dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Słupki ściany kolankowej

    Próbuję rozgryźć jak powinno się mocować pręty słupków ściany kolankowej. Patrzę na to zdjęcie i tu wynika z tego że powinny być zakotwione jakoś w stropie?


    Myślałem że kotwi się tylko do dolnych prętów wieńca, tak:


    lub tak:




    Czy kotwy dachu mocowane są tylko do słupków a nie w wieńcu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Zbrojenie słupków musi być kotwione w stropie - prostopadle do ścianki kolankowej !!
    Zbrojenie słupków nie może być kotwione w wieńcu - równolegle do ścianki kolankowej.

    Kotwy do wieńca ale wieniec musi być solidnie połączony ze słupkami kotwionymi do stropu !!

    PS Ewidentnie brakuje Tobie dobrego kierownika budowy
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli dodajemy przy słupkach pręty za mocowane w górze stropu jak zaznaczone na czerwono? A nogi słupków też w kierunku stropu czy proste pręty?



    A jeśli mam słup żelbetonowy idący z dołu, przechodzi przez wieniec i idzie aż do wieńca pod dach? On też ma być w stropie czy po prostu przechodzi prosto przez wieniec bez żadnych eLek?

  4. #4

    Domyślnie

    A co do kierownika, kierownik może i by podpowiedział ale czas goni a zanim on przyjedzie to ja już bym to pokręcił.

  5. #5

    Domyślnie

    w projekcie w części opisowej masz dokładnie rozrysowane jak powinno być. jak przewidział konstruktor i to policzył


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czyli dodajemy przy słupkach pręty za mocowane w górze stropu jak zaznaczone na czerwono? A nogi słupków też w kierunku stropu czy proste pręty?
    Podepnę się pod pytanie ze swoim przypadkiem. U mnie zbrojenie słupków (trzpieni) nie zostało powiązane z wieńcem, nie było zagięcia ani równoległego, ani prostopadłego - po prostu zostało w ten wieniec, świeżo zalany betonem wsadzone. Od strony wewnętrznej (domu) trzy pręty fi 16, od zewnętrznej też trzy pręty fi 12-16. Wieniec u góry (pod murłatą) ze zbrojeniem trzpienia został powiązany. I pytania są następujące:

    1. Jak duży jest to błąd i czy się go bać?
    2. Czy ewentualnie jest możliwość naprawy tego? Rozkuwanie i wzmacnianie? Kotwy chemiczne? W ogóle warto to ruszać?

    Ściana kolankowa ma wysokość 1 m + wieniec i murłata, dach dwuspadowy krokwiowi-kleszczowy, z płatwiami pośrednimi

  7. #7

    Domyślnie

    Proszę nie nabijać sobie postów. Znam projekt na pamięć i jakby było to opisane to bym nie pytał. Do tej pory byłem świecie przekonany że słupki kolankowej montuje się Lkami w kierunku wieńca lub tak jak kolega nademna po prostu umieszczone pręty w betonie jak to można zrobić w przypadku słupów wspierający strop. Ale jak się okazuje kolankowe odgrywają dość istotna rolę więc chciałbym wiedzieć jak to zrobić poprawnie

  8. #8

    Domyślnie

    to masz dziwny projekt, u mnie jest dokładnie rozrysowany, opisany i zwymiarowany każdy element konstrukcyjny.

    Musi być zbrojenie w stropie, prostopadle do ściany. To co narysowałeś, jest źle, równie dobrze mógłbyś w ogóle nie dawać trzpieni w ścianie kolankowej. Ten sam efekt.


  9. #9

    Domyślnie

    Mam projekt indywidualny. Dodatkowo widziałem projekt tego domu u kolegi który ma z biura, i u niego jest jeszcze inaczej, mianowicie rdzeń składa się tylko z jednego pręta zagiętego w U i na tym strzemiona 15x3 cm a sam rdzeń ma średnice 10x25 cm. Oczywiście domyślam się że może to zależy od pokrycia dachu czy rodzaju, U mnie będzie ceramika. To pokaż zdjęcie swojego projektu jak możesz. Bo ja już nie mam pomysłu. Kierownik sugerował by nóżki prętów trzpienia zakotwiać w dolnym zbrojeniu.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam tylko pręty związane drutem zbrojeniowym do zbrojenia wieńca, w projekcie nic nie miałem A tak kazał zrobić kierownik.

  11. #11

    Domyślnie

    Coś takiego? Znalazłem w jakimś artykule


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Coś takiego? Znalazłem w jakimś artykule

    to jest ok.


  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziad.bordowy Zobacz post
    Podepnę się pod pytanie ze swoim przypadkiem. U mnie zbrojenie słupków (trzpieni) nie zostało powiązane z wieńcem, nie było zagięcia ani równoległego, ani prostopadłego - po prostu zostało w ten wieniec, świeżo zalany betonem wsadzone. Od strony wewnętrznej (domu) trzy pręty fi 16, od zewnętrznej też trzy pręty fi 12-16. Wieniec u góry (pod murłatą) ze zbrojeniem trzpienia został powiązany. I pytania są następujące:

    1. Jak duży jest to błąd i czy się go bać?
    2. Czy ewentualnie jest możliwość naprawy tego? Rozkuwanie i wzmacnianie? Kotwy chemiczne? W ogóle warto to ruszać?

    Ściana kolankowa ma wysokość 1 m + wieniec i murłata, dach dwuspadowy krokwiowi-kleszczowy, z płatwiami pośrednimi
    Cześć, czy udało Ci się uzyskać odpowiedź na Twoje pytanie? Mam dokładnie ten sam problem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony