dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika+kolektory słoneczne

    Witam,

    W gminie prowadzony jest program współfinansujący instalację fotowoltaiczną z kolektorami (taki pakiet, dają ok 50%), z którego chciałam skorzystać. Zużycie prądu mam prawie 5,000. I tu się pojawia moje pytanie. Firma zaproponowała mi instalacje fotowoltaiczna o mocy 6,57, a ja się zastanawiam czy to nie za dużo? Nie mam ogrzewania elektrycznego, ewentualnie piecyk w łazience na okres przejściowy. Niższa moc, jaką mi mogą ewentualnie zaproponować to 5,27. Różnica w tym co ja zapłacę za instalację fotowoltaiczną wynosi 2,000 zł (10,000 zł za 5.27 i 12,000 za 6.57). Czy warto dołożyć te 2,000 zł i mieć wyższą moc? Czy ja, mając kolektory słoneczne będę w stanie zużyć aż 6,5 rocznie? (wiem, że dostanę tylko 80%; ale z drugiej strony zużycie prądu również spadnie po założeniu solarów).
    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Nie widzę problemu aby zjeść więcej energii założysz klimatyzację i masz spokój.
    Ja mam 4 płaskie panele i bufor kombinowany 400l i do kompletu 7,3kWp w panelach PV na dachu, nie ma problemów ze zjedzeniem prądu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał bachusek Zobacz post
    Witam,

    W gminie prowadzony jest program współfinansujący instalację fotowoltaiczną z kolektorami (taki pakiet, dają ok 50%), z którego chciałam skorzystać. Zużycie prądu mam prawie 5,000. I tu się pojawia moje pytanie. Firma zaproponowała mi instalacje fotowoltaiczna o mocy 6,57, a ja się zastanawiam czy to nie za dużo? Nie mam ogrzewania elektrycznego, ewentualnie piecyk w łazience na okres przejściowy. Niższa moc, jaką mi mogą ewentualnie zaproponować to 5,27. Różnica w tym co ja zapłacę za instalację fotowoltaiczną wynosi 2,000 zł (10,000 zł za 5.27 i 12,000 za 6.57). Czy warto dołożyć te 2,000 zł i mieć wyższą moc? Czy ja, mając kolektory słoneczne będę w stanie zużyć aż 6,5 rocznie? (wiem, że dostanę tylko 80%; ale z drugiej strony zużycie prądu również spadnie po założeniu solarów).
    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc
    Bierz wszystko co dają. Jeśli na początku będzie nadwyżka prądu to możesz spuścić z solarów płyn i grzać prądem. Z czasem na pewno zapotrzebowanie na EE wzrośnie, więc ponownie uruchomisz solary. Co do solarów - w zasadzie dają ciepłą wodę w całości od wiosny do końca lata. Potem stopniowo trzeba dogrzewać w inny sposób.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    "wiem, że dostanę tylko 80%; "

    No tak...
    Lepsze by było 100%
    Ktoś ogłupiał i daje Ci 80zł z każdych 100zł, jakie warty jest towar.
    Ja bym brał.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zwykle na każde 1 000 kWh energii elektrycznej zużytej rocznie dobiera się około 1,25 kWp mocy instalacji PV, więc jak masz 5000 kWh rocznego zużycia to to raczej całkiem dobrze dobrana moc instalacji
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 08-09-2020 o 14:12
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Zwykle na każde 1 000 kWh energii elektrycznej zużytej rocznie dobiera się około 1,25 kWp mocy instalacji PV, więc jak masz 5000 kWh rocznego zużycia to to raczej całkiem dobrze dobrana moc instalacji
    Ujął bym to inaczej, jeśli ktoś ma zużycie roczne na poziomie 5MWh, zalecił bym do tego falownik 5kWp a ogniw o 20% więcej czyli w tym przypadku 6kWp. Myślę, że to najtańsze rozwiązanie do pokrycia zapotrzebowania. Ale nie musicie brać mojej opinii poważnie- to nie ja jestem konsultantem.

  7. #7

    Domyślnie

    Niestety Vieśśman ma to do siebie że fantazjuje, on i jego firma nie dając nawet gwarancji gdy nie płacisz serwisowego 60 PLN/mc lub 480 rocznie przez 10 lat.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "wiem, że dostanę tylko 80%; "

    No tak...
    Lepsze by było 100%
    Ktoś ogłupiał i daje Ci 80zł z każdych 100zł, jakie warty jest towar.
    Ja bym brał.

    Adam M.
    Ja uważam że to uczciwe to 80% to za dzierżawę akumulatora i przesył .
    Faktycznie będzie to coś w okolicy 85-90% produkvji bo jest jeszcze auto konsumpcja
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9

    Domyślnie

    kulibob tak się bałeś tego on grida, dziś mówisz że 80% to uczciwie. A już w niedalekiej przyszłości mogą powiedzieć Ci że uczciwie to my chcemy sprzedawać Twój prąd z PV z certyfikatem pochodzenia z OZE ale magazynować to nam się już nie uśmiecha bo produkujemy za dużo CO2. Z wungla i musimy podnieść opłaty bo Pan kulibob gfeneruje za dużo CO2 ze swoich paneli PV.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony