dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie linia SN 15kV po jednej stronie dzialki

    witam serdecznie,

    mam pytanie odnosnie odleglosci w jakiej mozna postawic dom jednorodzinny do linii (prawdopodobnie 15kV). Linia ta zasila tylko szkole w poblizu
    U sasiada ta sama linia przechodzi prawie nad dachem budynku.
    ogolnie dzialka jest dosc spora wiec mysle ze z posadowieniem domu wiekszych problemow byc nie powinno
    BTW:. ja wyglada sparwa, jak bysmy z sasiadem chcieli by zostala ta linia "zakopana"?
    Szkic:

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Nie ma problemu ze skablowaniem linii (pod ziemie). Potrzebna jest zgoda ZE, projekt, mdcproj, wykonawca z wolnej ręki , odbiór techniczny i gotowe. Oczywiscie faktura bedzie wystawiona na wnioskodawców (warunek podjęcia prac)

    ZE nie ma żadnego interesu aby komuś poprawiać estetykę otoczenia. Nawet jeśli w MPZP jest napisane "Linia WN do skablowania", to w czasach kiedy przychody energetyki są wytrwale trwonione na magazynowanie węgla na hałdach, można zapomnieć o jakichkolwiek inwestycjach.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Odległość zabudowy od takiej linii powinien określać MPZP lub WZ. U mnie w MPZP jest zapis że od lini 15KV jest zakaz prowadzenia prac budowlanych (wlicza się w to np. zrobienie szamba) w odległości 8m z każdej strony linii. Ewentualne zmiany mogą być po uzgodnieniu z właściwym zakładem energetycznym - po zrobieniu wywiadu w okolicy okazało sie że uzgodnienie z zakładem energetycznym tylko pogorszy sprawę. I Dom trzeba było tak umieścić by był 8m od linii i tyle.

    Kolega w WZ w podobnym przypadku dostał wytyczna chyba 6m.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    wyslalem zapytanie do ZE (Enea) . Mam dostac w nastepnych dniach informacje. Mysle ze nie beda to duze odleglosci, jakoze sasiad ktory budowale z 10 lat temu takze ma postawiony dom okolo 3m obok linii.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    wg :
    ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z dnia 19 marca 2003 r.)

    § 55. 1. Nie jest dopuszczalne sytuowanie stanowisk pracy, składowisk wyrobów i materiałów lub maszyn i urządzeń budowlanych bezpośrednio pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi lub w odległości liczonej w poziomie od skrajnych przewodów, mniejszej niż:
    1) 3 m - dla linii o napięciu znamionowym nie przekraczającym 1 kV;
    2) 5 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, lecz nie przekraczającym 15 kV;
    3) 10 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, lecz nie przekraczającym 30 kV;
    4) 15 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, lecz nie przekraczającym 110 kV;
    5) 30 m - dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV.

    oczywiście ENEA może określić inne odległości od jw mając szczegółowe dane dot. sieci.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Dla forumowiczow: oto odpowiedz jaka dostalem od ENEA:

    W odpowiedzi na Pana wiadomość elektroniczną uprzejmie informuję, że przez działkę przebiega linia napowietrzna średniego napięcia o napięciu znamionowym 15 kV (SN-15 kV).

    1. W trakcie prowadzenie prac budowlanych należy zachować minimalną odległość sytuowania stanowisk pracy od czynnej linii napowietrznej. Zgodnie z § 55 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 6.02.2003 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r., nr 47, poz. 401), nie należy sytuować stanowisk pracy w odległości mniejszej niż 5 m od skrajnego przewodu linii napowietrznej SN-15 kV.

    2. Istnieje możliwość budowy budynku w mniejszej odległości przy wyłączonej linii spod napięcia, ale wyłącznie w przypadku zachowania minimalnych odległości zgodnie z pkt. 3 oraz po wprowadzeniu niezbędnych zmian w sieci ENEA Operator pozwalających na wyłączenie linii bez pozbawienia zasilania odbiorców. Ww. prace należałoby realizować na podstawie warunków likwidacji kolizji. Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji.

    3. W celu określenia minimalnych odległości projektowanego budynku od linii napowietrznej (w przypadku budowy przy linii napowietrznej wyłączonej spod napięcia) należy zwrócić się do projektanta posiadającego uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie sieci elektroenergetycznych, który na podstawie obowiązujących przepisów i norm, a w szczególności normy PN-EN 50341-1:2013-03 Elektroenergetyczne linia napowietrzne prądu przemiennego powyżej 1 kV określi minimalne odległości istniejącej linii napowietrznej od projektowanego budynku. Opracowana przez projektanta dokumentacja techniczna podlega uzgodnieniu w ENEA Operator Sp. z o.o.

    Jednocześnie informujemy, iż istnieje możliwość usunięcia/przesunięcia urządzeń elektroenergetycznych z nieruchomości, na warunkach określonych w umowie o usunięcie kolizji. Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji. W tej sprawie należy złożyć wniosek o wydanie warunków likwidacji kolizji do ENEA Operator sp. z o.o. Rejon Dystrybucji Leszno 64 100 Leszno, ul. Grunwaldzka 128.

    h

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    5m - zgadza się z tym, co napisałem powyżej o sieci do 15kV
    natomiast chore jest to :

    " Jednocześnie informujemy, iż istnieje możliwość usunięcia/przesunięcia urządzeń elektroenergetycznych z nieruchomości, na warunkach określonych w umowie o usunięcie kolizji. Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji. W tej sprawie należy złożyć wniosek o wydanie warunków likwidacji kolizji do ENEA. "

    bardzo jestem ciekaw " warunków " określonych w " umowie o usunięcie kolizji ", jak również :
    " Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji. "
    - pytanie : kto określa tą " stronę " ?
    - dla mnie jest jednoznaczne, że stroną powodującą powstanie kolizji nie jest właściciel działki na której obca sieć przebiega wprowadzając takie, czy inne np. utrudnienia w jej zagospodarowaniu. Dla ENEA nie musi być to jednoznaczne.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    5m - zgadza się z tym, co napisałem powyżej o sieci do 15kV
    natomiast chore jest to :

    " Jednocześnie informujemy, iż istnieje możliwość usunięcia/przesunięcia urządzeń elektroenergetycznych z nieruchomości, na warunkach określonych w umowie o usunięcie kolizji. Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji. W tej sprawie należy złożyć wniosek o wydanie warunków likwidacji kolizji do ENEA. "

    bardzo jestem ciekaw " warunków " określonych w " umowie o usunięcie kolizji ", jak również :
    " Realizacja usunięcia kolizji będzie odbywać się kosztem strony powodującej powstanie kolizji. "
    - pytanie : kto określa tą " stronę " ?
    - dla mnie jest jednoznaczne, że stroną powodującą powstanie kolizji nie jest właściciel działki na której obca sieć przebiega wprowadzając takie, czy inne np. utrudnienia w jej zagospodarowaniu. Dla ENEA nie musi być to jednoznaczne.
    Tez sie nad tym zastanawialem, kto powoduje tutaj kolizje. Z jednej strony linia stoi tam od 20 lat a dzilaka budowlana zostala wydzielona w zeszlym roku. Wlasciciel gruntu na ktorej przebiega linia, zapewnie sie na nia zgodzil.
    Z drugiej strony, dzilaka jest na tyle duza, ze nie bedzie tam problemu posadowic nawet duzego budynku - i wtedy nie ma tak naparwde kolizji... zgadza sie?

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paula77

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja mam problem z linia SN przechodzi przez moja działkę ,ZE nakazał na kij koszt wykonania obostrzeniab stopnia II na mój koszt na dwóch słupach z zapewnieniem przesyłu prądu urzytkownika podczas prac (wynajęcie agregatów) koszty kolosalne próbowałam ze odwoływać ale cały czas podtrzymuja ze mam to ja wykonać bo linie nie da dla mnie bezpieczne bo są gole bez obostrzen . Co robić ? Linie z lat 70

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony