dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie stropu w starym drewnianym domu

    Witam, posiadam stary drewniany domek z 1989r, w którym chciałbym ocieplić strop. Na tą chwilę strop ocieplony jest tzw. polepą. Na belkach stropowych przybite są deski na których znajduje się polepa. Poddasze tudzież strych będzie nieużytkowy tym samym nie ogrzewany. Plan jest taki aby zerwać polepę a w to miejsce wykonać kratownicę z desek pomiędzy które wsadzę watę o grubości 20 cm a następnie na kratownicę płyty osb. Przeglądałem wiele artykułów oraz forum i tyle jest różnych opinii co tematów. Moje pytanie dotyczy czy stosować w moim przypadku paraizolację pod wełnę czy nie? a może w innym miejscu? Proszę Was o pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Od strony ciepłej zawsze paroizolacja, potem wełna. 20 cm wełny to słabo, dawałem 30 cm (2 razy po 15 cm),lambda 0,032 ze sklepu budowlanego,nie z żadnego marketu. Płyta OSB na wierzchu? Chyba aby był większy smród. Wełna na strychu ma być wentylowana, jeśli potrzeba to wykonaj chodniczek inspekcyjny (dwie deski szer. 0,30m) mocowany na klockach do belek stropowych. Strych musi być NIEDOSTĘPNY dla zwierzatek (kuna, łasica, myszy, ptaki) bo cała praca będzie
    o kant rzyci rozbić. Wpadną, zasrają, skołtunią i po ......... , smród dostaniesz za darmo.

  3. #3

    Domyślnie

    Poddasze ma być nieużytkowe lecz ma spełniać funkcje graciarni. Czy jeżeli zostawię 2-3 cm pustej przestrzeni pomiędzy płytą a wełną to wentylacja będzie wysterczająca?

  4. #4
    p_n_usunięte
    Guest
    p_n_usunięte

    Domyślnie

    Cytat Napisał outsider000 Zobacz post
    Poddasze ma być nieużytkowe lecz ma spełniać funkcje graciarni. Czy jeżeli zostawię 2-3 cm pustej przestrzeni pomiędzy płytą a wełną to wentylacja będzie wysterczająca?
    Witaj

    Nie będę się rozpisywał ,ale mam podobną sytuację tzn.graciarnia na strychu.

    Zerknij sobie w linka.

    https://www.rockwool.pl/aplikacje/po...opie-belkowym/


    Pozdrawiam
    plasticfun

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli zastosowanie płyty OSB nie jest dobrym rozwiązaniem

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Usunięcie polepy nie jest dobrym rozwiązaniem.
    Ona COŚ TAM ROBI!
    Wiesz co i jak to robi?

    No, ale Ty chcesz być "nowoczesny".
    To wsadź tam tę watę i ciesz się z efektów.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Usunięcie polepy nie jest dobrym rozwiązaniem.
    Ona COŚ TAM ROBI!
    Wiesz co i jak to robi?

    No, ale Ty chcesz być "nowoczesny".
    To wsadź tam tę watę i ciesz się z efektów.

    Adam M.
    Prosiłem o poradę a nie o krytykę gdyż się na tym nie znam.
    Polepa jest w bardzo złym stanie z uwagi na cieknący dach przez wiele lat nie mówiąc już o miejscowych jej brakach na ale po co zapytać lepiej od razu skrytykować i pokazywać swoją wyższość.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Radzić można tylko mądremu księciu.
    Na razie, jak sam piszesz, nie znasz się na tym.
    Warto by było poczytać coś o polepie, sposobach budowy stropu, remontach stropów itp.
    Na tym etapie nie rozpoznasz rady dobrej od bezsensownej.
    Potrzebujesz wiedzy a nie porady.

    Zobacz w Wydawnictwie Górnoleśnym czy mają jeszcze reprint "Budownictwa Wiejskiego" Karola Iwanickiego.
    To kopalnia naprawdę rzetelnej wiedzy!

    Co niedobrego stało się z tą mieszaniną gliny, piasku, popiołu i wapna?
    Popsuła się ta mieszanina?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Co niedobrego stało się z tą mieszaniną gliny, piasku, popiołu i wapna?
    Popsuła się ta mieszanina?

    Adam M.
    W miejscach gdzie dach przeciekał polepa stała się miękka i spuchła a deski pod nią zgniły. Na części budynku nie ma polepy a wysypane są trociny najprawdopodobniej wymieszane z wapnem. Wymiana zgniłych desek jest niemożliwa bez ruszania polepy.
    Czytałem wiele artykułów i wiele wypowiedzi w tym temacie i każdy zazwyczaj ma swoje zdanie i zazwyczaj odmienne. Im więcej o tym czytam tym mniej o tym wiem. Nie chcę być jak to napisałeś "nowoczesny" lecz chce mieć poprawnie wykonane ocieplenie aby za rok nie poprawiać tego od nowa

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Spróbuję wyjaśnić Ci z czym się mierzysz...

    To jest, jak rozumiem, strop drewniany NAJWYŻSZY (nie - międzypiętrowy).
    Z samej swej natury taki strop to sito, które trzeba by jakoś uszczelnić.
    Chodzi o to, aby nie tracić przez niego ciepła (bo jest drogie) w drodze przewiewania.
    Przewiewny strop ma i tę wadę, że para wodna wisząca w ciepłym powietrzu wnętrz po ochłodzeniu się w przewiewnym stropie - skrapla się i zawilgaca go.
    A to dobrze drewnu nie robi!
    Ciepło i wilgoć - to grzyb. (pod sufitem jest najcieplej)
    Rozwiązano te problemy POLEPĄ.
    W zależności od kawałka kraju, w którym jest chałupa, skład polepy nieco się zmieniał..
    Jednak zawsze była to glina zmieszana z piaskiem, wapnem (sporo wapna) i popiołem.
    Po budowie domu drewnianego zawsze zostawało sporo odpadów, na których gotowano jedzenie, i palono ogniska przy których ogrzewali się budowlańcy w chłodne wieczory. Popiołu było więc sporo i "dobrej jakości".

    DLACZEGO - TAK?
    Wiesz co to jest "wysadzina"?
    To glina namoczona, która "wstaje" jak dobrze zmarznie, bo lód ma większą objętość niż woda z której powstał.
    Glinę mieszano więc z piaskiem w takiej proporcji, aby przestała być "wysadzinowa".
    Czyli - sporo piasku i trochę gliny. Tak aby było ją w tym piasku widać.
    Po wrzuceniu tej mikstury na strop uzyskiwano taki efekt - że im więcej wilgoci było w domu tym bardziej pęczniała glina w pollepie i tym szczelniejszy stawał się strop! I dla powietrza i dla pary wodnej!
    Wapno i popiół dodawano, aby ZAKONSERWOWAĆ ten strop i niedopuścić do rozwoju w nim mikrego życia. Grzybów, pleśni - generalnie - szkodników wszelakich.
    Okazało się, że ten zabieg chroni też drewno przed kornikiem, spuszczelem a nawet myszami! (Myszki są wilgotne a wapno żrące).
    Często do polepy dodawano też sieczkę słomianą, która jest kawałkami rurek z powietrzem w środku - jako termoizolację stropu.
    Polepę wykonuje się NA SUCHO !
    Składniki miesza się aby jak najlepiej ujednorodnić całość.
    Na sucho i do równości rozkładało się polepę na stropie, bo tak jest łatwiej a ona sama szybko się uszczelniała biorąc wilgoć spod stropu i powietrza wokół.

    Co ja bym zrobił w tej sytuacji?
    Zależnie od stopnia degradacji stropu... w skrajnym przypadku...
    Zerwałbym tą polepę.
    Naprawił strop gdzie potrzeba a z zerwanego złomu drzewnego zrobił ładne ognisko.
    Potem popiół dodałbym do tej polepy, trochę gliny dodał, piasku dosypał, wapna jaki worek czy dwa dodał i ślicznie wszystko wymieszał.
    Ułożyłbym warstwę tej polepy na zreanimowanym stropie. ładnie i równiutko.

    Piszesz - nieużytkowe poddasze, składzik...
    Perlit znasz?
    To "piasek pusty w środku". Tańszy od styropianu.
    Fantastyczna termoizolacja. Ma ATEST od -200st do +800stC
    Walnąłbym na tę polepę warstwę tego perlitu.
    Ile?
    No, ile kieszeń wytrzyma!
    Przynajmniej 10cm.
    Waży toto "nic"
    A zresztą...
    Polepa to do 250kg /m3 czy więcej a sporo jej się daje.
    TO BARDZO DOBRZE!
    Bo?
    Bo stabilizuje ten strop!!!
    Lekki i wiotki/sprężysty strop to detektor przejeżdżającej niedaleko ciężarówki czy autobusu!
    Polepa przenosi swym ciężarem rezonans mechaniczny stropu w bardzo niskie Hz.

    No i tu opcje...
    Dodać do perlitu gipsu. Wymieszać i zrosić aby "stanął" - wtedy można po nim chodzić, byle nie w "szpilkach"
    Dodać do niego cementu. Wymieszać i zrosić - wtedy trochę się czeka, ale naprawdę można po nim chodzić!
    Nic nie dodawać, ułożyć na nim jakie OSB - i chodzić po nim.
    Albo OSB i któryś z pierwszych wariantów.

    HARDKOR!
    Zrobić perlitobeton Z DODATKIEM WODY SZKLANEJ (glinokrzemianu sodowego)
    Ułożyć na stropie ZE SPADKIEM od środka na zewnątrz.
    Przy ścianach rurką kanalizacyjną "50" czy "80" wycisnąc w nim "rynnę".
    W jakimś miejscu wsadzić kawałek szarej rurki i wysunąć na zewnątrz.
    MASZ SZCZELNY I TERMOIZOLACYJNY, TOTALNIE NIEPALNY DACH POD DACHEM!

    MOŻNA...
    Jak się już robi TAKI remont - ułożyć w stropie rurki do wentylacji.
    Mechaniczna lepsza ale grawitacyjna też dobra.
    Na to polepa a na nią perlit.

    Trudne?
    No, nie, jak się wie co się robi.
    Ale... SIŁOWE !
    Przydałaby się ekipa choćby "niewykwalifikowanych a mocnych" do pomocy.

    Myślę, ze trochę pomogłem.
    Przemyśl, zdecyduj, zrób lub nie!
    Pozdrawiam.

    Adam M.

    Dopisuję...
    Polepa czy szczelny strop ważne są tylko zimą, w sezonie grzewczym.
    Latem okna są otwarte a słoneczko wypieka ten strop tak, ze jest suchy jak pieprz!
    Jak zaczniesz grzać i okna zamkniesz - sytuacja się zmienia a woda, wilgoć, potrafi bardzo szybko każdą chałupę zniszczyć!
    Dlatego szczelność stropu to tak ważna sprawa!

    A.M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 13-09-2020 o 15:43
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Kup opryskiwacz ogrodowy i trochę siarczanu miedzi (takie modre kryształki).
    Zrób mocny roztwór i spryskaj dokładnie cały ten strop przed nałożeniem polepy.
    To tak na wszelki wypadek, a kosztuje ze 20zł ten zabieg.
    Siarczan miedzi to silny środek grzybo i biobójczy.
    Jest we wszystkich miksturach przeciwgrzybowych.
    Nie zaszkodzi a pomóc może, jakbyś czego zgniławego tam nie dostrzegł przy remoncie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cholera...
    Się rozpisałem...

    Coś jeszcze Ci wyjaśnię...
    W polepę już dziś NIKT bawić się NIE CHCE!
    Wcale nie dlatego, ze jest zła czy że są lepsze sposoby rozwiązania tych problemów.
    To po prostu - babranina, a ile za to można "wziąść"?
    To wymyślają sposoby POZORNIE lepsze, SZYBKIE i mało PRACOCHŁONNE.
    Keramzyty, waty jakieś, folie...
    Szybko, tanio i solidnie! - Będziesz Pan zadowolony!
    Tyle, że w starych domach to nie jest prawda...

    No i...
    Kto dziś zna się na polepach?
    Chyba tylko kilku tak kopniętych jak ja, co sporo poczytali i pooglądali na różnych budowach...


    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 13-09-2020 o 15:37
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Musiałem przeczytać to ze trzy razy Zerwanie polepy według mnie jest konieczne z uwagi na jej stan lecz nie wiem czy wystarczyłoby jej na ponowne zastosowanie z uwagi na to że na ok 40% budynku jej brakuje. Zauważyłem Adamie iż jesteś zwolennikiem starych rozwiązań co według tego co piszesz wcale nie jest takie złe i ma wiele zalet. Jakie według Ciebie będą wady "nowoczesnych" rozwiązań chociażby zastosowania wełny mineralnej? Dodam iż mój domek niedawno przeszedł audyt w którym abym mógł otrzymać dotację wymagają abym docieplił strop wg. ich zaleceń lub w sposób taki aby spełnić normy które mi podali.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    możesz zrobić wełnę i osb ale między wełną a płyta osb powinnna być szczelina grubości 3-6cm. dodatkowo jeżeli koniecznie chcesz osb to ponarwiercaj w siatce kwadratu 20x20cm lub 25x25cm otwory fi 16-20mm dzieki czemu umożliwisz ujście parze wodnej która mimo zastosowania paroizolacji może wniknąć wewnątrz stropu.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony