11

    Domyślnie

    Jesli macie jakies atrakcyjne mieszkania 70 metrow za 300 tys to wcale nie jest zla propozycja

  12. #12

    Domyślnie

    Jak macie czas (budowa to okolo 2lata z zyciorysu) i kase (pewną pracę) to budujcie. Nie liczylbym ze 0.5mln starczy jesli nie macie dzialki.
    Dom jednak mozesz sobie zbudować taki jak ci sie podoba wedlug projektu ktory wam pasuje. Mieszkanie to zawsze kompromis, ale dla mlodych czasem lepsze wyjscie niz dom poza miastem. Jak bedą dzieciaki to zrozumiecie co to codzienne dojazdy.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Patryk86

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    34-234
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dom to zawsze dom. Ma się swoje podwórko, więcej prywatności, większą przestrzeń ale mało kogo stać na wybudowanie domu bez kredytu a to już jest obciążenie na lata. Coś za coś

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Skoro dom w rodzinnej miejscowości Twojej żony to jak daleko do Teściów???!! Uważaj na to, bo niejedno małżeństwo już budowy domu i teściów obok nie wytrzymało. Tu jest forum budujących domy więc każdy Ci powie " buduj dom". Głosy, że masz kawałek ziemi i święty spokój to nieprawda. Dużo sprowadza się do wyboru działki, ale za płotem masz sąsiadów. W tym kraju empatia i myślenie o wpływie swoich działań na sąsiada jest 0!. Domy czasem stoją po 8m od siebie i możesz oglądać jak sąsiad zmienia majtki. Możesz trafić na psy, kopcące kominy, zapalonych rolników, którzy gospodarują na 1arze i są bardziej napaleni na to niż normalny rolnik, który ma 100ha, stulejarzy w warczących hondach, ruchliwą ulicę i wiele innych. Ja pobudowałem dom, ale po 4 latach go sprzedaje i uciekam do segmentów w mieście jak w tym filmiku o domku w Bieszczadach, bo mam dość polskiego suwerena terenów podmiejskch i wiejskich, a dom mam 30km od Warszawy!.

    Już niejeden wątek na tym forum pokazywał, że otoczenie działki i działka jest ważniejsza niż sama budowa domu. Z drugiej strony jak trafisz działkę, która nie ma wymienionych przeze mnie wad, to w tym domu możecie mieć sielankę. Jeśli szukasz działki, to myśl intensywnie czy przez najbliższe jej otoczenie nie przeklniesz tego całego interesu po budowie.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 03-09-2020 o 15:59

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Za 500 tyś ( w tym kupno działki, projekt, formalności , przyłącza itp) nie wybudujecie. Chyba , że parterówke do max 100 m2 metodą gospodarczą.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Za 500 tyś ( w tym kupno działki, projekt, formalności , przyłącza itp) nie wybudujecie. Chyba , że parterówke do max 100 m2 metodą gospodarczą.
    Nie licząc działki i przygotowan. Stan 0 zrobię bez kredytu bo mam na to gotówkę.
    Jeszcze mi powiedz czy jak kupuje gotowy projekt ba necie to jest tam podana cena za stan surowy zamknięty ale jest to cena uwzględniająca robociznę?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Nie licząc działki i przygotowan. Stan 0 zrobię bez kredytu bo mam na to gotówkę.
    Jeszcze mi powiedz czy jak kupuje gotowy projekt ba necie to jest tam podana cena za stan surowy zamknięty ale jest to cena uwzględniająca robociznę?
    nie kieruj się wycenami podanymi na stronach "gotowych" projektów - to totalna ściema , nigdy by nie sprzedali tych swoich projektów jak by podawali realne koszty...

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Ale oni tam piszą zazwyczaj ceny za ssz około 200tyś za 100m parterowy dach dwuspadowy więc stąd moja ciekawość

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    natwill - ale wiesz, że stan surowy zamknięty to budowa rozgrzebana w połowie? Do zakończenia budowy potrzeba jeszcze wiele włożyć kasy (ocieplenie, ściany działowe, instalacje, wylewki, tynki)
    Ceny na stronach są wartościami netto, bez podatku. Z robocizną. Liczona na podstawie KNR. Ale nie zawsze aktualizowane - trzeba sprawdzić z którego roku wycena.

    Nie są liczone inne okołobudowlane koszty: przyłącza, projekty, mapki, geolog, geodeta
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-09-2020 o 23:57

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Ale oni tam piszą zazwyczaj ceny za ssz około 200tyś za 100m parterowy dach dwuspadowy więc stąd moja ciekawość
    Wycena SSZ w miarę się zgadza zazwyczaj. Chociaż zależy, jak zdefiniujemy SSZ.
    Ale dalej to już czysta fantazja.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony