dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Okno HS(T)

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tmki87

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Dobrzeń Wielki
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    27

    Domyślnie Okno HS(T)

    Cześć,

    mam problem z otwieraniem okna przesuwnego Poznio HST. Jak próbuję otworzyć to idzie ciężko (coś jak pchanie samochodu na ręcznym). Rolki są czyste. Próbowałem wszelkimi smarami/sprayami na bazie silikonu. Pomaga ale na 10-15 minut później znowu chodzi ciężko. Macie jakiś pomysł co zrobić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Mój pomysł to zdjęcie skrzydła i obczajenie co się tam dzieje w tych wózkach. O ile jest to zdejmowalne skrzydło?
    Może jakąś wskazówką dla innych będzie kwestia okuć - jakiej firmy?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    A mój pomysł, to sprawdzić poziom elementów konstrukcji w obrębie progu i nadproża. W HST tolerancje wymiarów są "na styk". Delikatne ugięcie i przestaje lekko jeździć.
    PRO QUALITY

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    A mój pomysł, to sprawdzić poziom elementów konstrukcji w obrębie progu i nadproża. W HST tolerancje wymiarów są "na styk". Delikatne ugięcie i przestaje lekko jeździć.
    Ależ oczywiście!
    Nawet mi nie przyszło mi do głowy tak banale i podstawowe zagadnienie!
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tmki87

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Dobrzeń Wielki
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    Okucia Winkhaus. Poziom jest dobry. Niestety skrzydła nie można zdemontować. Ewidentnie coś obciera na całej długości. Wydaje mi się, że gdzieś mogła się uszczelka zawinąć.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał tmki87 Zobacz post
    Okucia Winkhaus. Poziom jest dobry. Niestety skrzydła nie można zdemontować. Ewidentnie coś obciera na całej długości. Wydaje mi się, że gdzieś mogła się uszczelka zawinąć.
    Często przy pomiarach drzwi odnoszę się poziomem do zainstalowanych okien, a wtedy (m.in. z ciekawości) sprawdzam HS w trzech punktach (muszę przecież mieć pewność że łapią najniższy punkt) i faktycznie poziomy się rozbiegają nie rzadko po 2-3mm a tego poziomica nie pokaże tak dokładnie, dlatego montaż HS - jest wspomagany laserem.

    Zapytaj producenta systemu o przekrój, opisz sprawę, może oni coś podpowiedzą. Trop z uszczelką też może być dobry.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Sprawdź czy przesuwa się lżej przy niepełnym uniesieniu skrzydła czyli przy klamce mniej więcej poziomo lub skośnie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał IVO333 Zobacz post
    Sprawdź czy przesuwa się lżej przy niepełnym uniesieniu skrzydła czyli przy klamce mniej więcej poziomo lub skośnie.
    Bardzo słuszna uwaga. Choć takie problemy które można sprawdzić przy niepełnym podniesieniu pojawiają się przy bardzo silnym nagrzaniu profila skrzydła
    1- sprawdzić tolerancję poziomu, także w różnych pokoleniach skrzydła gdyż przy ewentualnym błędzie podparcia próg pod obciążeniem może opadać
    2- sprawdzić odległość między progiem a górna częścią ramy. Światło powinno być w każdym punkcie prawie identyczne, 1-2 mm do przyjęcia
    3- sprawdzić uszczelki zwłaszcza na poziomej górnej części skrzydła choć....to też dla mnie mało prawdopodobne A jeśli już to często powodem są błędy które można wychwycić w pkt 1 i 2

    Jeśli tu jest OK powodów szukać w sankach- aczkolwiek dla mnie mało prawdopodobne. Uszkodzenie sanek to rzadkość, ja przynajmniej z nimi się nie spotkałem. Co innego zasyfione rolki sanek ale one powodują brak płynności A nie jakiekolwiek opory w przesuwie

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tmki87

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Dobrzeń Wielki
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    posprawdzałem Wasze sugestie za które przede wszystkim dziękuję. Problem jest w uszczelce na górnej belce. Jak jest ciepło i jest smarowanie (popsikam na całej długości WD-40) to chodzą płynnie ale przez 20 minut. Później znowu muszę zaaplikować WD żeby było płynnie. Przy niższych temperaturach (tj. 13-15stC a takie wystąpiły lokalnie) to WD pomaga ale tylko o 20-30%. Czy w 2 osoby (bez doświadczenia) jesteśmy w stanie zdjąć skrzydło? (2,3m x 1,9m). Wydaję mi się, że gdzieś uszczelka sparciała albo się wystrzępiła i ociera.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Tmki87 - i jakie wyniki pomiarów? Czy tylko kolejny post by wywołać dyskusje ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Przepraszam, nie zauważyłem
    Po całej szerokości HS jest problem z uszczelka czy tylko na jakimś odcinku?
    Posprawdzales odległość gora/dół jak opisałem? Tak co pół metra
    Wygląda mi to na banana górnej oscieznicy - poszła za bardzo w górę
    Montaż na śruby czy kotwy?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Bez doświadczenia lepiej się nie dotykaj
    Sprawdź proszę to o czym mówiłem
    Zależność od temperatury realnie wyklucza sanki i zdejmowanie skrzydła nic nie pomoże- popatrzysz, poruszasz głowa w zastanowieniu i tyle.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    WD-40, to nafta w aerozolu. Może na uszczelkę działać destrukcyjnie.

    Lepiej użyć silikonu w spreju, takiego jak do uszczelek drzwi samochodowych.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tmki87

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Dobrzeń Wielki
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ok, poddaję się. W przyszły czwartek przyjeżdża serwis + montażyści. Okno ma 4 lata czyli jest już po gwarancji. Mam nadzieję, że doprowadzą temat do porządku. Ten system wzięliśmy głównie pod kątem dzieci żeby mógł łatwo przesuwać. Dam znać co zrobi serwis

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony