dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mnowak02

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-777
    Posty
    104

    Domyślnie Zbiornik na deszczówke szambo - jaka specyfikacja

    Cześć,
    Chciałbym dopytać się trochę w kwestii betonowych zbiorników na deszczówkę/szambo.
    Przeznaczenie zbiornika betonowego to deszczówka zbierana z dachu na działce.
    Interesuje mnie pojemność około 8m3.
    1. Producent deklaruje gwarancje/gwarancje szczelności na około 5lat. Jak to wygląda w praktyce?
    2. Jak wygląda szczelność takiego zbiornika? Ile powinna ona wynosić?
    3. Czy góra tego zbiornika musi być dodatkowo zbrojona aby w przyszłości np. kiedyś coś ciężkiego na tym postawić/ ew. przejechać samochodem?
    4. Jaka powinna być grubość ścianek takiego zbiornika i z jakiej klasy betonu powinien zostać wykonany?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    1. Producent deklaruje gwarancje/gwarancje szczelności na około 5lat. Jak to wygląda w praktyce?
    Jak masz nowe i nieużywane zaważysz jak nie każdy litr, to każde wiadro. A jak używasz, to jak poznasz, że sto litrów przybyło/ubyło? W praktyce nie do sprawdzenia.

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    3. Czy góra tego zbiornika musi być dodatkowo zbrojona aby w przyszłości np. kiedyś coś ciężkiego na tym postawić/ ew. przejechać samochodem?
    I pokrywa i dekiel mają być dostosowane. Nie dodatkowo, bo to nie ma sensu - fabrycznie.

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    4. Jaka powinna być grubość ścianek takiego zbiornika i z jakiej klasy betonu powinien zostać wykonany?
    Tak, żeby wytrzymało złożenia projektowe. To liczy konstruktor.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    Cześć,
    3. Czy góra tego zbiornika musi być dodatkowo zbrojona aby w przyszłości np. kiedyś coś ciężkiego na tym postawić/ ew. przejechać samochodem?
    Standardowo pokrywa jest chyba liczona na przysypanie warstwą ziemi i ruch pieszy. Widziałem na allegro, ze niektórzy producenci oferują dodatkowo wzmocnione pokrywy pod obciążenie 15 i 30 ton.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz nowe i nieużywane zaważysz jak nie każdy litr, to każde wiadro. A jak używasz, to jak poznasz, że sto litrów przybyło/ubyło? W praktyce nie do sprawdzenia.
    Myślę, że nie chodzi o to czy ucieknie 100 czy 200 litrów tylko czy nie okaże się, że nie da się zbierać deszczówki, bo zbiornik przecieka i wszystko idzie w piach.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Standardowo pokrywa jest chyba liczona na przysypanie warstwą ziemi i ruch pieszy. Widziałem na allegro, ze niektórzy producenci oferują dodatkowo wzmocnione pokrywy pod obciążenie 15 i 30 ton.


    Myślę, że nie chodzi o to czy ucieknie 100 czy 200 litrów tylko czy nie okaże się, że nie da się zbierać deszczówki, bo zbiornik przecieka i wszystko idzie w piach.
    Przy wysokim stanie wód może to działać w odwrotną stronę. Tzn. myślisz że woda z rynien będzie wpadać do zbiornika pustego a tam zbiornik pełny bo naleciało z gruntu.

    Przyłączam się do pytania bo też myślę o montażu takiego zbiornika a'la szambo na deszczówkę z rynien bo nie wiem co z tą wodą zrobić. Myślę o betonowym bo jest tani. Cena plastikowych zabija.
    Pytanie czy na takie betonowe też można dostać dotację?
    I jakiej firmy kupić taki betonowy żeby był w miarę dobry? Wiadomo to tylko zbiornik ale pewnie są producenci co dają drut 6mm a inni 12mm.
    Ktoś może ma z takiego zbiornika zrobione podlewanie ogrodu? Chętnie posłucham jak to zrobić tanio i dobrze.
    A i trzeba by jakiś przelew zrobić. Jakiś drenaż a'la nitka z oczyszczalni tzn. z kamieniem czy ktoś ma jakiś inny pomysł tańszy?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony