dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 153
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    prąd elektryczny
    A filtry szyję sama z tkaniny filtracyjnej, co kosztuje grosze.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Jaka jest trwałość wymienników entalpicznych? Czy oprócz kosztu filtrów trzeba być przygotowanym na inne okresowe wydatki związane z eksploatacją rekuperatora?
    Producent pisze, że serwis przyjedzie i Ci go wymyje.
    Oczywiście, nie zrobi tego gratis.
    Piszą, ze jest spec-plastikowy, więc trwały.
    Plastiki rozkładają się po kilkaset lat...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Jaka jest trwałość wymienników entalpicznych? Czy oprócz kosztu filtrów trzeba być przygotowanym na inne okresowe wydatki związane z eksploatacją rekuperatora?
    Polimerowy wg danych (nie gwarancji) powinien wytrzymać 20 lat.
    Nie wiem, jak celulozowe.
    Koszty pewne to prąd i filtry. Pewnie też co jakiś czas łożyska albo i całe wentylatory. W moich wyliczeniach przyjąłem, że co 10 lat wymienisz cały reku - a i tak się opłaci.

  4. #44

    Domyślnie Rekuperacja... CZY WARTO

    Witajcie,

    Głowa mi już pęka od różnych opinii na temat rekuperacji w domu a jestem na takim etapie budy że lepiej założyć teraz wraz z instalacja wod-kan i ogrzewaniem. Czy ktoś z Was tutaj ma rekuperator w domu? Czy założylibyście jeszcze raz czy raczej jest to kolejny nikomu niepotrzebny gadżet?

    Chciałabym również zaznaczyć że nie pytam czy to się opłaca - chciałabym wiedzieć jaki to ma wpływ na komfort mieszkania, nie to czy będę płacić mniejsze rachunki za gaz...

    Dziękuję!

  5. #45

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli miałbym założyć go jeszcze raz - to odpowiem TAK, komfort przewietrzenia pomieszczeń jest na tyle odczuwalny , że przyjemny, zapachy z każdego pomieszczenia usuwane są w sposób skuteczny, a przede wszystkim nie rozprzestrzeniają się po całym domu. Można w łatwy sposób sterować wydajnością tym samym intensywnością przewietrzania pomieszczeń. Nocą w sypialniach jest przewietrzone przez co komfort snu jest o wiele przyjemniejszy.
    Podstawowa i najbardziej efektowna zaleta WM to brak insektów pod każdą postacią wewnątrz domu które w normalny sposób wlatują przez uchylone/otwarte okna. Powietrze wewnątrz domu w zależności od rodzaju filtrów jest w dużym stopniu odfiltrowane od pyłków i kurzu ważna zaleta gdy mieszka się na terenach wiejsko miejskich gdzie są pola uprawne.
    Gdy zastosuje się odpowiednią filtrację (ostatnio zastosowałem u siebie filtracje p[rzez węgiel aktywny - ograniczyłem do minimum zanieczyszczenie powietrza wewnątrz domu PM 2,5 i PM 10, a więc wszystkimi w mniejszym lub większym stopniu sadzami i pyłami ze spalania śmieci i paliw kopalnych.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Moim subiektywnym zdaniem wentylacja mechaniczna to absolutne minimum. A jeśli dołożymy do tego odzysk ciepła to ja widzę same plusy, no może poza ceną inwestycji, ale komfort stworzenia odpowiednich warunków do życia jest bezcenny.

  8. #48

    Domyślnie

    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?
    Robisz pochłaniacz z filtrem węglowym i nie musisz robić żadnego kominka czy wyprowadzenia na zewnątrz.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?
    Opcji jest kilka - od podpięcia do wentylacji (w tym z opcją wyłączania wywiewu i puszczania nawiewu na maksa jak okap dmucha) po rurę na zewnątrz.
    IMO najlepiej zrobić okap w trybie pochłaniacza - resztę załatwi wentylacja.

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Są centrale z możliwością podłączenia okapu ze specjalnym by-passem, żeby nie mieszać powietrza okapowego z bytowym.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mam indukcję bez pochłaniacza/wyciagu.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    dla mnie pochłaniacz to zbyteczny element. robi tylko hałas. jak będzie indukcja i WM czy reku to spokojnie wystarczy. A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał judys Zobacz post
    Witajcie,

    Głowa mi już pęka od różnych opinii na temat rekuperacji w domu a jestem na takim etapie budy że lepiej założyć teraz wraz z instalacja wod-kan i ogrzewaniem. Czy ktoś z Was tutaj ma rekuperator w domu? NIE Czy założylibyście jeszcze raz czy raczej jest to kolejny nikomu niepotrzebny gadżet? TAK

    Chciałabym również zaznaczyć że nie pytam czy to się opłaca - chciałabym wiedzieć jaki to ma wpływ na komfort mieszkania, nie to czy będę płacić mniejsze rachunki za gaz...

    Dziękuję!
    Komfort jest większy możesz palić w domu i oszczędzić wodę na praniu pościeli, ubrań i myciu się bo jakoś się to wywietrzy.

  15. #55

    Domyślnie

    Mam również założoną WM i zdecydowanie założył bym ja ponownie.
    O zaletach napisano już wyżej.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    dla mnie pochłaniacz to zbyteczny element. robi tylko hałas. jak będzie indukcja i WM czy reku to spokojnie wystarczy. A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.
    Mam okap 60 z pochłaniaczem a indukcję 80 i nie daje rady wszystkiego wciągnąć. Robi się tłusty osad w okolicy. Całkiem bez okapu byłaby masakra. Zdecydowanie odradzam rezygnację z okapu.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od kiedy zrezygnowałam z gazu na rzecz indukcji zapomniałam co to tłusty osad. Musicie sporo gotować?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    od kiedy zrezygnowałam z gazu na rzecz indukcji zapomniałam co to tłusty osad. Musicie sporo gotować?
    To raczej kwestia smażenia.

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    mam indukcję bez pochłaniacza/wyciagu.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam okap 60 z pochłaniaczem a indukcję 80 i nie daje rady wszystkiego wciągnąć.
    No właśnie... czy macie w kuchni otwieralne okno czy fixa? U mnie bardzo by pasował jeden duży fix, który by super wyglądał, ale boję się że przy "spalonym" obiedzie rekuperacja na maxa + pochłaniacz nie ogarną tego. Nie chodzi tylko o dym, ale ogólnie o zapach i ten "tłuszcz w powietrzu". Nie chciałbym w zimę być zmuszonym do otwierania drzwi wejściwoych i drzwi tarasowych żeby przewietrzyć kuchnię po środku...

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam w kuchni fixa, ale zaraz obok jest wyjście na taras. Cała przestrzeń parteru, poza toaletą jest otwarta, więc powietrze swobodnie przelatuje.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony