dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47

Domyślnie

Milusin - podałem jako przykład ewolucji i upraszczania stylu narodowego jaka szybko zachodziła w latach 20tych. Gdyby był budowany 10 lat wcześniej - miałby dach polski (czyli polski łamany)

Żelazowa Wola - to samo napisałem, budynek był odbudowywany pod koniec lat 20tych, w stylu narodowym i otrzymał dach naczółkowy. I to nie jakiś tam mało ważny dwór - to ikona kwestii narodowej.

Klaudynówka - podałem jako dowód ilustrujący, że dach naczółkowy był w użyciu na ziemiach Wielkopolski przed rozbiorami, a więc przed narzucaniem stylu niemieckiego/pruskiego.w architekturze (Oficyna powstała w 1791 a Kórnik trafił do zaboru pruskiego w 1793).

W Wielkopolsce dach naczółkowy jest może mniej typowy, ale na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie, Podlasiu - ten tym dachu jest rdzennie polski, typowy dla starych wiejskich chat i odwołania do niego w zabudowie willowej powstającej w pierwszych dekadach wieku XX są bardzo liczne.,
    Myślę, że w Małopolsce było podobnie przed powstaniem i sukcesem stylu zakopiańskiego. W końcu Tetmajer budując dom dla siebie w stylu narodowym - wg swoich własnych poszukiwań jego korzeni w ludowości chłopskiej - też wybrał dach naczółkowy. (Ten dom jest teraz znany bardziej jako Rydlówka).

Pzdr.

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

Domyślnie

Ale ja pisałam, ze dach dwuspadowy jest pospolity w całej Europie.

Tyle, że tej racji nie może być charakterystyczny dla stylu narodowego, który podkreślał cechy odrębne od innych kultur.

Podejrzewam, ze naczółki w Żelazowej Woli to coś pośredniego miedzy oryginałem dwuspadowym a wyobrażeniem dworu z dachem czterospadowym. Dlatego wprowadzono też namiastkę okapu. Pewnie nie chciano już tworzyć kompletnego skansenu, zupełnie oderwanego od oryginalu.
    Więc pytanie - czy to był jeszcze styl narodowy, czy po prostu nawiązanie?

Klaudynówka ma więcej wspólnego z Francją niż Polską. Więc nie może być inspiracją do szukania rdzennie polskich cech architektonicznych, co robili propagatorzy stylu narodowego.
    Zamek w Kórniku za czasów budowy Klaudynówki wyglądał tak:

Zwróć uwagę, że Rydlówka ma ciągłość okapu. I to jest raczek dach półszczytowy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-09-2020 o 19:42

Domyślnie

Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale ja pisałam, ze dach dwuspadowy jest pospolity w całej Europie.

Tyle, że tej racji nie może być charakterystyczny dla stylu narodowego, który podkreślał cechy odrębne od innych kultur.
    Błąd poznawczy.
    Styl jest wypadkową wielu elementów, każdy z nich może być typowy, a dopiero ich kombinacja i efekt końcowy jest unikalny.
    Np dach czterospadowy jest powszechny na całym świecie a mimo to jest częścią stylu narodowego polskiego.

Właścicielka w czasach gdy je budowano była zafascynowana Francją. Dlatego inne budynki dworskie mają dachy mansardowe.
    Można być zafascynowanym kulturą innego ludu, np Indian brazylijskich a samemu dla siebie wybrać dom w stylu polskim (i z naczółkami) jak Arkady Fiedler.

Klaudynówka ma więcej wspólnego z Francją niż Polską.
    Jeśli istnieje związek to trzeba go udowodnić.
    Tak się składa, że gdy budowano Klaudynówkę to pani Teofila już nie żyła, a głównym zmartwieniem jej syna (któremu nota bene na imię nie było Ludwik ani Jean Jacob) w kwestii dóbr Kórnickich była budowa mauzoleum dla matki (istnieje bogata literatura na ten temat)

Jeśli chodzi o Żelazową Wolę to budynek oficyny znacznie wcześniej został podniesiony do rangi dworu, po pożarze samego dworu, ale to jest temat poboczny.
    Najważniejsze w interesującej nas kwestii dachów to, że przy odbudowie w stylu narodowym nakryto go dachem naczółkowym, choć można było innym.

Zwróć uwagę, że Rydlówka ma ciągłość okapu. I to jest raczek dach półszczytowy.
    Cieszę się, że to zauważyłaś.
    Jest to tzw okap przyźbowy i jest cechą charakterystyczną "polskiego dachu naczółkowego", która odróżnia go od "pruskiego".
    Pisałem o tym w poście nr 39.

Dokładniejszy opis dachu Rydlówki za stroną zabytek.pl:

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

Domyślnie

Zwracałam uwagę na braki takiego okapu przecież.
    Bo o nim wspominał Czartoryski.

Dla mnie Rydlówka wcale nie ma dachu naczółkowego, bo przecież ma szczyt:

To raczej luźne nawiązanie do cech stylu zakopiańskiego
    Dodatkowo widać charakterystyczną zmianę kąta nachylenia połaci dachu przed okapem.
    Czyli nie jest to typowy dach dwuspadowy.

podobny dach ma ten dom w Głębokiem na Białorusi, gdzie architekt wzorował się na stylu zakopiańskim:

Cechy stylu narodowego są wymienione w publikacjach pomysłodawców tego kierunku. I naprawdę nie znalazłam wzmianki o dachu dwuspadowym naczółkowym, jako charakterystycznym dla tego stylu. Może ty masz jakieś źródła o których nie wiem.

To, ze takie domy i dwory powstawały nie oznacza, ze reprezentują "styl narodowy", a po prostu neoklasycy\styczny, neobarokowy, eklektyczny.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-09-2020 o 13:17

Domyślnie

Dla mnie Rydlówka wcale nie ma dachu naczółkowego, bo przecież ma szczyt.
    jest w opisie który zamieściłem w poprzednim poście:
    - budynek pierwotny (budowany przez Tetmajera) parterowy nakryty dachem naczółkowym
    - skrzydło północne (dobudowane po zakupie przez Rydla) piętrowe nakryte dachem przyczółkowo-naczółkowym.

Ten przyczółek, który pokazujesz to pamiątka po dymniku kurnej chaty, w tym momencie pełniąca już tylko funkcje doświetleniową i dekoracyjna.

Nie jest to element wywodzący się tylko z Podhala, zupełnie niezależnie były one w użyciu w innych regionach kraju jak Podlasie czy ziemia Łódzka.

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LukaszP66
    Kod pocztowy
    62-740

Domyślnie

Fajnie że temat ruszył .
    Wg mnie kwintesencją stylu narodowego jest dworek w Turowej Woli . Szczególnie wersja z Pana Tadeusza gdzie dobudowano mu alkierze .
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 16-09-2020 o 20:39

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LukaszP66
    Kod pocztowy
    62-740

Domyślnie

Wiadomo że dach łamany, czterospadowy jest typowy dla tego stylu ale uważam że naczółkowy również mieści się w kanonie ,wystarczy przejrzeć kilka albumów ,trochę pojeżdzić ,często spotyka się dachy z naczółkiem .

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia