dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 153
  1. #1

    Question wentylacja mechaniczna - robić, nie robić?

    Moi znajomi którzy budowali domy kilka, kilkanaście lat temu zachwycali się wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dziś mówią że drugi raz nie popełnili by tego błędu i zrobili by porządną wentylację grawitacyjną. W lato wentylacja mechaniczna ma za mała wydajność do schłodzenia wnętrza, w zimę bardzo osusza powietrze. Dziś ja staję przed wyborem wentylacji w domu dla siebie. Faktycznie, w upał trzeba dobrego wiatru żeby poczuć się chłodniej, w zimę zmrożone powietrze jest suche więc ciągłe pompowanie go pokojów musi wysuszać wnętrze.
    A jakie doświadczenia macie Wy? Po kilku latach eksploatacji takiej wentylacji? Warto?
    Paweł

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Warto i nie masz się nad czym zastanawiać .
    A do schłodzenia powietrza latem jest klimatyzacja lub pompa ciepła, a nie rekuperacja - i to trzeba przede wszystkim zrozumieć.
    W domu latem wentylacja grawitacyjna nie nie działa , a zimą przynosi straty na energii potrzebnej do ogrzania budynku rzędu 30% ...więc warto jest podjąć słuszną decyzję.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Rozumiem że wentylacja grawitacyjna ma odpowiednio dużą wydajność w lecie aby " schłodzić" wnętrza i jednocześnie na tyle nędzną skuteczność w zimie aby nie przesuszać powietrza...?

    Proponuję używać własnego rozumu i trochę pomyśleć bo to naprawdę nie boli...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #4

    Domyślnie

    Pytam o rzeczywiste doświadczenia z eksploatacji wentylacji mechanicznej.

    Że wentylacja grawitacyjna przynosi straty rzędu 30% na energii czytam od dawna. Jest to główny argument marketingowy producentów rekuperatorów. Jak jest naprawdę? A ile ciepła tracimy przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Realnie, w całej instalacji, nie teoretycznie, w samym wymienniku ciepła.
    Latem żadna wentylacja nie daje rady. Grawitacyjną można tanio wyposażyć w wentylatory wyciągowe i w łazienkach będzie przewiew w każdych warunkach.
    Paweł

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Pytam o rzeczywiste doświadczenia z eksploatacji wentylacji mechanicznej.

    Że wentylacja grawitacyjna przynosi straty rzędu 30% na energii czytam od dawna. Jest to główny argument marketingowy producentów rekuperatorów. Jak jest naprawdę? A ile ciepła tracimy przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? Realnie, w całej instalacji, nie teoretycznie, w samym wymienniku ciepła.
    Latem żadna wentylacja nie daje rady. Grawitacyjną można tanio wyposażyć w wentylatory wyciągowe i w łazienkach będzie przewiew w każdych warunkach.
    Ile tracimy ok 3-8% w zależności od sprawności rekuperatora. Więcej od jakości zastosowanych materiałów i izolacji przewodów tejrze wentylacji.
    Jeśli grawitacyjną wentylację wyposażysz wentylatory to co ona Ci tak naprawdę da? Nawiew gorącego powietrza do domu latem i niekoniecznie odprowadzenie zużytego poza pomieszczenie. Brak jakiejkolwiek kontroli nad ilością, jakością i temperaturą powietrza nawiewanego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    A jakie doświadczenia macie Wy? Po kilku latach eksploatacji takiej wentylacji? Warto?
    Warto reku z ERV.

    Oczywiście, że latem nie schłodzi znacząco - do tego potrzebna klima. Wentylacja ma zapewniać świeże powietrze.

    Jak nie będzie ERV to działająca wentylacja w zimie osuszy - nie ważne, czy grawitacyjna czy mechaniczna. Chcesz się kisić, to łatwiej wyłączyć rekuperator, niż pozasłaniać kratki... Tylko po co?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-09-2020 o 23:40

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Moi znajomi którzy budowali domy kilka, kilkanaście lat temu zachwycali się wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dziś mówią że drugi raz nie popełnili by tego błędu i zrobili by porządną wentylację grawitacyjną. W lato wentylacja mechaniczna ma za mała wydajność do schłodzenia wnętrza, w zimę bardzo osusza powietrze. Dziś ja staję przed wyborem wentylacji w domu dla siebie. Faktycznie, w upał trzeba dobrego wiatru żeby poczuć się chłodniej, w zimę zmrożone powietrze jest suche więc ciągłe pompowanie go pokojów musi wysuszać wnętrze.
    A jakie doświadczenia macie Wy? Po kilku latach eksploatacji takiej wentylacji? Warto?
    Wiesz dlaczego zimą WM osusza powietrze, a WG ponoć nie ?
    Dlatego, że posiadacze WG na wszelkie sposoby zimą obniżają jej wydajność. I zgodzę się z tym, że kiedy w jednym domu wymienia się 150m3/h powietrza, a w drugim 75m3/h, to w tym drugim wilgotność będzie wyższa.
    Tylko kosztem większego stężenia CO2 i niechcianych zapachów.
    Różnicę w wilgotności niweluje wymiennik z jej odzyskiem.
    A latem ?
    Latem dużo cieplej mam w pomieszczeniu, gdzie mam otwarte drzwi tarasowe, niż w tych, gdzie mam cały dzień zamknięte okna, a dmucha tylko WM.
    To logiczne - z zewnątrz wpada powietrze o temp ok 30C, a z nawiewów WM w temp o 1-2C niż ta w domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie licz na zyski ekonomiczne i opłacalność WM. Jeśli ogrzewanie współczesnego domu 100m2 kosztuje około 1000 zł rocznie, to nawet jeśli (bardzo optymistycznie) zaoszczędzisz 30%, to raptem 300 zł rocznie. Sama wentylacja też nie działa za darmo, bo dochodzi koszt prądu na wentylatory, filtrów, a w wielu przypadkach serwis. Obojętne czy na sprzęt i usługę wydasz 10.000 zł czy 40.000 zł we współczesnym domu to się nie zwróci.

    Wbrew pozorom nie zniechęcam powyższym wpisem do WM. Od 6 lat kręci się u mnie non stop najtańsza na rynku Luna (wtedy 1350 zł), przy własnym montażu według kupionego projektu wszystko kosztowało mnie poniżej 5000 zł.
    Cały zysk to świeże powietrze cały rok, filtracja i sprawne usuwanie zapachów. Tylko tyle i aż tyle
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  9. #9

    Domyślnie

    WM to jedna z bardziej trafionych decyzji jak dla mnie. Nie wyobrażam sobie już mieszkać w domu bez WM.
    ***** ***

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Nie licz na zyski ekonomiczne i opłacalność WM. Jeśli ogrzewanie współczesnego domu 100m2 kosztuje około 1000 zł rocznie, to nawet jeśli (bardzo optymistycznie) zaoszczędzisz 30%, to raptem 300 zł rocznie. Sama wentylacja też nie działa za darmo, bo dochodzi koszt prądu na wentylatory, filtrów, a w wielu przypadkach serwis. Obojętne czy na sprzęt i usługę wydasz 10.000 zł czy 40.000 zł we współczesnym domu to się nie zwróci.

    Wbrew pozorom nie zniechęcam powyższym wpisem do WM. Od 6 lat kręci się u mnie non stop najtańsza na rynku Luna (wtedy 1350 zł), przy własnym montażu według kupionego projektu wszystko kosztowało mnie poniżej 5000 zł.
    Cały zysk to świeże powietrze cały rok, filtracja i sprawne usuwanie zapachów. Tylko tyle i aż tyle
    Witam,
    a jak masz zrobiony wyciąg z pomieszczeń-w każdym pomieszczeniu ,czy tylko w łazience czy kuchni ?
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #11

    Domyślnie

    Nawiewy są w pomieszczeniach "suchych", a wywiewy w "mokrych".
    Mam zatem wywiewy w łazienkach i kuchni. Nie pamiętam już co jest w spiżarni, garderobie i przedsionku. Zrobiłem wywiew nad kozą, bo takie pojawiały się teorie parę lat temu, ale jest na stałe zakręcony.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    W lato wentylacja mechaniczna ma za mała wydajność do schłodzenia wnętrza, w zimę bardzo osusza powietrze. Dziś ja staję przed wyborem wentylacji w domu dla siebie.
    Przecież WM to nie klimatyzacja, wiec dlaczego miałaby schładzać?
    A po drugie w jaki sposób wentylacja grawitacyjna schładza mieszkanie, że jest niby lepsza?

    Powietrze suche - a ma być wilgotne, pełne pleśni? Jak jest za suche to się skręca obroty wentylatora, żeby zmniejszyć wymianę powietrza.

    Twoi znajomi mieli nierealne wyobrażenia (pomylenie WM z klimatyzacją) i nie umieją obsługiwać systemu - dlatego narzekają.

  13. #13

    Domyślnie

    Filtrowanie powietrza to duży plus wentylacji mechanicznej. Rekuperator ERV z odzyskiem wilgoci brzmi ciekawie, ale ceny są dużo wyższe od zwykłych. A jak z trwałością wymiennika ciepłą w takim rekuperatorze?
    Jakie rekuperatory są godne polecenia? (niedrogie, z dobrymi filtrami, ciche) Czuję się na siłach samodzielnie zamontować taką wentylację. Jak zapobiegać przenoszeniu się dźwięków pomiędzy pokojami?
    Paweł

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Filtrowanie powietrza to duży plus wentylacji mechanicznej. Rekuperator ERV z odzyskiem wilgoci brzmi ciekawie, ale ceny są dużo wyższe od zwykłych. A jak z trwałością wymiennika ciepłą w takim rekuperatorze?
    Jakie rekuperatory są godne polecenia? (niedrogie, z dobrymi filtrami, ciche) Czuję się na siłach samodzielnie zamontować taką wentylację. Jak zapobiegać przenoszeniu się dźwięków pomiędzy pokojami?
    Za 6 tyś masz izzifasta z polimerowym wymiennikiem. Jak dla mnie cena całkiem ok, chyba że masz duży dom,
    Dźwięki miedzy pokojami się nie przenoszą, już bardziej słychać pracującą wentylację.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Tyle głupot w jednym miejscu to dawno nie poczytałem.

    Wentylacja nie jest od schładzania domu.
    Od tego jest klimatyzacja!
    Wentylacja nie jest od zapewniania świeżego powietrza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    WENTYLACJA SŁUŻY DO PANOWANIA NAD WILGOTNOŚCIĄ WZGLĘDNĄ W DOMU !!!
    Przy okazji załatwia problem świeżego powietrza.

    Pamięta tu ktoś, że metry kwadratowe nie generują wilgoci tylko mieszkańcy?
    DLATEGO nie wentyluje się m2 tylko po około 30m3/osobę.
    Potrzebną wydajność łatwo wyliczyć.

    Sposób używania wentylacji mechanicznej:
    Wracamy do domu i czujemy się "jakoś nie tak". Idziemy obejrzeć hygrometr naścienny.. Jak pokazuje około 70-80% - podkręcamy wentylację. Jak pokazuje 40 i mniej - ograniczamy wentylację. Jak pokazuje w okolicy 50% - idziemy po aspirynę!!!

    TAK! WARTO budować wentylację mechaniczną.
    NIE ZAWSZE musi być z odzyskiem ciepła (rekuperacją)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Nawiewy są w pomieszczeniach "suchych", a wywiewy w "mokrych".
    Mam zatem wywiewy w łazienkach i kuchni. Nie pamiętam już co jest w spiżarni, garderobie i przedsionku. Zrobiłem wywiew nad kozą, bo takie pojawiały się teorie parę lat temu, ale jest na stałe zakręcony.
    Tak myślałem-dzięki.
    Taki układ najczęściej widywałem w literaturze, jeden z tutejszych kolegów twierdził ,że taki układ jest tylko w przypadku "starych" domów...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Tyle głupot w jednym miejscu to dawno nie poczytałem.

    Wentylacja nie jest od schładzania domu.
    Od tego jest klimatyzacja!
    Wentylacja nie jest od zapewniania świeżego powietrza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    WENTYLACJA SŁUŻY DO PANOWANIA NAD WILGOTNOŚCIĄ WZGLĘDNĄ W DOMU !!!
    Przy okazji załatwia problem świeżego powietrza.

    Pamięta tu ktoś, że metry kwadratowe nie generują wilgoci tylko mieszkańcy?
    DLATEGO nie wentyluje się m2 tylko po około 30m3/osobę.
    Potrzebną wydajność łatwo wyliczyć.

    Sposób używania wentylacji mechanicznej:
    Wracamy do domu i czujemy się "jakoś nie tak". Idziemy obejrzeć hygrometr naścienny.. Jak pokazuje około 70-80% - podkręcamy wentylację. Jak pokazuje 40 i mniej - ograniczamy wentylację. Jak pokazuje w okolicy 50% - idziemy po aspirynę!!!

    TAK! WARTO budować wentylację mechaniczną.
    NIE ZAWSZE musi być z odzyskiem ciepła (rekuperacją)

    Adam M.
    Kurza melodia...
    To mnie zaskoczyłeś- jeśli wentylacja nie jest przede wszystkim od zapewnienia świeżego powietrza , to w takim razie co je ma zapewnić ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Kurza melodia...
    To mnie zaskoczyłeś- jeśli wentylacja nie jest przede wszystkim od zapewnienia świeżego powietrza , to w takim razie co je ma zapewnić ?
    Spacer w lokalnym lasku?
    Dopisuję...
    Oczywiście BEZ zaszmaconego pyska...

    My o budowaniu domów rozważamy czy o jakimś feng-szui?
    Rozumiem, z\e złódkowane klepki, krzywe drzwi i niedomykające się lub nieotwieralne szafki kuchenne są ideałem tego, co można mieć w domu!

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 07-09-2020 o 22:06
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Każde drewno ostro pracuje wymiarami między 16 a 32% wilgotności.
    Jak wilgotność jest STAŁA (zależna od wentylacji) to i wymiary drewna są STAŁE.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Spacer w lokalnym lasku?

    My o budowaniu domów rozważamy czy o jakimś feng-szui?
    Rozumiem, z\e złódkowane klepki, krzywe drzwi i niedomykające się lub nieotwieralne szafki kuchenne są ideałem tego, co można mieć w domu!

    Adam M.
    Sreng-sru , czy jak tam było...fajnie -tylko co z tym świeżym powietrzem nie z wentylacji ?...
    A nieszczelności stolarki okiennej były "kiedyś" elementem właśnie wentylacji grawitacyjnej (jeśli dobrze pamiętam...).
    Tak więc jestem ciekaw skąd to świeże powietrze będzie w domach po za wentylacją (jakąkolwiek).
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony