dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie Budowa domu w stylu dworkowym, stylu tradycyjnym (architektura i wnętrza)

    Chciałbym dopytać ,ewentualnie zjednoczyć w temacie osoby budujące mały dom nawiązujący do stylu klasycystycznego.
    Sam jestem w trakcie budowy takowego ,byłbym wdzięczny za ewentualną wymianę doświadczeń co do aranżacji wnętrz i wykończenia.
    Zależy mi na tym aby zachować ,,ducha'' tamtej epoki ,ale będąc daleki od zamiaru uczynienia z domu skansenu .
    Wdzięczny będę za wszelkie rady .
    Pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 10-09-2020 o 19:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Obawiam się, że będzie to trudne.
    Bo o jaką "tamtą" epokę chodzi? Końcówka XIX wieku? Szlachecki dwór czy "zakopiański"?
    Ten pierwszy to meble eklektyczne, może trochę prostej secesji i biedermeier. Tureckie dywany, broń i trofea na ścianie, portrety przodków + malarstwo patriotyczne.
    W każdym razie bardzo konserwatywnie.

    Myślę, że bardziej od konkretnych mebli w utrzymaniu charakteru dworu ma podział przestrzeni: osobno jadalnia, osobno salonik, pokój kredensowy.

    Bierz pod uwagę, że gdyby nie wojna i czasy PRLu dwory byłyby nadal zamieszkiwane i pojawiałyby się w nich z czasem współczesne meble.


    Tutaj aranżacja wnętrz dworkowych, ale chyba bardziej angielsko-francuska niż polska:
    http://moodworks.pl/wsrod-drzew/

    Tutaj bardziej tradycyjna:
    https://www.werandacountry.pl/domy/d...-dworze-dawidy
    https://www.weranda.pl/galeria/dwore...3#image-holder

    A tutaj mieszanka stylów:
    https://www.weranda.pl/galeria/dwore...wany4079/14976


    Jeśli chcesz uniknąć robienia skansenu, to na twoim miejscu wybrałabym jeden duży mebel z epoki (antyk lub stylizowany), np. kredens, witryna, szafa (w której można ukryć TV), stół, a kanapę czy krzesła dałabym już zupełnie współczesne.
    Do tego jakieś drobne dekoracje stylowe np. lustro, etażerka, stoliczek, zegar, fotel -nie za dużo.
    Kominek mógłby być kaflowy, jak piec.
    Unikałabym sztukaterii na ścianach. Bo to jednak nasuwa skojarzenie z bardziej francuskimi wnętrzami.

    W sypialni łózko współczesne, tapicerowane, ale do tego np. ciemna wzorzysta tapeta w stylu XIX wieku lub stylowe stoliki nocne (nakastliki)

  3. #3

    Domyślnie

    całe dwudziestolecie międzywojenne to okres poszukiwań stylu narodowego, wykształcił on się w wielu odmianach, głownie styl dworkowy oczywiście, zakopiański, modernizm polski itd.. jest dużo literatury na ten temat, także stron internetowych, jest na czym się wzorować.

    w tm sensie pseudo-dworki z przełomu wieku 20 i 21 to takie samo poszukiwanie stylu narodowego, tylko czynione osobiście przez inwestorów (a nie przez architektów.) więc i efekty są bardzo różne.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Dziękuję wam za wypowiedz . Zdaję sobie sprawę że duża większość współczesnych realizacji tego stylu to niewypały (dworki potworki).
    Książek na ten temat przeczytałem sporo ,dużo jeżdziłem po Wielkopolsce i fotografowałem zabytki które się jakoś uchowały w erze komunizmu .
    Swoją drogą ubolewam bardzo jak można tak zniweczyć dorobek architektoniczny całych pokoleń .
    Generalnie podstawa wg mnie to zachowanie proporcji ,przywiązanie uwagi do szczegółów ,przestrzeganie złotego podziału i tak jak napisałaś Elfir odpowiedni podział przestrzeni .Niestety u mnie nie dało się rozdzielić salonu od jadalni (dom 160 m2) ale tworzy spory metraż 49m2.
    Nie jest to oczywiście typowy dworek ,jedynie dom w stylu dworkowym z częścią dzienną i gabinetem na dole i 3 sypialniami na górze .
    Powstał na bazie projektu Archipelagu ,,Gloria'' lecz z licznymi zmianami .Poniżej wstawiam kilka zdjęć.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200509_143201.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	447767Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200509_143346.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	447768 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200509_143223.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	447769 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200509_143238.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	447770

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_140517.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	447771 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_140548.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	447772Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_140600.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	447773 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC05638.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	447774 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN2152.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	447775

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200314_190633.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	447776 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_parteru-500x500.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	42,4 KB
ID:	447777 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200315_184159.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	84,2 KB
ID:	447778 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200316_164504.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	447779
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 03-09-2020 o 10:17

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niestety proporcje i detale tego domu nie są tradycyjne dla polskiej architektury dworkowej. Także kolorystyka dachu.
    W żaden sposób nie nawiązuje do stylu narodowego.

    Gdyby nie ganek na kolumienkach, to bardziej mi to przypomina domy z niemieckiej firmy winkelhaus z lat 90-tych. Podobne projektował później Archon.

    Nie twierdzę, ze w Polsce nie ma dworu z dachem naczółkowym, ale nie jest to dach w stylu narodowym.
    To bardziej typowe dla Niemiec, Dolnego Śląska.

    No i balkon na poddaszu - w jakim dworze masz balkony na szczytach?

    Gdybyś nie napisał, nigdy w życiu bym się nie domyśliła, że chodzi o dwór. Typowy domek z lat 90-tych, gdy panowała gankomania i kolumnomania z uwspółcześnieniem w postaci obecnie modnej grafitowej a nie czerwonej dachówki
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-09-2020 o 10:48

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Ale napisałem że to dom w stylu dworkowym nie dworek ,na typowy dworek trzeba mieć odpowiednią działkę ,przestrzeń ,drzewostan ,takowej nie posiadam.
    W budownictwie podmiejskim 20-lecia międzywojnia stosowano dachy naczółkowe ,wiem że mansardowy w czerwonej dachówki z lukarnami nawiązywał by lepiej lecz to był kompromis, z którym coraz bardziej nie mogę się pogodzić ale to już po sprawie.Zależy mi na tym aby odpowiednio wykończyć parter ma nawiązywać ale z elementami nowoczesności może nawet trochę awangardy .Ja od początku chciałem wziąć architekta ,żona twierdzi że jest niepotrzebny .Co ty na to gdybyśmy dali na parter jodełkę Francuzką ,wysokie białe listwy przypodłogowe ,białe drzwi wewnętrzne z opaskami typu Francuzkiego .
    Udało mi się pozbierać już trochę gratów ,między innymi krzesła od Włoskiej Selvy jak i dwa mosiężne żyrandole ,wnętrze jest wysokie na 3 metry .
    Część jadalnianą planujemy urządzić w klasycznym stylu ,część wypoczynkową bardziej nowocześnie ze względu że i tak będzie stał duży tv sporo gratów audio i dwie duże kolumny głośnikowe .Co ty na to ?
    Poniżej zdjęcia krzeseł które mamy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170917_123546.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	447781

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli robisz wnętrza francuskie..
    Chociaż taki eklektyzm lubią też Włosi.

    Myślałam, ze ty tak na poważnie z tym stylem narodowym.
    I jako podłoga będzie przynajmniej drabinka (pasy) krakowska.


    Cóż, taki modern eklektyzm w wersji francuskiej:

    proste, minimalistyczne regały, nowoczesna kanapa i lampa. Biurko antyk + lampa stołowa która nawiązuje do wzorów historycznych. Fotele lekko stylizowane, ale współczesne.


    Do tego jadalnia - gdzie historyczny jest tylko kominek ze stylizowanymi lampami:



    Duch epoki, styl narodowy i wielki telewizor z kolumnami. Do tego etażerka rodem z wnętrz typu nowojorskiego (amerykańskie artdeco) - po co w ogóle się próbujesz bawić w stylizowanie? Kompletnie nie czujesz co to "styl narodowy".
    Rób modern classic i już.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-09-2020 o 20:05

  12. #12

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Dzięki za linki ,pomocne
    Mam wrażenie że trochę mnie za szufladkowałaś , i zrównałaś z tymi co podnoszą portyk wejściowy o ścianę kolankową wysoką na 1,5 metra ,za kolumny robią tuleje szalunkowe fi 200mm ,brukują kostką betonową wszystko wokół a w bramie wjazdowej koniecznie 2 lwy . i to wszystko na 7-arowej działce
    Czego się spodziewałaś ?Że wierną kopię 19-wiecznej posiadłości ziemskiej buduję -tacy ludzie nie piszą na forach ,mają od tego sztab projektantów .
    W każdym razie dzięki za pomoc .
    Pozdrawiam serdecznie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sam się szufladkowałeś pisząc o stylu narodowym.
    A chodziło ci o pseudodworek z wystrojem w kierunku modern classic. Co nie ma nic wspólnego ze stylem narodowym.

    To nie jest nic złego. Ale nasza rozmowa byłaby bardzo pouczająca dla potencjalnego architekta/architekta wnętrz. Bo on przygotowałby zupełnie coś innego niż ty byś oczekiwał, gdyby usłyszał "chcę styl narodowy"
    Dlatego z klientami rozmawia się poprzez obrazki

    Tutaj na forum też dziewczyna budowała i urządzała dom i nijak się dogadać z architektkami wnętrz nie potrafiła, bo miała problem w nazwaniu i określeniu stylu o który jej chodzi.
    Jej wątek: https://images89.fotosik.pl/418/6bacf79ed137d109.jpg
    I docelowo styl "mieszczański polski" też to nie jest.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-09-2020 o 15:57

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Jest po twojemu
    Nie wiem czy możliwe jest edytowanie założonego tematu ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli chcesz pisać o wyposażeniu wnętrz twojego domu, to nawet jest zły dział. Mogę przenieść do działu wnętrza i zmienić nazwę.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Jak najbardziej możesz
    Nie chcę jednak aby był to wątek dotyczący mnie, ale ogólny co do budowy małego domu nawiązującego do stylu ,,klasycystycznego'' ,czy ,,pseudo dworkowego''
    Edytowałem i zmieniłem swój pierwszy wpis którym wprowadziłem cię w błąd .
    Widuję się nieraz udane realizację takich domów ,na przykład z pod ręki Beaty Kazimierskiej .

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie twierdzę, ze w Polsce nie ma dworu z dachem naczółkowym, ale nie jest to dach w stylu narodowym.
    To bardziej typowe dla Niemiec, Dolnego Śląska.
    Tu muszę zaprotestować.
    .
    Dach naczółkowy jest powszechny w tradycyjnym budownictwie i jak najbardziej mieści się w kanonie stylu polskiego. Był on obecny w tradycyjnej architekturze w wielu regionach Polski, daleko od Śląska.
    Kilka przykłady z terenów, które nie były pod wpływem Niemiec.

    Podlasie:






    Mazowsze Wsch.:


    Mazowsze Płn, Ciechanów:


    Mazowsze Płd, Ziemia Radomska:


    Mazowsze Zach, Żabia Wola/Grodzisk Maz:


    Kielecczyzna


    Dworki własne poetów definiujących ducha stylu narodowego.

    Dworek Wincentego Pola, Lublin


    Dworek Krasińskich w Złotym Potoku, Jura krakowsko-częstochowska:



    Dworek Tetmajerów w Ludźmierzu, (tak, Podhale)



    W końcu przykłady willi z okresu XX-lecia międzywojennego, budowanych bardzo świadomie w stylu narodowym w miejscowościach letniskowych dookoła Warszawy (wówczas)











    Wpływu Niemiec na architekturę polską, Willa Podgórskich w Warszawie, zdjęcie z 1945r
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	448123  

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    key - przecież napisałam, ze nie twierdzę, że nie ma, ale, że nie był charakterystyczny dla stylu narodowego.
    Bo od tego rozpoczęła się dyskusja.

    Przecież polskie dwory i pałace projektowali także Niemcy czy Włosi - nic dziwnego, ze elementy ich architektury przeniknęły do Polski.
    Natomiast styl narodowy uwypuklał przede wszystkim typowe dla Polski cechy architektoniczne. A dach polski łamany jest po prostu typowy dla Polski, rzadko spotykany poza jej granicami, w przeciwieństwie do dachu dwuspadowego naczółkowego, który jest uniwersalny dla dużego obszaru Europy Północnej.

    Tutaj zestawienie dworów wybudowanych w okresie międzywojennym na fali stylu narodowego:
    http://www.dwory-polskie.pl/x.php/1,...1900-1939.html

    I wyraźnie widać, ze dach polski jest wyróżnikiem stylu narodowego.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony